Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

8 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 02:14
Alsancak Gar ve Meydanı - Eski Fotoğraflar


Alsancak Gar ve Meydanı- Eski Resimler

Alsancak Garı, binasını korusa da eski çevresini ve çehresini koruyamadı. Eskiye dair Gar resimlerini bir başlık altında toplayalım istedim. Zaten yeni hali için bile bir Alsancak Gar başlığı bulamadım.

İlk resim alışıldığından çok farklı bir Gar portresi çiziyor. Garın önü bir çay bahçesi konumunda. Troleybüsleri görmeye alıştığımız 70-80li yılların küçük meydanını masa-sandelyeler ve ya yakınlarını bekleyenler ya da akşamı yapanlar doldurmuş. Resimde görülen ağaçların herhalde hiçbirini görme şansına erişemedim.(+)


Resim alt yazısı 1979 yılı diyor ama Garı içeriden peronlar tarafından gösteren resim gerçekten bu tarihe mi aittir emin değilim. Tek ipucu Toprak mahsulleri Ofisinin silolarının gökkuşağı renklerine boyanmış olması. Ben 1975 de ayrıldığımda bu silolar henüz boyanmamıştı. Yani resim en azından 1975 sonrasına ait olmalı.(+)
Hüdai

8 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 04:04(+)

1974 yılından kalma bir Alsancak Gar'ı fotoğrafı.
Revizörlük Atelyesi'nde çalışırken hergün sağ tarafta, otobüsün olduğu yerde dolmuştan iner, garın arkasında bulunan atelyeye giderdim. Sabahları oralarda gevrekçiler, börekçiler dururdu. Sabah ve akşamları buraları oldukça hareketli olurdu. Demiryolcular ve az ilerdeki Tekel-Sigara Fabrikası'nın işçileri yolları doldururdu.

Ön planda görünen Demiryolu hastane binası ve bahçesi İhsan Alyanak döneminde istimlak edildi ve şimdiki Sait Altınordu Meydanı'na dahil edildi.
İstimlak edilen diğer bir yer de az ilerde, Tekel Fabrikası yanındaki kilise binasının bahçesiydi. Eskiden burada yol oldukça daralıyor ve sık sık trafik kazalarına sebep oluyordu.
O zamanlar bu olay, 'İhsan Alyanak kiliseyi yıkıyor' şeklinde yankı bulmuştu. Ama kilisenin duvarlarıı eskisinden daha sağlam yaptıran tecrübeli Başkan daha sonra takdir toplamıştı.

Fotoğrafta garın karşısındaki binaların çoğu yerinde yok artık. Sol tarafta direkleri görünen Alsancak Stadyumu, gar binası ile birlikte o zamanları günümüze bağlıyor.


berent
8 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 18:32

O resim 1979 yılına değil 2001 yılına aittir. Fotoğrafı çeken kişi Jean Patrick Charrey'dir.mert1969

8 yıl önce - Cmt 21 Ksm 2009, 01:40(+)

80'li yıllara ait siyah-beyaz fotoğrafta Alsancak Garı..


Hüdai

8 yıl önce - Cmt 21 Ksm 2009, 03:31(+)

Alsancak Garından bir gece fotoğrafı. Fotoğrafın tarihini 2000 olarak tesbit ettim. Bu konuda bana fotoğraftaki ‘144’ sayısı yardımcı oldu. İzmir-Aydın Demiryolu inşaatı 1856 yılında başladığı için, ortaya 2000 yılı çıkıyor.
Sağ tarafta, önünde bayrak olan bina 3. İşletme Müdürlüğü binasıdır. Şimdi bu isim değişti, 3 Bölge Müdürlüğü oldu. Bilindiği üzere, TCDD’de 7 adet bölge müdürlüğü vardır.

Alsancak Garı deyince, demiryollarının burada bulunan diğer tesisleri de akla geliyor. Bunların başında TCDD İzmir Matbaası geliyordu. Revizörlük Atelyesi, Mekanik Atelye, Yol Atelyesi bir zamanlar tam randımanla çalışan tesislerdi. Ne yazık ki bu işletmelerin çoğu günümüzde yok artık.

Ön tarafta, meydandaki küçük lokomotif gara ayrı bir güzellik katıyor. Son iki yıldır Alsancak’a uğrayamadım, umarım bu lokomotif hala yerindedir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR