Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

8 yıl önce - Pzr 15 Ksm 2009, 15:53
Bursa'nın yeni su markası: Muradiye


BURSA SU SATACAK
Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ'ın kaynak sularını şişeleyip satmak için kolları sıvadı. Suyla ilgili yatırımların tamamını kendilerinin yaptığını, ancak kaynak sularının kullanım yetkisinin özel idareye ait olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 'Bursa'nın kendi suyunu satıp, fabrikasını işletmesini istiyoruz. Fabrika kurmak için kolları sıvadık, Ankara'da girişimlerde bulunuyoruz' dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi su fabrikası kurma projesi meclis toplantısında gündeme geldi. Özel bir su firmasının Kestel'de yapacağı depolama tesisine imar izni verilmesi sırasında çeşitli görüşler ortaya atıldı. CHP'li meclis üyesi Osman Ayradilli, Uludağ'ın kaynak sularının devlete ait olduğunu, cüzi fiyatlarla bunu kiralayan su firmalarının yabancı firmalara satıldığını, ekmek üretimi yapan Besaş gibi Büyükşehir Belediyesi'nin de su fabrikası kurması gerektiğini söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de; böyle bir düşünceleri olduğunu ifade ederek, 'Zaten aynı şeyleri söylüyoruz. Trilyonluk yatırımları Buski yapıyor. Ancak suyun kullanım yetkisi Özel İdare'ye ait. Bunu da başkası kullanıyor. Buski vasıtasıyla su fabrikası kuralım, bu suyu biz satalım Bursa kazansın istiyoruz. Kendimiz işletiyoruz. Rüzgar tribünleriyle ilgili aynı kanaatteyim. Bu şehrin rantının Bursa'ya kalmasını istiyoruz. Buski su fabrikası işletmeciliğine hazır. Ankara'da görüşmeler yapıyoruz. Gündeme getiriyoruz. Uludağ'dan bize verilmesi gereken de kaynak var' diye konuştu.

Başkan Altepe, mecliste görüşülen konuyla ilgili olarak da, 'Su çıkarma izni, ruhsatı vermiyoruz.
Sadece daha önce kurulan bir tesisin depolama tesisine izin veriyoruz'
şeklinde konuştu.

Öte yandan mecliste söz alan CHP'li meclis üyesi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, Görükle Göçmen Konutları'na Buski'nin ne zaman altyapı hizmeti getireceğini sordu. Büyükşehirin sınırları geliştikten sonra, merkez 4 ilçe ve bağlı mahallelere hizmet götürmeye çalıştıklarını anlatan Başkan Altepe, 'Eskiden belde belediyeleri ucuz fiyatla suyu satıyordu. Hiç bir yatırım yapmıyordu. Parayı da başka işlerde kullanıyordu. Ama altyapı hizmetleri gitmedi. Şimdi biz altyapıyı götürmeye başladık. Ancak orada satılan suyun parasının tamamını verseniz o yatırım bedelini karşılamaz. Bunu sineye çekip biz altyapı yatırımlarını götüreceğiz. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Böylelikle büyükşehire bağlanan eski beldeler, yeni mahalleler hizmet görecek' şeklinde konuştu.

Kaynak: life in bursa.com


En son Berktuğ tarafından Çrş 03 Oca 2018, 00:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Efe Elaldı

8 yıl önce - Pzr 15 Ksm 2009, 15:56

başkan altepe fabrika kuracaklarını belirtti bakalım fabrika nereye kurulacak

berk okul
8 yıl önce - Pzr 15 Ksm 2009, 15:59

eskişehirin kalabak suyu buna benziyor.belediyenin o da.hayırlı olsunferitsahin

8 yıl önce - Çrş 18 Ksm 2009, 18:13

Eskişehirde bu iş gerçekten çok güzel yürütülüyor bursa bu işte bence geç kadı.İnşallah hayırlısı olur bursamız için.

Cihan Yılmaz16
8 yıl önce - Pzr 22 Ksm 2009, 04:11

geç kalınmış olduğu gibi bir o kadar isabetli bir karar.. bursa'nın zeminine çivi çaksanız kaynak suyu çıkıyor, bunu pazarlamak çok akıllıca.. başkana teşekkürler..

eray36
5 yıl önce - Prş 21 Mar 2013, 12:13
Bursa'nın yeni su markası : BURSU


Bursa’nın yeni su markası BURSU

Alıntı:
Evliya Çelebi boşuna, “Velhasıl Bursa sudan ibaret” dememiş. Böylesi bir unvana sahip kente de su adına büyük organizasyonlar düzenlemek yakışır.

Geçenlerde yazdık.

Bursa, yarın başlayıp üç gün sürecek büyük bir su zirvesine ev sahipliği yapacak.

BUSKİ Genel Müdürü’nün tanımıyla Türkiye’nin en büyük su buluşması kentimizde gerçekleşecek.Suya dair her şey...

3. Uluslararası Su Kongresi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde ‘sürdürülebilir su yönetimi ve kentlerin geleceği’ teması ve birbirinden değerli bilim adamlarının sunumlarıyla Merinos AKKM’de gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ve kurum yöneticileri dün habercilerin karşısına geçip kongre hakkında açıklamalarda bulundular.

Dün sabah Başkan’ı BURFAŞ’ın işlettiği Gölpark’ta dinledik.

Altepe, susuzluğun dünyanın ortak meselesi olduğuna dikkat çektikten sonra, çözümün de öncelikle yerel yöneticilerin sorumluluğunda bulunduğunu hatırlatıyor.

Başkan iddialı bir söylemde bulunuyor.
Bursa’nın su konusunda altyapısını tamamlayan ender kentlerden biri olduğunu iddia ediyor.
Bu yüzdenden, kentin tarihi misyonuna uygun olarak 2 yıl önce başlattıkları sempozyumun bu seneki hedeflerinden birinin de, gelecek kuşakların su konusunda bilgilendirilmesi olduğunu ifade ediyor.
BUSKİ Genel Müdürü Çetinavcı ise kongreye 21’i yurtdışı, 55’i yurtiçi olmak üzere 76 üniversiteden 140 akademisyenin katılacağını açıklıyor.
10 oturumlu sempozyumda Türkiye’nin ünlü liselerinin öğrencileri de suya ilişkin düşüncelerini paylaşacaklar.

BURSU Kaplıkaya’ya...

Diğer yandan, BUSKİ’nin şişeleyerek piyasaya süreceği yeni su markası BURSU için de proje hazırlıkları tamamlandı.
BUSKİ önümüzdeki günlerde Kaplıkaya’da kurulacak tesisin ihalesini gerçekleştirecek.
Altepe, “Anadolu’nun her tarafına Bursa’dan su gidiyor. İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da önümüze Bursa suyu konuyor. Bursa dünyanın her tarafına su satıyor. Berlin’de de Bursa suyu var. Biz de kendi tesisimizi kuracağız” diyor.
Halk, kamunun ürettiği gıda maddelerine daha bir önem veriyor.
Eminiz, BUSKİ’nin BURSU markası da kısa sürede Türkiye’nin en çok tercih edilen gıda ürünlerinden biri haline gelecek.
Hep vurguluyoruz.
BUSKİ Bursa için gerçekten büyük bir şans.
Her ne kadar fiyatlandırma politikası muhalefet tarafından eleştirilse de, nüfusu 3 milyona dayanmış bir kente, bir milyona yaklaşan abonesiyle susuzluk tehlikesi yaşatmıyor.
Çetinavcı’nın açıkladığı bir başka bilgiye göre de, Bursa’nın kayıp-kaçak oranı gelişmiş Avrupa kentlerinden Paris’in bile altında.
Bir sevindirici bilgi daha.
2014 Mart’tan itibaren kentimizin il hudutları Büyükşehir Belediyesi sınırları olarak tescillenecek.
BUSKİ şimdiden taşradaki 10 ilçenin daha fotoğrafını çekip, raporunu hazırlamış.
Genel Müdürü Çetinavcı bu yüzden, “biz hazırız” diyebiliyor.Kaynak : http://www.olay.com.tr/makaleler/ihsan-aydin/burs ...18482.html

Hayırlı olsun. BUSKİ sayesinde bir su markası daha oldu.Efe Elaldı

5 yıl önce - Prş 21 Mar 2013, 15:54

Bursa su şehri zaten buski en iyisini yapmış hayirli olsun

Özcan

5 yıl önce - Prş 21 Mar 2013, 18:19

Makul fiyatlandırma yapsınlar, alırız. En ünlü markalarımız gibi 6-6,5 Lira fiyat biçerlerse damacana başına, kimse almaz.

Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 21 Mar 2013, 18:31

Özcan demiş ki:
Makul fiyatlandırma yapsınlar, alırız.

Büyük ihtimalle vergi, kargo taşıma gibi masraflar fazla olmayacağından diğer sularımıza göre ucuz olacaktır. Ama 19 lt damacanayı Büyükşehir sınırları içinde 4,5 TL den az olacağını düşünmüyorum.


tolga yılmaz
5 yıl önce - Prş 21 Mar 2013, 18:35

bimde özkaynak var 1.5 lt 40 kuruşsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet