Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tolga Dt
7 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 19:27
Elazığ - Çayda Çıra Halk Oyunu ve Efsanesi
mehmet39
7 yıl önce - Cmt 20 Şub 2010, 12:21Emre Özdemir23
7 yıl önce - Cmt 20 Şub 2010, 17:30Alparslan Yalçın

5 yıl önce - Sal 20 Eyl 2011, 18:00
"Çayda Çıra Elazığ yöresine has bir oyundur"


Alıntı:
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in 'Çayda Çıra' Oyununun Diyarbakır'a ait olduğuna ilişkin sözlerine, "Çayda Çıra mumları bin yıldır Harput'ta barış ve kardeşlik için yanıyor" şeklinde karşılık verdi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, Diyarbakır 'Karpuz Festivali'ndeki konuşmasında 'Çayda Çıra' Oyununun Diyarbakır yöresine ait olduğu yönündeki sözlerini değerlendirdi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Şekerdağ şu görüşü savundu: “18 Eylül 2011 tarihinde komşumuz Diyarbakır Kent Ormanında düzenlenen “Karpuz Festivali”nde bir konuşma yapan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker’in ‘Türkiye'de birçok kişi Çayda Çıranın Elazığ'la ilişkili olduğunu bilir. Aslında değildir. Bunun kaynağı Diyarbakır’dır’ dediği ve konuşmasına devamla, ‘Diyarbakır'da Dicle Nehri'nde karpuzların içerisine konan kandillerin nehre bırakılması suretiyle geceleri bir şenlik yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Ne ki, son yıllarda bu kültürel unsurlarımızı çok fazla hatırlamıyor olduk. Gündemimizde gözyaşı ve acı olduğu için. Onları şimdi bir yandan barışla değiştirmeye çalışırken, kültürümüzün unsurlarını da tekrar yaşatmamız lazım.’ Şeklinde bir değerlendirmesi medya kuruluşlarınca yayınlanmıştır.

Sayın Bakanımızın böyle bir açıklama ihtiyacını neden duyduğunu bilmemekle beraber, bu konu polemik yada bir tartışma konusu değildir. Çayda Çıra oyunu yada dünyada bilinen adıyla Mumlu Dans oyunun Elazığ yöresine has bir oyun olduğu ve oyunun nasıl doğduğu ansiklopedik bilgilerde mevcuttur. İller elbette kültürel değerleriyle tarihe mührünü vurmuşlardır. Diyarbakır ilimizin kent imajını nasıl surlar ve karpuz oluşturmuş ise Elazığ ilinin sembolünü de Çayda Çıra, Üzüm, Harput Türküleri, Harput, Vişne Mermer ve Gakgoş gibi değerler oluşturmuştur. Elazığ ilini ifade eden bu değerler öylesine yerleşmiştir ki, bazen Elazığ ismi bu değerlerin arkasında kalarak şehrin ismini hatırlayamayanlar “Gakgoşların şehri”, “Mumlu Dansın oynandığı şehir” vb. gibi net benzetmelerle Elazığ’ı işaret etmişlerdir.

Dolayısı ile, ansiklopedilere, folklor, halkoyunları gibi kültürel ve sanatsal yayın ve araştırmalara Elazığ’a ait bir halk oyunu olarak tescil edilen, Ülkemizi yurt dışında temsil eden ve birincilik getiren, şehrin giriş ve çıkışlarında heykeli bulunan, şehrin resmi sembolü olan bu değere “Elazığla ilişkisi yoktur” tezi çok iddialı ve konunun içinde bulunanlar ile kültür camiası tarafından kabul görecek bir değerlendirme değildir.
Sayın Bakanımızın değerlendirmesini dil sürçmesi olarak yorumluyor; birlik, beraberlik ve kardeşlik sembolü benzetmesine ise aynen katılıyoruz.
Bu düşüncelerle; Çayda Çıra mumlarının bin yıldır Harput’ta birlik ve beraber için aydınlık saçtığını hatırlatır, kamuoyuna saygılar sunarım”


Türkiyenin ve Dünyanın bildiği Elazığ ÇaydaÇıra oyununu D.bakır'a mal eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i ELAZIĞLILAR OLARAK KINIYORUZ!Barış23

5 yıl önce - Sal 20 Eyl 2011, 22:24voltron
5 yıl önce - Sal 20 Eyl 2011, 23:33Emrah23
5 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2011, 15:27Yusuf Karabulut

5 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 18:51
Bakan Mehdi Eker Çayda Çıra Elazığ'ın Değildir Dedi...!
En son Yusuf Karabulut tarafından Cum 23 Eyl 2011, 19:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Serhat akdağ
5 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 19:00Yusuf Karabulut

5 yıl önce - Cum 23 Eyl 2011, 19:10sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET