Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kaptan Barış Paşa
8 yıl önce - Prş 12 Ksm 2009, 16:43
İstanbul'daki Merkezi Sistem Ezanı

Sayın üyelerimiz:
İstanbul Kadiköy'den Pendik kısımlarına kadar ulaşan bölgelerde Cami minarelerine yerleştirilen alıcı ve verici antenler sayesinde merkezi sistem ezan okunuyor... Avrupa yakasında böyle bi olay varmı pek bilmiyorum... Diğer Şehirlerde bu olay varmı bilmiyorum...
Peki neden Merkezi Sistem Ezan tercih ediliyor... Pek randımanda vermediği kesin Kadiköy'de Osmanağa Caminden okunan ezan Pendik ve diğer bölgelere kadar ulaşmasını sakıncalı görüyorum... Her mahallenin kendi camiisi var. Cemaatte kendi hocasının ezana iştirak etmesini istiyor... Tabi bu hocaya bağlı bi durum merkezi sistem makinasını açıp kapatmakta onun mensuliyetinde ama aksanı bozuk olan müezzinler merkezi sistemden ezan okuyunca bide aynı ses 4 farklı camiiden aynı camiden çıkınca sanki camiinin minaresine hoca girmiş ezan okuyor hissi veriyor... Maltepe'deki sakinler bu olaydan şikayetçi olduklarını duydum. Kaldırılıcak ve benzeri duyumlarda aldım hala devam ediliyor...
Bu başlıkta fikir ve görüşlerinizi bilmek isterim.
Saygılarımla

En son Kaptan Barış Paşa tarafından Cum 13 Ksm 2009, 00:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Artuç

8 yıl önce - Prş 12 Ksm 2009, 17:09

İlk önce sizin başlık olarak seçtiğiniz cümle yanlış! Ne demek Ezan olayı!!! Ezan bir olay değildir. Bir sestir müslümanlara ibadet çağrısı yapan mukaddes bir lütufdur! Lütfen bu incelikli konularda daha dikkatli başlıklar yazalım ve mümkünse başlığı ezana layık bir hale getirelim!

Vedat BEHAR

8 yıl önce - Prş 12 Ksm 2009, 17:10

Alıntı:
Sayın üyelerimiz:
İstanbul Kadiköy'den Pendik kısımlarına kadar ulaşan bölgelerde Cami minarelerine yerleştirilen alıcı ve verici antenler sayesinde merkezi sistem ezan okunuyor... Avrupa yakasında böyle bi olay varmı pek bilmiyorum... Diğer Şehirlerde bu olay varmı bilmiyorum...
Peki neden Merkezi Sistem Ezan tercih ediliyor... Pek randımanda vermediği kesin Kadiköy'de Osmanağa Caminden okunan ezan Pendik ve diğer bölgelere kadar ulaşmasını sakıncalı görüyorum... Her mahallenin kendi camiisi var. Cemaatte kendi hocasının ezana iştirak etmesini istiyor... Tabi bu hocaya bağlı bi durum merkezi sistem makinasını açıp kapatmakta onun mensuliyetinde ama aksanı bozuk olan müezzinler merkezi sistemden ezan okuyunca bide aynı ses 4 farklı camiiden aynı camiden çıkınca sanki camiinin minaresine hoca girmiş ezan okuyor hissi veriyor... Maltepe'deki sakinler bu olaydan şikayetçi olduklarını duydum. Kaldırılıcak ve benzeri duyumlarda aldım hala devam ediliyor...
Bu başlıkta fikir ve görüşlerinizi bilmek isterim.
Saygılarımla

Merkezi Ezan sistemi bir çok il ve ilçede uygulanmaktadır, fakat bu sistem istanbul için çok zararlıdır,
bu zaralardan biri radyo frekanslarının karışma riski vardır, merkez camiinden okunan ezan bir radyo istasyonu ile karışabilir bu durum Atatürk havalimanın telszlerinin karışması sebebiyle frekans düzenlemesine gidilmişti.
ikinci zararı bazı art niyetli insanlar bu telsiz sistemine girip terör ve dinsel propaganda yapabilir ve abuk subuk şarkılar dinletebilir.
eğer istanbulda merkezi ezan sistemi uygulanmak isteniliyorsa, ordumuzun kullandığı kimsenin frekansına giremediği ve dinleme yapamadığı şifreli telsiz sitemi kullanılmalı ve ezanlar suriyenin başkenti şamda olduğu gibi güzel sesli müezzinlere makam ile okutulmalıdır ve o ezanı dinleyen insanları kendine hayran bıraktırmalıdır.

mhkose
8 yıl önce - Prş 12 Ksm 2009, 17:46

Öncelikle konu için teşekkürler..Ankarada merkezi ezan değilde merkezi vaaz uygulanmaktadır..Kocatepe camisine gelen vaizin vaazları alıcılar ve vericiler yardımıyla diğer camiilere de ulaşmaktadır.

Ancak merkezi olarak ezan okunmasına rastlamadım..Zaten uygulama olarakta çok riskli..En başta vedat beyin dediği gibi frekansa karışılması olayı..Bence her caminin imamı kendine özel sesiyle Ezan-ı Şerif'i okumalı..En doğrusuda budur..Teknoloji güzeldir..Ama kullanılması gereken yer var.kullanılmaması gereken yer var..Buda kullanılmaması gereken bir yer..

Alıntı:
İlk önce sizin başlık olarak seçtiğiniz cümle yanlış! Ne demek Ezan olayı!!! Ezan bir olay değildir. Bir sestir müslümanlara ibadet çağrısı yapan mukaddes bir lütufdur! Lütfen bu incelikli konularda daha dikkatli başlıklar yazalım ve mümkünse başlığı ezana layık bir hale getirelim!

katılıyorum..Ezan bir olay değildir..Bir lütuftur..

SAYGILARIMLA

Ahmet Türkoğlu
8 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 01:16

Bir cozum bulmalari lazim, Ezani Muhammedinin hak ettigi bu degildir, vede devletin guzel sesli muezzinleri yetistirmesini istiyoruzki, ses kirliligi ortadan kalksin.

Kaptan Barış Paşa
8 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:24

Olay demek isterken;
Karışıklığa yol açan sistem için radyo frekansları dolayısıyla demek isterdim... Aslında Her 10 Mahallenin birinde 2-4 tane güzel sesli insanları kalbinden vuran hocalar bulunuyor. Merkezi Sistemle ilgili çözüm bulmaları gerekiyor...

bahadircoskun
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 20:06

Öncelikle,bir olayı tartışırken,önce nedenlerini ortaya koyarsak,daha kolay sonuca ulaşırız.

Üsküdar'da oturanlar bilir,mesela Gülfem Hatun Mahallesindeki bir evin çevresinde çok rahat 4 ya da 5 cami vardır.İçinde bulunduğunuz caminin ezanı bitip namaza başladığınızda,diğer caminin ezanı,sanki sizin caminizde okunuyormuşcasına başlar.

Bunu çok yaşadım,ancak rahatsız olmadım,sonuçta İstanbul'un güzelliği ve farkı işte bunda yatıyor.Ancak tabi ki her insan bir olur diye bir şey yok.Namaza başladıklarında diğer caminin ezanı dikkatlerini bozuyor olabilir.Hem bu hem de ramazanda orucu aynı anda açmak için,merkezi sistem düşüncesi olumlu gibi gözükebilir.Ancak tabi sizin de saydığınız etkenler mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Gebze'de uzun zamandır ezan ve vaaz için merkezi sistem kullanılıyor.Herhangi olumsuz bir tabloyla şu ana kadar karşılaşılmadı diye biliyorum.Ancak tabi merkezi sistemin kullanılabilmesi için camilerin birbirine yakınlığı,uzaklığı en önemli etken olmalı.

Barış Sevin2

7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 02:17

Bugün, Küçükyalı Arkeoloji Parkı'nın yanındaki Çınar Camii'nin Cami Yanı Parkı'nda beklerken, Ezan'ın Kadıköy Osmanağa Camii'nden merkezi sistem ile okunduğunu farkettim.

Son zamanlarda hoşuma giden bu sistem, bugün biraz tepki vermeme neden oldu... Kablosuz olduğu için, Kadıköy ilçesinden gelen antene ulaşan ses dalgaları ile ezan yayına başlamıştı...
Herşey normal seviyede yolunda giderken, hoca makamını aldıktan itibaren hava muhalefeti dolayısıyla zannettiğim, ezan kesik kesik okunmaya başlamıştı... Yani kısaca ezanın nasıl başladığını ve nasıl bittiğini anlıyamamıştık.
Ezan'ın nerede olduğunu anlıyamadığımız gibi, ses bir gidip bir geliyordu, tahminimce, amplifikatör merkezi sistemin alıcıları sayesinde, otomatik bir şekilde açılıp kapanıyordu...

Bu kesintilerin engellenmesi için ne tür önlemler alınabilir?

Hüseyin Fehimoğlu
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 02:27

Bir keresinde İnegöl'deki bir camiimizde namaz kılarken farkettim ki hoparlorden şarkı çalıyordu

Sesi az da olsa duyulacak derecede idi.

Yani bu alıcılar bazen istenmedik şeylerin alınmasını da sağlıyor.

İlginç doğrusu. İlk başta şaşırmıştım bu ne böyle yaa diye

Ayrıca ben merkezi sistem ezanın doğru bulmuyorum.Dini bakımdan hocalarımıza sormadım ama her camiinin müezzini olmalı ve onlar çıkıpta ezan okumalıdır.

Bir de okuma konusunda dersler verilmelidir.Sesi güzel müezzinler seçilmelidir.

osman67
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 22:28

Beyoğlu bölgesinde de bazı camilerden merkezi sistem olarak ezan okunuyor.

Esasında merkezi sistem yerine her camide ezan okunmasından yanayım. Ezan çağrıdır, bu çağrının makamında, en güzel şekilde yapılması/okunması gerekir ki insanların kulaklarını/içini mest etsin. Ama malesef bazı görevliler belki ezanı önemsemiyor, belki ezan okuma kabiliyeti/bilgisi yeterli değil v.s. nedenlerle ezan sesi hoş gelmiyor. Diyanetin, müftülüklerin bu konuya el atıp güzel ezan okunması için görevlilere ders/kurs vermesi gerekebilir.

Merkezi sistem olarak okunan ezanlarda camilere kurulan (alıcı/telsiz) sistemlerde zaman zaman problemler olabiliyor bu nedenle ezan okunurken kesintiler veya ezan sesi içerisinde parazitli başka seslerde gelebiliyor bu konununda çözülmesi gereklidir.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet