Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Kemal Türkmen

9 yıl önce - Prş 25 Nis 2013, 15:31

Kullandığım otobüste hız sabitleyicinin devreden çıktığına bizzat şahit oldum,bu olaydan sonra bir kaç deneme neticesinde aynı olayın tekrarlandığını gördüm ama kimseyi inandıramadım tabii ki,bazı dik ve eğimli viraj inişlerinde aracın o anki hızını hafızaya alıp o inişleri ayak freni kullanmadan inmek heleki yaz aylarında daha emniyetli oluyor ama 48 yolcudan 38 tanesi cep telefonu kullanıyorsa inanın ki yapılacak bir şey kalmıyor,otobüslerin her yeri sensör-beyin etkiliyor mutlaka,uçağı düşürür bile Allah muhafaza,hiç bir toplu ulaşım aracında kullanılmaması daha sağlıklı olur kanaatindeyim.....

Burak Öztaş
9 yıl önce - Prş 25 Nis 2013, 22:57

Cep telefonları araçları etkilemiyorsa bile, tüm toplu taşıma araçlarında, cep telefonu ile konuşmak, yüksek sesle müzik dinlemek ve mesaj yazarken tuşlardan ses çıkartmak yasak olmalıdır.

mstfzdmr

9 yıl önce - Prş 25 Nis 2013, 23:06

Bu yasak eskiden değil miydi? Benim en son bindiğim şehirler arası otobüslerde böyle bir yasak görmedim..

Salih M
9 yıl önce - Prş 25 Nis 2013, 23:07

bu konu hortladı sanırım 2004 te açılmış bir konu o yıllarda yasak tı ama şimdi yasak yok

sercan ılgaz
9 yıl önce - Prş 25 Nis 2013, 23:42

Baştan beri yolcuları rahatsız etmemek adına konulmuş,ben iett'ye yazmıştım,bana cevap attılar,kısık sesle konuşabilirsiniz diye,bazı şöförler bunun idrakına varamadılardı,şimdi halen öylemi bilemem?

Varuna
5 yıl önce - Pzr 14 Ağu 2016, 02:16

konuyu neden hortlattınız anlamadım. artık otobüslerde telefon kullanmayan mı var allah aşkına? en başta otobüs personelleri kullanıyor.

Gökhan Bengil 10
5 yıl önce - Pzr 14 Ağu 2016, 02:21

Bugüne kadar bilimsel olarak telefon radyasyonunun otobüs beynine etki ettiğini kanıtlayan olmadı ama eskiden cıtarolara telefonla konuşmayın yazısı asılırdı,otokarlarda görememıstım,belkide vardır ama bilimsel ispatı yok,aynı şekilde uçak içinde hiç bir zararı yokmuş,ancak uçakta telefonla konuşup diğer yolcuları rahatsız etmesin diye,kapalı tutun deniyor.Çünkü şöyle birşey var,otobüse her gün yüzlerce tanımadık kişi biniyor,şöför nerden bilsin kimin telefonu açık diye.Bir gün bir şöför ben telefonla konuşuyorum diye bana bağırmıştı,sanki benim o telefonla konuşmam otobüsü bozacak.O kadar temkinli olsa otobüse binen her yolcunun üstünü arayıp telefonu açıkmı kapalımı onu kontrol etmesi gerekir.

sazanhayko
5 yıl önce - Pzr 14 Ağu 2016, 03:19

Bu konunun doğrusu aslında bizim görgü kurallarımızla alakalı. Normâlde toplu ulaşım araçlarında cep telefonuyla uzun uzun konuşmak yasak olmalı. Düşünsenize bir otobüsün içinde yüz kişinin aynı anda cep telefonuyla konuştuğunu, aracın sürücüsünün ne kadar dikkâtli olursa olsun o kadar sesten ani bir hareketiyle kaza yapma olasılığını.
Ayrıca ben olaya başka bir yönden bakacağım, iki kişi arasında olan bir konunun herkesçe duyulmasını ne kadar isteriz acaba?
Geçenlerde bir dolmuşa bindiğimde yol boyunca telefonuyla konuşan bir yolcunun konuşması argoya dönüşünce şöför arabayı durdurdu ve adamı indirdi arabadan.
Ben bir dakikalık "Geldim, arabadayım, geliyorum yoldayım, trafik var gecikeceğim" gibi durum bildiren kısa konuşmalardan bahsetmiyorum ama her şeyin de bir adabı ölçüsü vardır. Toplu ulaşım araçlarında cep telefonuyla uzun uzun konuşulmaz.

Birkaç mesaj önce uçaklarda telefon kullanımının serbest olabileceğini söylemiş bir forumdaşımız.
Ancak konu güvenlikle alakalı değil, çünkü gökyüzünde cep telefonu çekmiyor, çekmediği için de konuşulması imkânsız.
Ben bunu geçenlerde bizzat denedim.

sayfa 5
ANA SAYFA -> ULAŞIM