Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
deryailter

9 yıl önce - Pts 24 Eyl 2012, 15:02

Alıntı:
Meğersem bir zararı yokmuş. Kandırıldık mı?

İlk gelen deniz otobüslerinde yıllarca serbest olarak kullanıldıktan sonra,yenilerinde yasak başlayınca onlardada aynı sebepten yasaklanmıştı ve ben çok gülmüştüm..
Şimdi hala böylemidir bilmiyorum,uzun zamandır binmedim o araçlara ama gerçekte umuma açık yerlerde vede özellikle toplu taşıma araçlarında cep telefonu kullanılmasına son derece karşıyım.

Tunç D.

9 yıl önce - Pts 24 Eyl 2012, 16:53

İkarus marka belediye otobüslerinde cep telefonu yasaklanmamalıdır çünkü cep telefonunun etki edeceği bir ABS sistemi yok.

İlker ERDEM
9 yıl önce - Pts 24 Eyl 2012, 16:57

Bende yasak olmasını çok manidar buluyorum.İett'nin 2000-121 filo kodlu Mercedes Benz 0345 aracında hala heryerinde telefonla konuşmak yasak çıkartmaları mevcuttur

Murat Boran
9 yıl önce - Pts 24 Eyl 2012, 23:16

Temel olarak doğrudan cep telefonu sinyali ABS freni veya klimayı etkilemiyor. ECOMAT denen parçayı etkiliyor.
Peki ECOMAT nedir ?
Ecomat genel olarak arabanın beyin ksımıdir. Teknolojik yeniliklerin otobüslere yansıtılmasıyla otomatik şanzıman, otomatik fren, retarder, klima ve kontak gibi ekipmanların kontrol işlemleri bu Ecomat aracılığıyla yapılıyor.
Doğrudan sebebini bilmemekle beraber öğrendiğim kadarıyla Ecomatta (özellikle ABS kontrolünde) kullanılan sinyaller cep telefonu sinyalleriyle çakışma yaptığı içi karışıklık oluyor ve ABS arızası yaşanıyor. Cep telefonu sinyalleri kesinlikle Ecomatı bozar diye söylemek yanlış olur. Cep telefonu kullanılan yerin Ecomat'a yakınlığı önemlidir. Çoğu otobüste Ecomat aracın en önünde bulunur. Motorda bulunanları da vardır.

Ecomat'ın otobüslerdeki yeri ve durumu
99 Model Mercedes 345 otobüslerde de Ecomat vardır. Onların Ecomatı şoför koltuğunun oralarda diye biliyorum çünkü 99-1xx numaralı bir otobüste şoför koltuğunun sağında en köşede yere sabitlenmiş bir kutu vadı. Üzerinde "Kutu yakınında cep telefonu kullanmayınız" yazıyordu. Keşke numarasını tam hatırlayabilsem Bir yakınımın anlattığı bir olay vardı: Kadıköy peronlarda bir Citaro'nun kalkmasına yakın araç önünde dışarıda duran bir kadın telefonla konuşuyormuş. Şoför araca binip çalıştırmak istediğinde çalışmamış. Epey uğraşmasına rağmen araç çalışmayınca kadına gözü takılmış ve telefon etkiler mi diye düşünmüş. Tabii sesli düşündüğü için kadını araçtan uzaklaştırmış bir yolcu. Ardından Citaro çalışmış...
Şu anda İETT'de İkarusların tamamı, Man SL220, SG 220 otobüsleri dışında Ecomat'sız otobüsleri yok.
Bir yanlışım varsa kusuruma bakmayın, bunlar kendi bilgilerim çünkü.

aykute
9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 05:00

Bizdeki araçların aynısına hatta citaroya avrupada binme fırsatım olmuştu. Cep telefonu kullanmak kesinlikle yasak değildi.

deryailter

9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 06:10

Alıntı:
Temel olarak doğrudan cep telefonu sinyali ABS freni veya klimayı etkilemiyor. ECOMAT denen parçayı etkiliyor.

Otobüsün içinde ECOMAT denen parçaya uzak noktada bulunan bir yolcunun cep telefonunun sinyali şayet bu aleti etkiliyorsa, o alete yakın mesafeden geçmekte olan bir otomobilin içindeki cep telefonunun sinyalide etkiliyebilir demektir.Bu durumda otobüslerin yollarda hareket halinde bulunması her zaman bir risk taşıyor diyebiliriz.

Bence bu yasakların ana nedeni etkilenen aletler falan değil,yolcuları rahatsız edecek kadar gereksiz ve yüksek sesle konuşan yolcuları engellemektir.Bende şahsen bu uygulamayı son derece doğru buluyorum.

Alıntı:
Bizdeki araçların aynısına hatta citaroya avrupada binme fırsatım olmuştu. Cep telefonu kullanmak kesinlikle yasak değildi.

Peki orada otobüs içinde yolcular bağıra bağıra telefonla konuşuyorlarmıydı.? Hiç sanmıyorum..

buyukdereli

9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 08:22

ABS sistemini bozmasa bile, bozabilecegine dair bir kani olusturulmasi gayet yerinde bir eylem bence. Bu sekilde oz can guvenligini yegleyen yolcular telefonla konusup cevreyi rahatsz etmez.

nevrans Hakan

9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 08:24

Bu yasak ABS sisitemi ile ilgili değil ulusoy ile istanbula gitmiştim telefon ve internet serbestti.

Kayıp
9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 08:32

Her otobüste bu yasağı belirten yazıları görüyorum fakat her otobüste de cep telefonu ile konuşan mesajlaşan birilerini görüyorum.

Kürşat BAŞBUĞ
9 yıl önce - Sal 25 Eyl 2012, 08:32

Bence yasak olması çok mantıklı. Geçen hafta trenle yolculuk yaptım yasak değildi. Alacaklısı ile tartışanlar, telefonu açmak istemeyip dakilarlaca üst üste çalmasına izin verenler, müşteri hizmetlerine laf anlatmaya çalışanlar derken iyice çekilmez hal aldı. İnanaılamz rahatsız edici bir durum. Üstüne bir de alarmı kurup uykuda duymayanlarda eklendi. Bu olaylar telefonun yasak olması için fazlasıyla geçerli nedenler.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM