Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 12:07
Otobüslerde Cep Telefonu Niye Yasak? (idi)

Otobüslerin ABS fren sistemine etkisi olduğu iddiası ile cep telefonu kullanımı
bu tip otobüslerde yasaktır. Bu konuda daha bilgili olan melih arkadaşımız,
gerçekte böyle bir etkileşim olmadığını daha önce şu başlıkta yazmıştı :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=5651

Bu konuda çektiğim iki fotoğrafı paylaşmak istedim :

(+) karikatür gibi bir fotoğraf ..

(+) bir başka otobüs..

Alp
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 12:24

Bu konuda tek bildigim bir gercek varsa o da uzun yolculuklarda yolcunun cep telefonu ile saatlerce konusup diger musterileri rahatsiz etmemesi icin alinmis bir onlemdir.Bugune kadar yapilan tum testlerde otobuslerin cep telefonundan aldigi soylenen zararli sinyallerin hepsi minimize edilmis olup su anda ucaklarda bile cep telefonu ile konusmanin aslinda sorun olmayacagi teknoloji isi ile ugrasan herkesin bildigi bir olgu.Tek sorun ucaklarda bu tasiyici kablolarin birinde olusacak bir hasar,soyulma gibi etkenlerde iletkenligini kaybederse ve cep telefonu sinyali bu hatti yakalarsa dusme ihtimali olabilir diye acilmiyor.

emel
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 13:50

ausoz'un belirttigi gibi bir ihtimal sözkonusu oldugu icin ucaklarda hala devam ediliyor ve bence otobüslerde de devam ettirilmesi daha iyi diye düsünüyorum.
diger yandan herkesin cep telefonu oldugunu ve ayni anda cep telefonu ile konusma ihtimalini de düsününce, sanirim önlem olarak bu sekilde devam etmesi en uygunu.
fotograflardaki örnekler, maalesef bizim hala pekcok seyi anlamadigimizi ve asamadigimizi gösteriyor. ve yine eger site kurallarina dikkat edersek, cok kötü bir örnek.

Emre_Uzan
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 14:00

cep telefonlari abs'yi bozar evet hakikattir bu. mamafih abs'nin bozulmasi demek otobüsün/otomobilin frene basıldığı anda durmayacağı anlamına gelmez ki. abs'si bozulan bir araç frene basıldığı anda durmaya başlar ama tek farkla.. tekerlekleri kitlenerek.

teyyarelerde ise herşey yapay zekaya emanet olduğu için (pilot olmadan da bir teyyare inip kalkabilir neredeyse) gsm'lerin açık tutulması azami derece de tehlikelidir. nacizane bilgim bu yönde.

Alp
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 14:40

Sevgili Emrenin yazdiklarina ek olarak,

ABS sistemi,ayak pedala her ne kosul olursa olsun gittiginde ayagin verdigi sabit fren tutusuna ek olarak pedaldan gelen sinyal kampanalara saniyenin onda biri kadar mesafeler ile kapanip acilmaya baslar bu da yagmur ve kaygan yollarda arabanin kizaklama yapmadan durmasini saglar ama kaza yapmamasini saglamaz sadece cok fazla kayip bir yere vurmaz arac.Buna bir isim ararlerken(cep telefonu icin) ABS daha karisik bir sistem oldugundan olsa gerek ABS zarar veriyor diye baslarindan atmislar.Aslinda buyuk otobuslerde ABS sistemi olmadigi gibi direksiyonun belli acilarda sertlesmesini ve virajlarda kasayi savurmamasini engelleyen EPR sistemi icin ciddi anlamda telefonlar daha kotu sonuclar dogurabilmektedir.Ucaklarda pilot olmadan sadece verilen koordinatlar uculabilmekte inis ve kalkistaki tum can guvenligi ve kabiliyet pilotlarda bitmektedir.Eger yeni yapilan THY aldigi Airbuslarda telefon ile konusmakta sorun olmaz ise dedigim remote control kablolu sisteme gecildigini anlayabilirsiniz.Su anda Avustralya ic hatlarda ucan Quantas hava yollarina ait ucaklarda cep telefonu konusmak cok normal.

Kerem1979

14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 16:13

Bana bir muavinin dediği, firmaların cep telefonunun abs'yi etkilemesinden çok klima sistemini bozduğu için bu konuda hasas davrandıkları.

Ibrahim
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 17:10

Bence hepsi palavra, koskoca otobüsde 50 kisi cep telefonuyla ugrassa bende yasak koyarim,

bu arabalarin icinde dünya kadar elektronik var ve ben hic cep telefonu yüzünden kaza yada abs kilitlendigini duymadim.

Erdem
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 20:51

Ankara'da yeni nesil belediye otobüslerinde de ABS nedeni ile yasak cep telefonu. Şu aralar da bu araçlarda zaten ABS olmadığı, cep telefonunun otobüsün elektronik levhalarını bozduğu (ki son zamanlarda bozuk levhalı otobüsler iyice arttı) söyleniyor.

OsmanBey
14 yıl önce - Sal 31 Ağu 2004, 21:24

Arkadaslar,

Cep telefonlarinin ABS sistemlerini bozmasi kadar palavra olan baska hic bir konu dusunemiyorum.

Biraz otomotivden birazda elektronikten anlayan herkez size bunun ne kadar gercek oldugunu soyleyebilir.

Bu yuzden Emre Uzan'in "ABS'yi bozar ever hakikattir bu" fikrinin neye dayandigini bilmek isterim.

Nacizane fikrim su sekilde:

Insan psikolojisi nedense olmayacak seylere veya olabilecek ama ispatlanmamis seylere prim vermektedir. Bunun guzel orneklerini hayatimizda cesitli sekillerde gorebiliyoruz. Mesela eminim sizlerinde posta kutularina sarhos olup bobregi calinan adamin hikayesinden tutunda Bill Gates'in herkeze bilmem kac dolar verecegine kadar suru ile hikaye gelmistir.

Bu ABS hikayesi de bunlardan biridir sadece dort degisiklik ile. Her ne kadar Turkiye'de bu konu cok hizli yayilmis ve halkimizin cogu da inanmis ise de, bu isten cikarlari olanlar olmus.
1. ANladigim kadari ile ABS sistemi olmayan otobus sirketleri / imalatcilari ABS sistemi olan otobusleri karalamak icin bu hikayeyi defalarca kullanmislar.
2. Ozellikle otomobillerde kullanilmak uzere, cep telefonun ABS sistemlerine zarar vermesin diye elektronik oldugunu zannettigim kutucuklar satilmis ve takilmis. Yani Alman'i Japon'u arabasini yapip butun dunyada satiyor ve bunu koymak aklina gelmiyor.
3. Nedense bazi telefon ureticileri bu sorunu cozmusler ve "sorunlu" telefonlarin degismesi gerekiyormus....
4. Ulkemizde maalesef otobuslerinde icinde oldugu kazalar oluyor ve herseyden onemlisi insan hayati kaybediliyor. Bakimi dogru durust yapilmamis veya asiri hiz veya hatali sollama veya diger sebeplere kasic kecisi olarak cep telefonu kullaniliyor. "Tam frene basmistim, birinin cebi caldi, duramadik" Olmaz, yemezler. Emre Uzan'a yuzde yuz hak veriyorum, ABS bozulursa fren sistemi calisir, sadece modulasyon yapmaz.

Isteyen olursa bunu etraflica tartisabiliriz ama bu sitenin uygun olmadigini dusunuyorum.

Yasaklanmalimi?

Bence kesinlikle. Ben mecburmuyum etrafimdaki kisilerin ister ozel hayati olsun, ister is hayatlari olsun, saatlerce dinlemeye. Ben umuma acik bir cok yerde de rahatsiz oluyorum. Alti sene evvel Akmerkez'e gittigimde etrafimdaki insanlarin bagira bagira konusmalari hep beni korkuttu, rahatsiz etti ve sasirtti.

Bu arada aklima gelmisken cevabini cok merak ettigim bir soru var. Turkiye'de is yerlerinde cep telefonu kullanimi nasil? Yani malumunuz, istisnalar harici is yerinde calacak bir cep telefon sahsi konusma icindir. Yani is yerine vermek durumunda oldugunuz zamandan calarak konusursunuz. Ayrica is yerinin durumuna gore, cesitli melodiler dinleyerek calisanlar da vardir. Bu yuzden ben cok merak ediyorum, Turkiye'de usul nedir?

Velhasil, iciniz rahat olsun, ABS sistemlerinin cep telefonlari ile etkilenmesine imkan ihtimal yoktur. Ama bunun aksini cok duyacaksiniz cunku guzel hikaye. Mutlaka birinin bir tanidiginin arkadasi etkilenmistir. Ama siz siz olun mantik ve bilim disi dusuncelere, yazilara, fikirlere prim vermeyin.

Emre_Uzan
14 yıl önce - Çrş 01 Eyl 2004, 00:21

Alıntı:
Bu yuzden Emre Uzan'in "ABS'yi bozar ever hakikattir bu" fikrinin neye dayandigini bilmek isterim.

OsmanBey, yusek frekansli emtnin metaller ve dogal olarak dijital devreler uzerinde ters ve duz yönde elektrik akimi olusturmasi sonucu devrenin istenmeyen duruma (dead state) gecmesi sozkonusu olabiliyor. benim gorduğum kadetler üzerinde 5 volt girisli kapilari etkiliyor (mm74hc32,dm74ls20,dm74ls11...), cmos mudur ttl midir nedir onlari... voltaj dustukce etkisi artiyor.

Alıntı:
Bu arada aklima gelmisken cevabini cok merak ettigim bir soru var. Turkiye'de is yerlerinde cep telefonu kullanimi nasil?

Benim bildiğim askerlik şubelerinde yasak cep telefonu. Iceriye sokmuyorlar bile. Isyerlerini bilemiyorum.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM