Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
guveny
4 yıl önce - Pts 02 Ksm 2009, 23:26
Şehirlerarası Otobüslerin AŞTİ dışında Yolcu İndirememesi Sorunu

Haftasonu Ankara'ya yaptığım yolculukta şehirlerarası otobüslerin Ankara içinde sadece AŞTİ'de yolcu indirebildiklerini öğrendim. Bu uygulama küçük şehirlerde terminallerin işlevini kazanması açısından mantıklı olabilir fakat Ankara gibi büyük şehirlerde bunun uygulanması çok mantıklı görünmemektedir. İstanbul'da olduğu gibi otobüslerin terminal dışında belli başlı bazı yerlerde yolcu indirilmesinin serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Aştiden Ankara şehir içinde en uzak yerlere ulaşım 1 buçuk 2 saati bulabilmektedir. Bu yüzden terminale uzak oturan fakat şehirler arası otobüsten çok daha uygun yerde inebilecek insanlar mağdur edilmemelidir.

Şehir içi trafiğinin fazla etkilenmeyeceği, belirlenmiş bazı yerlerde yolcu indirilmesi serbest bırakılarak vatandaşların bu mağduriyetleri engellenmesi gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca Ankara'da uygulanmaya başlayan kameralı sistemler ile bu yasak daha katı bir şekilde uygulanmaya başlandı sanırım.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

korhan_öztürk
4 yıl önce - Sal 03 Ksm 2009, 10:56

ogrencilik donemimde istanbul da okuyup eryaman da oturan biri olarak bu sorunu surekli yasiyordum. istanbul dan gelirken evimin kapisinin onunden geciyor ve bu andan sonra en hizli sekilde gelsem dahi tam 1.5 saat sonra anca eve girebiliyordum. eryaman icine cevre yolundan baglanti yapilmasi bu konuda bir girisim olacagi yonunde heyecanlandirmisti beni ama degisen birsey maalesef yok.

Serdar_Valerii

4 yıl önce - Sal 03 Ksm 2009, 11:01

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1310677#1310677

ilgili tartışmalar daha önce yapılmıştı.

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 00:46

Zırhlı Birlikler'den gelip AŞTİ Sabancı Bulvarı ile de birleşip Eskişehir Yolu'na Eskişehir istikametinde birleşen bağlantı yolunun kenarındaki alanda günlerdir iş makineleri düzlük bir alan oluşturuyorlar.Bugün 22.00 sularında da çalışma yapan iş makinesi ve kamyonlar gördüm.Yolların arasında kalan bu bölge de, ya bir peyzaj çalışması yapılacak yada şehirlerarası otobüsler için bir durak yapılacak diye tahmin ediyorum.

Hakan_ank89
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 01:16

Oraya büyük ihtimal Ankara'nın yeni simgesinden yapacaklardır, İvedik kavşağında da büyük bir tane yapılmıştı, keza Eskişehir Yolu üzerinde de vardı, otobüslerin durması için çok ters bir nokta, binilecek bir nokta da değil, inilecek bir nokta da değil.

Yolcu-indirme bindirme yerleri projesi de rafa kalkmış gibi duruyor, epeydir bir hareket yok. Samanyolu Projesi'nde yapılan villalar şehrin 4 bir girişine yerleştirilseydi çok güzel mini terminaller olabilirdi.

Cem D.
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 02:13

Aslında uzun zaman önce AŞTİ'nin Doğu ve Batı terminalleri olarak ikiye bölüneceği gibilerinden haberler çıkıyordu, herhalde vazgeçildi bu düşünceden.

Benim anlamadığım, 5 milyona yaklaşan bir nüfusa sahip bir başkentte neden tek ve merkezi bir otobüs terminalinin kullanılmasında ısrar edildiği, hele ki şehirlerarası trenlerin birden fazla noktada yolcu alabilmeleri gibi bir örnek gözümüzün önünde dururken.

İstanbul, Eskişehir, Konya ve Samsun yollarına (belki bir de Havalimanı yoluna) yani şehrin ana girişlerine yapılacak bu tür cep terminalleri hem AŞTİ'deki yoğunluğu azaltacaktır, hem de merkezden uzakta ikamet eden yolcuların işini kolaylaştıracaktır. Bu cep terminalleri gerekli toplu taşıma çözümleri(otobüs, dolmuş, mümkün olursa raylı sistem) ile birlikte ele alınırsa da şehir içi trafiğe katkıları en aza inecektir. Düşünmekte fayda var.

safakcabuk
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 04:29

Ben karşıyım bu sağda solda yolcu indirme işine. İnsanlarımız çoğu şeyde olduğu gibi bunu da sömürüyor. Otobüs yolcuyu indirir 500 metre ilerde diğeri inmek ister. Belediye otobüsüne döndürürler işi.

Bence şimdi ki sistem gayet iyi.

Tuna Yersu
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 12:21

Elbette şehirlerarası otobüsler AŞTİ dışında belirli yerlerde yolcu indirebilmelidir.

Bu çok normal ve olması gereken bir uygulamadır. Örneğin Ümitköy-Çayyolu-Yaşamkent bölgesinde 120.000 kişi yaşıyor. Otobüs şehre girmeden o bölgede insanlar inerse büyük rahatlık olur. Neden boşu boşuna 30-40 kilometre yol tepsin insanlar,yaşlısı var çocuğu var.

Üstelik Ankara Belediyesi şehir içi servisleri de çok yanlış bir karar alarak kaldırdı.
Bu durumda insanlar AŞTİ deki taksi lere mahkum edilmiş durumda.

Taksi AŞTİ-Çayyolu arası en az 30 -40 TL yazıyor, şehirlerarası otobüs biletinden daha fazlaya geliyor gidiş geliş düşünülürse.

Zaman kaybı da çabası. AŞTİ den otobüse binmek için en az bir saat önce evden çıkmak zorundasınız. Elinizdeki bavullarla minibüse binmek zaten işkence, AŞTİ servisleri arasında Çayyolu tarafına gidenler özellikle yolcu bekletiyor ya da kalkmıyor. Çayyolu ve Yaşamkent’te oturanların İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa istikametine gidiş gelişlerinde yaşadıkları bir işkence bu.

Belediyeye hergün şikayet gitmesine rağmen yıllardır devam ediyor bu zulümleri.

Sait_71
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 12:35

Benim bildiğim AŞTİ yine Doğu ve Batı diye bölünecek. Hatta o bölgeye üniversite felan kurulacak. Dayım emlakçıda çalışmakta ve o arsada kendi payıda var. Proje başlayacak yakın zamanda. Belki o zaman bi nebze de olsa bu problem çözülebilir..

emre yildiz
3 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 16:50

Alıntı:
Ben karşıyım bu sağda solda yolcu indirme işine. İnsanlarımız çoğu şeyde olduğu gibi bunu da sömürüyor. Otobüs yolcuyu indirir 500 metre ilerde diğeri inmek ister. Belediye otobüsüne döndürürler işi.

Bence şimdi ki sistem gayet iyi.

Benim gibi İstanbul'dan gelip Eryaman'da ki evimin yanından otobüsle geçip AŞTİ'ye kadar inemeyip, daha sonra metro, ring otobüsü falan kullanarak aynı yere yani Eryaman'a 1,5 saat sonra geri gelseniz sistemin iyi olmadığını siz de kabul ederdiniz...

Tamam otobüsler her durakta yolcu almasın indirmesin, ama 5 milyonluk bir şehirde sadce AŞTİ'den yolcu alınması tam bir zulümdür...Eskişehir yolunda Ümitköy civarına, İstanbul yolunda Eryaman-Optimum civarına, Konya yolunda Kepekli kavşağı civarına, Samsun yolunda çevre otoyolu civarına birer mini terminal yaparsın, onbinlerce insan kalkıp şehrin en uç noklarından şehrin merkezine gelmez. Hem yolcular zamandan kazanır, hem de şehir merkezindeki trafik yoğunluğu azalır...

Hadi yolcuları şehrin girişlerinde indirmedin, bari şehiriçi servis koydur her semte, millet semtine kadar gitsin servisle...Bu da yok...İstanbul'da hem şehiriçi servis var, hem de en az 3 noktada yolcu indiriyor Kamil Koç, Nilüfer gibi firmalar...

İşin özeti, Ankaralıya yapılan tam bir gavur eziyetidir, sanki AŞTİ'de ki taksiler kazansın diye yapılmış bir uygulama...AŞTİ taksicilerinin babası onlara Gökçek'in yaptığı iyiliği yapamazdı, gizli ortak mıdır nedir? Sırf bu yolcu indirme yasağından dolayı Başkandan buz gibi soğudum...Önümüzdeki dönem Veysel Tiryaki veya bir başka kişi Büyükşehire aday gösterilmezse oy falan yok...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet