Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
seyhun tanrıkul
9 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 22:05
Beykoz - Bozhane

(+)

(+)

30 Ekim 2009 Saat 07:30 Yer : Bozhane Köyü
Resimde görülen özel halk otobüsü Cumhuriyet Köy Beykoz arası çalışıyor.( Hat numarası 137 )

(+)

Resimde görülen okul Bozhane Köyü İlköğretim okuludur.

seyhun tanrıkul
9 yıl önce - Cmt 31 Ekm 2009, 18:14

(+)

Bozhane köyü ilköğretim okulunun arkadan görünümü

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

seyhun tanrıkul
9 yıl önce - Cmt 31 Ekm 2009, 21:23

(+)

Bozhane Köyü Camii

seyhun tanrıkul
9 yıl önce - Cmt 31 Ekm 2009, 23:25

Bozhane Köyünün Kuruluşu
Şimdiki Bozhane köyünün bulunduğu yerleşim alanı, eskiden Kılıçlı köyüne ait , hayvanların otladığı ve dereden su ihtiyaçlarını karşıladığı bir otlakmış ,buraya hayvanlarını otlatmaya gelen köylüler zamanla kötü hava şartlarından korunmak için bir baraka yapmışlar ,bu barakaya da boşhane adını vermişler, ilerleyen yıllarda kara yolu olmadığından buradaki derenin tek ulaşım yolu olması nedeniyle dereye yakınlığından dolayı Kılıçlı ve Eski Göllü çevresinden köylüler buraya yerleşmeye başlamışlar,zamanla boşhane adı Bozhane olarak telafuz edilmeye başlanmışdır.Kuruluş yılı tam olarak bilinmemekte olmasına rağmen 1500 lü yıllarda kurulduğu tahmin ediliyor.

Bozhane köyü İstanbul,Beykoz ilçesinin kuzey doğusunda Riva deresi kıyısında etrafı ormanlarla kaplı bir köydür.Kuzeyinde Göllü köyü ve Karadeniz,güneyinde Cumhuriyet köyü,doğusunda Kılıçlı ve Karakiraz köyleri,batısında Riva deresi ve Öğümce köyü bulunmaktadır.

Halkın geçim kaynağı hayvancılık ve ormandır.

Bozhane İlköğretim Okulu ;1987 Yılında Bozhane Sağırlar Okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2001 Yılında Bozhane İlköğretim Okulu olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Bozhane İlköğretim
Okulunda şu anda 1 ana sınıfı ve her sınıftan birer şube olmak üzere 8 yıllık eğitim verilmektedir.

Ulaşım; Ulaşım açısından fazla bir sıkıntısı yoktur. İş günlerinde ve tatil günlerinde İett nin belirlemiş olduğu saatlerde Beykoz Sultaniye durağından ve Cumhuriyet Köyünden Özel Halk Otobüsleri ( hat numarası 137 ) karşılıklı seferler yapmaktadır.Ayrıca Ümraniyeden Bozhane köyüne ( hat numarası 138 ) hergün yine İett'nin belirlemiş olduğu saatlerde seferler yapılmaktadır.

Köyde odun ateşinde pişen ekmek fırını ve sağlık ocağı bulunmaktadır ( ancak sağlık ocağı şu an faal durumda değildir )

seyhun tanrıkul
9 yıl önce - Pzr 01 Ksm 2009, 11:44

(+)

Atatürk Büstü

(+)

Okul bahçesi

(+)

Nazlı nazlı dalgalanan Şanlı Bayrağımız

(+)

Köyümüzde bulunan kahve

(+)

Köyümüzün girişi