Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Özel üniversiteler bilime katkı sağlıyor mu?
Evet 65.5%  65.5%  [95]
Hayır 34.5%  34.5%  [50]
Toplam Oy : 145

Ali Kocaçiftçi
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:33
Özel Üniversiteler Neden Var?

Üniversite: Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. kuruluş ve birimlerden oluşan öğretim kurumu diye geçer TDK sözlüğünde.

Gerçekten de özel üniversiteler bu tanımı karşılıyorlar mı? Üniversitelerin yıllık makale sayılarına bakarsanız sonlarda görülür özel üniversiteler. Çağ Üniversitesi hep sondadır zaten 0 makale ile. Bir üniversite düşünün ki bunun akademisyenleri bilime dair en ufak birşey yapmıyorlar. Böyle bir üniversite düşünülebilir mi?

Devlet üniversitelerinin bölüm puanları ile özel üniversitelerindeki aynı bölümlerin puanlarını karşılaştırdığınızda aradaki uçurumu göreceksiniz. Yani özel üniversiteler parayı ver diplomayı al mantığında hareket ederler. Vakıf üniversitelerini zevk için okuyan bile var!

Sonuç olarak özel üniversiteler bence eğitim sistemine zarar vermektedir. Her apartman binasının üniversite olmasına bir dur denmeli. Bilimsel hiç bir yönü olmayan bu ticarethaneler derhal kapatılıp, öğrenciler bilime yönlendirilmelir.

( Kökleşmiş özel üniversiteler sözümün dışındadır )

Yusuf Esengül

10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:38

Alıntı:
Devlet üniversitelerinin bölüm puanları ile özel üniversitelerindeki aynı bölümlerin puanlarını karşılaştırdığınızda aradaki uçurumu göreceksiniz. Yani özel üniversiteler parayı ver diplomayı al mantığında hareket ederler. Vakıf üniversitelerini zevk için okuyan bile var!

Kötü örnek örnek olmaz. Genelleme yapamazsınız.

Bilkent'i Başkent'i Fatih'i Sabancı'yı Koç'u nasıl bilim dışı sayabilirsiniz ki?

Ali Kocaçiftçi
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:39

Alıntı:
( Kökleşmiş özel üniversiteler sözümün dışındadır )

Yazdım ama yazımın sonuna.

turan kaya
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:46

Çok abuk bir soru
Şaştım kaldım.

Yusuf Esengül

10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:49

Alıntı:
Yazdım ama yazımın sonuna.

Yazmışsın doğru.Ama tüm bu ticarethaneler kapansını da eklemeyi unutmamışsın.

Dünyaya gözümüzüm kapamayalım. Japonya'ya bakalım,İngiltere ve ABD'ye bakalım. Ne kadar devlet ne kadar özel üniversiteleri var tespit edelim. Onlar bizim akıl hocamız değiller ama doğruya da doğru demek lazım.

Ali Kocaçiftçi
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 20:53

Fakat ortada kaç tane bilimsel makale var belli hepsi. Çağ Üniversitesini ele alalım. Hala 0 makaledeler. Bu mudur yani üniversite? Ver parayı al diplomayı, olay bu gerçekten.
Japonya, ABD, Almanya tamam da o ülkelerin bilimdeki gelişmelerine bakalım bir de bizimkine bakalım. Bizim özel üniversitelerimiz (hepsi değil) bilimi ilerletmek yerine diplomalı, vasıfsız insanlar yetirştirmekte maalesef.

Yusuf Esengül

10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 21:01

Gelişmiş ülkelerdeki o anlı şanlı üniversitelerin geçmişleri 100 yıl gerisine dayanıyor. Bizde ise daha bu konu ile alakalı yasa dün çıktı. Hala özel üniversite bile değil bizimkiler, vakıf üniversitesi.

Biraz sabırlı olmak lazım. Yayıon üretmek için kurulmak,eleman yetiştirmek,araştırma yapmak gerek. Bunun için de zamana ihtiyaç var. Lütfen daha dün kurulmuş üniversitelerin ilk 500'e girmesini beklemeyin. Haksızlık olur.

Barbaros
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 21:19

Sanırım buradaki sorun öğretim elemanı eksikliğiyle de bağlantılı. Peki sizce Türkiye'de kurulu her devlet üniversitesi bu dediğiniz seviyedeler mi? Hiç sanmıyorum. Ülkemizde kurulu olup 25 yıl ve üzeri geçmişi olan devlet ve özel üniversiteleri karşılaştırın. Çok fark göreceğinizi sanmıyorum.

SERDARR1
10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 21:27

Ülkemizde şöyle bir kanı var... para=özel üniversite... bir çok özel üniversitede burslu okuyan gençler var...sabancı , koç, v.b..

Yusuf Esengül

10 yıl önce - Cum 30 Ekm 2009, 21:30

Öğretmen olduğum içi bu konuyu bildiğimi zannediyorum. Çünkü her puan diliminden öğrencim var. Özel ğniversitelerin de son kurulanlar hariç çoğunu gezdim.

Şunu gönül rahatlığı ile syleyebilirim; Para ile diploma veren üniversitemiz yok.

Özel üniversiteden başarısızlık nedeniyle atılanı gördüm.

Bursu kesileni de gördüm.

Ama para karşılığı diploma verenini ne duydum ne gördüm.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET