Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Hakan ERTÜRK

10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 13:48
Yabancı gözüyle Bursa!

Yeşil timsah,yeşil Bursa,Adana'dayken ilk aklıma gelen bunlardı Bursa hakkında.
Sosyal yapı olarak muhafazakar sayılabilecek,göçmen ve Erzurum-Karadeniz ağırlıklı bir kültürel yapı hakim.
Kent tarihi bir dokuya sahip,bunun yanında sanayi şehri olmasıyla şehircilik anlamında çelişkiye ve kararsızlığa düşmüş.
Yollar ve trafik inanılmaz derecede sinir bozucu,stres trafiğe giren herkesi etkisi altına alıyor.
Dolmuş taksiciler ise trafiğin azılı katilleri,saygı hiç yok,kendilerinden başka kimseyi düşünmüyorlar.
Kendileri yolun ortasında bile yolcu indirebilirler ama siz hangi yola döneceğinizi bile düşünme hakkına sahip değilsiniz,her an bir dolmuş taksici sizi taciz edebilir.
Tabii bu taciz sadece tutturabildikleri kişilere

Kentin en işlek caddesinde belediye otobüsleriyle beraber yanyana yürümek ise son derece tehlikeli,her an bir belediye otobüsü sizi ezebilir.
Zafer meydanına çıkmak veya Zaferden aşağı Altıparmak'a inebilmek için,kaldırımın olmadığı 100 metrelik bölümde yolun içine girmek zorundasınız.
Acil olarak çözülmesi gereken bir konu
Bursalı ve Bursa daha fazlasını hakediyor.

Metro çok pahalı,2TL vermek zoruma gidiyordu açıkcası.
Bu yüzden iş yerine yakın bir yerden ev tuttum.
Merkezi bir yerde oturmak ise sabah arabanızın önünde ve arkasında arabalarla barikat kurulmasına neden oluyor.
İhtiyacınız olduğunda arabanızı alamayabilirsiniz

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra olumlu ve güzel şeyler de yok değil.
Mudanya
20 dk,nefes almak için uğrak yerim,balığı muhteşem yapıyorlar,çok da ucuz.

Sosyal yapı bakımından Adana'yla kıyaslandığında,belki çok çok entellüktüel insanlarla karşılaşmıyorsunuz ama ortalamaya vurursanız bizden daha sosyal.
Adana ya çok sosyaldir ya da tam kro,ortası yok.
Bursada bu durum biraz dengelenmiş,bence balkan ağırlıklı bir yapının bu durumda etkisi büyük.

Fakat içerisinden Türkiye'ye yön verecek kişiler çıkarmakta sürekli zorlanacak bir yapı var.
Fazlasıyla iletişim eksikliği var,biraz soğukkanlı buldum insanları ama genelleme yapmak da istemiyorum.

Kentin çelişkide kaldığı tarihi dokuyu koruma veya metropol olma sorunsalı,acil olarak çözülmesi gereken bir konu,Bursa ne olması gerektiğine karar vermeli.
Bu trafik,mevcut yollarla daha fazla yürümez.
Belediyecilik anlamındaki eksiklik (sanırım bu da belli bir siyasi görüşün rakipsiz olmasından kaynaklanıyor)ve rahatlık belediyecilik anlamında az hizmet almasına neden olmuş.
Fazla rahat bir belediye var.

Ve sürekli Adana'yla kıyaslanan Bursaray,Bursanın olmazsa olmazı,Adanadan daha fazla ihtiyacı olduğu kesin.
Şehir doğu-batı yönünde yerleşmiş,bu yüzden 2,en fazla 3 anayol mevcut,hal böyle olunca Adana'nın 4 şeritli yolları ve şehir yapısıyla kıyaslamak bile hata bence.
Adanada trafikte yolcu indirmekte zorlandığımı hatırlamıyorum,yolcunuzu 3 km ilerde bırakmak zorunda kalabilirsiniz.
Bu yüzden metro hattına ilaveten Tramvay sistemi de bana göre gerekli.

Gidip görülmesi gereken yerler ise Tophane,Uludağ,Mudanya.
Mutlaka yapılması gereken şey,Bursaspor maçına gitmek,İskender yemek

Alışabilecek miyim,evet alıştım bile,yeşili ve havasıyla kendime yakın buldum.
Bursadan,tüm Bursalılara sevgiler

osmanturan

10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 14:16

Alıntı:
Kentin çelişkide kaldığı tarihi dokuyu koruma veya metropol olma sorunsalı,acil olarak çözülmesi gereken bir konu

yazınızın bence can alıcı noktası bu cümle.
bu cümle her şeyi özetliyor aslında

istanbul trafiğini adı çıkmış. ama bence bursanın trafik sorunu daha fazla.
bursalı birinin toplu ulaşım masrafı istanbullu birinden en az 3 kat fazla.

Vedat BEHAR

10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 14:34

benim gözümle Bursa Türkiyenin Bernidir(isviçrenin başkenti).

zafer-bey
10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 14:45

Alıntı:
Belediyecilik anlamındaki eksiklik (sanırım bu da belli bir siyasi görüşün rakipsiz olmasından kaynaklanıyor)ve rahatlık belediyecilik anlamında az hizmet almasına neden olmuş.
Fazla rahat bir belediye var.

Bu cümleyi kurabilmek ve yorumda bulunabilmek için Hikmet Şahin ve Recep Altepe öncesi ile şimdiki durumu kıyaslayabilecek bilgi birikimine ve tarafsız bir göze, bilhassa da önyargıdan uzak düşünebilmeye ihtiyaç vardır... 2000 yılından bu yana gidip geldiğim bir şehirdir Bursa, 18 ay aralıksız kaldığım günlerde oldu, 2004 öncesindeki belediye başkanları kenti yağmalatmak dışında ne yapmışlar (Bursaray hariç) anlamadığım bir şehirdir...

Buarada, halkın soğuk olduğunu hiç düşünmüyorum, gerek Balkan göçmenleri gerek yerliler son derece sıcak ve insani yönleri fazla olan kişilerdir. Uludağ'ı, Mudanya'sı, Cumalıkızık'ı, Tarihi çınar'ı, Emir Sultan'ı, Yeşil Türbesi, Muradiye'si, üniversitesi, sanayisi ile marka bir kenttir Bursa... Setbaşı en sevdiğim mekanlardır birisidir, her akşam yemek sonrası Yeşil-Altıparmak arası yürümek ise hobim olmuştu... Kumral, sarışın ve renkli gözlü bayanlardan hoşlananlar için ideal bir şehirdir, ne de olsa Balkan ve Kafkas kökenli (Artvin,Çerkes) göçmen kızları çokca bulunur nitekim içlerinden birisine aşık olmuştum, 4 yıldır da süründürüyor beni... Tek sevmediğim yönü Bursaspor taraftarların her maç öncesi ve sonrası yol boyunca (Heykel-Altıparmak-stad) Beşiktaş'a küfretmeleridir maalesef... Halbuki ben bir Beşiktaş'lı olarak Bursaspor'un Galatasaray ile yaptığı sezon açılışına, kimi lig maçlarına gitmiş ve kendilerini desteklemiştim, nerdeyse ikinci takımım olmuştu, doğrusu taraftarların Ertuğrul Sağlam'ın beyefendiliğini ve duruşunu örnek almasını isterdim...

SERCAN CAN
10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 14:48

Alıntı:
benim gözümle Bursa Türkiyenin Bernidir(isviçrenin başkenti).

Karşılaştırma yapmak için daha metropolite büyük bi şehir bulamadınız mı?Bern'in nüfusu tahmin ediyosam 300 bin civarlarında filan olsa gerek. Ama yeşili,doğası diyosan belki olabilir.

KORAY3434
10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 14:52

Bursa Bursa Bursa... Vallahi İstanbul olmasaydı şu ülkede yaşamak isteyeceğim şehirlerin en başında geliyor Bursa...
Tarihi,büyüklüğü,sımsıcak insanları,huzuru,yeşilliği,köyleri,Uludağı...
Ancak Bursa malesef metropol olma yolunda yerinde sayıyor gibi, geliyor bana.
Yani bir İstanbul bir Ankara hatta bir Eskişehir kadar gelişmişliği yok.
Modern yapıların sayısı çok az.
Ulaşıma gelince adam gibi işleyen bir havalimanı dahi yok. Trafik sorunu var ama dua edin halinize İstanbul'un çeyreği kadar bile trafik sorunu yok. Bursa'nın toplam araç sayısı kadar İstanbul'da ticari taksi var düşünün artık..
Ama herşeye rağmen Bursa yaşanabilir mükemmel bir şehir.

SERCAN CAN
10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 15:20

Alıntı:
Yani bir İstanbul bir Ankara hatta bir Eskişehir kadar gelişmişliği yok.
Modern yapıların sayısı çok az.

Modern yapıların genellikle kentin batı tarafında toplanmasından ötürü gözünden kaçmış olabilir.Bu yapıların sayısı Bursa'da hiç de az değil. Kentin tek sevmediğim tarafı ise batı ile doğusu arasındaki uçurum. Kent merkezi ise iki tarafın arasında kalmış. Ve iki farklı kesimin buluşma noktası gibi bişey.

ozhanesemen

10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 17:53

Alıntı:
Zafer meydanına çıkmak veya Zaferden aşağı Altıparmak'a inebilmek için,kaldırımın olmadığı 100 metrelik bölümde yolun içine girmek zorundasınız.
Acil olarak çözülmesi gereken bir konu

Zafer'den aşağı inerken yolu birkaç metre uzatarak Çatalfırın Altgeçidini kullanmak istemeyenlerin uyguladığı bir yoldur bu. Yani yolun içine girmek zorunluluğu yok. Tabii ki oraya son gittiğimden beri altgeçidin başına bir iş gelmişse söylediklerimi geri alabilirim.

SABRİ BİLGİN
10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 18:24

Alıntı:
Yani bir İstanbul bir Ankara hatta Eskişehir kadar gelişmişliği yok.

Genel olarak gelişmişlikten bahsediyorsak bu düşünceye katılmıyorum. Gelişmişlik sıralaması yapılırken okuma yazma oranından tutunda tiyatroya, sinemaya gitme oranlarına kadar herşey hesaba katılıyor. Yani gelişmişlik onlarca kriterin göz önüne alınması sonucunda ortaya çıkıyor. İllerin gelişmişliğine ilişkin yapılan araştırma sonuçlarına göre Bursa, İstanbuldan daha gelişmiş görünüyor. Zaten bu sıralama sitemizde de konu edilmişti. İstanbul daki çarpık kentleşme,trafik vb.. sorunlara bakınca çok gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz. Aynı sorunlar Bursada da var.

Bana göre Bursa nın en büyük sorunu çarpık kentleşme. Birçok pozitif özelliği bu sorun yüzünden öne çıkmıyor. Ayrıca diğer şehirlerin tek tek sahip olduğu güzelliklerin tamamını tek başına içinde barındırması nedeniyle yukarıda da yazıldığı gibi hangi konuda ön plana çıkılacağı konusunda belirsizlikler yaşanabiliyor.

Hakan Aydın

10 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 19:48

Bursa'nın önemli dezavantajlarından biri üniversiteden, eğitim-öğretim dışında yeteri kadar faydalanamaması. İlk mesajdaki Bursa'nın gelişmişliğinin yeterli olmadığı fikrine katılmamakla birlikte, şehir merkezine kurulması öngörülen iki üniversite Bursa'nın mevcut gelişmişliğine belediyelerin yaptıklarından daha çok katkı sağlayacak.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet