Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yuzbasi Volkan Yuksel

14 yıl önce - Prş 26 Ağu 2004, 15:42

Cesme sahillerinde sanli Turk Bayragimiz

(+)

YVY

Barış

14 yıl önce - Pzr 05 Hzr 2005, 23:50

(+)

Toprakkale, Van

Fotoğraf: A. Barış Işıtan

Bay Bülent
14 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 01:46

Bayrak; bir milletin,toplumun,devletin varligini temsil eden,bagimsizliginin sembolü olan,ulusal bir degerdir. Ebatlari ne olursa olsun manevi degeri hiçbir maddesel degerle kiyaslanamaz. Vatan ise refahi,huzuru,hüznü,sevinci üzerinde yasadigimiz toprak parçasidir. Ancak bu basit bir toprak parçasi olarak düsünülemez. Çünkü bu vatanin evlatlari vatan topraginin sinirlarini kanlariyla çizmislerdir. Devlet olmanin temel sarti,üzerinde hayatini devam ettirebilecek bir topraga sahip olmak ve bu toprakta dikili bir bayraginin olmasidir. Tarih boyunca süren bazi gerçekler vardir. Bazi gelismis ülkeler kendilerinin dünyaya medeniyet abidesi olarak sunarlar. Ancak bazi devletlerin zaaflarini kullanarak onlari sömürmeye, yok etmeye çalisirlar. Ve buna da o milletin kutsal saydigi degerler üstünden ulasmak isterler. Bunlar, Türk milleti için dil,din,bayraktir. Örnegin;yakin tarihte bayragimiza yapilan haince saldirilarin amaci çok açiktir.Bu yapilanlar milletimizin tepkisini ölçmek için yapilan bir davranistir. Her ne kadar küçük faaliyet gibi görünsede bu olayda bir takim güç sahiplerinin parmagi oldugu kesindir . Türk insanida bu tür vatan hainlerine önemli bir ders vermistir. Türk insani için bayrak diger ülkelerden daha önemlidir. Bunun nedeni ise diger devletler, özgürlügünü temsil edecek bayraginin rengini düsünerek vermistir. Ancak Türk bayragi rengini temsil ettigi Türk insaninin kanindan almistir. Topragimizin Kars’tan Edirne’ye, Sinop’tan Hatay’a her karisinin degeri aynidir. Her karisi neferlerimizin destanlasan hikayeleriyle süslüdür. Ulubatli Hasan sanli bayragimizi layik oldugu yere götürüp dikene dek sirtlara saplanan oklarin acisini hissetmemistir. Bile. Bu vatan ve bayrak askindan baska nasil açiklanabilir ki! Bir milletin vatanina verdigi deger ugruna yapabilecegi fedakarliklarla ölçülür. Bugün Türk Bayraginin gölgesinde yasayan milyonlarca Türk var. Ve vatani için feda edecek çok seyleri… En ufak saldirida dahi bu ulusun evlatlari bayraga uzanan pis elleri kirmayi bilmistir. Bayragimiz, son Türk yeryüzünde kaldigi sürece, nefes aldigi sürece gökyüzünün maviligine eslik edecektir. Tüm dünya biliyor ki Türk insani bu bilinçle yasiyor.
Bayragımıza sahip cıkalım derim;hepsi güzel,en güzel diye birşey yoktur;Heryere yakışır !

saygilar

tansu
14 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 13:08

Alıntı:
Erzurumda Osmanlı-Rus savaşında kullanılan Aziziye tabyada bulunan Türk bayrağı. Erzuruma hakim bir tepede bulunan tabyadaki bayrak şehrin büyük bir kısmından görülebiliyor. Yüksekliği 50 metre.

Bu da Ankara beşevlerdeki bayrakkale. Sanırım Anıtkabirdekinden daha yüksek ama 50 metreyi aştığını sanmıyorum. Uzunluğunu bilen birisi var mı?

(+)

ŞAFAK

14 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 08:33

BİRKAÇ BAYRAK RESMİDE BEN YOLLAYIM

trekearth

(+)

(+)

(+)

(+)

ozerius
14 yıl önce - Cum 10 Hzr 2005, 03:17

bayrak; milli bağımsızlığın ve devlet olmanın sembolü. amerika'da da böyle, küba'da da.

peki bizim bayrağımızın anlamını tam olarak bilen var mı?

"şehitlerin kanının üzerine hilal şeklinde ay ve yıldız düşmüş. bundan etkilenen atatürk bayrağımız bu olsun demiş".

bu hikaye size saçma gelmiyor mu ?

türkiye'nin modernitesini kendine şiar edinen atatürk bu kadar saçma bir yolla bir milletin şerefini, onurunu belirlemiştir sorarım size ?

bizim bayrağımızın hiç bir anlamı yok mu ?

var. ama bunu bize anlatmak ve onu daha anlamlı kılmak yerine insanlar bize bu miti anlattılar. bizim bayrağımızın anlamı şudur:

üzerindeki hilal islamiyeti sembolize eder. yıldızsa insanı ve dolayısıyla hümanizm mi simgeler. hilal ve ayyıldızın içindeki beyaz; saflığı yeniliği , kırmızı ise utkuyu ve tutkuyu simgeler. bunları yorumlarsak; islamiyetten kökünü alan fakat eskinin köhneliğinden kurtulmuş, hümanist değerler üzerine yükselecek olan bir devlet anlamı çıkar.

ya şimdiki anlamı nedir ?

yurdum insanı nasıl bakıyor, türk insanına neleri çağrıştırıyor, anlı ve şanlı bayrağımız ?

ne yazık ki; türkiye'de sembolize ettiği şeyler flu milletin gözünde. bayrak yakıldı, koşun, sokaklara dökülün! neden? e bayrak o, bizim miletimizin bayrağı!

eee? millet ne demek? millet bayrak demek. bayrak ne demek? bayrak millet demek. harika.

seka kapatılıyor haberin var mı? var. e neden sokaklara dökülmüyosun, senin milli bağımsızlığın orada kağıt üretmene bağlı. nasıl yani? senin okuduğun türk gazetelerinin kağıdı yurt dışından ithal ediliyor. hadi ya? evet ya, niye sahip çıkmıyosun milli bağımsızlığına? ama bayrak kadar önemli bir şey yok. yakında bayrağını yaptığın bezi de ithal edeceksin. bayrağa küfrettin, vatan haini.

ŞAFAK

14 yıl önce - Cum 10 Hzr 2005, 08:16

Arkadaşım özer haklı olabilirsin ancak bayrak seninde dediğin gibi ulusumuz kıbrısta yeşil hatta meydana gelen olayı hatırlıyorsundur.Ardından amerikanın açıklamasını yada ben hatırlatayım bir bez parçası için insanın yaşam hakkı elinden alınmamalı diyerek bayra olan saygılarını göstermişlerdi.Onun içindirki amerikalılar amerikan bayrağını don yapıp ayaklarına giyerlerken biz kurtuluş savaşında bayrağımızı ulusumuzu canla başla savunduk.Kurtuluş savaşını anlatan tarih kitaplarında yazar savaş sırasında bayrağımızı elinde tutan askerimiz vurulup şehit düştüğünde arkasından gelen askerimiz bayrağı şehit olanın elinden almak için sıkıca tuttuğu eli açmakta zorlanmış ve yardım istemiştir.

Seka ya gelince tabii ki hiç bir işyeri kapatılmamalı.Tabii ki insanlar işsiz ve aç biçare kalmamalı benim yurdumda. Ancak bunu ayrı bir bölüm aç orada tartışalım benim şahsi görüşüm devlet ticaret yapmamalı devlet fabrika işletmemeli ve devlet o fabrikalara eşini dostunu akrabasını partilisini yerleştirmemeli bu sözlerim için özür dilerim ancak işim gereği gittiğim birçok devlet kurumunda sadece bulmaca çözerek maaş alan binlerce insan gördüm.Ancak dediğim gibi bunun yeri burası değil aç yeni bir sayfa devletin kurumlarını işlevlerini gelirlerini ve giderlerini orada tartışalım.Hatta seka kapatılmalı mı kapatılmamalı mı oylayalım....

Selcuk Aral

14 yıl önce - Cum 10 Hzr 2005, 10:58

Ana + Avrat + Kitap + Bayrak

Sevgili WOW'cular !

Inanin bana, bilemezler yabancilar, anlayamazlar, hissedemezler, düsünemezler, tasavvur edemezler, bizim bayragimiza olan sevgimizi ve askimizi.

Sanirim biz *Türklerin bayrak sevgisinin* tarifi cok zordur, bizi cocuklar gibi aglatan, kendimizi tutabilmemize, hislerimizi saklamamiza sans vermeyen, daha dogrusu renkli bir kumasi *Bayrak* yapan bir hisdir. Bilmiyorum bu sevgi bize nerden ne zaman gelmis, nerden bulasmistir. Ben daha hayatimda bayragini bizim kadar seven bir millete raslamadim.

Sayet bayrak sevgisi, futbol sahasindaki veya mactan sonra sokaklarda ellerde tasinan bayrak sayisiyla ölcülseydi: sanirim aramizda diger dünya milletlerine nazaran 3 asagi 5 yukari pek büyük fark olmazdi. Ama bence bayrak sevgisi ne tasinan bayraklarin miktariyla nede bayraklarin büyük olusuyla yani ebadiyla ölcülebilir.

Bizim bayragimiz icin yapmayacagimiz fedakarlik yoktur. Onun dalgalanabilmesi icin tek insanin gerekli oldugu durumlarda, bir yerine 10 insan canini gönüllü olarak vermeye hazirdir. Biz böyleyiz - bizden evvelkilerde böyleydi- onlarin önündekilerde böyle imis. Yani bize bu bayrak sevgisi, kamplarda, özel egitimlerle, beyin yikamalarla asilanip, yerlestirilmemistir. Ve bu sevgi 11. September öncesi veya sonrasida baslamamistir. Bu bizim yapimiz - karakterimizdir.

Onun icin bizim anamiza - avradimiza - kitabimiza - bayragimiza:

- ne kimse yan baksin,

- ne agzini acip kem söz söylesin,

- haşa dokunmasin !

Bunun aksini yaparsan: bizi tutamazsin, yerimizde oturtamazsin, yatistiramazsin arkadas ! Iste o zaman her seyi unutur, mantigimi, suurumu kaybeder, canavarlasirim ben !

Hadi gene ben adet bozulmasin, göz yasimdan islanan gözlügümü silip, Alp'in gönlü olsun bugünkü konuma geceyim:

(+)

Yil 19 Mayis 1962, Stadium: Mithatpasa, 3 günden beri prova üstüne prova yapiyoruz. Her okul Bayragini, bayraktarini göndermis, bayraklari sayabilsem Istanbulda kac okul var hemen hesapedecegim. Mithatpasa boydan boya kirmizi bayraklarla donanmis, nerdeyse her metre kareye 4 bayrak düsecek.

Hani okul takiminin kaptaniyim ya, üstelik sinifinda mümessiliyim, ayrica hocalarlada aram kiyak, eninde sonunda okul bayraginin benim tarafimdan tasinmasina karar veriliyor. Okuldan provalara katilmam icin 2 gün özel izin cikiyor. Bayragi teslim alip, imzami basiyor ve yola cikiyorum. Ilk iki gün asker gibi uygun adimla (davulun her dong dediginde sol adimi atmayi) düzgün ve ayni hizada yürümeyi ve bayragi belli bir acida tutmayi ögreniyorum. Allahtan beterin beteri var göze batmiyorum.

19 Mayis günü gelip catiyor. Bütün okul türbinlerde. Kendimi sanki Istanbulun fethi icin surlara tirmanan Ulubatli Hasan (simdi olsa Rambo-Rocky-Terminator gibi derdim) gibi hissediyorum. Icimden etraftaki bütün kizlara haykiriyorum *Ey cinsi latifler, burada elinde bayrak olan delikanli Selcuktur, haberiniz varmi?* Etraftan evet dercesine bir kac tanesi *kas-göz-hareketi* yapiyor. Selcuk Mithatpasa'nin olmayan tavaninda seytan ucurtmasi gibi bir o yana bir bu yana ucmaya calisirken, aniden yer gök inlemeye basliyor.

Aman Allahim, nedir o öyle, bembeyaz kiyafetleriyle, her biri birbirinden yakisikli, piril piril merasim techizati dösenmis, Heybeliada'nin minik bahriyelileri, Deniz Lisesi ögrencileri sahaya bando nezaretinde giriyor. Kizlarin tamami sanki *Tarkan-Mustafa Sandal* görmüs gibi sapitiyor, bulunduklari pozisyonlari terkedip, üniformadan dügme kopartmaya, firsat olursa kep kapmaya gidiyorlar.

Artik bu saatten sonra hangi kiz kafayi ceviripte Selcuga bakar ?

Hoscakalin Sevgili WOW'cu Arkadaslarim

P.S. Sesim bugün gene birhayli yükseldi sevgili WOW'cular, bazen kendimi kaybedip hep Canakkale'de buluyorum. Özür dilerim !

Ufuk

13 yıl önce - Cum 22 Tem 2005, 01:00

Alıntı:

En büyük bayrak askerden

İstanbul'un 150 metrekarelik en büyük bayrağı, 1. Ordu Komutanlığı tarafındın Selimiye Kışlası’na yerleştirilen 68 metre yüksekliğindeki direğe asıldı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu ayağına dikilen 96 metrekarelik bayrağın daha büyüğünü asker dikti. 1. Ordu Komutanlığı tarafındın hazırlanan 150 metrekarelik bayrak, Selimiye Kışlası’na yerleştirilen 68 metre yüksekliğindeki direğe asıldı.

Kışlanın dışında, deniz tarafına dikilen bayrak, Haydarpaşa Limanı dışında başta tarihi yarımada olmak üzere İstanbul’un birçok noktasından görülebiliyor. İstanbul’un en büyük bayrağını, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki bayrağı yapan Ankaralı Hasbayrak Şirketi’nin sahibi Aydoğdu Dönmez yaptı. Dönmez, yine 1. Ordu Komutanlığı için, 12x18 metre ebadında (216 metrekarelik) rekor büyüklükte bir bayrak daha hazırladığını söyledi.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~1@n ...319,00.asp

kemalsoylemez

13 yıl önce - Cum 22 Tem 2005, 01:22

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET