Ana Sayfa  fatih civelekCum 16 Ekm 2009, 12:01   TÜR » Havaalanı ve Havalimanı Arasındaki Fark Nedir?


Havaalanı ve Havalimanı Arasında Fark Nedir ?Bugün internette dolaşıyordum ' Şırnak Havaalanı ' konusunda kaynak bulabilmek için. Bulmasına buldum ama birazda afalladım.

Alıntı:
'ŞIRNAK HAVA LİMANI İÇİN 112 TRİLYON PARA HAZIR'

Şırnak`a temaslarda bulunan Vekil Seyda, `2009 yılında Şırnak`a hava alanı temelini atacağız. Hava alanı değil de hava limanı yapacağız. Diyarbakır`da hava limanı yok. Mardin hava limanı değil. Siirt hava limanı değil. Ama biz Şırnak`ta hava limanı yapacağız.

Hava limanı olsa, nasıl olacak? Görünümlü olacak. Kargo ve ihracat durumu yapılacak bir hava limanı olacak

kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1437629#1437629Alıntısını yaptığım örnekten yola çıkarak sormak istiyorum. Yurtdışında tek 1 kelime olarak ' Airport ' kullanıyoruz. Maalumunuz ' Port ' kelimesinin anlamı ' Liman ' olarak tekabül ediyor. Türkçemizde bu iki kelime arasında ki farkı nasıl anlamalıyız ? Yoksa ikisi de aynı şeyi mi aslında ifade ediyorlar ? Aktardığım örnekte ki gibi; Havalimanları daha mı görünümlü ve yüzölçümü olarak daha mı büyüklerdir ? Ya da daha daha başka olarak Havalimanı kelimesini mi abartıyoruz ?


Ayrıca Vikipedi de Havaalanlarımızı listeleyen sayfa:

kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27deki_havaalanlar%C4%B1_(liste) ve yine burada da iki sözcük karışık kullanılmış. " Isparta Süleyman Demirel Havalimanı " büyük müdür ki " Sabiha Gökçen Havaalanı " yazıyor, mesela ??


Saygılar,
fatih civelek


 mesajı beğendiniz mi?
Cihat D.Cum 16 Ekm 2009, 12:04  

Yurt dışı uçuşu yapılan yerlere havalimanı, iç uçuşlar yapılan yerlere havaalanı deniliyor genelde.

 mesajı beğendiniz mi?
Çağrı
Cum 16 Ekm 2009, 12:28  

Aradaki farklardan biri de havalimanlarında gümrük vardır, havaalanlarında bu imkan yoktur...

 mesajı beğendiniz mi?
C. H. Engin Er
Cum 16 Ekm 2009, 12:31  

Sabiha Gökçen'de hem gümrük var, hem de dış hatlar terminali var ve yurt dışı uçuşlar var ama adı Havaalanı yazıyor ?

 mesajı beğendiniz mi?
Çağrı
Cum 16 Ekm 2009, 12:50  

Sabiha Gökçen konusunda haklısınız ama bence bu konu tamamen bir istisna. Bu konuda da zaten isim değişikliği yapılması gerektiği konuşuluyor. Sanırım yeni terminal binasınında bitmesiyle isim değişikliği gerçekleşecektir. Yoksa yurtdışı uçuşlara ve günün her saati uçuşa açık olan bir havaalanı artık havalimanı olmuştur...

 mesajı beğendiniz mi?
Bekir Kurt
Cum 16 Ekm 2009, 12:57  

Airport kelimesinden hareket edersek 'havalimanı' tabiri daha uygun gibi görünüyor. Yalnız Almanya'da çok küçük olan yerlere Flugplatz (hava meydanı yada hava alanı) normal jetlerin uçtuğu yerlere ise Flughafen (hava limanı) deniyor.

Türkçemizde hava alanı / meydanı / limanı gibi kelimeler değişken olarak kullanılıyor. Zirai yada tek motorlu küçük uçakların iniş kalkış yaptığı noktalara ise (bildiğim kadarı ile) pist deniyor.

Olayın birde askeri boyutu varki, oralara da 'hava üssü' (air base) deniyor.


 mesajı beğendiniz mi?
eraserhakanCum 16 Ekm 2009, 13:18  

Yurtdisi ucuslarina acik olup, gumruk olan, pasaport islemlerinini yapilabildigi, hudut kapisi ozelliig tasiyanlara Havalimani denir. Havaalani bu ozellikleri tasimayanlara verilen addir, lakin Turkce'nin yanlis yerde yanlis sekilde kullanilmasindan oturu bu durum dogmaktadir. Mesela Zonguldak Havaalani, 'Havaalani' durumundadir, ancak yurtici ucus yoktur, sadece yurtdisi ucus vardir. Bu durum nedendir derseniz, Zonguldak Havaalanai Bakanlar Kurulu karari ile gecici olarak hudut kapisi haline getirilmistir. Populizm ornegi bence, Zonguldak'ta yasiyorsunuz paraniz var, Antalya'ya tatile ucakla gidemiyorsunuz. 10 saat otobus yolculugu cekmek zorundasiniz. Ama Dusseldorf'a dogrudan aktarmasiz ucus var Oy & Secim nelere kadir..

 mesajı beğendiniz mi?: +1
Vedat BEHAR
Cum 16 Ekm 2009, 13:46  

havaalanı ve havalimanı birbirine karıştırlan bir mekandır.her havalimanı bir havaalanıdır.ancak her havaalanı bir havalimanı değildir. havaalanında şehirlerarası uçuşlar yapılırken havalimanları hem şehirlerarası hem de uluslararası uçuşlar yapılmaktadır.
havaalanına sadece helikopterler ile iç hatlar uçuşu yapan ve yurt içi yük taşımacılılığı yapan uçaklar inerken,
havalimanına helikopterler, iç hatlar ve dış hatlar uçuşu yapan ve yurtiçi ile uluslararası lojistik yük taşıyan uçaklar inmektedir


 mesajı beğendiniz mi?: +1
Rıdvan ERGÜN
Cum 16 Ekm 2009, 16:34  

Türk Dil Kurumu'na göre;

Alıntı:
havaalanı
a. (hava'alanı) İçerisindeki bina, tesis ve donatımlar dâhil uçakların iniş, kalkış ve yer hareketlerini yaparken kullanabilmeleri amacıyla belirlenmiş, ülke içindeki uçuşların yapıldığı saha.


Kaynak: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=havaalan%FD&ayn=tam

Alıntı:

havalimanı
a. (hava'limanı) 1. Uluslararası veya şehirler arası hava yolu ulaşımı için gerekli teknik ve ticari kuruluşların bütünü. 2. Bu altyapının yerleştirilmesini, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kuruluş.

Güncel Türkçe Sözlük
--------------------------------------------------------------------------------
havalimanı İng. airport
Hava ulaşımı işletmeciliği için gerekli uygulayımı, yönetim ve tecim kuruluşlarının tümüyle toplandığı, uçakların inip kalktığı büyük alan.

BSTS / Coğrafya Terimleri Sözlüğü 1980


Kaynak: http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=havaliman%FD&ayn=tam


 mesajı beğendiniz mi?
fatih civelekCmt 17 Ekm 2009, 15:46  

Bence bu iki kelime birbirine çok karıştırılıyor. Neden Ulaştırma bakanlığı buna el atmıyor örneğin. Biz Avrupa'da ki Türkler olarak sürekli ' havaalanı ' telafuz ederiz. %90 bu böyledir. Hatta havalimanı çok garip geliyor.

Ayrıca flemenkçe ve hollandaca'da örneğin:

Luchthaven = Havalimanı (resmi kelime)
Vlieghaven = Uçuşlimanı (halk dili)

kelimeleri de kullanılıyor. Ama gerçekten, arkadaşların verdikleri bilgilere göre hâlâ neden Sabiha Gökçen'e havaalanı deniliyor akıl erdiremiyorum.


 mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: