Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
mesut_tr

5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 02:36
İST » Hizmet'te Son Nokta: Toplu Taşıma 65 Yaş Üstü İçin ÜCRETSİZ

arkadaslar basbakan erdogan acikladi, ulasim artik 65 yas üstü icin ücretsiz olcak, ben gercekten ülkemizde ezilmekte olan yasli vatandaslarimiz icin cok sevindim, artik ne bilet, ne jeton alma derdinden kurtulcaklar, bence bu uygulama hem emekli vatandaslarimiz icin hemde ögrencilerimiz icin (ilkokul-üniversite) gecerli olmali..
ama yinede olumlu bir baslangic, devamini bekliyoruz...

not: basligin isminin hükümet yalakaligi ile alakasi yoktur, sadece ben bir hizmet oldugunu düsündügüm icin böyle uygun gördüm, gerekli görürlürse degistirilebilir..
benzer veya ayni bir baslik bulamadim, var ise cöp kutusunda misafir edilebilir..

Kaynak Yeni Safak Gazetesi

Alıntı:
Hükümet olarak yaşlı vatandaşlara verdikleri hizmetleri de anlatan Erdoğan daha sonra bir müjdeyi açıkladı. Erdoğan, "65 yaş üstü vatandaşlar devletin araçlarından ücretsiz olarak istifade edecekler. Bunu hazırlığını yapıyoruz." dedi. Bunu belediye başkanı iken uygulamaya geçirdiğinde bayağı eleştiriler aldığını anlatan Erdoğan, "Ama ben memnundum. Şimdi de bu uygulamayı tüm yurda yaymak için hazırlıklarımızı yaptık. Kısa sürede bu uygulamayı hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu.

Helal Olsun ve Refah icin Devamini Bekliyoruz ve Inaniyoruz...

not: lütfen mantikli yaklasin konuya, ben iktidar partili degilim ama yaptiklarini da inkar etmemek gerekir...

Necdet Cevahir
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 02:38

Çok eskidende böyle bir uygulama vardı zannedersem. Hatta kaldırıldığı zaman babam epey üzülmüştü..

Gökhan AsGül
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 12:30

Alıntı:
Çok eskidende böyle bir uygulama vardı zannedersem.

R.Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde bu uygulama vardı. Malesef bu işi suistimal edenler yüzünden önce uygulama belirli saatler arasında sınırlandırıldı sonra ise iptal edildi. Sabah işe gidiş saatlerinde halk ekmek büfelerine gitmek için sadece bir veya iki durak için otobüse binen 65 yaş üstü yolcular yüzünden yollarda kalanları bizzat gördüğüm için fazla yorum yapmak istemiyorum. .

Dün Başbakanın açıklamalarından tüm devlet ve belediye araçlarında bu uygulamanın hayata geçireleceğini algıladım. Aklıma şöyle bir şey geldi. İdo ile Yenikapı-Bandırma arası veya tcdd anahat trenleri ile Eskişehir-İstanbul arası yolculuk yapmak isteyen 65 yaş üstü bir kişi bu uygulamalardan yaralanabilir mi? Yoksa bu uygulamalar sadece şehiriçi ulaşımı için mi geçerli olacak?

ümit 806

5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 13:49

Gökhan abi'nin dediği gibi eskiden de bu uygulama vardı.

60 yaş indirimli ve 65 yaş ücretsiz kartları vardı. 65 ve üstü yaştakiler sadece İETT otobüslerinden ücretsiz faydalanabiliyordu. Hem aylık akbil, hem de ücretsiz kart sadece İETT otobüslerinde geçtiği için İETT otobüslerinde aşırı yığılmalar oluyordu. Sonra Gökhan Abi'nin belirttiği gibi bir iki durak içiin inip binmeler yüzünden tartışmalar yaşanmaya başladı. Bunun en aşırı uç örnekleri Ortaçeşme - Beykoz arasında yaşanırdı, Beykoz Ortaçeşme arasında sık İETT otobüsü işlediği için oraların yaşlıları neredeyse yürümeyi unutmuştu O arada otobüsler de tenha olduğundan rahat da yolculuk edilirdi doğrusu... Yaşlıların Ortaçeşme'de peron peron dolaşıp hangi otobüs önce kalkacak diye bakmak yerine peron çıkışına pusu kurup çıkan ilk otobüsü durdurmaları ise izlemesi ayrı eğlenceli bir durumdu. Bir de bomboş otobüse binip de sanki aynı koltukta saatlerce yol gidecekmiş gibi heyecanla hangi koltuğa oturacağını şaşıran yaşlılarımızın iki durak sonra inmeleri garip gelirdi bana... Ikarus'ların toplam 7 adet olan düz koltuklarını dolduran yaşlılarımız Beykoz, Belediye, Paşabahçe gibi yakın yerlerde indikçe otobüs içinde bir köşe kapmaca oyunu yaşanırdı, herkes en yakınındaki düzgün koltuğa oturmaya gayret ederdi.

Sonra ilk önce 10:00 - 16:00 sınırlaması getirildi. 65 yaş ücretsiz kartı sadece bu saatler arasında geçerli olup ÖHO 'yu da kapsayacak şekilde genişletildi. Bu dönemde mesela Kadıköy'de 127 duraklarında saatin 10:00 olmasını bekleyen ayrı bir yaşlı kuyruğu olurdu. Bazen yaşlılar ile şöförler arasında ilginç tartışmalar yaşanırdı. Örneğin 09:55 ve 10:45 kalkışlı otobüslerin yolcuları şöföre 50 dakika beklememek için 5 dakikalık bir müsamaha ricasında bulunurlardı. Bu da şöförün insafına kalırdı.

1999 17 Ağustos depremi, 2000 kasım krizi ve 2001 şubat krizlerini peşpeşe yaşayan Ecevit Hükümeti (ANASOL-M ) devletin girdiği maddi sıkıntıları aşmak amacıyla kamu kuruluşlarının hiç kimseye ücretsiz hizmet veremeyeceğine dair genelge yayınladı. Bu genelge ile birlikte İETT, EGO gibi otobüslerden ücretsiz yararlanan herkes (polis, postacı, 65 yaş üstü vs..) ücret ödemek zorunda bırakıldı. Bilhassa polisler ile Özel Halk Otobüsü personeli arasında silah çekmeye kadar uzanan tartışmalar yaşandı. Kısa süre sonra polisler bu uygulamanın dışında bırakıldı ya da İETT Otobüslerinde İETT tepki göstermedi bilmiyorum... Fakat bu genelgeden sonra İETT otobüsleri bayramlarda ücretsiz değil indirimli yapılmaya başlanmıştı. Aynı genelge halen devam ediyor olmalı ki İETT istisnalar dışında ücretsiz bayram tarifesi uygulamadı hiç... Konuyu bizzat hükümet adına Erdoğan'ın dile getirmesi muhtemelen bu yasağın kaldırılmasını amaçlıyor.

Bu eğer uygulamaya geçerse bayramda ücretsiz otobüs tarifeleri de yeniden başlayabilir.

Arda M Öztürk

5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 13:50

Helal olsun başbakanımıza daha geçen gün yaşlı birisi az kalsın eziliyordu gözümün önünde

gürkang
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 13:54

Daha önceden indirimli yararlanıyorlardı sanıyorsam. Bu uygulama çok iyi olmuş. Tebrikler

serdar ölmez
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 14:10
nereye kadar...

Hizmette Son Nokta .... ? Pardon ilk nokta nerde ???

İzmir
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=763795#763795

Ankara
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1154481#1154481

Zaten ülkemizde yıllardır uygulanan ve Gerçekten Suistimal edilen bir sistem... Zamanında İstanbul'da da denenmiş ve başa çıkılamamış....

İzmir, yıllık 150 TL kart parası alarak işi çözmeye çalıştı, bu sefer de yılda bir defa 150 TL veriyorum diye işin iyice CILKını çıkardı yaşlılar, pik saatler dışında otobüsler huzurevine döndü !

Bu, öyle bir seviyeye geldi ki, Şöför arkadaşlar yaşlıların rahatsızlıkları konusunda bilgi sahibi olmaya başladılar... (Siyatik, romatizma, Yüksek tansiyon, Durak kaçırma, canının istediği yerde inme isteği, "Yavrum bir zahmet şuracıkta indiriver, yürüyemiyorum" gibi talepler.... vs vs

Hizmette Son nokta vatana millete hayırlısı olsun ....

Mustafa Can Karakus
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 14:19

Allah sevdiği kuluna önce malını kaybettirip sonra buldurup sevindirirmiş.

Şaka bir yana bu uygulama eskiden de vardı. Biz liseye giderken amcalar bedava diye fellik fellik geziyorlardı. Otobüslerimiz zaten kalabalık, biz okuldan çıkmışız yorgun argın, amcam gezmiş eh şimdi yer vermesen olmaz. Toplu taşıma sistemimiz elindeki yükü gerektiği gibi kaldırsa bu tür uygulamalar olsun ama eldeki malzeme belli iken fuzuli yük getirecek projeleri desteklemiyorum.

Mehmet Satuk BUĞRA
5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 14:28

Yaşlılar için çok sevindim fakat öğrenciler için de yapsalar böyle bir şeyi ne güzel olur....

Mert K.

5 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 14:29

Peki bu uygulama halk otobuslerindede gecerli mi?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM