Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Silivri
123 ... 353637   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
Faruk

17 yıl önce - Pts 23 Ağu 2004, 19:27
İstanbul Silivri

Bu başlıkta Silivri ilçesinin merkezinden fotoğraflar bulunmaktadır.
Silvri ilçesi içindeki diğer beldeler ve Silivri ile ilgili diğer konu başlıkları için,
aşağıdaki diğer başlıklarımıza da bakınız:

* Selimpaşa
* Silivri Maxi alışveriş merkezi
* Silivri Klassis Resort Hotel

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+) Silivri Maxi Shopping City

(+) Silivri Maxi Alışveriş merkezi

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 17:41

SİLİVRİ: Yapılan kazılarda elde edilen görüşe göre, Trakya'nın M.Ö.3000 yılında Troia ile akraba bir kültüre sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. MÖ.1200 yıllarında Traklar’ın bu bölgeye yerleştiği söylenebilir. Yerleşmenin ismi de Trak kökenli; “Selysbria”dan gelir. Selis: şehri kurduğuna inanılan mitolojik şahsiyetin adıdır. Bria: Trakia dilinde kent/şehir (“poli”) demektir. “Selüs'ün Kenti” anlamına gelmekteydi (Kaynaklarda; Selybria/Selymbria olarak da geçmektedir).

Akın KURTOĞLU

Selcuk Aral

16 yıl önce - Pts 13 Hzr 2005, 17:19

Silivri yogurdu - kaymakkk ...

Sevgili Silivrili Arkadaslarim !

Benim cocuklugumda Istanbul sokaklari Silivri-Silivri sesleriyle inlerdi. Daha cok posbiyikli, pestamal kemerli Bosnak ve Arnavutlar, sirtlarina aldiklari askilarinin iki ucuna takilmis (bir el terazisi gibi) büyük yogurt tepsileri ile sokak-sokak dolasirlardi. Kendilerinin geldigini belli etmek icinde *Silivri Yogurdu, kaymak* diye en davudi sesleriyle kendi makamlarindaki müzikleriyle cingirak-kampana-zil esliginde bagirmayi eksik etmezlerdi.

Genel olarak evin hanimi veya büyük annesi, ya kapiya, ya pencereye cikar veya balkondan asagiya sepeti sallandirir uzaktan gelmesi icin yogurtcuya isaret eder, seslenir ve de hergün ayni soruyu sorardi: "Evladim, yogurdun eksimi?" Tabi hergünde ayni cevabi alirdi: "Ayip ettin be anne, ben eksi yogurt satarmiyim hic !". Bu soru artik kalkmis unutulmussada buna bir benzeri halen tedavüldedir. Mesela benim kendi annem her pazara gittiginde: *Oglum biberin acimi ?* sorusundan kendini alamaz.

Aslinda bu soru yersiz, sacma sapanda bir soru degildir. Henüz Vestel falan cikmamis oldugundan, buzdolaplari, sadece tek tük *bakkallarda veya mezecilerde* bulundugundan yogurdun eksi oldugu zamanlar hic kücümsenecek kadar az degildi.

Herneyse bu soruyu zaten asagiya inerken beraber getirilmis bulunan yogurt kasesinin uzatilmasi takip ederdi. Yogurtcu bir taraftan öteki mahalleden kaptigi önemli veya heyecanli bir haberi anlatirken, bir taraftanda kefelerde bulunan cakil taslariyla, tabagin önce bir tarasini alir yani terazinin kefelerini birbirleriyle ayni hizaya getirirdi. Daha sonra princden (sari) yapilmis gramlariyla yogurdu istendigi kadar, kücük faras gibi küregiyle bir yerden öbürüne naklederdi. Yogurt uzun zaman dayanmadigi, kesildigi icin fazla alinmaz, ertesi günü aksam üstü gene almak tercih edilirdi.

Tabi bu anlattiklarim, her evin buzdolabi olmasiyla ayrica yogurt imalatinin fabrikasyon olarak yapilmasiyla, ve de Haznedar'da Ömür Yogurdunun acilmasiyla yavas yavas azaldi ve bir gün yok oldu. Buna ragmen halen *Silivrinin yogurdu-ah seni kimler dogurdu. Seni doguran ana-olsun bana kaynana* sarkisi o gün oldugu kadar bugünde dillerdedir. Nesilden nesile gecer, sadece yeni neslin cogu bu sarkinin artik nerden geldigini pek bilmezler!

Hosca ve dostca kalin benim yogurtcu vatandaslarim, hepinizin kaymagi bol olsun.

P.S. Himmmmm, size bir seyi anlatmayi nerdeyse unutuyordum: Silivri'de arazinin m² bir liranin altindaydi. Bizim Fatih'teki eve de 50.000 TL istiyorduk. Almak isteyen kisi 48.000 TL verdi diye babam az bulmus satmamisti. Yalniz sevgili Silivri'li arkadaslarim laf aramizda, o tarihlerde siz gercek Istanbul'luya araziyi bedavada verseniz gelip sizin oralarda oturmazdi. Darilmayin bana ama bu bir gercek.

vestaerhan
15 yıl önce - Cmt 20 May 2006, 01:53

19 Mayıs törenleri...

(+)

(+)

Sahil...

(+)

(+)

(+)

vestaerhan
15 yıl önce - Pts 12 Hzr 2006, 14:56

Kaleden Görünüm:

(+)

Mimar Sinan Köprüsü:

(+)

(+)

Sun-Flower Evleri

(+)

.......

(+)

(+)

Fotoğraf karelerinde bulunan bir kaç ufak lekeden dolayı üzgünüm. Objektif pek temiz değildi galiba. Photoshoplamakta istemedim...

sayfa 1
123 ... 353637   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL