Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
KAZIM HASIRCI

9 yıl önce - Prş 08 Ekm 2009, 15:47
Ankara - Kızılcahamam - Soğuksu Milli Parkı


Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Millî Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içersinde bulunmaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içersinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları olmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul tepesidir. Sarıçam ağırlıklı(%65) orman yapısı içersinde Karaçam (%24), Köknar (%6)ve Meşe(%5) de bulunmaktadır. -Flora yönünden de zengin bir bitki yapısına sahip iken bugün maalesef flora küresel ısınma nedeni ile de yok olma tehlikesi içerisindedir. -Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3 ü kullanma, 2/3 ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. -Milli Park alanında ayı, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35'in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. -Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. -Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Özellikle Ankara'da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığından izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilirler.
Kaynak Vikipedi
http://tr.wikipedia.org/wiki/So%C4%9Fuksu_Mill%C3 ...Park%C4%B1(+)
(+)
(+)


Piknik Alanı


(+)
(+)
(+)
KAZIM HASIRCI

9 yıl önce - Cmt 10 Ekm 2009, 18:15(+)


Kızılcahamam başlığına yüklediğim bu fotoğrafı da buraya taşıyorum.


(+)


KAZIM HASIRCI

9 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 17:36(+)
onurnazliaka
8 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 02:13

Soğuksu Milli Parkı içerisinde yaklaşık 7 kilometre ilerleyince karşınıza dağın başında, telefonların bile çekmediği bir alan çıkıyor. Bu alanda Patalya Otel'e ait 2 adet futbol sahası var. Takımların yaz kampı için seçtiği yerlerden biri de Kızılcahamam ve futbol turizmine cevap verebilmek için bu sahalar yapılmış. Futbol sahalarının yanısıra basket sahası ve tenis kortu da bulunmakta. Ayrıca sahalarının hemen yanında bir de geyik çiftliği bulunuyor. 2008/2009 sezonu öncesinde Kayserispor, Konyaspor, Gençlerbirliği, Hacettepespor, Boluspor yaz kamplarının belli bir döneminde Soğuksu'yu seçmiş ve bu oksijen deposundan oldukça hoşnut kalmıştı.
(+)

Futbol sahası
(+)

Geyik çiftliği


Mümtaz GÖÇER

8 yıl önce - Prş 10 Hzr 2010, 20:04

Dün Oktay la birlikte Kızılcahamam soğuk suya gittik ben ilkkez gidiyorum ve ankaranın en muhteşem yeri diyebilirim harika bir doğası var.

fotoğraftaki Oktay Kosovalı
(+)

Buda benim.
(+)sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA