Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Çınar - Hipodrom
123   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet!
9 yıl önce - Çrş 30 Eyl 2009, 20:55
Diyarbakır - Çınar - Hipodrom


Diyarbakır - Çınar
Beşpınar HipodromuDiyarbakır Hipodromu bugün açıldı ve ilk koşular yapıldı.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Erkan Kvk
9 yıl önce - Prş 01 Ekm 2009, 22:43

Türkiye Jokey Kulübü'nce (TJK) yaklaşık 2 yıl önce Çınar ilçesine 6, Diyarbakır kent merkezine ise 26 kilometre uzaklıktaki Beşpınar Köyü'nde yapımına başlanan ve kurulu bulunduğu alan bakımından Türkiye'nin en büyük hipodromu niteliğine sahip Diyarbakır Hipodromu'nun resmi açılışı yapıldı.

Diyarbakır'da, daha önce mera olan bin 500 dönüm alan üzerinde yapımı tamamlanan Türkiye'nin 8. ve en büyük hipodromu ile 36 yıl aradan sonra at yarışı tutkunlarına hizmet verilmeye başlanacak.

Diyarbakır Tarım İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadastro kayıtlarında mera alanı olarak geçen, ancak taşlık ve kullanılmayan bir alanda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in talimatları doğrultusunda hipodrom yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Diyarbakır'da atların ve at yarışlarının büyük önemi ve tarihe dayanan bir değeri bulunduğunu ifade eden Koçkaya, Diyarbakır Hipodromu sayesinde kentte 36 yıl aradan sonra ilk kez koşu yapılacağını belirtti.


-AT YARIŞLARININ YAKIN TARİHÇESİ OLUŞTURULDU-

Koçkaya, müdürlük olarak Diyarbakır'da at yarışlarının yakın tarihçesini hazırladıklarını kaydederek, araştırmalar sonucunda kentteki at yarışlarının Asurlular dönemine dayanan bir geçmişi olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Diyarbakır'da, Kurtuluş Savaşı yıllarında kesintiye uğrayan at yarışları geleneğinin uzun yıllar sürdürüldüğüne dikkati çeken Koçkaya, şöyle konuştu:

''At sporları Diyarbakır'ın en eski yerlilerinden olan Asurlularla ilişkilidir. Kurtuluş savaşı yıllarında kesintiye uğrayan at yarışları geleneği 1924'ten itibaren devam etmiş. Bu durumu bilen Mustafa Kemal Atatürk 1928 yılında Dicle Nehri kenarında bin dönümlük bir arazi aldırarak 32 atlık aygır deposu yaptırmış. Atatürk, 1930 yılında da Bağdat'a bir heyet göndererek, Irak ve İran'ın en soylu en safkan, padişah yarışlarını kazanmış atlarını satın aldırıp getirtmiş, ıslah çalışmalarının temelini atmıştır. Bu damızlık atlardan çok iyi safkan atlar elde edilmiş. Aygır deposu halen Dicle Üniversitesi kampüsünde atıl vaziyette duruyor. Diyarbakır kültüründe at sporları ve yarışları özel bir konuma sahip. Kentte o dönem koşuların yapıldığı güzergah 'koşu yolu' adıyla günümüzde bir park olarak anılıyor. Kent merkezinde son 36 yıldır yarışlar yapılmamaktadır. 1927 yılından itibaren at yarışları devlet eli ve otoritesi ile yapılmaya başlanmış. Kentte koşuyolundaki at yarışları 1971 yılı hariç 1973 yılına kadar her yıl ilkbahar ve sonbaharda düzenlenir ve halk da büyük ilgi gösterirmiş. 1976 yılından itibaren mahalli düzeyde yarışlar Diyarbakır'a bağlı Karabaş köyünde yapılmaya başlanmış, 2006 yılına kadar belirli aralıklarla devam etmiştir. 2007 yılında hipodromun temeli atıylan arazisi üzerinde, 2008 yılında da hipodromun yapımı tamamlanan pistinde son mahalli yarışlar düzenlendi.''

Türkiye'nin farklı illerinde at yetiştiriciliği yapanların önemli bir oranını Diyarbakırlı at yetiştiricilerinin oluşturduğunu anlatan Koçkaya, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in ve Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Behçet Homurlu'nun katılacağı açılış törenine halkın büyük ilgi göstermesini beklediklerini dile getirdi.

''Hipodromun resmi açılışının yapılacağı 30 Eylül, Diyarbakır için tarihi bir gün olacak'' diye konuşan Koçkaya, sözlerini söyle sürdürdü:

''Diyarbakır Hipodromu'nun resmi açılışının yapılacağı gün toplam 8 koşu yapılacak. Koşu sonrasında Valilik Kupası ve Açılış Kupası verilecek. Açılışta sanatçı Rojin ve Bedri Ayseli sahne alacak. Açılış günü ayrıca, Diyarbakır'ın geleneksel karpuz yarışmasında bu yıl dereceye giren karpuzların üreticilerini sayın Bakanımız ödüllendirecek. Açılışa katılacak vatandaşlarımızın ulaşımlarının sağlanması konusunda vatandaşlarımıza kolaylık sağlanacak. Bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak hipodromun çevresindeki arazilerin bile değerinin arttığını görüyoruz. Kuruluşunda hipodroma karşı çıkan çevre köylerde yaşayan vatandaşlar 23 Eylül'de düzenlenen resmi koşulara gelerek bu coşkuya ortak oldular. Tüm vatandaşlarımızı 30 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek açılışa bekliyoruz.''


-''TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE BİR DAHA GÖREV EKLENDİ''-

Koçkaya, Diyarbakır Hipodromu'nun açılışı ile Diyarbakır Tarım Müdürlüğü'ne yeni bir görev ve fonksiyon yüklendiğini ifade ederek, yarışların kamu adına yapılması konusunda hakemlikten, komiserliğine, stat hakemliğinden, varış hakemliğine, doping kontrol ve muayenesine kadar tüm işlemleri tarım müdürlüğü personelinin yürüteceğini belirtti.

Böylece tarım il müdürlüğünün yürüttüğü işlemlere ve hizmetlere yeni bir alan ve görev eklendiğine dikkati çeken Koçkaya, at yarışı oynayanlar yarışların şaibesiz, şüphesiz ve sağlıklı idare edilmesini isteyecektir. Tarım müdürlüğü personeli olarak at yarışlarının şaibesiz, şüphesiz ve sağlıklı idare edilmesini sağlayacağız'' dedi.

Şanlıurfa Hipodromu Müdürü Mehmet Kazoğlu da Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinin Türkiye'deki Arap atçılığında çok yaygın ve egemen bir konumda bulunduğunu söyledi.

Bölgede yetişen seyis, antrenör, jokey ve at sahiplerinin at yarışları sektöründe büyük bir yer tuttuğunu kaydeden Kazoğlu, yüzyıllardır atçılığa olan merak ve Arap atçılığının merkezi olması konumu Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın liderliğini sürdürmesine neden olduğunu belirtti.

Hipodromun Diyarbakır ve bölgeye büyük oranda sosyal getirileri olacağına dikkati çeken Kazoğlu, şöyle konuştu:

''Halkımız at yarışı izleme keyfini burada yaşayacak. Burası aynı zamanda çevre düzenlemesi ve oluşturulacak piknik alanları ile hayvanlarla ikili ilişkilerin de geliştirileceği sosyal bir alan olacak. Çocuklar hipodromun açılış günü Şanlıurfa'dan getireceğimiz ve 4 ay Diyarbakır'da hizmet verecek poni atları ile atlarla tanışmış ve ata binmenin keyfini tatmış olacak. Hipodromun bölgeye büyük oranda sosyal ve ekonomik getirileri olacaktır. Ahırlarda 120 seyis bulunacak, bunun haricinde hipodromda en az 150 kişilik personel hizmet verecektir. Çalışanların Diyarbakır'dan olması kentte istihdam açısından büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca yarışlardan Türkiye'de oynanan hasılat üzerinden belediyeye eğlence vergisi aktarımı olacaktır.

30 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek resmi açılışta toplam 8 koşu yapılacağını ifade eden Kazoğlu, tören kapsamında açılış kupası ve valilik kupası verileceğini, tüm bölge halkını yarışları canlı izlemek ve gerçekleştirilecek etkinliklere katılmak için Diyarbakır Hipodromu'na davet ettiklerini sözlerine ekledi.


Karpuz Yarışması Yapıldı

Hipodromun resmi açılışı öncesinde Diyarbakır’da yetiştirilen ve büyüklükleri ile ün salan karpuzlar yarıştı. Yapılan karpuz yarışmasında birinciliği 39.720 kg ile Adil Aydın kazanırken, ikinci 31 Kg ile Salih Yaşar, üçüncü ise 30.440 Kg ile Abdullah Yılmaz oldu.

37 Yıl Aradan Sonra Yeniden At Yarışı Başlayacak

Karpuz yarışmasının ardından saat 13.00‘da Bakan Mehdi Eker, Çınar ilçesi Beşpınar köyü yakınlarında bulunan hipodroma geldi. Eker bürokratlar ve folklor ekibi tarafından karşılandı. Açılış öncesinde Vali Mutlu ile Mehdi Eker basına ve ziyaretçilere yönelik kısa konuşmalar gerçekleştirdiler. Vali Mutlu konuşmasında, Bakan’a ve ziyaretçilere teşekkür ederek, uzun yıllardan sonra yeniden Diyarbakır’da at yarışlarının başlamış olmasından dolayı, son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Vali Mutlu’dan sonra konuşan Tarım Köyişleri Bakanı Mehdi Eker; Diyarbakırlılara, Çınarlılara ve Beşpınar köylülerine teşekkür ederek başladığı konuşmasını, “Diyarbakır’da 37 yıl aradan sonra başlayan yarışlardan dolayı çok mutluyum. Türkiye’nin en büyük hipodromunu 16 milyon lira harcama yaparak Diyarbakırlılara kazandırdığımız için oldukça sevinçliyim. Diyarbakır’ı yeniden eski günlerine döndüreceğiz” şeklinde sürdürdü.


fatihcelik21
9 yıl önce - Cum 02 Ekm 2009, 17:41

diyarbakırımızın ekonomisine canlılık getirmesi dileğiyle.hayırlı olsun.SADIK KÖKÖZ

9 yıl önce - Sal 09 Şub 2010, 01:43
Diyarbakır - TJK Hipodromu


Fotoğraf çekimleri sırasında ilgilerinden dolayı Türkiye Jokey Kulübü Saha Komiserlerine sonsuz Teşekkürler..

Çekimlerde Canon EOS 50D Body
18-200 Canon Lens Kullanılmıştır.

Sadık KÖKÖZ 2009


(+)


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)


Surkentli_21
7 yıl önce - Sal 06 Eyl 2011, 09:47

DİYARBAKIR HİPODROMU’NDA VALİ KUPASI HEYECANI

Diyarbakır Hipodromu’nda 2011 yılı at yarışı sezonu başladı.
Türkiye’nin en büyük Hipodromu olma özelliğini taşıyan Diyarbakır Hipodromu’nda aralarında Vali Kupası’nın da bulunduğu da toplam 9 yarışın koşulmasıyla koşu sezonu başladı.
Sezon açılışına Sayın Valimiz Mustafa Toprak, Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekteri Uğur Alp Atan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyeleri Mehmet Mircan Fırat ve Mustafa Özdemir, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem, Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Girgin, Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Nusret Balkaroğlu'nun yanı sıra Safkan Arap Atı Yetiştiricileri Derneği Başkanı Remazan Kaya, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Diyarbakır Şube Temsilcisi Cehdi Advan ve Diyarbakır Hipodrom Müdürü Yılmaz Çelik ile sayıda protokol üyesi ve yarış severler katıldı.

Türkiye Jokey Kulübü tarafından 4 yıl önce Diyarbakır’da bin 500 dönüm arazi üzerine inşa edilen hipodromda 2011 sezonu yarışları ile beraber Valilik Kupası koşusu yapıldı.
Vali Toprak: 600 kişinin istihdam edildiği bu Hipodrom, adeta bacasız bir fabrika gibidir.
Valilik kupası koşusunu Ferit Yardımcı’nın bindiği 6 numaralı Hüsmen isimli at kazandı. At sahibi Abdullah Şahin kupasını Sayın Valimiz Mustafa Toprak’ın elinden aldı. Kupa töreninde konuşan Vali Toprak, Hipodromun Diyarbakır’a kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek şöyle devam etti. “Başarılı olan jokeye ve at sahibine teşekkür ediyorum. Onların sayesinde zevkli bir yarış izledik. Bugün yarışların ilk günüydü. Valilik kupası yarışı ile yapılacak yarışların startı verildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker’e bu tesisin yapılmasında göstermiş olduğu katkıdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bölgemizde çeşitli sportif faaliyetler oluyor ama bu at koşusu çok ayrı bir şey. İzlerken çok zevk aldık. Burada at yarışları geçmişte de vardı. Eskiden çok yarışlar yapılıyordu. Bu hipodromun yapılmasıyla eski güzellikler tekrar ortaya çıktı. Bunun için en başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker’e minnet duygularımızı iletiyoruz. Ayrıca Türkiye Jokey Kulübü’ne ve yönetim kuruluna da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Burası tam anlamıyla bir fabrika gibidir. Hani derler ya memlekete hizmet gelmiyor hani bacası tütmüyor. İşte burası tam anlamıyla bacasız bir fabrika gibidir. Burada yaklaşık 600 kişi istihdam ediliyor. El birliği ile burayı daha da ileriye götürmek durumundayız.”

2011 yılı yarış sezonunda 15 yarış gününün yapılması planlanırken, sezon içerisinde 53’ü safkan Arap ve 52’si safkan İngiliz atlarına olmak üzere 105 koşu yer alıyor. Perşembe günleri haftada 1 kez olarak yapılacak koşuların tamamı kum pistte gerçekleştirilecek.
http://www.diyarbakir.gov.tr/default_B0.aspx?id=4590sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler