Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Koledok Kisti Hastalığı Nedir ? [Sağlık]
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Süha
4 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 13:28

Songül Hanım merhaba. 3.kez ameliyat olmanın sebebi daha öncede yazdığım başlığa 2. ameliyatta yapılan yeni safra kanallarında kolanjit atak geçirmem sonucu safra çamurları birikmiş. İlk hastalığımı 4,5 yaşında Yalova'da bir radyolog söyledi. Ve bizi acil İstanbul Şişli etfale gönderdi o zaman. Hastaneye gittim erkesi gün ameliyat oldum. Şubat ayıydı ve çok kar yağmıştı İstanbul - Şişliye dün gibi hatırlarım. Zor günlerdi...

Bu sebepten ötürü geri kaçma yapınca kolanjit atak geçiriyorum. Aynı belirtiler oluyor ve ne zaman nerde olacağı hiç belli olmuyor. Bu hastalıkta sürekli kontrol şart. Sürekli kan tahlili en az ameliyattan sonra her ayda 1 kez. Ve Ursofalk tedavisi ayrıca Ampisina 1g lık kullanıyorum.

Kolanjit ataklar her atakta karaciğere bir tokat vurur ve karaciğerin güçten düşmesini sağlar. Allaha şükür Karaciğercime hastalığım zarar vermedi çünkü 7 sene önce olduğum ameliyat sağladı. Sizlere çok geçmiş olsun diliyorum.

SONGÜL ERGİN
4 yıl önce - Sal 16 Mar 2010, 12:16

Süha bey teşekürler cevabınız için ,

Biliyorsunuz bu hastalık çok nadir görünüyor ve aynı hastalıktan olan insanların karşılaşması çok zor. Bende tabi kızım için çok kaygılanıyorum ameliyatı iyi geçti dediler bağırsaktan karaciğere drenaj yaptılar ve 3 ayda bir kontrolümüz var , en son dün kontrole gittik şu anda ilaç kullanmanıza gerek yok dediler. Bende korkuyorum tabiki tekrarlarmı diye . Siz ikinci ameliyatınızı ne kadar aradan sonra oldunuz acaba yani sonraki ameliyatlarda ne yapıyorlar , sadece safra çamurunu mu temizliyorlar.

Ben doktorumlada çok görüştüm ameliyat öncesi çok zor karar verdik bize % 2 - 3 oranında tekrarlama yapabilir dediler , ameliyat öncesi karaciğerinden çok korkmuştuk ameliyat sırasında parça aldılar karaciğeri iyi dediler , inşallah zarar vermez.

Sizde inşallah 3.ameliyattan sonra kurtulursunuz .

mrturhan
4 yıl önce - Sal 16 Mar 2010, 12:48
geçmiş olsun

bu son olur inşallah. şifalar dilerim.

Süha
4 yıl önce - Sal 16 Mar 2010, 15:41

SONGÜL ERGİN demiş ki:
Süha bey teşekürler cevabınız için ,

Biliyorsunuz bu hastalık çok nadir görünüyor ve aynı hastalıktan olan insanların karşılaşması çok zor. Bende tabi kızım için çok kaygılanıyorum ameliyatı iyi geçti dediler bağırsaktan karaciğere drenaj yaptılar ve 3 ayda bir kontrolümüz var , en son dün kontrole gittik şu anda ilaç kullanmanıza gerek yok dediler. Bende korkuyorum tabiki tekrarlarmı diye . Siz ikinci ameliyatınızı ne kadar aradan sonra oldunuz acaba yani sonraki ameliyatlarda ne yapıyorlar , sadece safra çamurunu mu temizliyorlar.

Ben doktorumlada çok görüştüm ameliyat öncesi çok zor karar verdik bize % 2 - 3 oranında tekrarlama yapabilir dediler , ameliyat öncesi karaciğerinden çok korkmuştuk ameliyat sırasında parça aldılar karaciğeri iyi dediler , inşallah zarar vermez.

Sizde inşallah 3.ameliyattan sonra kurtulursunuz .

Songül Hanım asıl ben teşekkür ederim. Çünkü aynı hastalık konusunda sıkıntı yaşayan kişilerle tanışınca memnun oluyorum. Bu hastalık tek bende olmadığını anlıyorum. Çünkü belli bir zamana kadar sırf bende var bu hastalık zannediyordum. Tabi ki doktorlarımız bizi aydınlatana kadar. Bende sırf bu başlığı o yüzden açtım bu hastalığı yaşayanlar ve aileleriyle tanışmak onların sıkıntılarını dinlemek. Bu hastalıklarda insanlar bir birine destek çıkabilir.

Ayrıca çoğu hastalık duyulmuşken bu hastalığın duyulma oranı çok az. Deprem zamanı veya devlet hastanesine yattığımda çoğu doktor ben sorumluluk kabul etmiyorum diyen bile oldu. Hatta Çapada bir doktor bu çocuk fazla yaşamaz diyen bile oldu. Bu hastalıktan çok çektim çok şeyler yaşadım. Yeri geldi okuldan derslerimden kaldım yeri geldi sosyal hayattan uzak kaldım. Yeri geldi günlerce dışarı çıkmadığım günler oldu sırf hastalanmayayım o hastanelere düşmemeyim. Hele ki hastalandığımda ağızdan o ilaç kapsülleri içmemeyim diye. Bu ilaçları ağızdan içmek insanın psikolojini çok kötü etkiliyor ağzınızın tadı kaçıyor 3 X 1 olduğundan zaman geldiği zaman insan kötü oluyor. Artık içemiyorum hastalığımdan o ilaçları fena oluyorum.

Ameliyat iyi geçtiği zaman 8 gün içersinde taburcu oluyorsunuz. Ondan sonraki hafta dikişler alınıyor fakat o hafta ameliyat narkozunu atmak ve yavaş yavaş yürüyüp dikişlerin kaynamasını sağlamak. Ben içki ve sigara asla içmem çünkü bu hastalıkta akciğerler sağlam olmalı 2. ameliyatım tam 8 saat sürdü ve akciğerlerim söndü. Eğer hava tedavisi ve üfleme ile iyileşmeseydi koltuk altından dren yapacaklardı o yüzden o badireyi ucu ucuna atlattım. 3. ameliyatta da tek korkum akciğerlerimin sönmesi eğer bir sıkıntı olmazsa zor bir durumu kolay atlatabilirim diye düşünüyorum.

Kızınız için kaygılanmanız normal bizimkide öyle yapıyor benim için. Hastanede hemşirelerin ilgilenmediği zaman ateş ve tansiyon zamanı geldiğinde kendisi ölçüyor hastane kağıtlarına yazıyor. Ve bu durum hastanede titizlik temizlik beni ameliyat eden doktorumun dikkatini çekmişti.

O yaptıkları drenaj işte tıp dilinde " Roux-en-Y hepatikojejunostomi " diye geçiyor. Karaciğerden kalın bağırsağa bir kanal yapıyorlar. Bu ameliyatta benim doktorum anlattığında yapılan kanalın uzunluğu ve yapılan dikişleme çok önemliymiş çünkü o kanalın sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlıyormuş.Bu hastalık zamanla tekrarlar diyor çünkü vücut büyüdüğünden safra kanalına yapılan kanal yetmeyebilir. O yüzden sürekli kontrol altında olmak her zaman iyidir bunu kan tahlilleri ile takip ediyorlar. Yeri geldiğinde MRCP ile yapılan ameliyata bakıyorlar durum nedir diye.

İlk ameliyatı 1992 yılında İkinci ameliyatı 2003 yılında oldum. Bu süre zarfında kolanjit ataklar sık sık tekrarlardı ve karaciğer enzimleri çok yükseliyordu. 3. ameliyatta safra çamurlarını temizleyecekler fakat başka bir işlem yapılacak mı bilmiyorum o konuda doktorum hiç bir şey demedi. 2. ameliyatta benim karaciğerimden ve ilk ameliyatımda yapılan kanal tahlile gönderildi ve sonuçlar iyi çıktı. 3. ameliyat durumum söz konusu olduğundan çok moralim bozuldu çünkü yeniden aynı şeyleri yaşacağımı biliyorum. Ama bu kolanjit ataklardan kurtulmam lazım her hastalanmam karaciğere bir tokattır.

Siz ameliyatı hangi hastanede hangi ekip yaptı. Ameliyat sonrası radyolojiden film istedi mi ? Bizim hastalıkta çocukların temiz ortamda olmaları lazım bu hastalıkta öyle bir şey ki havadan nem kaptın zaman bile buradan vuruyor ve hastalanıyorsun hastanede 6 gün tedavin sürüyor tabi ki bu süre zarfında düşmeyen ateş yüzden içtiğin ilaç sayısı hayli fazla.

Bakalım ileriki günlerde beni neler bekliyor hiç bilmiyorum. Doktorumdan haber bekliyorum gel yat dedği zaman gideceğim yatacağım hastaneye başka çıkar yolum yok. İnşallah 3. ameliyat son olur bir daha hastalanmam. Soracağınız bir şey varsa ben buradayım.
mrturhan demiş ki:
bu son olur inşallah. şifalar dilerim

Çok teşekkürler.

SONGÜL ERGİN
4 yıl önce - Sal 16 Mar 2010, 16:38

Süha bey ,

Biz ameliyatı Ankara Dışkapı Çocuk Hastanesinde olduk. Şansımızdan çok iyi bir doktorla karşılaştık. Dç.Dr.Tuğrul Tiryaki. Bu hastalık ile ilgili araştırmaları var. Benim kızım onun 12.hastasıydı. Diğer hastalarımla ilgili bir sorun yok takiplerini yapıyorum dedi. Benim kızımı ameliyat yapmadan kurtarmak için çok uğraştı ERPC yöntemi ile kisti almaya çalışalım dedi,çünkü kist çok küçüktü.Normal bir kist pinpon topu büyüklüğünde oluyormuş benim kızımınki misket büyüklüğündeymiş. Yaşı çok küçük olduğu için ERPC yapamadılar ve ameliyat oldu. Dediğiniz gibi 7.günde hastaneden çıktık .Bir problemimiz olmadı ameliyattan sonra inşallah olmazda.

Sizin ataklarınız ameliyat sonrası mı başladı , ilk ameliyatınızda drenaj yaptılar değilmi size , birde ilaç kullanmaya ne zaman başladınız .Çünkü bize ilaç vermiyorlar .6 ay Bactrim kullandık ve kestik.

Bu hastalıkla karşılaşınca çok üzüldük ,yıkıldık ilk başta ne yapacağımızı bilemedik. Ama sonra anladık ki bizden çok kötü durumda olan hastalar ve bu yüzden çok şükrediyoruz. Allah dermanı olan dert versin. Böyle düşününce daha pozitif bakabiliyorsunuz. İnşallah sizde böyle düşünüyorsunuzdur.

Ömür boyu bu hastalıkla yaşamayı öğreneceğiz ama emin olun hep biz galip geleceğiz.

Süha
4 yıl önce - Çrş 17 Mar 2010, 01:39

Songül Hanım benim ilk ameliyatımdan önce radyoloji sonuçlarında kist limon büyüklüğündeydi. İlk ameliyatta kisti ve koledok kanalını aldılar. Nerede ameliyat olduğunuzu merak ettim çünkü bu hastalığı bilen çok az.

Benim ataklarım ilk ameliyatımda 1 ay sonra başladı ve ağır geçiriyordum. İkinci ameliyatımda 2,5 yıl sonra ataklarım başladı fakat hafif atlatıyorum. Diren bana ilk ve ikinci ameliyatımda da yapıldı üçüncüsünde de olacak. O drenin sebebi ameliyat sırasında kanalı etrafında ve çevresindeki suları atmak. Bayağı sıkıntı verir ameliyat olduktan sonra. 2. ameliyatımdan ataklardan sonra başladım ilaç kullanmaya ursofalkı hiç kesmedim 14 senedir sürekli içiyorum.

Songül Hanım bu hastalıkla karşılaşan herkesin verdiği tepkileri vermişsiniz. Umarım kimse hastalanmaz. Zor bir hastalık fakat bir şekilde tedavisi var. Ya olmayanlar ne yapsınlar...

KemalAkel

4 yıl önce - Çrş 17 Mar 2010, 02:04

Alıntı:
Bu hastalıkla karşılaşınca çok üzüldük ,yıkıldık ilk başta ne yapacağımızı bilemedik. Ama sonra anladık ki bizden çok kötü durumda olan hastalar ve bu yüzden çok şükrediyoruz. Allah dermanı olan dert versin. Böyle düşününce daha pozitif bakabiliyorsunuz. İnşallah sizde böyle düşünüyorsunuzdur.

Alıntı:
Benim ataklarım ilk ameliyatımda 1 ay sonra başladı ve ağır geçiriyordum. İkinci ameliyatımda 2,5 yıl sonra ataklarım başladı fakat hafif atlatıyorum. Diren bana ilk ve ikinci ameliyatımda da yapıldı üçüncüsünde de olacak. O drenin sebebi ameliyat sırasında kanalı etrafında ve çevresindeki suları atmak. Bayağı sıkıntı verir ameliyat olduktan sonra. 2. ameliyatımdan ataklardan sonra başladım ilaç kullanmaya ursofalkı hiç kesmedim 14 senedir sürekli içiyorum.

Süha kardeşim... Songül hanım...

Anlatımlarınızı dikkatle okudum, Geçmiş olsun Cenabı Allah'tan acil şifalar dilerim...
Bu sıkıntılarınızdan birdaha tekrar olmamak kaydı ile kurtulmanızı temenni ederim...

Melek A
4 yıl önce - Pzr 02 May 2010, 23:41

merabalar benim annemde yaklaşık 1 ay önce koledok kisti oldugunu ögrendik doktorlar ameliyat dediler fakat acelesi olmadıgını ne zman olmak isterse olabilecegini sööylediler boyutu yaklaşık 5cm ama biz ilk önce bitki tedavisi denemek istedik dr.ömer coşkun a sonuçları bıraktık oda gerekli bitkiler yazmış aldık ve 2 gündür kullanıyor inş bi yararı olurda ameliyat olmaz ameliyat kolay bişey değil sonuçta o yüzden tüm yolları denioruz ameliyat olursada özel prosöre yaptırıcaz gittigimiz doktor cerrahtı fkt kendinin yapamayacagını söyledi bize uludag üniversitesinden 2 doktor tavsiye etti eger imkanınız varsa özel olun ameliyata profösör girsin sizin için daha ii olur çünkü onlar tecrübeli dedi bizde öyle düşünüoruz .... eger bu konuda başka bilgileriniz varsa paylaşırmısınız?

Melek A
4 yıl önce - Cmt 08 May 2010, 21:25

bu konuda daha önce tecrübesi olan yada bilgisi olan birilerinden cvp beliorum bu ameliyatın riskleri nedir ameliyat olunca kist alınınca herşey normale dönmez mi ?

SONGÜL ERGİN
4 yıl önce - Pts 17 May 2010, 13:54
koledok kisti

Melek hanım merhaba,

Annenize geçmiş olsun . Koledok kisti benim kızımdada vardı daha önce yazmıştım. Bu hastalık doğuştan olan bir hastalık ama annenizde belirti vermedi galiba. Biz de çok araştırdık bu hastalığı kesin çözüm ameliyat dediler. Kist alınmazsa belli bir süre sonra kanserleşebilir dediler. Ayrıca kist safra yollarında tıkanıklık yaptığı için karaciğere de zarar veriyor. Annenizinki anladığım kadarıyla çok riskli durumda değil çünkü bizim gittiğimiz doktorlar beklemeniz sizin zararınıza dedi.

Kullandığınız bitkisel ilaçlar inşallah fayda eder. Bende ameliyattan sonra kızıma enginarlı çay içiriyorum.

Ameliyat sonrası çok büyük bir sorun yaşamadık . Ameliyatı her doktor yapamıyor iyi bir cerrah olması lazım. Bizim doktorumuz çok iyiydi. 1 hafta sonra taburcu olduk 3 ayda bir kontrole gidiyoruz. Ameliyat sonrası için çok korkmanıza gerek yok.

Bu hastalığın çeşitleri var. Benim kızımın ki Tip 4b. Annenizinki ne acaba.

Sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım .

Tekrar geçmiş olsun ,

Songül Ergin

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET