Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet Burak
10 yıl önce - Cum 25 Eyl 2009, 10:48
Çayyolun'da Bir Garip Arsa Takası


Alıntı:
Çayyolu’ndan verdik Şırnak’tan aldık

Başkentin arsa fiyatları en yüksek bölgelerinden Çayyolu ile buradan 1269 kilometre uzakta Türkiye’nin sınır bölgesindeki Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan iki arazinin ‘tuhaf’ takasıyla ilgili belgeye Ankara Hürriyet ulaştı.


BAŞKENTİN arsa fiyatları en yüksek bölgelerinden olan Çayyolu’yla, kilometrelerce uzakta Türkiye’nin sınır bölgesindeki Şırnak’ın Silopi ilçesindeki iki arazinin ilginç trampasıyla ilgili belgeye Ankara Hürriyet ulaştı.
2008 yılının Nisan ayında gerçekleşen arazi değişiminde Çayyolu’nun göbeğinde Ahmet Taner Kışlalı Parkı’nın hemen arkasında sağlık alanı olara ayılan 15 bin 626 metrekarelik arsa üçe bölündü.
Trampaya göre Maliye Hazinesi’ne ait görünen ve Ankara’nın en kıymetli yerinde sağlık alanı olarak ayrılan arsanın 11 bin 86 metrekaresi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Şırnak’ın Silopi ilçesindeki 246 bin 421 metrekarelik alanıyla değiş tokuş edildi. Türkiye Diyanet Vakfı’na ait 246 bin 421 metrekarelik Hacı Konaklama Tesis ve Arsası da kamulaştırılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verildi.
Büyükşehir’e verildi
Çayyolu’nun göbeğinde sağlık alanı olarak ayrılan arsanın diğer iki ortağından birisi ünlü bir ayakkabı mağazası zincirinin sahibi Mahmut Akbacakoğlu. Akbacakoğlu, Gölbaşı Karaoğlan Köyü’ndeki 52 bin 400 metrekarelik arsasına karşılık Çayyolu’ndaki arazinin 2 bin 325 metrekarelik bölümüne ortak oldu. Akbacakoğlu’nun arazisi ise Büyükşehir Belediyesi’ne kamulaştırılmak üzere verildi.
Otogalerileri kamulaştırması mı?
Çayyolu-Silopi hattındaki trampanın üçüncü ortağı Fevzettin Seyrani Etöz de Karaoğlan Köyü’ndeki 24 bin 300 metrekarelik arazisine karşılık Çayyolu’ndaki sağlık alanı olarak ayrılan arazinin 2 bin 215 metrekarelik kısmına trampa yoluyla sahip oldu.
Hem Akbacakoğlu’nun hem de Etöz’ün Karaoğlan Köyü’ndeki arazileri Büyükşehir Belediyesi’ne geçerken, bu arazizilerin bir türlü tamamlanamayan otogalerileri için yapılacak kamulaştırmanın bir parçası olduğu iddia edildi.
Çayyolu’nda hastane ihtiyacı
Çayyolu’ndan Silopi’ye uzanan ve Gölbaşı’yla sonuçlanan trampanın sonucunda Çayyolu’nda sağlık alanı olarak ayrılan yerin ise akıbeti ise şimdilik belli değil. Nüfusu 70 binin üzerinde olan Çayyolu’nda bir devlet hastanesi bile bulunmazken, büyük bölümü Türkiye Diyanet Vakfı’na ait Çayyolu’nun göbeğinde sağlık alanı olarak ayrılan bu arsanın amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu oldu.

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=12532268
Alıntı:
Yaşar çok sert çıktı

Ankara Hürriyet’in ortaya çıkardığı Çayyolu-Şırnak-Gölbaşı hattındaki arsa değişimiyle ilgili Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar çok sert açıklamalarda bulundu.

ANKARA Hürriyet’in ortaya çıkardığı Silopi-Çayyolu hattındaki ilginç takasla ilgili Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar çok sert açıklamalarda bulundu. Olayı gazete haberinden sonra öğrendiğini belirten Yaşar, “Çayyolu’nun öncelikli ihtiyacı hastanedir ve bu alan sağlık alanı olarak planda yer alıyor. Buraya devlet hastanesi yapılması gerekirken Silopi’deki bir arsayla takasının yapılması hangi vicdana sığar?” dedi.
Ankara Hürriyet’in haberinin ardından Çayyolu genelinden yüzlerce telefon aldığını söyleyen Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olayı gazeteden öğrendik. Gazeteniz çok önemli bir iş yaparak Çayyolu halkının hakkını korumaya çalışmıştır. Halktan yüzlerce telefon aldım. Ahmet Taner Kışlalı Parkı’nın yanındaki bu arsa Çayyolu’nun kalbi konumunda. Çayyolu’nun en büyük kamusal arsalarından birisi. Çayyolu’nun 90 bini aşkın ve sürekli göç alan nüfusuyla en önemli ihtiyacı bir devlet hastanesi ve konumu itibariyle buranın dışında hastane yapılacak ciddi bir arsa yok.

Takas ne maksatla yapıldı?

Tüm planlarda sağlık alanı, devlet hastanesi olarak yer alan bu arsadaki değişiklik ne maksatla yapılmıştır? Silopi’deki Gölbaşı’ndaki arsayla buranın değiştirilmesi hangi vicdana sığar?
Arsa herkesin rahatlıkla ulaşabileceği, yanında metro durağı olan çok önemli bir kavşağı bulunan bir yerde. Burası devlet hastanesi olmayacaksa kime ne maksatla veriliyor açıklasınlar?

Utanç verici bir durum

Diyanet Vakfı’nın bu takasta olmasına da anlam veremiyorum. Eğer onlar da bir yanlışın içindelerse böyle utanç verici bir durumla karşı karşıyayız demektir. Türkiye bunları aşmalı, yeter artık.
Bu arsa devlet hastanesi olarak kullanılacaksa sorun yok, bizi memnun eder. Ama amacı dışında kullanılacaksa yetkilerimiz kapsamında, bölge halkının haklarını korumak için elimizden geleni yapacağız.

Peşini bırakmayacağız

Bu noktada Büyükşehir Belediyesi’ne de görev düşüyor, eminim onlar da amaç dışı bir kullanım durumunda gerekli müdahaleyi yapacaktır. Ben seçimlerde zengini fakiri güçlüsü güçsüzü herkesin kurallara uyacağı, kanunlara saygı göstereceği bir Yenimahalle vaat etmiştim. Bunun arkasındayım. Bu işin peşini bırakmayacağız. Başta Yenimahalle halkı olmak üzere tüm vatandaşlarının hakkının olduğu bu arsayla ilgili durumu ortaya çıkaran basın mensuplarına teşekkür ediyorum.

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=12547553

Neden böyle bir takasa gidilmiş olabilir? Sağlık olanı olarak ayrılmış bir yeri Diyanet vakfı ve ticaretle uğraşan 2 şahıs ne yapsınlar? Şimdi bu arsaya ne olacak, hastane mi yapılacak yoksa her yerde mantar gibi türeyen çok katlı yüksek yoğunluklu yerleşim yerlerine bir yenisi mi eklenecek? Ben bu olaydan hiç bir şey anlamış değilim anlayan varsa açıklaybilir mi?


ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet