Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mesut_tr
10 yıl önce - Prş 24 Eyl 2009, 12:58
Tokat - Sebastapolis Antik Kenti


benim memleket arkadaslar, Türkiye'nin ve dünyanin en eski kentleri arasinda yer aliyor, sehir surlari ve tarihi köprüsü ile fazla tanitilmayan ancak arkeolog'larin, öellliklede yurtdisi arkeolog'larin gözdesi kentimiz turizm'e kazandirlimaya calisiiyor, bende bu saygin forum'da antik kentimizi tanitmak istedim..

ve malesef halkimizin bilgisizligi yüzünden surlar günlük zarar görmekteler ve bir türlü koruma saglanamamaktadir..
antik kent'imizde yine antik bir hamam mevcutttur, ve yerli turistler akin etmektedir. antik kenti yani surlari ise genelikle ingiliz turistler ziyaret etmektedirler..

sulusaray belediye sitesi


ilcedeki arkeolog'larin calismalarindan...

nasil ulasirsiniz: bildigim kadariyla yakin zamandan itibarentokat otobüsleri ilcemizden geciyor, isterseniz onlarla direk sulusaray'a gelip hamam'in lojmanlarinda konaklayabilirsiniz isterseniz tokat ilimizde bir otel de konaklayip 65 km uzakliktaki ilcemizi günübirlik ziyaret edip ve yine tokat tarihi mekanlari gezdikden sonra dönebilirsiniz. yapabilceginiz bir aktive söyle olabilir:

tokat'ta konaklama, ilkgün tokat ili tarihi bölge ziyaretleri,ikinci gün sulusaray ilcesi antikkent ve hamam ziyareti, ücüncü gün ballica magarasi ve geri dönüs.

suan turizm'e kazandirilmak icin cok fazla ve olumlu calismalar var, en son almanya'dan bir arkeolog arastirmaya gelmisti...

Alıntı:
TAPINAK :Kentin kuzey doğusunda sur duvarlarına yakın yerde kazılar sonunda çıkarılan durumu ile doğu–batı yönünde yarım daire biçiminde büyük bir apsisli, güney tarafında dıştan köşeli, içten yarım daire formlu daha küçük apsisli bir yapıdır. Duvarlar blokaj sistemle işten ve dıştan taş arasında moloz malzeme ile örtülmüştür. Tapınağın kazısı tamamen tamamlanmamış olduğundan kime adandığı tespit edilememiştir.


Alıntı:
HAMAM: Antik kentin doğu tarafındadır. Yapılan kazılar sonucunda ön planda toprak zeminli yangın izi görülen, moloz taş duvarla bölüm açığa çıkartılmıştır. Daha sonra kesme taşlarla gerçekleştirilmiş iç kısımlara doğru üçer kademe yapan iki ayakla, bu ayakların arasında konumlandırılmış iki sütun kaidesi vardır. Kaidelerden biri halen yerinde olup, diğeri köylüler tarafından yerinden alınmıştır. Halen duvarlarında kükürt izleri bulunan hamamın antik çağda bugün ilçenin 3 km güneybatısında faaliyetini sürdüren kaplıcanın suyu ile çalıştığı kuvvetli bir ihtimaldir.


Alıntı:
Sulusaray ilçesi Orta Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Tokat Vilayetine bağlı bir ilçedir.Doğusunda Yeşilyurt ilçesi – Batısında Yozgat ili Kadışehri ilçesi- Güneyinde Sivas ili Yıldızeli ilçesi – Kuzeyinde Artova ilçesi toprakları ile sınır komşudur. İlçemiz Sulusaray ekvator olarak 40 derece enlem 36 derece boylam paralellerindedir. Nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 4483’dür. Tokat il merkezine uzaklığı 69 km dir. En yakın ilçe Yeşilyurt ilçesi olup, uzaklığı ise 11 km'dir.


Alıntı:
1987 yılında sondaj ve kurtarma çalışmaları sırasında Tokat Müzesi Müdürlüğünce çıkarılan mimari parçaların ve diğer tarihi eserlerin uygun bir yerde sergilenmesi kararlaştırılmıştır. İlçe Belediyesinin gösterdiği ve şu andaki Hükümet Konağının yanındaki uygun görülen bir alanda eserler toplanarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sunulmuştur.<geldiler, gezdiler,hayrankalıp,döndüler


Alıntı:


Malesef yerli turistler fazla ilgi göstermiyor, umarim benim gibi tarih hastasi üyelerimiz ziyaret etme düsüncesine sahip olurlar...mesut_tr
9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 01:51

yillar önce, 1987-1991 arasinda kazi calismalari yapilmis ve suanki halini almis idi antik kent..ardindan ingiliz kraliyet ailesinden prens charles da 1994 de yanlis hatirlamiyorsam antik kent'e gayriresmi bir ziyaret düzenlemisti..ve ondan bugüne gecen zaman icerisinde ilce'de hicbir sekilde calisma yapilmamis, ilceye gelen az sayidaki turist de yikik dökük, sit alanina insaa edilmis binalar disinda pek birsey görememislerdi..

ve bugün, agustos 2010da ilcemizde antik kent'te tekrar kazilara baslandi, suan temizlik calismalari yapiliyor, yakin zamanda almanya'dan gelecek arkeoloji mühendisleri vs profesyonel kazilara basliyacaklar..
antik kent malesef ilcenin tam ortasinda, ve antik kent'in üzerinde yapilanmalar mevcut, camii, okul, yol vs..keske devlet oralari istimlak etse, ilce antik kent üzerinden tasinsa ve antik kent daha genis bir sekilde ortaya cikarilsa..
hadi hayirlisi, kazilar tekrardan basladi, kisa zaman icerisinde ülkemiz bir efes'e daha sahip olabilir..

ilcemiz öyle bir yerdeki, ilce merkezinde oturdugunuz yeri 1metre kazsaniz tarihi eserler cikabiliyor, en son iskocya'da ilcemizden kacirilan tarihi eserler ele gecirilmisti..

(+)

hem ilcemizin kalkinmasi, hemde kültürümüzün kazanimlari acisindan olumlu gelismeler yasaniyor..

antik kent zamaninda karadeniz-anadolu gecis hattinda yer almis, karadeniz'in en büyük 5. sehri konumundaydi..suan ise daha cok issizligin vurdugu, kahvehanelerin full calistigi, icine kapanik bir görünüm icerisinde..ondan dolayi bu antik kent calismalarinin ilceimiz adina hayati önemi var, gelismesi ve halk'la barismasi adina son derece önemli calismalar..

umarim yarida birakilmaz..

Sebastopolis
Sebastopoli..

kültürü seviyorsaniz, tarihi seviyorsaniz kisa zamanda ziyaret etmenizi öneririm.


mesut_tr
9 yıl önce - Cmt 28 Ağu 2010, 19:22

antik kent yavas yavas ortaya cikiyor..


  (+)mesut_tr
9 yıl önce - Cmt 09 Ekm 2010, 13:13

antik kent te yapilan calismalar sonrasi antik kent ortaya cikarildi arkadaslar, hürriyet'te ilk sayfadan haber olarak verdi, efes antik kenti kadar büyük bir alan..
yillardir halk olarak dillendiriyorduk, bizim tarladanda 30 kg altin bulunmustu, hazinelerle dolu bu topraklar diye..sonunda devlet farkina varabildi..
simdi iyi degerlendirmeye geldi sira, turizm'e kazandirmaya geldi..

Antik Kent Görüntülerle

Alıntı:
EFES KADAR BÜYÜK..!! Tokat'ın Sulusaray ilçesinde bulunan, M.Ö. 1'inci yüzyıla ait Sebastopolis antik kentinde ilk olarak 1987 yılında kazı çalışmaları başladı. Küçük bir bölümün kazısı yapılan antik kentte çalışmalar 1991 yılında sonlandırıldı. İlk kazılardan sonra, İngiltere Veliaht Prensi Charles 1992 yılında gayriresmi olarak Sebastopolis'i ziyaret etmişti. 19 yıl aradan sonra bu Ağustos 2010 yılında tekrar başlayan kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildi. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin işbirliği ile Dr. Markus Kohl'un başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bir ibadethane ve bir hamam açığa çıkartıldı, ilk incelemelerde ise Sebastopolis'in Efes antik kenti kadar büyük olduğu anlaşıldı. Kazılarda elde edilen tabletlerde kentin en büyük tanrısının Heracles olduğu, 7 metre yüksekliğindeki surlardan oluşan yaklaşık 30 dönümlük bir alanı kapsadığı öğrenildi.(Haber-Kamera:Yüksel MENEKŞE/TOKAT, DHA)


Misafir cdb

4 yıl önce - Pts 28 Arl 2015, 18:49

Kaplicanin oteller calismiyosayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler