Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Boğaziçi Yalıları
« önceki   12345 ... 148149150   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 4
ayça_leovinus
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 21:26
Boğaz Yalıları

Bu resimleri ilk olarak 'Vapurdan İstanbul Panoraması' başlığına koyabileceğimi düşündüm, ama panorama resimleri daha geniş bir manzarayı kucaklayan, siluet etkisi verebilecek resimler. 'Boğaz Yalıları' adlı fotoğrafımı 'panorama' bölümüne koymuştum. Belki buraya taşınabilir.

İstanbul'umuzun güzel yalıları için ayrı bir başlık açmak umarım yararlı olur. Aslında bu resimler boğaz köylerinin kendi başlıklarına da yerleştirilebilir ama ben fotoğrafları vapurdan çektim ve hangisi nerede unuttum. Bu fotoğrafların çoğu Yeniköy, Emirgan tarafları ama hata olabileceği için tam yer belirtmiyorum.

(+)

(+)

(+)

(+)

Sait Halim Paşa Yalısı

(+)

En son ayça_leovinus tarafından Cum 11 Ksm 2005, 00:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

ayça_leovinus
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 21:59
BOĞAZ YALILARI

Kelime olarak yalı, deniz,ırmak ya da göl kıyısında yapılan gösterişli konut anlamına gelir. Kelimenin kökeni Rumca kıyı anlamına gelen 'yali' kelimesidir. En özgün örnekleri İstanbul Boğazı'nda olan yapılar, padişah ailesi, vezirler, paşalar, varlıklı esnaflar (çoğunlukla gayrimüslim) tarafından yaptırılmıştır.

18 yy'ın bostancıbaşı defterlerinde sayıları verilen Boğaz Yalılarının, bugün çoğu mevcut değildir. Ayakta kalabilmiş en eski yalı, 1699 yılına ait Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı'nın divanhanesidir. Asıl yalı ve harem bölümü 1874 Rumeli bozgunundan sonra göçmenlerin yerleştirilmesi nedeniyle kısa sürede harap olmuş ve yıkılmıştır.

Geleneksel Konut Mimarisinin bir örneği olan yalılar, yazlık konutlardır ve genellikle ahşap ve hafif görünümlüdür. Geniş, ağaçlıklı bahçenin içinde müştemilat,haremlik, selamlık ve kayıkhaneleri olan bu yapılar boğaz köylerinin gelişimini sağlamıştır. Denizden ulaşıma yönelik yapıların önlerinde kayıkhaneleri bulunur. Bu kayıkhaneler, haremin altında yer alır ve biniş-inişler dışardan görünmeden gerçekleşir. Tüm geleneksel yapılar gibi manzaraya yönelen yapılar, cephelerde deniz üstüne çıkmalıdır.

Boğaz'ın Anadolu yakasındaki yalıların Rumeli tarafına göre bir avantajı vardır. Güneş denizden yansır, pencerelerden içeri girer ve evlerin tavanlında bir görüntü oluşturur. Denizin hafif dalgalarıyla danseden güneş ışınları, tavanda büyüleyici bir etki yaratır.

Aşağıdaki fotoğraflar Yeniköy, Emirgan arasına aittir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ayça_leovinus
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 23:30
Anadolu Yakası Yalıları

(+)

(+)

(+)

ayça_leovinus
14 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 21:40
Aleko

Yandan perspektife girmiş fotoğrafı var ama tam önden yok diye ekleyeyim dedim. Eee, müdavimi çok ne de olsa

(+)

(+)

ayça_leovinus
14 yıl önce - Cum 11 Ksm 2005, 02:07
Sait Halim Paşa Yalısı

Avrupa yakasında bulunan yapı Logoted Yalısı olarak da bilinir. İstanbul'daki Rumların temsilcisi niteliğindeki son logothete Nicolaos Aristarhis'den Vlahos adlı bir Rum banker, ondan da 19 yy'ın sonlarında Sait Halim Paşa almıştır.

Sait Halim Paşa yapıyı aldıktan sonra yapıda bir takım değişiklikler ve eklemeler olmuştur. Yapı, ampir ağırlıklı eklektik bir üsluptadır. İç tezniyatı arabesk üsluptadır.

Yalının tarihsel önemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun I.Dünya Savaşı'na girmesine yol açan Türk-Alman ittifakının 2 Ağustos 1914'de Alman elçisi Wangenheim ve Sadrazam Sait Halim Paşa tarafından 'orta mekan' denilen büyük salonda imzalanması ve İttihat ve Terakki Cemiyeti ileri gelenleri Enver,Talat ve Cemal Paşa'ların sık sık burada toplanmalarından ileri gelmektedir.

Binanın iç dekorasyonu hariç rölöve ve restorasyonunu Taç Vakfı tarafından 1981 yılında gerçekleştirmiştir. Geri kalan işler Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır.

Bu ilk fotoğraf yapının restorasyonu devam ederkenki halidir. Şimdiki durumu için bir önceki sayfadaki Boğaz Yalıları yazımın son fotoğrafına bakabilirsiniz.

(+)

Denizden Görünümü (1983)

Yalının çatı görünüşü

Selamlık girişi

(+)

Güneydoğu görünüşü

sayfa 4
« önceki   12345 ... 148149150   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL