Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Abdullah Taşezen
10 yıl önce - Pts 21 Eyl 2009, 17:06
Konya'da Organize Sanayi Bölgeleri


KONYA`DA
ORGANİZE SANAYi BÖLGELERİ


KURULUŞUN GENEL TANIMI


Kentlerde O.S. Bölgesi kurmak amacı ile kurulmuş Müteşebbis Teşekküller; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Aracılığı temin ettikleri yurt içi ve yurt dışı kaynaklı krediler ve sanayicilerden toplanan paralarla devlet Planlama Teşkilatınca uygun görülen yerlerde, sanayi tesisi kuracak yatırımcılar için arsa temini ve bu arsaların her türlü alt ve üst yapı inşaatlarının yapımı işletilmesi ve sanayi ile ilgili her türlü teknik ve sosyal hizmetlerin yürütülmesi görevini yapmaktadırlar.

4562 sayılı OSB kanunu ile tüzel kişilik kazanmıştır.

Yönetim; İl Tüzel Kişiliği, Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ve Sanayi Başkanlığı adına organizasyon şemasında belirlenen kişilerce yapılmaktadır.2.ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİKonya`da 2.Organize Sanayi Bölgesinin kurulması Bakanlar Kurulunca 15.07.1976 yılında uygun görülmüş ve 23 TEMMUZ 1976 tarih ve 15655 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu işi yürütmek üzere de Konya İli Özel İdare Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası Başkanlığı ve S.S. Konya Organize Sanayi Bölgeleri Kooperatifi, Müteşebbis Teşekkül olarak görevlendirilmiştir. 1981 yılında S.S. Konya Organize Sanayii Bölgeleri Kooperatifinin fesh edilmesi ile Müteşebbis Teşekkülü: İl Özel İdare Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası Başkanlığı ve Konya Belediye Başkanlığı oluşturmuştur. 4562 sayılı yasa ile de tüzel kişilik kazanarak, Müteşebbis Heyet İçerisinden oluşturulan Yönetim kurulu Marifetiyle yönetilmektedir.

Yer seçimi, proje yapılması ve daha değişik sebeplerden dolayı alt yapı inşaatları ihalesi gecikmiş ve 20.08.1984 tarihinde Bakanlıkça yapılan bir protokolle yol, kanalizasyon, drenaj, içme suyu şebekesi ve depo inşaatları yapım işi Konya Belediyesine verilmiştir. Alt yapı inşaatlarına ise ancak 1986 yılında başlanılabilmiştir.

Bölgeden sanayicilere arsa dağıtımı işlemine ise 1987 yılında başlanılmış ve dağıtılan 223 sanayi parselinde inşaatlarını tamamlayan sanayicilerimizden ........... adedi inşaatlarını tamamlayarak imalata geçmişlerdir.

Şehir merkezine yaklaşık 18 km mesafede; Konya Ankara - Konya Aksaray Devlet Yolları arasında 300 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuş bölgede 3.000 ila 80.000 m2 arasında değişen çeşitli büyüklükte 223 sanayi parselinden oluşmaktadır.

Konya Sanayisine ve dolayısı ile Konya ekonomisine doğrudan etki eden bölge, Konya`nın sosyal yapısını da yönlendirmektedir.

Şu anda boş sanayi parselimiz bulunmamaktadır. Ancak, zaman zaman sanayicilerimizden tesis kurmaktan vazgeçen yada taahhütlerini yerine getiremedikleri için yönetimimizce ihraç edilen sanayicilerimizden boşalan arsaların tahsisi yapılmaktadır.

Bölgemizdeki sanayi parsellerimizin kesin maliyeti 85.000- TL/m2. (arıtma hariç) olarak hesap edilmiş sanayicilerimizden bugüne kadar bunun 24.000- TL/m2 tahsil edilmiş kalan 61.000- TL/m2. içinde 2003 yılına kadar yılda iki taksit olmak üzere senetleri alınmıştır.

Bölgenin kanalizasyon, su, drenaj, yağmur suyu, elektrik ve yol dahil tüm alt yapı inşaatları tamamlanmış sosyal tesisler olarak İdari bina, toplantı ve sergi salonları, PTT, Karakol, Cami, Sağlık İstasyonu ile banka, motel, halı saha, lokanta, market binaları tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

Ayrıca, Türk Standartları Enstitüsü ve Çıraklık Eğitim Merkezine yer tahsis edilmiş bu kurumlarda faaliyetlerine devam ettirmektedir.

Elektrik, su, çöp toplama, yol bakım ve onarım, itfaiye gibi hizmetlerin işletmeciliğinin de bölge teşkilatınca yapılmakta olduğu bölgenin, arıtma tesisi projesi ile fiziki arıtma ünitesi yapılarak işletmeye açılmıştır. Biyolojik ve kimyasal ünitelerin tamamlanmasından sonra hizmete girecek olan arıtma tesislerinin tamamının yapılabilmesi için kaynak temini konusundaki çalışmalar devam etmekte iken bölge bitişiğindeki tevsii alanın devreye girmesi ile yaptırılan projenin revize edilmesine ihtiyaç duyulmuş ve şu anda bu çalışmaları devam etmektedir.3.ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ2. Organize Sanayi Bölgemiz bitişiğinde ve imar planında 2. O.S. Bölgesinin TEVSİİ alanı olan 900 hektarlık arazi DPT`ce 1995 yılı yatırım programına alınmıştır. Mülkiyetin büyük bölümü Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait olan arazinin satın alınması konusunda yapılan görüşmeler neticesinde Milli Emlak Genel Müdürlüğünce 5.000-TL/m2. fiyat takdir edilmiştir.

Uzun süreli uğraşlardan sonra 3. Organize Sanayi Bölgesi (Tevsii Alan) olarak programa alınan arazinin tapu devir işleri imar planı çalışmaları tamamlanarak parselasyon ve alt yapı projeleri ihale edilmiş ve 10.000 - 600.000 m2. arasında değişik büyüklüklerdeki 328 sanayi parselinden 191 adedi sanayicimize arsa tahsis edilmiş bulunmaktadır. Tüm sanayi parsellerinin alanı yaklaşık 6.4 milyon m2 olup, şu anda tahsis edilen parsellerin toplam alanı ise 4.5 milyon m2 dir.

Bölgede altyapı inşaatlarından Yağmursuyu, kanalizasyon, elektrik ve telekomünikasyon alt yapı inşaatları ile temiz su şebekesi inşaatı işleri tamamlanarak devreye alınmıştır. Bölgemizde asfaltlama safhasına kadar yol çalışmaları tamamlanmış olup, Doğalgaz şebekesinin tamamlanmasına müteakip asfaltlama işlemi yapılacaktır.

Şu anda; 31 sanayicimiz imalata 50 adet sanayicimizde fabrika inşaatlarına başlamış olup, inşaatlar değişik seviyelerdedir.

Bu bölgenin sorumluluğu da aynı müteşebbis Heyetçe deruhte edilmektedir.Bölgelerde şu anda özellikle :

Gıda, Dokuma ve Giyim, Orman, Kağıt, Basım, Rezerve kauçuk, Deri Mamulleri, Lastik, Plastik, Kimya, Isı Cam, Demir ve Çelik, Demir Dışı Metaller, Madeni eşya, Elektriksiz Makinalar, Tarım Alet ve Makinaları, Elektrikli Makinalar, Elektronik, Karayolları Taşıtları (otomotiv) İmalat sanayi dallarında faaliyet gösterilmektedir.

Bölge sanayicilerinin imalatları; özellikle otomotiv yan ve ayakkabı sanayi ürünleri dünyanın değişik ülkelerine ihraç edilmektedir. Piston, gömlek, rot-rotil, krank mili, conta, Pres, Değirmen makinaları, Giyotin makas, Ateş tuğlası, rafine yağ, boya, vinç, Konfeksiyon, ürünleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Japonya dahil uzak doğu ve orta doğuda pazar bulmaktadır.

Gerek yurt dışı ve gerekse yurt içinde rahatlıkla pazar bulan bölgemiz sanayi ürünlerinin Ülke ve Konya ekonomisine katkılarını şu anda rakamsal olarak ifade etmek afaki olur. Ancak, bu imalatlar neticesinde işçilik, nakliye, konaklama, mal bedeli vb. sağladığı para sirkülasyonunun Trilyonlara baliğ olduğu bir gerçektir.

Her iki bölgedeki fabrikalar tam kapasite faaliyete geçtiği zaman 75.000 işçiye iş imkanı sağlanacağı tahmin edilmektedir.

Abdullah Taşezen
10 yıl önce - Pts 21 Eyl 2009, 17:28

KOSB FABRİKA İSİMLERİ (2.3. organize)

ACIÖZ PETROL HURDACILIK LTD ŞTİ
AGES GÜNEŞ ENERJİ VE ISITMA SİSTEMLERİ A.Ş.
AGM ISIL İŞLEM SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
AHMET TOPÇUOĞLU PLASTİK A.Ş
AHMET ÖZCAN ISI CİHAZLARI SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
AKARTAHİN GIDA SAN VE TİC . A.Ş
AKBABA BETON YAPI ELEMANLARI AŞ.
AKDENT SAĞLIK HİZMETLERİ KATI YAKIT VE NAK.LTD.ŞTİ.
AKGÜL KALIP MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ
AKIŞ ASANSÖR MAKİNA MOTOR DÖKÜM SAN VE TİC.LTD ŞTİ.
AKKAR AKKUŞ KARDEŞLER HİDROLİK MAK. SAN. TİC. ŞTİ.
AKKO MAKİNA TAKIM SAN. TİC.LDT.ŞTİ
AKKUŞLAR OTOMOTİV SAN. TİC.LTD.ŞTİ. (FRENKA)
AKKON PLASTİK AMB.MAK.OTOM.TİC.LTD.ŞTİ.
ALBORA MERMER MAK. SAN. TİC.
ALFA HİDROLİK MAK.OTOM. SAN. TİC. AŞ.
AL-PAŞ GIDA TARIM SAN. VE TİC A.Ş.
ANA DEĞİRMEN SİSTEMLERİ VE GIDA SAN. DIŞ. TİC. LTD. ŞTİ.A.Ş. 
ANADOLU HİDROLİK SAN.TİC.
ANIT CAM SAN.LTD.ŞTİ.
ANKA KALIP VE ÜRETİM SAN. A.Ş.
ANOKO YUMURTA ve ÜRÜNLERİ GIDA SANAYİ İHRACAT ve İTH. A.Ş.
AR-ÇE STATİK BOYA KİMYA İNŞ.SAN.LTD.ŞTİ.
ARI METAL DÖVME VE MAKİNA İMALAT SAN. LTD. ŞTİ.
ARKOÇ VANA LPG SİS. İNŞ. PİK DÖKÜM. MET. SAN. AŞ.
ARLEKİN HALICILIK ELSANATLARI SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ASD AMBALAJ VE TOHUMCULUK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
ASİL CİVATA SAN VE TİC. LTD ŞTİ.
ATASOY OTOMOTİV MADENİ EŞYA ve MOBİLYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ATEŞLER MAKİNA SANAYİ
AYDINLAR YEDEK PARCA SAN. TİC. A.Ş.
AYDINSAN FREN CIRCIR VE OTOM. YDK.PRC. İM. PAZ. SAN. TİC.LTD. ŞTİ.
AYTOK FİLTRE SİS. PİSTON MAK. DIŞ TİC LTD. ŞTİ.
AZİM GÖDENELİ DÖKÜM SAN. TİC. A.Ş.
BAKIM YAĞMURLAMA TAHİR BAKIM
BASAŞ BAYRAK MATBAACILIK VE AMBALAJ SAN TİC A.Ş.
BAŞAK METAL OFSET TENEKE KUTU AMBALAJ SAN VE TİC. A.Ş.
BAYRAMOĞLU OTO. SAN.TİC.A.Ş.
BETOKAV BETON MAMÜLLERİ A.Ş.
BIM BİRLEŞİK MAĞZALARI A.Ş.
BİLİR METOLURJİ A.Ş.
BİMEKS MADENCİLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ
BİOMET GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ A.Ş.
BİRLEŞİM TARIM MAK. SAN. ve TİC. LTD.ŞTİ.
BİRLİK DEĞİRMEN MAK. SAN. Ve TİC.LTD. ŞTİ.
BİZCANLI REDÜKTÖR SAN. VE TİC. A.Ş.
BÜYÜK EKER BİJON SAN. VE TİC. A.Ş.
BÜYÜK YÜKSEL DAMPER ve DORSE HİD. MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
CERAN KAUÇUK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
CEYLAN DÖKÜM SAN. VE TİC. AŞ.
CONTA SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ
ÇAĞ GIDA AMBALAj TEKSTİL SAN. ve TİCA.Ş..
ÇAĞDÖKSAN ÇAĞLAYAN DÖKÜM SAN.
ÇAĞLAYAN KİMYA VE İNŞ. SAN. TİC.A .Ş.
ÇAKIROĞLU AHŞAP ÜRÜNLERİ İMALATI VE TİC.A.Ş.
ÇALLI GIDA SAN.TİC.A.Ş.
ÇAVUŞLAR DERİN KUYU SU POMPALARI SANTRAFÜL İMALAT SAN.VE TİC.AŞ.
ÇELİK KAUÇUK PLAS. HORTUM SAN.LTD.ŞTİ.
ÇELİKSAÇ ZİRAAT MAK. SAN. KOLL. ŞTİ.
ÇETİK ISITMA SOĞUTMA SİS. İNŞ. GIDA ve OTOM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ÇİM BETON SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
DAĞSAN SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş.
DALİ AMBALAŞ GIDA SAN.LTD. ŞTİ.
DAMAK GIDA SANAYİ VE TİC.LDT. ŞTİ.
DAMLA PLASTİK SULAMA SİSTEMLERİ SAN. TİC. AŞ.
DEKSAN HİDROLİK MAK.SAN.A.Ş.
DEMPO GIDA AMB. NAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ
DERYA GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİ A.Ş.
DEVELİ KAUÇUK SAN. ve LTD. ŞTİ.
DİKMEN OTOM. DÖK. PAZ. SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
DİKSAN OTOM. DÖKÜM İNŞ.MALZ. PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Dİ-SAN OTOMOTİV MAKİNA SANAYİ VE TİC. LDT. ŞTİ.
DİZAYN LTD. ŞTİ.
DOĞRULAR MADENİ EŞYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
DOĞUŞ OYUNCAK ve ELETKT.SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
DORMAKSAN LPG OTO TANKLARI
DURMUŞ ÖZGÜL OTOMOTİV İTH.İHR. SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
DURSAN ISITMA HAVALANDIRMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
DÜZGÜNLER MAK. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
EGT ENDÜSTRİ GERECLERİ TİCARETİ ALİ NACİ ÖZBİLGİC 
EKERLER KAĞIT POŞET AMBALAJ SAN.TİC. A.Ş.
EKSPART OTOMOTİV SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
EL METAL ELEKTRİK SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
ELEKTRO TEKNİK MÜH. METAL İNŞ. OTO ve NAK. AŞ.
ELMALI MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ
ENDÜSTRİYEL ELK.SAN.LTD.ŞTİ.
ERDİRENLER DİŞLİ SANAYİ
ERGAZ ERZURUM GAZ SAN.VE TİC.AŞ.
ERHAS BORU VE MAKİNA EKİPMANLARI END. A.Ş.
ERKAP KAPI SAN. Ve TİC. LTD.ŞTİ.
ERKOÇLAR KALIP VE MAK. SAN. TİC. .AŞ.
ERKON DÖKÜM İNŞ. TURZ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ERMET SÖVE İNŞ. OTO. Ve GIDA MAD. PAZ. LTD. ŞTİ.
ERSOY TEKSTİL SAN.ve TİC.A.Ş.
EVLİYA ŞEKERLEME SAN. TİC. LDT.ŞTİ.
FERAHKAYA METAL KALIP PLASTİK VE YEDEK PARÇA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
FERTİL KİMYA İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ. 
FİLKAR OTOMOTİV SAN. TİC. A.Ş.
FİMAK FIRIN MAK. İML. SAN. TİC. A.Ş.
FMC HİDROLİK SİST. OTOM. MAK. SAN. ve TİC LTD. ŞTİ.
FORM YAPI A.Ş. 
GALİPOĞLU HİDROMAS HİDROLİK OTOM. SAN. TİC. AŞ.
GAZZE BETON MAMÜLLERİ A.Ş.
GEÇGEL MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ 
GENÇ İŞ MAK. YED. PAR. SER. SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ
GENMOT GENEL MOT. STAN. GRANK ŞAFT ve SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
GİTAŞ GIDA VE İHT.MAD. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
GÖKYER PLASTİK EŞYA SANAYİ
GÜLŞEKER MOBİLYA 
GÜNEŞ MOTOR SUBAPLARI TİC. Ve SAN. AŞ.
GÜNEYBAĞLILAR OTO YEDEK PARCA SAN. TİC. İML. Ve PAZ. AŞ.
GÜNSAN DEKORATİF BORU PLASTİK İLAÇ POMPASI SAN TİC. LTD. ŞTİ.
GÜRDİN İNŞ. DÖKÜM SAN.TİC. LTD.ŞTİ 
GÜZELOĞLU GIDA İHTİYAC MAD. SAN.TİC. LTD. ŞTİ.
HAKPA OTOM. NAK. SAN. ve TİC. AŞ.
HARMAK TARIM MAKİNALARI SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
HATUNSARAYLI TARIM MAK.SAN. TİC. A.Ş.
HEK-TUR HEKİMOĞLU TURİZM SAN. ve TİC.AŞ.(VELA)
HELVACIZADE GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
HİDROER TURZ. TEKS. HİD. MAK. SAN.TİC.A.Ş.
HİDROKON KONYA HIDROLİK MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
HİLALCİOĞLU PAZ. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
HONMAKSAN MAK. İML. OTOM.İNŞ. SAN. TİC. A.Ş.
HÜRSAN Hidrolik Pres ve Takım Tez. SAN. TİC. AŞ.
IŞIKBAKIR SAN. TİC. A.Ş.
İ.B.G_Boru ve Ek Parcaları_ PAK PLASTİK YAPI ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
İ.B.G_Dekorotif Dış Kapı_ PAK PLASTİK YAPI ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
İ.B.G_Dış Cephe Grubu_PAK PLASTİK YAPI ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
İ.B.G_PVC Kapı ve Pencere_ PAK PLASTİK YAPI ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
İ.B.G_Yalıtım Grubu_ PAK PLASTİK YAPI ELEMANLARI SAN.TİC.A.Ş.
İMAŞ MAKİNA SAN. A.Ş.
İMPARATOR METAL ve GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
İNANLAR MAKİNA İMALAT SAN TİC. AŞ.
İPEKOĞLU OTOMOTİV KAUÇUK PLAS. SAN. TİC. A.Ş.
İSFUR OTOM.ELEKT.BOYA İM.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
İŞMEN GIDA SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
İYİBİLDİREN KARASÖR SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.
KAÇMAZLAR OTOM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
KAĞAN DÖKÜM ve MODEL SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
KAHVECİ OTOMOTİV İÇ VE DIŞ SAN.TİC.A.Ş.
KAMACILAR PLAS. MET. YAPI ELEM. OTM. NAK. İNŞ.SAN. LTD. ŞTİ.
KAMSA OTOM. PET. İNŞ. TİC. ve SAN. A.Ş. 
KAB-SAN MAKİNE GIDA San.Tic. A.Ş.
KARA OVA TARIM MAKİNALARI
KAYA-TAV LTD.ŞTİ.
KAZELOĞLU SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
KENDİR DÖKÜM MAK.SAN.TİC. A.Ş.
KESENLER KOZMETİK PAZ. VE SAN. TİC. A.Ş.
KHD KONYA HASSAS SERAMİK DÖKÜM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
KILIÇ PLASTİK PVC BORU İML. TİC. LTD. ŞTİ.
KIZILÖREN DÖKÜM OTOM. TURİZM SAN.TİC. LTD.ŞTİ.
KOÇAK METALURJİ MAK. SAN. TİC. TLD.ŞTİ.
KOMBASSAN KAĞIT MATBAA GIDA VE TEKSTİL SAN. TİC. AŞ.
KONBUSAN BURÇ OTOMTİV SAN. TİC. LTD. ŞTİ
KONDÖKSAN DÖKÜM SAN. VE TİC . LTD.ŞTİ.
KONEKS PİSTON GÖMLEK İMALATI SAN. VE TİC. A.Ş.
KONGÜL MAK. OTOM. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
KONKAR CAM ENDÜSTRİ MÜH. PLAS.ve KOZ. SAN
KONPAN MOBİLYA SAN. TİC. LDT.ŞTİ.
KONYA EMAYE ISI CİHAZLARI SAN.TİC.LTD.ŞTİ
KONYA METALURJİ DÖKÜM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
KONYA ÖRNEK TİC. LTD. ŞTİ.
KONYA SARAYLI MADENİ EŞYA İMALAT PAZARLAMA LTD ŞTİ.
KONYA TENEKE KUTU AMB. MAK. SAN. VE TİC. A.Ş. (KONTENSAN)
KONYA TİFDRUK KAĞIT BASKI SAN.AŞ.
KONYA YAPAĞICILIK DIŞ TİC. LDT.ŞTİ.
KÖKENLER KARASÖR SAN.TİC. LTD. ŞTİ.
KÖYLÜ TARIM MAK. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
KRK ALÜMÜNYUM METAL İMALAT SAN.TİC. AŞ.
KUMPAS DÖVME OTM. MAK. SAN. ve TİC LTD.ŞTİ.
KURTSAN OTOMOTİV SAN. ve TİC.LTD. ŞTİ
KUTAŞ AMBALAŞ SANAYİ VE TİC. A.Ş.
KÜRESEL DÖKÜM MAKİNA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ
KÜRKAR DÖKÜM LTD. ŞTİ.
LUKAS DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.
MAHLE MOPİSAN MOTOR GÖMLEK PİSTON SAN.VE TİC.AŞ.
MAKİNE PRODÜKSİYON GRUBU MAK. İMALAT SAN. TİC. A.Ş (MPG)
MEDİKAL 2000 TIBBİ CİHAZ VE İLERİ TEKN. SAN. TİC.A.Ş. 
MELİSA PLASTİK
MEPAN METAL PANEL YAPI SİST. SAN. TİC. LTD. ŞTİ
MEPSAN PETROL CİH. SAN. TİC. A.Ş.
MESA MAKİNA DÖKÜM GIDA SAN. TİC. A.Ş.
METEOR BOYA KİMYA TEKS. VE AMB. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MEYSAN AMBALAJ ve PLASTİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
MİNK TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.
MKS KABLO-MERAM KABLO SAN.
MOLİNA SANAYİ VE TİC. A.Ş.
MONİVA OTOMOTİV GIDA SAN.TİC.AŞ.
MORMAK MAKİNA SAN. VE TİC A.Ş.
MOTUS OTOMOTİV MAK.METALURJİ SAN.TİC.A.Ş.
M-R PİSTON GÖMLEK SEGMAN SAN: TİC. LTD. ŞTİ.
MUAMMER KUZUCU YEMCİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
MUAMMER PIRLANTA DİNGİL DÖKÜM OTO YEDEK PARÇA İML.SAN. A.Ş.
MUCİT PLASTİKTİK KALIP SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MUSTAFA CEYLAN HİDROLİK MAK. SAN. VE TİC A.Ş.
MUTLUALPLER DÖKÜM VE MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MVD MAKİNA SAN. A.Ş.
N.F.S ÖZER ZİRAAT MAK. TİC LTD.ŞTİ.
NEYYSAN KRANK SUPAP GAYD SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.
NOYA OR.ÜR.BOYA VERNİK VE PAZ.İNŞ.SAN.TİC.A.Ş.
NURSAN GIDA OTOMOTİV NAKLİYAT SAN TİC. LTD. ŞTİ.
ORAN CAM SAN.VE TİC.AŞ.
OR-TAŞ DEĞİRMEN OTOMOTİV ZİRAİ ÜRÜN SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
OSMAN KOÇ OTOMOTİV DİNGİL SAN. TİC. A.Ş.
OSMANLI İNCE İNŞ.GIDA OTO.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.(Söve)
OSTAR TARIM ve TARIM MAK. İML. PAZ. SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
ÖCAL KARD.OTO YED.PAR.İMAL.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
ÖZBEKLER LASTİK OTOMOTİV İNŞ. SAN. TİC. LTD.
ÖZÇINAR DÖKÜM TORNACILIK MAK.TURZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ÖZDEMİRLER ÇELİK DÖKÜM SAN. TİC. A.Ş.
ÖZEN İŞ TARIM MAKİNALARI SAN.TİC.
ÖZER DEĞİRMEN MAKİNA SANAYİ İMALATI
ÖZGAYD OTOMOTİV SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
ÖZGÜLEÇ MAK.SAN.ve DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ
ÖZ-İŞ İLAVE DİNGİL YEDEK PARCA SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
ÖZKAYNAKLAR DÖKÜM 
ÖZKÖK EV EŞYALARI PAZ.LTD.ŞTİ.(RAPSODİ)
ÖZTEM PAZ İNŞ. SAN. TİC. A.Ş.
ÖZTOPRAK TARIM MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
ÖZYOL DEĞ. MAK.İML.GIDA SAN.LTD.ŞTİ.
PAKSET PLASTİK AMBALAJ ve KALIP SAN. A.Ş. 
PEKPERÇİN CİVATA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 
PERSA PERLİT TÜREVLERİ SAN. ve TİC. LTD.ŞTİ.
PIRLANTA DÖKÜM VE KAMPANA SAN.VE .TİC.LTD.ŞTİ.
PİSTONSAN MOTOR PİSTONLARI İML. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
POLEKS MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
POLMER MADENCİLİK TUR. VE NAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ
POLMOT MOTOR MAKİNA SAN.TİC.LTD.ŞTİ
PRESAN PREFABRİK İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
RAMAZAN ÖZCAN METAL San. LTD. ŞTİ.
ROTA KAUÇUK VE PLS. SAN. TİC. A.Ş.
ROTPAR OTOMOTİV SAN. VE TİC. LTD ŞTİ.
SAB ELEKTRONİK MAK. VE DAY. TÜK. MAL. SAN. TİC.A.Ş.
SAFA ÇELİK DÖKÜM HÜSEYİN TOSUN SAFA TOSUN
SAFA TARIM A..Ş.
SAĞBİL MAKİNA SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
SAĞLAMEL TARIM MAK. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.
SAMED YAPI ELEMANLARI İMALAT PAZ. SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ 
SARAÇ OTOMOTİV SAN. LDT.ŞTİ
SARAÇOĞLU BOYA KİMYA AMB. SAN. VE TİC. A.Ş.(CABELLA)
SARIKAYA HİDROLİK ŞASE İLAVE DİNGİL
SARIKULAK KARDEŞLER METAL SAN.TİC. LTD.ŞTİ.
SARILAR ÇUVAL İPLİK SAN. TİC. A.Ş.
SARITAŞ MOTOR YENİLEME MAKİNALARI İML. SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
SAY - MAK MAKİNA İMALAT ve DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
SEÇEN İLAVE DİNGİL VE DORSE SAN. OSMAN ÇEÇEN
SEÇKİNSAN DİNGİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
SELCEN İNŞ. TİC. SAN. LTD.ŞTİ.
SELÇUK KAUÇUK VE PLASTİK SAN. TİC. A.Ş.
SELÇUKLU KONALSAN ALÜMİNYUM METAL SAN. TİC.LTD. ŞTİ.
SELMAKSAN SELÇUK MAK. SAN. ZİR. ALET İML. PAZ. LTD.ŞTİ.
SELVA GIDA SAN.AŞ.
SEMBOL AMBALAJ SAN. TİC. A..Ş.
SERİN OTOM. NAK. Ve TAR. ÜR. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
SOLİNOX BACA SİSTEMLERİ
SOYLU DÖKÜM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
SST SEON METAL KALIP MAK. SAN. LTD.ŞTİ.
STANDART MADEN PEYSAJ İNŞ. EMLAK San.ve Tic. A.Ş.
STROTON HIZLI KONUT SİS. VE YAL. SAN.ve TİC. A.Ş.
SÜRÜM TARIM MAK. VE İNŞ. OTOMTİV SAN. TİC LTD. ŞTİ.
ŞAKALAK TARIM MAK. SAN.TİC.A.Ş.
ŞEKEROĞLU KİMYA PLASTİK SAN TİC. AŞ.
ŞİFA KİMYA İLAÇ KOZMETİK SAN. VE TİC. A.Ş.
TAKILAR PLASTİK TURİZM NAK.SAN. LTD. ŞTİ.
TARIM ÖZ TARIM MAK.SAN.AŞ.
TASAŞ ALÜMİNYUM SAN TİC. AŞ.
TAŞKAZAN DEMİR ÇELİK A.Ş.
TEKELİOĞLU CIVATA  SAN.TİC.A.Ş.
TEKNOMER TURİZM TARIM MAD. İNŞ. TİC.LTD. ŞTİ.
TELEFONCULAR ÇELİK KONSTRÜKSİYON İNŞ. SAN. TİC. A.Ş.
TIRMAKSAN OTOMOTİV NAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
TOPRAKSU TARIM KİMYA ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
TOPUZ EMAYE VE SOBA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
TOROS MADENİ YAĞLAR NAK. SAN. TİC. A.Ş.(Lubreks)
TOSUNLAR ÇELİK DÖK. SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
TOSUNOĞULLARI MOBİLYA SAN. TİC.A.Ş. (Bürotime)
TÜMAS HİDROLİK SANAYİ VE TİCARET LDT.ŞTİ.
UĞURLU MAKİNA İMALAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
ULUSAN ALİMİNYUM SAN. VE TİC. AŞ.
ULUSOY İLAÇ VE KOZMETİK SAN.TİC. A.Ş.
UMUTSAN YATAĞANLI MAKİNA VİNÇ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
UNORMAK DEĞ. MAK. İMLT. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
UYANIK YATAĞANLI TARIM MAK. SAN. TİC.
ÜNİ-VER İMPORT EXPORT TİC. LTD. ŞTİ. (DÖŞEM)
ÜNPA MADENİ EŞYA SAN. LTD. ŞTİ.
ÜNSAL TARIM MAKİNALARI SAN. TİC LTD. ŞTİ.
ÜRETİM HALI İMALAT SAN.VE TİC. A.Ş.
VİYOLA AMBALAJ
VOLDİ OTOM. VOLAN DİŞLİ SAN.TİC. LTD. ŞTİ.
YAKUP ÖNEY AHŞAP ÜRN. İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ
YAMANLAR ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. ve TİC. ŞTİ.
YARDIMCI BETON SAN.TİC. Ve PAZ. AŞ.
YARDIMCI PREFABRİK YAPI ELEMANLARI AŞ.
YEKEBAŞ AMBALAJ MAK. GIDA İNŞ.SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
YENAR DÖKÜM SAN. VE TİC. A.Ş. (YENKAR)
YENMAK PİSTON SEGMAN SAN. Ve TİC. AŞ.
YERSUSAN DERİN KUYU SU POMPALARI VE SONDAJ MAKİNA SAN. AŞ.
YILKAR DÖKÜM SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
YURTSAN OTOMOTİV METALURJİ SAN. VE TİC. A.Ş.
YUSUF BAYRAKDAR OTOMOTİV SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
YÜKSEL BALATACILIK SAN.VE TİC.AŞ
YÜKSEL LASTİK OTO VE YD. PAR. SAN. TİC. A.Ş.
YÜZKA Ticaret İnşaat SAN. LTD. ŞTİ.
ZPS MAK. OTO.NAK. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.


Hüseyin C
10 yıl önce - Çrş 23 Eyl 2009, 17:11

Ayrıca yukarıda bilgileri verilen 2. ve 3. Organize Sanayi bölgelerinden başka 1. Organize Sanayi Bölgesinde 150, Büsan Özel Organize Sanayi Bölgesinde de 460 kadar iş yeri bulunmaktadır. Bir de Konsan Özel Organize Sanayi Bölgesi var ama işyeri sayısı hakkında bilgim yok.

Abdullah Taşezen
10 yıl önce - Çrş 23 Eyl 2009, 17:33

BÜSAN SANAYİ

Büsan Sanayi Sitesi 1996 yılında Hasan Faydasıçok önderliğinde,232 kişinin bir araya gelmesiyle Büsan Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi adı altında kuruldu. Binaların teslim edilmesinden sonra 2002 yılının 6. ayında yapılan genel kurul toplantısında yöneticiliğe geçilmesine karar verildi. Bununla birlikte 131 işyeri ile Büsan 2 kooperatifi, 2005 yılında 121 iş yeri ile Büsan 3 kooperatifi yönetime dahil oldu. Şu anda Büsan Özel Organize Sanayi Bölgesinde 5 değişik büyüklükte 592 işyeri bulunmaktadır. Faaliyette olan firma sayısı 450 civarında olup tüm işyerleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Büsan Organize Sanayi Bölgesi Konya’da ilk özel güvenlik sistemine geçen organize sanayi bölgesidir. 5188 sayılı özel güvenlik kanununa göre kendi bünyesinde çalıştırdığı güvenlik elemanlarıyla site güvenliğini sağlamaktadır.

Büsan Organize Sanayi Bölgesindeki firmaların %70’i otomotiv yedek parça üretmektedir.Otomotiv haricinde tarım makinaları üretimi, mermer makinaları üretimi, hidrolik vinç üretimi, mobilya üretimi, plastik üretimi, cam ve ısıcam üretimi, alüminyum üretimi, demir-çelik metal üretimi, gıda , kozmetik, kimyasallar, petrol ürünleri üretimi ve pazarlama ağırlıklı olmak üzere daha birçok alanda üretim yapılmaktadır.

Büsan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 10 adet banka şubesi bulunmaktadır.

Sanayi içerisinde kobilere destek veren KOSGEB bulunmaktadır. Birçok firmamız KOSGEB desteği almaktadır.

Türkiye’de bulunan CNC tezgahlarının yaklasik %10’u Büsan Organize Sanayi Bölgesinde bulunmaktadır. Sanayi bölgesi bünyesinde bulunan firmaların her biri en az 3 adet CNC tezgahı bulundurmaktadır.

Büsan Sanayi Bölgesinde bulunan firmaların %60’ı ithalat – ihracat yapmaktadır ve toplamda 10000 kişi istihdam etmektedir.
OMER OZCAN

10 yıl önce - Cmt 21 Ksm 2009, 00:23

Büsan camiinin minaresinden büsan sanayi.

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA