Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
naim tekin
8 yıl önce - Cmt 19 Eyl 2009, 14:17
Zeus ve Ailesi- 12 Olimpos Tanrısı


Zeus
Babası Cronos'un hükümdarlığını yıkıp yerine geçip tüm tanrıların üstün yöneticisi olan Zeus, göklerin ve yağmurun tanrısı; bulutları da o biraraya getirirdi. Onu kızdıranlara fırlattığı şimşekler silahıydı. Hera'ya evliydi ama çapkınlıkları ve güzel kadınlara zaafıyla ünlüdür. Bir kartal, keyfinin kayhası olarak hizmetindeydi. Getir-götür işleri ve sakiliğini Ganymede yapardı. Ganymede o kadar güzel bir çocuktu ki, Zeus onu Ida dağından kaçırıp Olympos'a getirerek ölümsüz yapmıştı. Zeus ayrıca, yeminlerini bozanların ve yalan söyleyenlerin cezalandırıcısıdır. Ağacı meşe, akıl hocası meşe ağaçlarının vatanı olan Dodona'dır.

Aphrodite
Aphrodite, aşkın, cinsel isteklerin ve güzelliğin tanrıçasıdır. Doğal yeteneklerinin yanında, herkesin kendini arzulamasını sağlayan büyülü bir kuşağı vardır. Doğumu hakkında iki söylenti vardır. İlki onun Zeus ve Dione'un kızı olduğunu anlatır. İkincisi, Cronos hadım edildiğinde denize atılmış olan organından damlayan kanlardan doğduğunu ve kocaman bir midye içinde Kıbrıs'ta karaya çıktığından bahseder. Hephaestus'un karısıdır. Ağacı mersin, hayvanları güvercin, kuğu ve serçedir.

Apollo
Apollo, Zeus ve Leto'nun oğlu, Artemis'in ikiz kardeşidir. Altın bir lir çalar; müziğin tanrısıdır. Gümüş bir yayı en uzağa o atabilir; okların tanrısıdır. Tıbbı insanlara o öğretmiştir; iyileştirici tanrıdır. Asla yalan söylemez; ışığın ve gerçeğin tanrısıdır. Apollo her sabah, 4 atlı arabasını gökyüzünü başından sonuna dolaşır ve güneş doğar. Delphi'de bir nasihatçı olrak tanınır. Yunanistanin dört bir yanından insanlar ondan nasihat almak için Delphi'ye gelirler.
Kutsal ağacı defne, hayvanları yunus ve kargadır.

Ares
Ares, Zeus ve Hera'nın oğludur. Ne annesi ne de babası tarafından pek sevildiği söylenemez. Savaş tanrısıdır. Öldürücü ve kana susamış bir tanrıdır ama bir yandan da korkağın tekidir. Aphrodite'le yatakta yakalanınca, kocası Hephaestus tarafından herkesin içinde alay konusu edilmiştir. Akbaba ve köpek kutsal hayvanlarıdır.

Artemis
Artemis, Zeus ve Leto'nun kızı, Apollo'nun ikiz kardeşidir. Vahşi hayvanların ve avın tanıçasıdır. Gençlerin koruyucusudur. Apollo gibi o da gümüş oklarla atış yapar. Erdemin, namusun simgesidir. Çocukarın doğumlarını yönetir (doğumunda Leto'ya hiç acı çektirmemiştir.) Kutsal ağacı servidir. Özellikle geyik olmak üzere tüm hayvanlar ona kutsaldır.

Athena
Athena Zeus'un en sevgili kızıdır. Athena (Minerva) was the daughter of Zeus. Yetişkin, zırhlı ve silahlı bir şekilde, babasının kafasından fırlayarak doğmuştur. Savaşta acımasız ve cesurdur ancak sadece şehri düşmanlardan korumak için savaşmır. Şehrin, el sanatlarının, tarımın ve zekanın tanrıçasıdır. Yuları icat ettip, insanların atı evcilleştirmesini sağlamıştır. Trompet, flüt, çömlek, tırmık, saban, gemi ve savaşta kullanılan at arabası onun icatlarındandır. Bilgelik, akıl ve saflık tanrıçasıdır. Zeus'un en sevdiği çocuğu olduğu için, şimşekleri dahil, babasının tüm silahlarını kullanmaya izni vardır. Kutsal şehri Atena, ağacı zeytin ve hayvanı baykuştur.

Hades
Hades de Zeus'un kardeşidir. Ölülere hükmeden yeraltı tanrısıdır. Kullarının sayısını artırmak için delice uğraşan, açgözlü bir tanrıdır. Erynyes'ler onun değerli misafirleridir. Onu ziyarete gelenlerin yeraltı dünyasını terketmeleri konusunda da oldukça isteksizdir. Aynı zamanda, yerden çıkan değerli metaller onu bolluk çokluk ve servet tanrısı yapmıştır. Onu görünmez yapan bir miğferi vardır. Yeraltı dünyasından pek ayrılmazdı. Acımasız ve hatta korkunçtu ama sözünden dönmezdi ve kaprisli bir tanrı değildi; bilmem bu son iki özellik onu pek affedilir kılar mı Zorla kaçırdığı Persephone ile evlidir. Ölümün tanrısıdır, ama Ölüm de başlıbaşına bir tanrıdır: Thatanos.

Hephaestus
Hephaestus, Zeus ve Hera'nın oğludur. Fiziksel olarak son derece çirkin ve topal olan tek tanrıdır. Ateşin ve demirin tanrısıdır. Tüm tanrıların zırhlarını ve silahlarını o yapar. Demir işlemek için bir volkanı kullanır. Kibar ve barıştan hoşlanan bir tanrıdır. Aphrodite ile evlidir.

Hera
Hera, Zeus'un kızkardeşidir. Sonradan karısı da olmuştur. Oceanus ve Tethys adlı Titanlar tarafından büyütülmüştür. Evliliğin koruyucusudur ve evli kadınlara özel bir ilgi gösterir. Biçok mitolojik anlatı, Hera'nın Zeus'un kendisine sadakatsizliğine karşı aldığı öçlerden, kıskançlığından bahseder. Kutsal hayvanları inek ve tavuskuşudur. Argos, en sevdiği şehirdir.

Hermes
Hermes, Zeus ve Maia'nın oğludur. Zeus'un habercisidir. Tanrıların en hızlısıdır. Kanatlı sandaletleri ve şapkası vardır; bir de büyülü değnek taşır. Hırsızların ve ticaretin tanrısıdır. Yeraltı dünyasına ölülerio götürür. Liri, kavalı, notaları, astronomiyi, ölçü birimlerini ve sporu icat etmiştir.

Hestia
Hestia, Zeus'un kızkardeşidir. Bakire bir tanrıçadır. Evlerin düzeninden sorumlu olan tanrıçadır. Yeni bir çocuk doğduğunda aileye kabul edilmeden önce onu kutsayandır. Her şehrin Hestia'ya kutsanmış herkese açık bir yer vardır. Burda devamlı ateş yakılır ve asla söndürülmez.

Poseidon
Poseidon, Zeus'un kardeşidir. Denizler tanrısıdır. (Neptune) Ona tapınan deniz yaratıkları arasında itibarı büyüktür. Titan Oceanus'un büyük torunlarından Amphitrite, ile evlidir. Silahı dünyayı sallayabilen ve herşeyi paramparça edebilen üç dişli bir çataldır. Zeus'tan sonra diğer tanrılar arasında en güçlü olandır. Okyanus'un derinliklerinde, mercanlar ve deniz çiçekleriyle süslenmiş, fosforlu kızıl bir ışıkla aydınlanan, altından muhteşem bir sarayı vardır. Yunusların, deniz atlarının ve diğer deniz canlılarının çektiği iki tekerli arabasıyla ilerler.


Eskisehirli uygar

8 yıl önce - Cmt 19 Eyl 2009, 17:33

Siz inanarak mi yazdiniz bunu yoksa bilgilendirme amaciyla mi?

Cem Tamer
8 yıl önce - Cmt 19 Eyl 2009, 17:43

Alıntı:
Siz inanarak mi yazdiniz bunu yoksa bilgilendirme amaciyla mi?


Siz Ortaasya mitolojisindeki, Börtaçina/Asena'ya inanıyor musunuz ? Bunlar mitolojik hikayeler, inanmak inanmamak ayrı konu. O dönemde yaşamış olanlar inanmışlar.

Ayrıca arkadaşımız kendi yorumunu da katsaymış, güzel bir konu başlatmış olacaktı. Myth hakkında neler düşünüyorsunuz, eğlenceli bir konudur..naim tekin
8 yıl önce - Cmt 19 Eyl 2009, 19:18

Arkadaşlar bunlar yunan mitoloji kahramanları. Dünya kültürünün de bir parçası. Bunlara ilişkin hikayelerin bir bölümünün mekanı ülkemiz olarak gösterilir. Tek tük de olsa bazılarının forumumuzda isimleri geçiyor. Bir bütün olarak bir arada görülmelerinin yararlı olacağını düşünmüştüm. Kaynak olarak yunan mitoloji kahramanları filan diye girerseniz, internette sayfalarca bilgiye ulaşmak mümkün.

naim tekin
8 yıl önce - Prş 24 Eyl 2009, 13:35

Romalıların yunan tanrılarını sahiplendigi, romalılaştırdikları söylenir. Bazan bunların karıştırıldığı da olur.

Gökyüzü ve şimşek tanrısı, tanrıların kralı
Roma mit. = Jupiter
Yunan mit. = Zeus

Ask tanrısı
Roma mitolojisinde = Amor
Yunan mitolojisinde = Eros

Işık ve güneş tanrısı
Roma mitolojisinde = Apollo
Yunan mitolojisinde = Apollon

Şarap ve sarhoşluk tanrısı
Roma mitolojisinde = Bacchus
yunan mitolojisinde = Dionysos

Verimlilik, bereket tanrıçası
Roma mit. = Ceres
Yunan mit. = Demeter

Doğa, vahşi hayvanlar ve av tanrıçası
Roma mit. = Diana
Yunan mit. = Artemis

Evlilik tanrıçası
Roma mit. = Juno
Yunan mit. = Hera

Ticaret, büyü tanrısı
Roma mit. = Merkur
Yunan mit. = Hermes

Savas tanrısı
Roma mit. = Mars
Yunan mit. = Ares

Bilim ve güzel sanatlar tanrıçası
Roma mit. = Minerva
Yunan mit. = Athene

Deniz tanrısı
Roma mit. = Neptun
Yunan mit. = Poseidon

Yeraltı tanrısı
Roma mit. = Pluto
Yunan mit. = Hades

Güzellik ve aşk tanrıçası
Roma mit. = Venus
Yunan mit. = Aphrodite

Ateş tanrısı
Roma mit. = Vulcan
Yunan mit. = Hephaistos


Eskisehirli uygar

8 yıl önce - Prş 24 Eyl 2009, 13:39

Naim bey su aciklamanizi keske haber basligi actiginizda en sona ekleseydiniz bence Cem bey'in dedigi gibi cok guzel bir baslik olabilirdi..
Siz o adlari oraya koyunca ne demek istediginizi tam olarak anlayamadim..naim tekin
8 yıl önce - Cmt 26 Eyl 2009, 15:06

Önce Khaos vardı, karışık ve hiçbir şekil almamış boşluğu ve karanlığı ihtiva ediyordu. Khaostan her şeyin dayanağı Gaia (Yer) çıktı. Sonra sevginin temeli, hayatı kuran, çoğaltan, birleştirici Eros (Aşk) doğdu. Khaos'tan Erebos (Gece) doğdu, birleşerek yerin üst tabaka ışığı olan Aither ve yeryüzünün ışığı Hemera'yı doğurdular. Gaia'da yıldızlarla bezeli Uranus'u (Gök) doğurdu. Daha sonra da ahenkli dalgalarıyla Pontos'u (deniz) yarattı.

Evren belirmeye başlayınca üzerinde yaşayacaklara sıra geldi.. Gaia ve Uranos birleşti ve Titanlar doğdu. Titanlar: Okeanos, Koios, Krıos, Hyperion, İapetos, Kronos, Theia, Rhea, Mnemosyne, Phebe, Tethys ve Themis'ti..

Daha sonra da Kyklopslar doğdu.. Tanrılara benzeyen tek gözlü kyklopslar: Brontes, Steropes, Arges'ti..

Sonra devler doğdu.. Uranos yavaş yavaş çocuklarından ürkmeye, doğdukça onları yerin derinliklerine hapsetmeye başladı.. Gaia buna sinirlenerek oğullarından en cesuru Kronos ile işbirliği yaptı.. Uyuyan babasını keskin bir tırpanla biçen Kronos'un tırpanından damlayan kanlar ile yenilmez Erinyes (hiddetler), korkunç Geants (devler) ve Meliades (periler) doğdular..

Dalgaların üzerine çıkan parçalarından Aphrodite doğdu..

Kronos kainaton hakimi oldu.. Kardeşleri Titanları yer altından kurtardı..

Khaos ile Erebos'un kızı Nyks, Moros(baht), Tahnatos(ölüm), Hypnos (uyku ve düş), momos (alay), oizys (şikayet)'i ve doğumdan ölüme kaderi dokuyan Parkae'leri dünyaya getirdi.

Daha sonra Nemesis(öc ve hile), Eris (nifak) doğdu.

Eris'ten de Ponos (ızdırap), Algos(fenalık), Loimos (açlık), Apathe (hile) doğdu..

Bu ve bunlar gibi pek çok duygunun temsilcisi doğarken Kronos kardeşi Rhea ile evlendi..

Hestia, Demeter, Hera adlı 3 kız ile, Hades, Poseidon ve Zeus adlı 3 oğulları oldu..

Babasına yaptığının kendine yapılmasından korkan Kronos doğan çocuklarını yutup karnında saklardı. Rhea onun elinden sadece Zeus'u kurtardı..

İda dağında keçilerin beslediği Zeus büyüdü ve babasına boyun eğdirip kardeşlerini kurtardı.

Klasik Yunan Mitolojisine göre herşey böyle başladı..

---------


Bilgiler Şefik Can ve Donna Rosenberg'in kitaplarından derlenmiştir...


naim tekin
7 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 12:32

Mitoloji Üzerine "İronik" ile Sohbet

Mitos söylenen ya da duyulan sözdür; masal, öykü, efsane anlamına gelir. Loji ise, ilk anlamı söz olmakla birlikte bilim anlamına gelir. O halde mitoloji efsane bilimi anlamına gelmektedir. Mitos, çok tanrılı bir dinin tanrıları üzerine anlatılan öyküler anlamına geldiği halde hiç bir zaman ilk çağda bir din kitabı haline gelmemiştir. Çünkü bu efsaneler, tek tanrılı dinlerde olduğu gibi inanç düzeyine yükselmemiştir. Sözlü ya da yazılı edebiyat ve sanat kollarının hepsinde durmadan konu edinilip işlenen ve işlendikçe değişen mitoslar ne kadar ozan, yazar, sanatçı varsa o kadar biçim almış ve bu nedenle hiç bir zaman belli bir dinin tek kitabı halinde toplanmamıştır. İlkçağ mitosu laiktir; din adamının değil, sanatçının uğraşıdır.

Tarihçi Herodotos’un verdiği bilgiye göre, tanrı soylarını bir bir anlatan, tanrılara isimlerini veren, niteliklerini tanımlayan ve öykülerini anlatan Homeros ile Hesiodos’dur. Mitosun edebiyat düzeyine yükselmesi bu iki büyük ozanla başlar, ama onlarla bitmez. Onların anlattıklarına ekler, katkılar yapılır; yüzyıllar geçip, edebiyat türleri çoğaldıkça, mitoslar da yeni anlatım ve yorumlarla zenginleşirler. Klasik çağda şiir ve tragedya konu zenginliğini mitosa borçludurlar.
Mitoloji deyince, başta Yunan-Roma mitolojisi diye bir kavram akla gelir. Oysa bir öykünün Yunanca ya da Latince yazılmış olması, o öyküyü ne Yunan’a, nede Roma’ya mal eder. Söz konusu Akdeniz mitolojisidir ve anavatanı Anadolu’dur.

Yunan ve Roma mitolojisi insan soyunun bin yıllar önce neler düşünmüş, neler duymuş olduğunu gösterir. Böylece, doğayla ilişkilerini son derece azaltan uygar insandan çıkarak, doğayla iç içe yaşayan insana varılabilir. Dünya gençtir, insanlar doğanın ortasında toprağa bağlıdırlar; günlerini ağaçların, denizlerin, tepelerin, çiçeklerin arasında geçirirler. Gerçekle gerçek dışı daha pek ayrılmamıştır.

Bugün elimizde bulunan öykülerin ilk ne zaman anlatıldıkları bilinmemektedir. Bu öyküler dilden dile dolaşmaya başladığında, Yunanlılar ilkel çağı çoktan geride bırakmışlardır. Yunanlılarla birlikte insanoğlu evrenin en önemli varlığı olmuştur. Daha önce insanoğluna pek aldıran yoktu. Yunanlının yarattığı tanrılar insan biçimindedir. Mısırlı, düş gücünün neler yaratabileceğini göstermek istercesine, tanrısını kedi başlı bir kadın olarak düşünmüştür. Taşlardan dev gibi yaratıklar ortaya çıkarmıştır. Mezopotamya tanrılarının da insanla ilgisi yoktu. Kuş başlı adamlar, boğa başlı aslanlar şeklindeydiler. Başka bir deyimle, yaratıcının yalnız kendi kafasında bulunan gerçek dışı varlıklardır. Eski Yunan’dan önce insanlar bu tanrılara taparlardı. Aradaki büyük değişikliği anlamak için, bir Zeus’un, bir Apollon’un heykelini göz önüne getirmek yeterlidir. İnsan biçimindeki ölümsüzler, aslında dünyaya akılcı bir düzen getiriyorlardı.
Yunanlılar Olympos dağındaki ölümsüzlerin neler yiyip içtiklerini, nasıl eğlendiklerini bilirlerdi. Aslında onlardan korkarlardı, ama Hera’nın kocası Zeus’u başkasıyla suçüstü yakalama öyküsüne de çok gülerlerdi. Tanrılarla insanlar arasında bir içtenlik sürüp giderdi. Yunan mitolojisinin yarattığı mucize; insancıl bir dünya ve her şeyi bilen, her şeyin üstündeki o bilinmeyen varlığın saldığı korkunun yok oluşudur.

Mitolojide büyünün yeri yoktur. Yunanlılardan hem önce, hem de sonra büyük önem taşımış olan yaşlı, çirkin büyücülere rastlanmaz. Babillerden beri süre gelen astroloji yerini astronomiye bırakmıştır; yıldızlar insanları etkilemez. Mitolojide, tanrılarla yakınlık kuran rahiplerden korkulmaz. Zeus’un yıldırımlarını fırlattığı olur, ama böylesi olaylar azdır. İlk Yunan mitologları, korku dünyasını, başarıyla bir güzellik dünyasına çevirmişlerdir.

Yunan mitolojisi daha çok tanrılarla, tanrıçalarla ilgili öykülerden oluşmuştur ama Yunanlıların kutsal kitabı olarak okunmamalıdır. Çağdaş mitoloji anlayışına göre, gerçek bir mitosun dinle hiç ilgisi olamaz, asıl ilgisi doğayla kurulmuştur. Bu masallar insanların, hayvanların, ağaçların, çiçeklerin, güneşin, ayın, yıldızların, fırtınaların, depremlerin nasıl olduğunu anlatır.

Yunan mitosları, uygarlığın beşiği olan Akdeniz kıyılarında ve Ege bölgesinde yaşayan insan topluluklarının sanatı, ahlak, din ve aile kurumları ve siyasal yaşamı üzerinde derin etkiler yapmıştır. Gerçekten bu mitoslarda eski Yunan inancı, düşüncesi, Yunan yaşama biçimi vardır. Başka ulusların mitolojilerinden alınan, ama çoğu Yunanlılar tarafından uydurulan ve dinlerin temelini oluşturan bu mitoslar artık sanat ve edebiyata aktarılmıştır.

Mitolojinin doğuşunun anlaşılması için, insanoğlunun çok eski zamanlardaki yaşamına bakmak gerekir. İlkel insan da, tanımak ve bilmek gereksinimi içindedir. Doğa olaylarının nedenlerini, nereden gelip, nereye gittiğini, yaşamın ne olduğunu, ölümün sırrını bilmek istemektedir. İlkel insan bunlara bir açıklama bulmaya çalışır. Her şey onun için şaşırtıcı ve korkutucudur. Doğa olaylarının akılcı bir açıklamasını yapamaz. Bu yüzden evreni doğa üstü yaratıklarla doldurmak gerekir. Bu doğa üstü varlıkların yaşayışını, davranışlarını ve karakterlerini insanlarınkine benzetir. Fakat bunların insanlarla eş olmayan güçleri, yetenekleri, erdemleri ve kötülükleri olmalıdır. Bu tanrılar ortaya çıkarıldıktan sonra, bunlar hakkında çeşitli masallar uyduruldu ve mitoloji doğmuş oldu.
Yunanlılar bütün bu masalları kendileri uydurmamışlardır. İlişki kurdukları uluslardan, Mısırlılardan, Asurlardan, Fenikelilerden almışlardır. Onları kendi inançlarına katarak masallarla süslediler. Bu masallar bir kez doğunca, olduğu gibi kalmayıp, kuşaktan kuşağa geçerek büyüyüp çoğalmıştır. Daha sonra bu masallar yazıya dökülür. Ozanların, tragedya yazarlarının ve filozofların çabalarıyla güzelleştirilir.

Mitosun bunca yüzyılı aşıp, tek tanrılı dinlerin yasaklarından sıyrılıp günümüze kadar gelebilmesinin nedeni, insanları düşündüren, duygulandıran birçok şeyin bu efsanelerde olduğundan daha açık, daha güzel, daha yüce olarak söylenmemesidir. Çünkü Yunan efsanesi zenginliğini; doğa ve insanlar, kültür ve sanat, bu dünya ve öteki dünya yani en geçici ve en kalıcı şeylerden almaktadır. Yunan tanrılarının her biri bir karakter, canlı birer yaratıktır. Yunan efsanelerinin her birinde insan ruhu üzerinde derin bir bilgi göze çarpar. Mitos, kendine özgü bir dille konuşur ve insanların düşündüğü, inandığı, yarattığı her şeyi söylemektedir. Mitolojinin verileri yüzyıllarca yaşamış ve her sanat alanına konu olup işlenmiştir. Müzikten heykele, resimden edebiyata kadar her dalda mitolojik konulara rastlamak mümkündür.


OZAN44
7 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 12:54

Benim bu konuda çok bir bilgim yok ama ilgileniyorum hikayeleri olayları felan çok güzel anlatmışlar adamlar harbi çok destekli sallamışlar helal olsun

naim tekin
7 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 13:17

Alıntı:
Ozan44: 12:54 (bugün)
Benim bu konuda çok bir bilgim yok ama ilgileniyorum hikayeleri olayları felan çok güzel anlatmışlar adamlar harbi çok destekli sallamışlar helal olsun


Bilgi böyle bir şey işte. Herkes kapasitesi ölçüsünde, kimi kaşıkla, kimi kepçeyle, kimi de kazanla alabiliyor.

Sohbet'e kaynak arayana da selam ...


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET