Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 14:09
Ankara'daki yaya üst geçitleri [ANK ]


Alıntı:
Engelli Asansörleri Artık Şifre İle Çalışacak

Özürlüler Ve Yaşlılar İçin Yapılan Üst Geçitlerdeki Asansörler Yenileniyor
- Asansörlerin Sadece Özürlüler Ve Yaşlılarca Kullanılabilmesi İçin, Şifreli Kart Dağıtılacak


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce özellikle özürlü ve yaşlı insanlar için yaptırılan üst geçitler artık, gerçek sahipleri tarafından kullanılacak. Bakım ve onarımdan geçirilen asansörler, özel şifreli kartlarla çalışacak.
Büyükşehir Belediyesi, sürekli yenileme ve bakım çalışmalarını sürdürmesine rağmen, genellikle mekansız kişiler tarafından tahrip edilen ve kullanılamaz hale getirilen asansörler için yeni önlemler aldı. Üst geçitlerde yapılan asansörlerin cam olan kapıları, paslanmaz metal kapılarla değiştirilirken, asansör çağrı düğmesi şifrelenecek. Böylelikle asansörleri sadece bu şifreleri çözecek bir cihaz verilecek olan özürlü ve yaşlı insanlar kullanabilecek. Tüm özürlü ve yaşlı insanlara bir kart verilecek ve böylece bu asansörlerden sadece bu kişiler yararlanabilecek.

-50 ÜST GEÇİTTE ASANSÖR-
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce ulaşımın yoğun olduğu bulvar ve ana caddeler üzerinde bulunan 50 üst geçide asansör yaptırıldı. En modern sistemle donatılan ve bakımı periyodik olarak gerçekleştirilen asansörler, yaşlı genç demeden herkes tarafından kullanılınca kısa sürede kullanılmaz hale geliyor. Aşırı yük ve hoyratça kullanım karşısında bir çok asansör devre dışı kalırken, özellikle evsiz olan ve yaşamlarını dışarıda sürdüren mekansız kişiler tarafından da tahrip ediliyor. Hatta belli bir saatten sonra kapıları kilitlenen asansörlerin kapıları kırılarak bu kişiler tarafından yatacak yer olarak kullanılıyor.

-TÜM ASANSÖRLER YENİLENİYOR-
Tüm bu asansörleri düzenli bir şekilde devreye sokmak amacıyla harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, asansörlerin yenilenmesi, bakım ve onarımlarının yapılması çalışmalarını başlattı. Asansörlerin yenilenmesi görevini alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi, ihale çalışmalarının tamamlanmasından sonra bakım ve onarım işlemlerine başladı. Öncelikle Turgut Özal Bulvarı üzerindeki asansörlerin yenilenmesiyle işe başlayan Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, Başkent’te bulunan 50 üst geçidi özürlü asansörünün tamamının çok kısa sürede yenilenerek kullanıma hazır hale getirileceğini belirttiler.

-ÇELİK KAPILAR-
Asansörlerin cam olan kapılarının gecenin ilerleyen saatlerinde mekansız kişiler tarafından kırıldığını ve asansörlerin adeta bir oda gibi kullanıldığını anlatan yetkililer, cam kapıların çelik kapılarla değiştirildiğini anlattılar. Bakım, onarım ve yenileme çalışmaları sırasında asansörlerin içinden alkol şişeleri, yastık, palto, battaniye, ayakkabı ve birçok çöplük malzemesi çıktığını kaydeden yetkililer, bunun da önüne geçmek amacıyla yeni önlemler aldıklarını kaydettiler.

-ÖZÜRLÜLERE VE YAŞLILARA ŞİFRELİ KART-
Asansörlerin herkes tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla önlem aldıklarını ve tüm asansörlerin ortak bir şifreleme sistemi ile çalışacağını anlatan yetkililer, sadece özürlü ve yaşlı vatandaşlara verilecek olan kart ile bu şifrenin çözülebileceğini ifade ettiler. Şu ana kadar 3 bin civarında üretilen ve şifre yüklemesi yapıldıktan sonra özürlülere dağıtılacak olan kartların asansör kapısının yanında bulunan manyetik alana dokundurulmasıyla asansör çağrı sisteminin devreye gireceğini ve asansörün çalışacağını belirttiler. Yetkililer, bu karta sahip olmayanların asansörü kullanamayacağını söylediler. Kullanım sırasında bozulan asansörlerin içinde kalan özürlü ve yaşlı vatandaşlarımızın fark edilebilmesi için alarm sistemi takılacağını anlatan yetkililer, uyarı sisteminin hem sesli hem de ışıklı olacağını belirttiler.

http://www.ankara-bel.gov.tr/Haberler/engelli_asa ...71909.aspx

Engelliler açısından çok güzel bir gelişme.Ankara'da çok sayıda alt-üst geçitte asansör var ama malesef kullanılamıyordu, bu çalışma ile engelliler bu imkandan etkin biçimde yararlanacak.


Buket Gezer
10 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 14:21

Ülkemizde böyle bir uygulamanın olması gerçekten sevindirici.
Umarım kaldırımlar da biran önce engellileri engellemeyecek duruma gelir.Ahmet Gürkan
10 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 15:04

Çok sevindirici ve umut verici bir haber... Üst geçitlerdeki asansörlerin hali çok kötü gerçekten, kullanılabilir durumda olanına hiç rastlamadım henüz... Sorumsuz insanlar yüzünden eşek yüküyle para harcanan bu yapıların çoğu kullanılamıyor... Metro istasyonlarındaki asansörler de amacı dışında kullanılıyor, yaşlılar ve özürlüler için yapıldı ama eli ayağı tutan genç insanlar işgal ediyorlar. Uygulama oraları da kapsarsa daha güzel olur...

syigit1
10 yıl önce - Cum 18 Eyl 2009, 01:11

Arkadaşlar, güzel yazıyorsunuz da, mesela ayağı, bacağı kırılmış biri veya yaşlı bir insan veya genç olup da eli eşya yüklü veya yorgunluktan merdiven çıkacak dermanı kalmamış insanları da düşünmek lazım. Söylediklerinizde iyi niyet var ama birkaç sorumsuz yüzünden kurunun yanında yaş da yanmasın diye düşünüyorum.

İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Prş 24 Eyl 2009, 21:35

Alıntı:
Üst Geçitlerdeki Asansörler Hamilelere de Hizmet VerecekAsansörleri, Sadece Özürlülerin, Yaşlıların ve Hamilelerin Kullanılabilmesi İçin Şifreli Cihaz Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce, yaya üst geçitlerinde yaşlılar ve özürlülerin kullanımı için yapılan ve şifreyle çalışacak asansörlerden hamilelerde yararlanabilecek.
Büyükşehir Belediyesi, sürekli yenileme ve bakım çalışmalarını sürdürmesine rağmen, genellikle mekansız kişiler tarafından tahrip edilen ve kullanılamaz hale getirilen asansörler için yeni önlemler aldı. Üst geçitlerde yapılan asansörlerin cam olan kapıları, paslanmaz metal kapılarla değiştirilirken, asansör çağrı düğmesi de şifrelenecek. Böylelikle asansörleri, kendilerine bu şifreleri çözecek bir cihaz verilecek olan özürlü, yaşlı ve hamileler kullanabilecek.

-50 CİVARINDAKİ ÜST GEÇİTTE ASANSÖR BULUNUYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce kent ulaşımın yoğun olduğu bulvar ve ana caddeler üzerinde bulunan 50 civarındaki üst geçide asansör yaptırıldı. En modern sistemle donatılan ve bakımı periyodik olarak gerçekleştirilen asansörler, yaşlı genç demeden herkes tarafından kullanılınca kısa sürede kullanılmaz hale geldi. Aşırı yük ve hoyratça kullanım karşısında bir çok asansör devre dışı kalırken, özellikle yaşamlarını dışarıda sürdüren mekansız kişiler tarafından da tahrip ediliyor. Hatta belli bir saatten sonra kapıları kilitlenen asansörlerin kapıları kırılarak bu kişiler tarafından yatacak yer olarak kullanılıyor.-TÜM ASANSÖRLER YENİLENİYOR

Tüm bu asansörleri düzenli bir şekilde devreye sokmak amacıyla harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, asansörlerin yenilenmesi, bakım ve onarımlarının yapılması çalışmalarını başlattı. Asansörlerin cam olan kapılarının gecenin ilerleyen saatlerinde mekansız kişiler tarafından kırıldığını ve asansörlerin adeta bir oda gibi kullanıldığını anlatan yetkililer, cam kapıların çelik kapılarla değiştirildiğini anlattılar. Bakım, onarım ve yenileme çalışmaları sırasında asansörlerin içinden alkol şişeleri, yastık, palto, battaniye, ayakkabı ve birçok çöplük malzemesi çıktığını kaydeden yetkililer, bunun da önüne geçmek amacıyla yeni önlemler aldıklarını kaydettiler.

-ÖZÜRLÜ, YAŞLI VE HAMİLELERE ŞİFRELİ CİHAZ
Asansörlerin herkes tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla tedbir aldıklarını ve tüm asansörlerin ortak bir şifreleme sistemi ile çalışacağını anlatan yetkililer, bunun için sadece özürlülere, yaşlılara ve hamilelere verilecek şifreli kartla bu asansörlerin kullanımının mümkün olacağını söylediler. Yetkililer, “Şu ana kadar 3 bin civarında şifreli kart siparişi verdik. İhtiyaç halinde bunun sayısını arttıracağız. Bu cihazlar sadece yaşlılara, özürlülere ve hamilelere verilecek. Bunun için çalışmamız devam ediyor. Bu cihaza sahip olmayan hiç kimse, alt veya üst geçit asansörünü kullanamayacak” açıklamasında bulundular.
Kullanım sırasında bozulan asansörlerin içinde kalan özürlü ve yaşlı vatandaşlarımızın fark edilebilmesi için alarm sistemi takılacağını anlatan yetkililer, uyarı sisteminin hem sesli hem de ışıklı olacağını belirttiler.


http://www.ankara-bel.gov.tr/TasarimOgeleri/default.aspxYaşar Ünlü

10 yıl önce - Prş 24 Eyl 2009, 23:02

Mükemmel bir uygulama olacak ama bu kartı almak isteyen kilolu vatandaşlarda olabilir. Acaba onlarada verilecekmi? Örneğin benim kuzenim 165 Kg. Merdivenleri çıkarken çok zorlanıyor.

Selcuklular
10 yıl önce - Cum 25 Eyl 2009, 11:27

Alıntı:
Mükemmel bir uygulama olacak ama bu kartı almak isteyen kilolu vatandaşlarda olabilir. Acaba onlarada verilecekmi? Örneğin benim kuzenim 165 Kg. Merdivenleri çıkarken çok zorlanıyor.


MErdivenle çıkmaya devam etmezse 200 kg da olabilir ama.


Murat Caner
10 yıl önce - Cum 25 Eyl 2009, 12:21

Alıntı:
Ülkemizde böyle bir uygulamanın olması gerçekten sevindirici.
Umarım kaldırımlar da biran önce engellileri engellemeyecek duruma gelir.


Kocaeli 6 aydır bu uygulamayı yapıyor. Patenti bana ait.


Hüseyin C
10 yıl önce - Cum 25 Eyl 2009, 12:26

Konya da en az 7 aydır yapıyor

Murat Caner
10 yıl önce - Cum 25 Eyl 2009, 12:40

Bizim burada 60, 65 ve özürlülerin elektronik kartları ile asansörler çağrılabiliyor. Ancak bir sorun var. Eski kartların vizesinin yeniden yapılması gerekiyor.sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet