Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
EXPO 2016 Antalya'da!!!
123 ... 585960   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Çağrı

9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 04:08
EXPO 2016 Antalya'da!!!


Alıntı:
EXPO 2014’ü kaptırdık ama 2016’ı kazandık

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı ve Dünya Çiçek Konseyi Başkan Yardımcısı Osman Bağdatlıoğlu, EXPO 2014’ü Zaragoza’nın kazandığını ancak EXPO 2016 Fuarı'nın Türkiye'de ve Antalya'da gerçekleştirileceğini söyledi.

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı ve Dünya Çiçek Konseyi Başkan Yardımcısı Osman Bağdatlıoğlu, İspanya'nın Zaragoza kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliğinin Genel Kurul toplantısında, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun 2014 yılında düzenlenecek EXPO Fuarı adayları oylamasının da yapıldığını belirtti. Antalya'nın ''Çocuk ve Çiçek'' temasıyla aday olduğu altı ay süre ile gerçekleştirilecek EXPO 2014 Fuarı'nı Zaragoza kentinin kazandığına işaret eden Bağdatlıoğlu, toplantıda 2016 EXPO Fuarı'nın Türkiye'de yapılmasına karar verildiğini söyledi.


EXPO’da büyük çekişme

Zaragoza ile Antalya'nın müthiş bir çekişme yaşadığını, Antalya'nın fuar tanıtımının çok iyi yapıldığını ancak EXPO 2014 Fuarı'nın Zaragoza'da yapılmasına karar verildiğini vurgulayan Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti ''Antalya 2014 EXPO Fuarı'nı kazanamadı ama 2016 yılında yapılacak en büyük EXPO Fuarı Türkiye'de ve Antalya'da gerçekleştirilecek. 2016 Fuarı'na aday olan Kore, vali, belediye başkanları ve milletvekili olmak üzere 100'e yakın ekibiyle toplantıya katıldı. Almanya, İspanya ve bazı ülkeler de kalabalık bir ekiple toplantıda yer aldı. Türkiye ise dört kişilik ekiple katıldı ve 2016 EXPO Fuarı'nı almaya hak kazandı. Türk ekibi inanılmazı başardı.''


8 milyon turist gelecek

Antalya'nın 90 hektarlık alanda kuracağı EXPO Fuarı'na 100 ülkenin katılacağını ve 8 milyon turistin fuarı ziyaret etmesinin beklendiğini anlatan Bağdatlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Antalya olarak altı ay sürecek fuara aday olduk, kazamadık ama bu fuarların en büyüğünün 2016 yılında Türkiye'de, Antalya'da yapılmasını sağladık. En büyük EXPO Fuarı'na aday olduk. 2016 EXPO Fuarı'nın Türkiye'de yapılması Uluslar arası Bahçe Üreticileri Birliği'nin Kongresi'nde oylandı ve Türkiye tüm ülkelerin oyunu, desteğini alarak, 2016 EXPO Fuarı'nı kazandı.


‘2016’yı Antalya’ya kazandırdık’

Türkiye'nin, Antalya'nın 2016 EXPO Fuarı'nı yapmaya hak kazanması çok büyük bir olay ama biz bunu gündeme getirmedik. Çünkü geçen yıl İzmir'de yaşanan deneyim vardı. Bu deneyimi göz önüne alarak Dışişleri Bakanlığı ile ortak yapılan organizasyonlarla son altı ayda lobi çalışmaları ve Uluslararası Sergiler Bürosu'nun desteğini alarak 2016 EXPO Fuarı'nı Antalya'ya kazandırdık. Bu Antalya'nın değil, Türkiye'nin projesi.''


Önemli yatırımlar yapılıyor

EXPO fuarlarının yapıldığı ülkelerin şehirlerinin turizm açısından çok büyük hareket kazandığını ve önemli yatırımlar yapıldığını ifade eden Bağdatlıoğlu, o kentin cazibe merkezi haline geldiğini anlattı. Bağdatlıoğlu, toplantıda ayrıca, Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliği'nin 2012 yılındaki kongresinin de Antalya'da yapılmasına karar verildiğini, kongreye 60 ülke temsilcisinin katılacağını sözlerine ekledi.

Karar Antalya’yı sevindirdi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Expo 2016 Fuarı'nı Antalya'nın kazanmasını tarım sektörünü ve tüm Antalya'yı sevindirdiğini bildirdi.

Çandır, 2014 Expo Fuarına aday olan ancak, bu fuarı İspanya'nın Zaragoza kentine kaptıran Antalya'nın 2016 yılında en büyük Expo Fuarı'na ev sahipliği yapacağını söyledi.

2016 Expo Fuarı'nın, Antalya'da yapılması kararının kendileri için sürpriz olmadığını belirten Çandır, şöyle konuştu: ''Bizim için çok sürpriz değil. Öncelikle fuar kararının alındığı İspanya'nın Zaragoza kentine giden ekibi kutluyorum. Bu bizim için çok güzel bir örnek oldu. Expo 2016 Fuarı'nın Antalya'ya verilmesi, Valimizin koordinatörlüğünde, tüm kent aktörlerinin bir araya gelmesi, birlikte hareket etmesi kültürünün sonucudur. İnşallah bundan sonra da Antalya adına yapılacak yatırımlarda kent kültürü birlikteliği geliştirilerek devam eder.''

Çandır, 2016 Expo Antalya Fuarı'nın, her şeyden önce, Antalya'nın, Türkiye'nin tanıtımına çok büyük katkısı olacağını belirterek, ''Her şeyden önce kentimiz güzel bir alan kazanacak. Sadece burayı görmeye gelenlerle birlikte ekonomiye çok ciddi katkı sağlayacak'' dedi.

Türkiye için büyük bir proje

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, EXPO'nun sadece Antalya için değil, Türkiye için büyük bir proje olduğunu söyledi. EXPO ile Antalya'nın büyük bir cazibe merkezi haline getireceğini belirten Budak, "2014 aslında kazanılmış değildi. Biz biraz geç girdik. Zaragoza bizden çok önce başlamıştı. Biz de son derece iyi çalıştık. Sayın valimizin başkalığında 1,5 senedir çok ciddi çalışmalar yapıldı. 2016 ve 2019 için müracaat eden çok güçlü adaylar vardı. Onların arasından 2016'nın alınması Antalya için çok büyük başarı." Dedi.


Antalya'nın tanıtımı için büyük fırsat

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen ise EXPO 2016'nın Antalya'nın tanıtımı ve kentteki alternatiflerin gelişimi için büyük bir fırsat oluşturacağını söyledi. 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'ya verilmesini büyük bir başarı olarak değerlendiren Şen, "Daha iyi hazırlanmak için zaman avantajımız ortaya çıktı. Antalya'nın tanıtılması ve kentteki alternatiflerin gelişmeler için iyi bir fırsat. Antalya'nın bu fırsatı iyi değerlendireceğini umuyorum." dedi.

EXPO'ların iki yılda bir yapıldığını belirten Şen, Antalya'nın büyük mücadeleler vererek bu başarıyı elde ettiğini ifade etti.


alıntı: antalyaekspres


Antalya'nın fuar turizminden yararlanma ve turizmi 12 aya yayma konusunda çok önemli bir fırsat yakaladı. Ayrıca tarım ve çiçekcilikte önemli bir konum kazanacağı da unutulmamalı...


En son Çağrı tarafından Prş 17 Eyl 2009, 18:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


berk okul
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 17:30

şuraya yazıyorum 7 sene boyunca hiçbirşey yapılmayacak.

hasancicek37

9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 17:51

İlginç olan İzmir2015 için basbas yayınlar yapılırken başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Antalya2016'nın kazanılması güzel bir olay..Çağrı

9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 17:53

Ama ilginçtir ki İzmir konusunda bu kadar heyecanlı bir süreç yaşanırken; kazanılmış bir organizasyon sitemizde bile bir heyecan yaratmadı. Eğer bahsedilen konuk sayısı gelirse Expo için gelenlerle birlikte 20 milyon rakamı hiç de imkansız değil...

Mba58
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 18:12

Acaba Paris'e Eiffel Kulesini kazandıran Expo,Antalya'ya neler kazandıracak???8 milyon rakamı bence bu organizyon için az.Böyle bir simge Antalya'ya turisti tetikleyebilir...

fatih civelek
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 18:24

Alıntı:
İlginç olan İzmir2015 için basbas yayınlar yapılırken başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Antalya2016'nın kazanılması güzel bir olay..


Hasan bey,

Cümleleriniz çok güzel, ama bende tavaffuken öğrendiğim bu durumu izah etmek istiyorum. Biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Bu expo'lar bir tip kategori expo'su değildir ve çeşitli organizasyon bûyüklüklerinde expo'lar vardır. Expo'lar öyle Spor Organizasyonları gibi 4 yılda bir yapılacak diye bir kaydesi yok.

Izmir'in Aday olduğu bûyük Expo idi. Genellikle her 5 yılda olurlar. Izmir büyük balığa aday idi. Zîra ancak büyük dünya kentleri bu expoların organizasyonel yükünü kaldırabiliyorlar.

Antalya'nın Aday olup ta kazandığı ise orta boy expo'dur.

Birde küçük expo'lar vardır ve haberin alıntısında da belirtildiği gibi Ispanya'nın Zaragoza kenti Antalya'ya göre önce seçilmiş, ee .. çünkü 2008'de Zaragoza zaten küçük expo'yu organize etmişir.

Expo listesi: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_world's_fairs (Türkçesi mevcut değil)

Bu arada Antalya'nın 2016'nın " çiçek ve çocuk " temasını hiç mi hiç başarılı bulmadım / beğenmedim. Daha iddialı ve enerjik bir tema bulunamadımı yanı. Ben " Su " konsepti üzerine bir tematik bulunur diye tahmin ediyordum. Hernesye .. bir expo'muz var artık diyebileceğiz !!

Antalaya'ya ve ülkemize hayırlı olsun,
Kolay gelsin
fatih civelekEn son fatih civelek tarafından Prş 17 Eyl 2009, 18:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


benersoy
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 23:16

iyice aklim karisti benim?
expo izmir izmir icin neler yapildi,
milano ile finalde kiyasiya yaristi!
lobi faliyetleri hic olmadigi kadar fazla yapildi
herkez adeta expo izmir icin seferber olmustu!
daha neler neler yapilmisti! adeta expoyla yattik expoyla
kalkmistik,
ama finale cok yakin bir zamanda, hükümeti kapatma süreciyle,
bana göre bütün cabalar bosa giderek, expoyu milanoya
adeta hediye etmis olduk! ve milanoya kaptirdik!
simdi durup dururken ne olduda,
reklamsiz lobisiz faliyetsiz bir sekilde expo antalyaya geldi,
dogrusu hem anlamakta güclük cekiyorum, hem saskinligimdan
heyecan duyamiyorum?
memnuniyet verici bir olay ama nedense heycanlanamiyorum, hayret!
sokmu olduk ne.


ozan)
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 23:26

İzmir için elimizden geleni en iyisini yaparken, medyayı harekete geçirmek için binbir uğraş vermişken, bu garip geliyor bana...
Zira Antalya'nın böyle bir organizasyona aday olduğunu dahi şimdi öğrendim.
Neyse hayırlısı olsun...


reşitözen
9 yıl önce - Cum 18 Eyl 2009, 00:22

Demek ki Antalyalılar saman altından su yürütmüşler,kimsenin ruhu duymamış . Veya İzmir
için yapılmış olanlara bakıp da ders çıkarıp,hata yapmadan bu işi kotarmışlar. Ne olursa olsun, Avrupada düzenlenen uluslararası her türlü etkinliğin şehir ayırımına gidilmeden Ülkemizde de yapılması hususunda Hükümet düzeyinde karar ve tedbir alınmasında, hem ekonomi hem de turizm açısından sayılamayacak kadar çok fayda vardır. Örnek olarak,kongre turizmi dünyada en çok gelir getiren ve kaliteli müşteri potansiyelini barındıran etkinliklerin başında gelir. Ama bu işler biraz da siyaset üstü işlerden olup,şimdiki hükümetin pek de işine gelmez konulardır.


Çağrı

9 yıl önce - Cum 18 Eyl 2009, 17:19

Alıntı:
Antalya'da EXPO Heyecanı
Yüksel, 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da yapılmasına karar verildiğini hatırlatarak, ''Antalya, EXPO Fuar hayalini ve heyecanını gerçeğe döndürüyor'' dedi.

2016 EXPO Fuarı'nın Türkiye'de yapılmasına karar verilmesi dolayısıyla EXPO Antalya Meclisi, Vali Alaaddin Yüksel başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Atatürk Konferans Salonu'ndaki toplantıya, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Antalya İhracatçılar Birliği (AİB) ve Antalya Kesme Çiçek İhracatçı Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ile bazı daire müdürleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Antalya'nın EXPO Fuarına aday olma süreci ve çalışmaları hakkında bilgi veren AİB Başkanı Bağdatlıoğlu, Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliği'nin (AIPH) 61. Genel Kurulu'nun İspanya'nın Zaragoza şehrinde yapıldığını, EXPO'ya aday olan Antalya'nın dört kişilik ekibiyle büyük mücadele verdiğini anlattı. Bağdatlıoğlu, çok iyi lobi çalışması ile dünyanın en büyük fuarlarından EXPO 2016 Fuarı'nın Türkiye'de ve Antalya'da yapılmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da yapılması başarısının bir ekip çalışması, takım oyununun sonucu olduğunu söyledi. 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da yapılmasını Türkiye ve Antalya için ''tarihi bir gün'' olarak niteleyen Vali Yüksel, Antalya'nın tarih yazdığını kaydetti. Vali Yüksel, şöyle konuştu:

''Antalya, EXPO Fuar hayalini ve heyecanını gerçeğe döndürüyor. Bize göre, bu tarihi bir gün. Antalya'nın yeni bir yüzyılda değişimi sağlamak için ortak akılda buluşmasında ve takım çalışmasından hiçbir zaman tereddüt duymadım. Kent yöneticileri, kentlerinin dünya kenti olabilmesi için yollar aramaktadır. Olimpiyatlar, EXPO Fuarları gibi organizasyonlar, ev sahipliği yapan kentleri dünya kenti haline getirir. Teknik ve taktik başarıyla elde edilen EXPO Fuarının Antalya'da yapılması bu kentin kalitesini de artıracaktır. Artık, Antalya tarihin önünde koşmaktadır.''

100'e yakın ülkenin katılacağı ve botanik dalında düzenlenecek EXPO Fuarı'nın, Antalya ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Vali Yüksel, ''Antalya, kelimenin tam anlamıyla tarih yazmaktadır. EXPO dünya fuarının Antalya'ya getirilmesiyle tarih yazılmıştır'' dedi.

Bu başarıyı algılamakta herkesin zorlandığını ifade eden Vali Yüksel, 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da yapılmasına katkı sağlayan, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve tüm Antalyalılara teşekkür etti. Vali Yüksel, ''2016 EXPO Fuarı, Antalya'ya ve Türkiye'ye hayırlı olsun'' diyerek sözlerini tamamladı.

EKİP ÇALIŞMASININ ÜRÜNÜ

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da, bu başarının şehrin ekip çalışmasının sonucu olduğunu belirtti. Vali Yüksel'in bu ekibi başarıyla yönettiğini anlatan Badak, EXPO Fuarı ile Antalya'da bir çok yatırımın daha aktif hale geleceğini bildirdi. Fiziki ve çevre yatırımlarının artacağına dikkati çeken Badak, şöyle konuştu:

''Yatırımlara hız verilecek. 2106'ya kadar hızlı tren projesinin Antalya'ya getirilmesi projesi hız kazanabilir. Gazipaşa-Kemer-Kaş deniz ulaşımı projesinin uygulanabilirliğini hızlandıracağız. 6-7 yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenecek etkinliklerde devlet olarak tanıtımı yapılacak. EXPO 2016 Fuarı Antalya'nın markalaşmasını daha da artıracak.

Artık Antalya'nın turizmde fiyat açısından da pahalı olması gerekiyor. Okullarda EXPO Fuarı ile ilgili bilgiler verilmeli. 2016 yılına kadar çocuklar eğitilmeli.''

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü de, 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da düzenlenmesinden dolayı Antalyalı olarak heyecan duyduğunu söyledi.

Tüm isteğinin Antalya'nın markalaşması olduğunu ifade eden Çöllü, ''EXPO 2016 Fuarı Antalya'nın markalaşmasını daha da artıracak. EXPO Fuarı ile ilgili çocukların eğitimine başlanılmalı. Artık sözün bittiği, uygulamanın başladığı yerdeyiz. Antalya'yı dünyaya tanıcağız'' dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 2016 EXPO Fuarı'nın Antalya'da yapılmasına karar verilmesinden dolayı gurur duyduklarını bildirdi. Fuarın, Antalya'nın hatta Türkiye'nin kazanmış olduğu en büyük organizasyon olduğuna dikkati çeken Akaydın, Antalya'nın önündeki yedi yıldan büyük bilinç içinde, başarıyla çıkmanın yolunu bulması gerektiğini söyledi. Bu fuarın yapılmasının hem maddi hem de manevi katkıları olacağını vurgulayan Akaydın, ''Çocuk ve çiçek temasının seçilmesi Antalya'ya çok yakıştı. Ne yapılması gerekiyorsa, bunu gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da, bu fuarın Antalya'da yapılmasının kente çok büyük ekonomik katkılar sağlayacağını ifade ederek, bundan sonraki dönemde çok yoğun çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ise, Antalya medyası olarak her zaman olduğu gibi bu organizasyonda da destek vereceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Yüksel, bu başarının kazanılması nedeniyle EXPO Antalya Meclisi üyelerinin birbirleriyle kucaklaşarak, bunu kutlamalarını istedi.


alıntı: bizimantalyasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 585960   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET