Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Boğazı'na 3. Köprü - Haberler ve Tartışmalar
123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
kilitli
sayfa 1
Selcuk
19 yıl önce - Cum 14 Mar 2003, 14:21
[İST-E1.20] - İstanbul Boğazı'na 3. Köprü - Haberler ve Tartışmalar

10 milyonu aşkın nüfusu ile dünyanın sayılı metropolleri arasında yeralan İstanbul’un trafiğine kalıcı çözüm sağlamak amacı ile inşa edilmesi planlanan Marmaray ve 3. Boğaz köprüsünün projeleri birlikte yürütülecek. Gündemdeki ulaşım projelerine ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, her iki geçiş projesinin birbirlerinin alternatifi olmadığını belirterek iki önemli projenin yapımının da gündemde bulunduğunu söyledi. Kısa adı Marmaray olan ve 1.3 kilometre uzunluğundaki “tüp geçiti” de içine alan sistemin yapımında ihale aşamasına gelindiğini ifade eden Bakan Yıldırım, 2.5 milyar dolarlık yatırım maliyeti bulunan kredinin ilk 850 milyon dolarlık kısmının Japonlar tarafından finanse edileceğini belirti. Bakan bu yıl içinde yapımına başlanması planlanan sistemin 2005 yılı sonu ile 2006 yılı içinde tamamlanabileceğini belirtti.

Önce tüp geçit bitirilecek
Bu arada Karayolları Genel Müdürlüğü’nün finansman yetersizliği nedeni ile yapımını bir süre önce askıya aldığı, 3. Boğaziçi köprüsü yapımına da Ulaştırma Bakanlığı’ndan vize geldi. Bakan Yıldırım, tüp geçit projesinin tamamlanmasının ardından İstanbul’a inşa edilecek olan boğaz köprüsünün de gündeme gelebileceğini belirtti. Yıldırım, “Tüp geçit yapımından 3 ila 5 sene sonra İstanbul’a üçüncü bir boğaz köprüsü projesi uygulamaya alınabilir” dedi. Ulaştırma Bakanlığına bağlı DLH Genel Müdürlüğü’nce ihale çalışmaları sürdürülen “Marmaray” sisteminin hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul’un kentiçi trafiği uzun süreli soluk alacak. Japon “JBIC” kredi kuruluşunun finanse edeceği sistemden saatte 70 bin yolcu taşınacak. Önümüzdeki yıllarda tüp geçit projesinden sonra yapımı gündeme gelecek İstanbul Boğazı 3.köprüsü ise çevre, bağlantı yolları ile birlikte yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak.

sam
19 yıl önce - Pts 17 Mar 2003, 07:42

kafama takildi nasil durur su ucuncu kopru diye.foto montajlayabilen varsa cok sevinirim

Levent
19 yıl önce - Pts 17 Mar 2003, 12:16

Nerede olacak acaba. Ben 3. kopruye cok karsiyim cunku ister istemez Istanbul'da zaten az olan yesil alanlar yok edilecek.

Halil
18 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2003, 03:21

Tayyip Bey'e gore ucuncu kopru kesin,, su hava atma projelerini cok merak ediyorum,, bir bakiyoruz Levente uc tane 400 metrelik gokdelen dikiyorlar ,, hayali bile guzel valla..
yazi aralarina dikkat edin ve kucuk belediyler hakkidaki bolumu iyi okuyun,, cidden onemli bir konu..

Fatih ALTAYLI
Üçüncü köprü geliyor

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'la yaptığımız uzun sohbette, anlattığı en önemli konulardan biri, küçük belediyelerin yetkilerinin sınırlandırılacağına ilişkin sözleriydi.

Başbakan, belediye başkanlığından geldiği için büyük kentlerin sorunları üzerine epey kafa yoruyor gibiydi.

Kentlerdeki yaşam koşullarını iyileştirmeden ve çağdaş hale getirmeden ekonomik büyümenin vatandaşa yansıtılmasının zor olacağını görüyor ve dile getiriyor.

‘‘Kentlerde belediye hizmetlerinin aksamasındaki ve kentlerin çarpık büyümesindeki en önemli etken küçük belediyeler’’ dedi.

Çok hızlı yapılacak bir değişiklikle, bu küçük belediyelerin başta ‘‘imar planları’’ olmak üzere bazı yetkileri ortadan kaldırılacak.

Bu yetkiler yine yerel yönetimlerde olacak ama kentlere makro ölçekte bakan ‘‘kent belediyeleri’’nde.

‘‘Siyaseten size zarar vermez mi? Nasıl yapacaksınız?’’ diye sorunca yanıt kısa.

‘‘Siyaseten yanlış olabilir. Ama hiçbir şeye siyaseten gözüyle bakmamaya kararlıyım.’’

İstanbul'u ise hálá İstanbul Belediye Başkanı imiş gibi düşünüyor.

İstanbul'un yine kabına sığmamaya başladığını düşünüyor.

Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün mutlaka yapılacağını belirtiyor.

‘‘Ya tüp geçit’’ diyorum.

İkisinin de gerekli olduğunu anlatıyor.

Üçüncü köprünün yapımı için Malezyalıların iyi bir teklifi olduğunu aktarıyor.

İstanbul için bir de ‘‘hava atma’’ projesi peşinde.

‘‘İstanbul'da öyle bir, hatta birkaç proje yapmalıyız ki, dünya bundan bahsetmeli. Türkiye'nin havası olmalı’’ diyor.

Belli ki, kafasında bir şeyler var.

Bu arada özellikle büyükşehir belediye başkan adaylarıyla ilgili bir tüyo almaya çalışıyorum.

Kendisi ile sıkı diyalogda olacağı, ortak projeler geliştirip uygulayabileceği, güvenebileceği birilerinin peşinde olduğunu hissediyorum.

Ancak isim alamıyorum.

Başbakan ülkeyi yönetirken, kentleri de yönetmek istiyor.

Vatandaşa orada daha iyi ulaşabildiğini biliyor.

Mehmet CK
18 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2003, 06:23

Evet cok onemmli, Arnautkoy ve Kandilli nin irzina gececek bir proje.

Ben eminim koruma kurulu bunu hemen onaylar.

Nasilsa depremde kopruler yikilacaklar.

Burç

18 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2003, 08:04

Depremde en son yikilacak yer asma kopruler olur.

Ama iki kopru arasina bir tane daha yapilmasi cok yanlis.
Yaparlarsa insallah birisi Sariyer-Beykoz'a yapilmasi gerektigini kesfeder.

Bir de, biz sitede yillardir bunu konusuyoruz,
sonunda bir basbakanin bunu anlamasi ne guzel :
"İstanbul'da öyle bir, hatta birkaç proje yapmalıyız ki, dünya bundan bahsetmeli. Türkiye'nin havası olmalı’’

MeReK
18 yıl önce - Çrş 08 Ekm 2003, 11:16

Benim elimde olsa bırakın 3. köprüyü, 2. köprüyü bile yıktırırdım. Güzelim Istanbul boğazında asılı duran tonlarca ağırlığındaki Beton parçası nedense benim gözüme hiç hoş gelmedi. Onun yerine yer altından tüp geçitler yapsaydık hem Istanbul'un köprü geçtiği yerlerindeki orman kıyımı ve gecekondu yapımı olmayacak, hem Istanbul trafiği metro sayesinde rahat edecek, hemde zaten köprü olarak bizden çok daha ileride olan ülkelere tüp geçit sayesinde kafa tutabilecektik. 1. Köprüye gözümüz alıştığından ve Istanbul'a bir landmark kattığından bir şey söylemiyorum ancak 2. Köprüye çok tuhaf hala alışamadım.

ali

18 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 08:32

Köprü kacinilmaz olacaksa bari bir de demiryolu gecisi olsun....Bogazi Marmaraydan sonra köprüden de gecsin metro...

Can Comertoglu

18 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 08:50

Besiktas'a metro baglantisi imkansiz gibi, en azindan asil trafik yogunlugunun yasandigi Barbaros Bulvari'nda... Buradaki yokuslu durum metro yapimini cok ama cok zorlastiriyor...

Istanbul'un Avrupa Yakasi trafigi once Besiktas cozulerek baslanmali. Ardindan da diger bolgeler (Sisli, Mecidiyekoy, Avcilar, Bakirkoy - ki burada duzelme var -, Merter) ile devam etmeli... Bunun birincil yolu Metro ile trafigi yer altina tasimaktir. Ancak bu kisa vadede bir cozum saglamayacagindan bir an once insaatina baslanmalidir...

3. Kopru ancak kisa vadede bir katki saglar, uzun vadede yine yetersiz kalir. Yer ustu (tramvay, troleybus) veya Yer Alti (metro) toplu tasimaciligina gecilmedigi surece o kopru sayisi 13'e de varir, en sonunda hepsi birlesir, ustu kapali bir bogazimiz olur...

ali

18 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 08:51

Cok kuzeyde yapilacaksa köprü bence iyi bir fikir..Sariyer Beykoz arasi fena olmaz,istanbulla alakasi olmayan transit Tir gecisleri o köprüden gerceklessin.Ha bir de kitalararasi tren bu köprüden gecsin diyorsak Tüp gecidi sadece metroya birakalim diyorsak saglam bir celik konstruksiyon lazim.Bu sekilde yapsinlar cigerimi yesinler...

Bu yukarda anlatmaya calistigim sekliyle gercekten cok ise yarar.Trafigi hafifletir.

Sahi Tekir bu ücüncü köprü haberini nerden aldin?

sayfa 1
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM