Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce Türkiye'de bir sürü tarikat ve cemaati iyiye mi yormalıyız,yoksa kötü birşey mi?
123 ... 616263   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Sizce Türkiye'deki tarikat ve cemmatların çokluğu iyi mi Yoksa kötü mü?
Kesinlikle iyidir. 13.4%  13.4%  [79]
Kesinlikle kötüdür. 71.1%  71.1%  [418]
İyidir ama gerçekten çok fazla sayıdalar. 3.6%  3.6%  [21]
Fazlalıkları sorun değil,ama aralarındaki rekabet kötü. 11.9%  11.9%  [70]
Toplam Oy : 588

bakaydın
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:27
Sizce Türkiye'de bir sürü tarikat ve cemaati iyiye mi yormalıyız,yoksa kötü birşey mi?


Malum mübarek ramazan ayındayız.Heryerde cemaatler ve tarikatlar faaliyetlerini hızlandırmış durumdalar.Kimseye karışmak değil amaç ama bir soruya cevap ta lazım : neden A cemaatini diğer B,C,D,E...vs cemaatler çekemez ve adeta rakip gibidirler,birbirlerini sevmezler?Aynı din,aynı mezhep aynı Allah,kitap ve peygambere inanıp neden bu ayrılık gayrılıkla kafamız karıştırılır?
Ramazandan sonra asıl kurban bayramında başlıyacak ve hepimiz yine göreceğiz büyük cemaatler arası çekişmeyi,rekabeti.Kurbanından bana hayır et,ona değil,derisini bana ver,ona değil yarışı bilmezler mi bizleri hem üzüyor hem anlıyamıyoruz bu garip tutumlarını?Vesselam...


Hüseyin C
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:29

"Hayırda yarışmak" diye bir deyim hiç duyulmamış galiba.

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:36

Alıntı:
Hayırda yarışmak" diye bir deyim hiç duyulmamış galiba.


Hayırların en hayırlısı gizli kalanı değil midir?
Yarıştırmak,deşifre etmek ne kadar erdemli?Ü. Z. Kutayhan
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:39

Şimdi böyle bir konu açıyorsanız öncelikle karşılaştığınız grupların tarikat mı cemaat mı olduğundan emin olmanız gerek.

Eğer eminseniz bir liste yaparsınız hangi cemaat ve tarikatlar var bu çekişmenin içersinde diye. Sonrasında ise biz bilgilerimizle bu cemaat ve tarikatların ne tür bir amaca hizmet ettiklerini, aralarında bir husumet ya da rekabet varsa nedenlerini konuşuruz.

Genel olarak birkaç cümle söylemek gerekirse insanoğlunun doğasında bulunan sürü halinde avlanma güdüsünün getirisi diyebiliriz. Ne kadar temele indim değil mi?

Bir grup düşünün, bu grubun bir adet yurdu var, bu yurtta öğrencileri var, bu yurttaki öğrencilerin geçimleri için gerekenleri bağışla burs olarak topluyorlar. Bu öğrenciler ileride iş tuttuklarında bu gruba menfaat sağlayacak insanlar olacaklar. Elbette inançlarını da bu çocuklara empoze etmiş olacaklar. Bunu yapan çok ünlü bir sima ismi de verebilirim elbette, hem de kendi kaleminden. Neyse basitçe özetlediğimizde bu şekilde ilerleyen 2 ayrı grup kendilerine ayrılan av sahasının dışına çıktığında ya da kendi gruplarının farkını belli etmek için, sahip oldukları inanç sisteminde o sistemin doğasını bozmadan ürettikleri değişimlerin de ardında saklanarak kendi öğretilerini ön plana çıkartmaya çalıştıklarında elbette diğer grupla karşılaşırlar ve temelde aynı inanca sahip olmalarına rağmen kendi gruplarının devamını sağlamak için diğer grupla aralarında bir rekabet ortamı oluştururlar.

İnanç olarak aynı temele sahip olmalarına rağmen, hatta aslında eğitim ve öğretim amacı taşıyor gibi gözükmelerine rağmen, işin içine ayakta ve güçlü kalmak girince ortaya başkalaşım ve rekabet çıkıyor.

Basitçe anlatayım dedim ama olmadı. En azından açık oldu


HAKAN UZN

9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:45

Türkiye'deki tarikatçılar ve cemaatçiler islam dinimizin hassasiyetini çok bozuyor. Hatta çok rahatsız ediyor. Çünkü onlar ne yaparlarsa bizde aynısı yapmak zorundaymış gibi bir baskı, bir zorunlu hale getiriyor. Halbuki bir insanın dini ne olursa olsun. O kişi istediği gibi ibadet etme hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu ibadetler herhangi bir insana, insanlar için yapmıyoruz. Yalnız yaratana Allah rızası için bir şükür borcumuzu görevini yerine getirmek için yapıyoruz. Her insan vicdanını ne şekilde kontrol edebileceğini ancak kendisi karar verebilir. Cemaat lideri ve tarikatçılar değildir. Yani şunu söylemek istiyorum. Ülkemizde din konusunda baskı ve ayrımcılık yaparak istismar etmeleri İslam dinimizi çok zedeliyor. Hatta nefret ve soğutuluyor. Zaten ülkemizde müslüman olan vatandaşlarımız müslüman olupta görevini tam yerine getirmeyenlerde var. Bunun sebebi ilgisizlik, bilgisizlik ve gericilikten kaynaklanıyor. Çok çarpık bir zihniyete sahiptir. Bunun önlemenin en kısa yolu laikliği tam benimseyerek şekilde yaşamaktır. Böylece bu tip tablolardan rahatlıkla önleyebiliriz. Ha burada laiklik dediysem kesinlikle dinsiz ve din düşmanı olarak algılamayınız. Aramızda bunu düşünenlerde var. Bu yüzden olumsuz olarak düşünmemeniz gerekiyor.

yigitFB
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:57

Esas insanlarin dini inanclarini ifa etmek icin cemaatlere ihtiyac duymalari tartisma konusudur.

Islam'a gore acik ve net, Allah ile kul arasina kimse giremez. Ama cahil halkimiz gider turbelere cocugunu surter, bilmem kalemini surter, oralarda dua eder sanki orada ettigi dua bir tek orda kabul edilebilir gibi, sonra da gider hacilara hocalara cemaatlere onlar ne derse oyle yasar dinini, acip da Kuran'i okuyayim demez.

Bu cemaat ve tarikatlardan cok azi da saf Kuran'in gosterdigi Islam'i esas alir, digerleri sadece muritlerin cehaletinden ve saf dini duygularindan faydalanip cikar elde etme pesindedir. Bizim cogu hala cahil olan halkimiz da bir guzel yer, ne yapsin..

Son soz Atamizdan gelsin:

"Mevcut tarikatların gayesi , kendilerine tabi olan kimseleri dünyevi ve manevi hayatta mazharı saadet kılmaktan başka ne olabilir? Bugün ilmin , fennin bütün şümuliyle medeniyetin muvahcehci şulebasında filen ve falan şeyhin irşadiyle saadeti maddiye ve maneviye arayacak kadar iptidai insanların Türkiye camiai medeniyesinde mevcudiyetini asla kabul etmiyorum.

Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler , dervişler , müritler , mensuplar memleketi olamaz.En doğru ve en hakiki tarikat , tarikatı medeniyedir.Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir.Rüesayı tarikat bu dediğim hakikatı bütün vüzuhiyle idrak edecek ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapayacak , müritlerinin artık vasılı rüşt olduklarını elbette kabul edeceklerdir."

http://tr.wikisource.org/wiki/Atat%C3%BCrk%27%C3% ...monu_NutkuMehmet Kasım
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 16:06

İyi yada kötü.

Ortada bir realite var. Kabul edilmeli. Kötü olduğunu 80 yıldır rejimin yılmaz bekçileri söylüyor ve her fırsatta mücadele ediyorlar. Ama bitirebiliyorlar mı? Cemaatler bugün dünden daha güçlüler. Demekki rejim bekçilerine ihtiyaç yok.


berk okul
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 16:06

benim şöyle bir düşüncem var.tarikat ve cemaatlerin kolları çok geniştir.
seçimlerde bir partiye çok fazla oy gitmesine neden olabilirler.cemaat ve tarikatlarda xpartisine oy veriyoruz dendi mi, onun o kadar kişi artı onların karısı kızı vs.akrabaları çok büyük bir oy potansiyeli.


Mehmet Kasım
9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 16:08

O koların hepsi aynı partiye oy vermez ama.

M.ALİ AKKAN

9 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 16:11

Alıntı:
seçimlerde bir partiye çok fazla oy gitmesine neden olabilirler.cemaat ve tarikatlarda xpartisine oy veriyoruz dendi mi, onun o kadar kişi artı onların karısı kızı vs.akrabaları çok büyük bir oy potansiyeli.


Sana göre ozaman ÇYDD ye ADD ye ve bilimum kuruluşlarda bunu pekala yapabiliyordur ozaman...

Alıntı:
Hayırların en hayırlısı gizli kalanı değil midir?
Yarıştırmak,deşifre etmek ne kadar erdemli?


Oralar yarışma düzenleme yeri değil ki Beraber ibadet yapmak yaptığı ibadeti ifşa etmek aynı şey değildir. İnsanlar camidede namaz kılıyorlar gösterişmi oluyor?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 616263   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET