Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
selçuk ATACAN
10 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2009, 02:07
Birinci Dünya Savaşında Mehmetçik Fotoğrafları

Birinci dünya savaşında mehmetçiklerimizin resimleri.

(+)

(+)

(+)

selçuk ATACAN
10 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2009, 02:09

(+)

(+)

selçuk ATACAN
10 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2009, 02:12

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

resimler eğitimcinin köşesi 1 adlı siteden alınmıştır..

Bremenli
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 10:34
Dünya Savaşı

o zamanki ninelerimiz ve dedelerimiz neler, neler ne acılar çekmişler, tahmin bile edemeyiz.
Malum ateş düştüğü yeri yakar.
Bizlerse bugün klimalı yada doğalgazlı ve elektronik aletlerle dolu evlerimizde ne ahkamlar ne eleştiriler yapıyoruz, bilmeden, öğrenmeden ve en önemlisi hiçbir zaman gerçekleri anlayıp algılayamadan.
Oysa, onlar bizler içinde savaştı, ama bizler değil yarınki doğmamış kuşaklar için savaşmak, dönüp arkamıza bile bakmadan yürür gideriz.
Boşuna dememişler, "Her şerefsiz toplum yok edilmelidir, zaten yokedileceklerdirde" yada buna benzer sözler.

Saygılar,

bakaydın
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 14:41

Çok güzel bir çalışma olmuş tebrikler.

Dedelerimiz yıllarca sefalet çekmiş Bir Yemen'e ,bir süveyş'e bir çanakkale'ye yetişip ardından şehadet şerbetini içmişler.Kalanlar altı yedi yıl boyunca cepheden cepheye koşup yorulmuş ve yıpranmış olarak köylerine döndükerinde de rahat edemediler,yıllarca süren savaşların verdiği ağır psikolojik tahribatı ömür boyu çektiler.Nitekim benim dedemin babası savaş sonrası eve döndüğünde kendi çocuklarına sevgi sunamamış,becerememiş.-Çocuk! diye sert bir tonla bir çağırırmış,dedemler korkarmış.Yine savaş çıkarsa korkusuyla olsa gerek(yıllarca yokluk çektiklerinden)kilitli bir sandıkta şeker,kahve vs besinleri saklı tutarmış odasında.
Onların çektiğini bizler unutup,bir mirasyedi gibi bize bırakılan bu değerli hazineyi,bağımsız Türkiye Cumhuriyetini hovardaca davranıp kıymetini bilmiyoruz.Birbirime düşmüş,sen-ben kavgalarına girmiş layıkıyla sahip çıkamamışız Atatürk'ün aziz hatırasına.Kendimizden ne kadar utansak azdır.Artık yeni nesil gençler geçmişinden o kadar bihaber ki adeta Ermeni yalanı soykırımı işlemiş olabnilirmiyiz? gibi alakasız , saçma şüphelere düşüyorlar.Suçluyuz,çünkü onlara anlatmadık,anlatamadık yeterince.
geçmişini bilmeyen,ondan ders çıkarmayan milletlerin geleceği de olmaz.
Bu çalışmayı yapan arkadaşıma candan teşekkür ediyorum.

mustafa batu
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 15:01

Çok güzel bir çalışma..Ülkesi için kendini feda eden,çölde,karda kışta mücadele eden mehmetçiklerimizi daha iyi anlamalı ve gelecek nesillere anlatmalıyız.Ne büyük sıkıntılar çekmişler.Anadoludan çıkıyosun yemende vatanından çok uzakta çölün ortasında şehit düşüyosun..Tüm mehmetçiklerimizi minnetle anıyorum..Tüm bu acıların içinden milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yaptığı şanlı kurtuluş mücadelesini düşününce nasıl uçurumun kenarından döndüğümüzü ve bunun değerinin bilinmesi gerektiğini çok iyi anlıyorum

selçuk ATACAN
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 21:29

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

selçuk ATACAN
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 21:35

selçuk ATACAN
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 21:37

bakaydın
10 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 21:43

yukarıdaki ilk resmin altındaki yazıya bakınca gerçekten çok şaşırdım.
Amerikan kızıl hac ekibi diyor

Bu fotoğraf nerde çekilmiş acaba ve amerikalılar bizim kızıl ay(hilal-i ahmer)le birinci dünya savaşında nerede ve ne zaman birlikte çalışmış?
Almanarla birlikte savaştığımızı biliyordum ama amerikalıları ilk defa duyduğumdan şaşırdım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET