Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Saygili
16 yıl önce - Prş 12 Ağu 2004, 23:36
Arkas'tan İzmir'e yüzer limanBizimde artik yüzer bir limanimiz olacak.

ÇAMALTI TUZLASI AÇIKLARINDA KURULACAK, PİRE LİMANI'NA RAKİP OLACAK...
Arkas'tan yüzer liman

Dünyanın sayılı konteyner terminalleri arasında yer alacak proje ile Türkiye'de bu alanda bir ilki gerçekleştirecek. İlk bölümü 2 yılda bitirilecek projenin tamamı 300 milyon dolara malolacak...Arkas Holding A.Ş. Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, limanın kurulacağı İzmir Çamaltı Tuzlası'nda, Proje Koordinatörü Erbil Olcay ve Proje Çevre Danışmanı Önder Kıraç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin en büyük konteyner terminali projesinin tanıtımını yaptı. Limanın sadece inşaat maliyetinin 190 milyon dolar, limanın üst yapı yatırımları ile birlikte tamamının 300 milyon dolara malolacağını açıklayan Genç, "Projeyi hazırlayıp başvurularımızı yaptık. Şu anda ÇED raporu almak için çalışıyoruz. Projenin ilk etabını gerekli izinleri aldıktan sonra 2 yılda tamamlamayı planlıyoruz. 2010'da da tamamen bitireceğimizi sanıyoruz. Yıllık 2 milyon TEU (20'lik konteyner) elleçleme kapasitesi olacak liman, alternatifi olmasını amaçladığımız Yunanistan'ın Pire Limanı'ndan bile büyük olacak" dedi.

Dünyada 2. örnek
Ada olarak inşa edilecek konteyner terminalinin Hong Kong'daki benzerinden sonra dünyada ikinci örnek olacağını belirten Genç, Alsancak Limanı'nın artan ihracat potansiyelini karşılayamadığını, İzmir'de ikinci bir limanın kurulmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. İzmir Çamaltı Tuzlası'nda karaya 3.5 kilometre açığa inşa edilecek konteyner terminali ile Karadeniz ve Doğu Akdeniz'e giden yüklerin İzmir'e çekilmesini hedeflediklerini ifade eden Genç, İzmir ekonomisine de limanla birlikte yeni katma değer sağlayacaklarını kaydetti. Ada limanda 750 kişinin çalışacağını dile getiren Genç, liman yan hizmetleri ile birlikte toplam 3 bin kişinin limanla iş sahibi olacağını söyledi.

Çevreye zararı yok
Genç, İzmir'e yeni bir liman yapılmazsa Türkiye'nin yüklerini Pire Limanı'na aktarmalı olarak taşımak zorunda kalacağını vurguladı. Bölgenin doğal yapısına zarar vermemek için projenin maliyetinin yüksek tutulduğunu belirten Genç, şunları söyledi:
"Projenin bölgedeki Kuş Cenneti ve balık alanlarına zarar vermeyeceği konusunda Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin olumlu görüşleri var. 3.5 kilometrelik terminal yolunun kazıklı yol olarak seçilmesinin nedeni, lagünlere olan su hareketlerinin engellenmemesi içindir. Ayrıca alan Ramsar sözleşmesine dahil olan yerin de dışında yer alıyor. Gediz Deltası'nda yer almıyor. İzmir Kuş Cenneti'ne de 9 kilometre uzaklıkta. İnşa edeceğimiz konteyner terminali 1400 metre uzunluk ve 350 metre genişlikte olacak ve 2 etaptan oluşacak. Ada liman gemi trafiğini de engellemeyecek. Projemiz 2010 yılında tamamlanacak."

Yabancı ortaklık
Türkiye'nin toplam liman kapasitesinin yüzde 25'ini Arkas'ın karşıladığını vurgulayan Genç, İstanbul'da işlettikleri Türkiye'nin en büyük özel liman deneyimini İzmir'e taşıyacaklarını ifade etti.
Proje için en uygun yerin Çamaltı Tuzlası olduğuna karar verdiklerini belirten Genç, proje için yabancı ortaklığında gündeme gelebileceğini söyledi. Şu anda görüşme yapmadıklarını açıklayan Genç, ancak izin alındığında birçok yabancı yatırımcının projeye ilgi göstereceğini açıkladı.

Bölgeye neler kazandıracak?
Limanla birlikte dünya deniz taşımacılığından daha çok pay alınacak.
Tam kapasite çalışan Alsancak Limanı rahatlayacak.
Çamaltı Tuzlası'nın üretim ve ticaret hacmi artacak.
750 kişiye istihdam sağlanacak.
Alsancak Limanı'na giremeyen büyük gemiler bu limana rahatlıkla yanaşabilecek.
Özelleştirme kapsamında bulunan Çamaltı Tuzlası'nın değeri artacak.

Bu çalışma desteklenmeli
Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh Türkiye'nin en büyük konteyner terminali projesinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İzmir'de limanın talebi karşılayamadığını vurgulayan Dologh, "Alsancak Limanı yüzde 110-120 kapasite ile çalışıyor. İhracatçılar perişan durumda. Yeni liman ile hem Alsancak Limanı rahatlayacak, hem de Türkiye deniz ticaretindeki payını artıracak. Pire'ye alternatif olacak liman özellikle Karadeniz ülkelerine taşımacılıkta uğrak noktalarından biri olacak" diye konuştu.

Rakamlarla dev proje
490 bin metrekare stoklama alanı.
2 milyon TEU elleçleme (yükleme-boşaltma) kapasitesi.
16 16,5 metre su derinliği.
190 milyon dolar yatırım.
63 futbol sahası büyüklüğünde terminal alanı.
Çevre etkisini yok etmek için 3 boğaz köprüsü uzunluğunda yol.

Verimli bir terminal
Deniz üzerinde 490 bin metrekarelik bir ada şeklinde kurulacak terminal bittiğinde 2 milyon TEU'luk kapasiteye ulaşmış olacak. Projenin sadece inşa kısmı için 190 milyon dolar harcanacak. Son teknolojiye sahip elleçleme ekipmanlarıyla donatılacak terminal bu özelliğiyle de hız ve verimlilik açısından oldukça üst düzeylerde hizmet verecek. Arkas, halihazırda Ambarlı Marport limanındaki elleçleme ekipmanları ile Türkiye liman işletmeciliğinin en verimli firmalarından biri.

Kaynak:Yeni Asır
Link:http://ya2004.yeniasir.com.tr/08/12/index.php3?ka ...lum=gunlukanıl35

13 yıl önce - Sal 01 May 2007, 17:02

Bence böyle bir şey olursa gerçekten çok güzel olur.Eminim ki turisterinde buraya gidip göreceklerini düşünüyorum.Umarım olur...

H.ANIL

13 yıl önce - Sal 01 May 2007, 21:32

Bu proje kus cennetinin varligini tehdit ettigi icin iptal oldu ...
Liman Candarliya yapiliyor ...


Misafir b4c

5 yıl önce - Çrş 23 Arl 2015, 13:09

KUŞ CENNETTİ NİBN YANINA BÖYLE BİR ŞEY YAPILAMAZ DOĞAYA BÖYLE BİR ZARAR VERİLEMEZ
ORADA MİLLET EVİNE ÇİVİ ÇAKAMIYOR KORUMA ALTINDA OLAN BİR BÖLGEANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege