Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
feritsahin

8 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 14:05
Bursa Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi


Görüklede 1999 yılına yapımına başlanan hastane şu an bir içi boş anıt gibi kaderini bekliyor.Her iktidara gelen siyasetçi veya bursamızın milletvekilleri bu hasataneyi kısa zamanda açacağız sözü verdiler fakat ortada olan hiçbirşey yok bu türkiyemizdeki hastane ihtiyacı varken bu hastane niye bekliyor bilgisi olan varmı. Arkadaşlar bu konuyu burada tartışalım illaki bizi duyanlar olur.

Berktuğ
site denetçisi

7 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 13:54

Akıl hastanesi yeniden Meclis gündemine geliyor
Alıntı:
15 yıldır tamamlanamayan Dörtçelik Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi`nin önünde basın açıklaması yapan CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 15 ay önce TBMM Başkanlığına bu konuda soru önergesi verdiğini belirterek, `Yıllardır bu hastaneye çivi çakılmıyor.İnşaat bir türlü bitirilemedi. Son 4 yılda 18 milyon TL ödenek ayrılmış. 2008`de 15,680 milyon TL, 2009`da da 2 milyon TL ödenek tahsis edilmiş. İnşaat bedeli 25 milyon TL görülüyor. Ancak inşaat halen tamamlanmadı. Pazartesi günü konuyla ilgili ikinci bir önerge vereceğim. Çünkü ayrılan ödenek nerede kullanılmış, onu bilmiyoruz. Gördüğümüz, inşaata çivi bile çakılmadığı. Burası akıl ve ruh sağlığı hastanesi, ancak gördüğüm kadarıyla hastaneni akıl ve ruh sağlığı bozulmuş` dedi.
Demirel, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından kendisine verilen bilgide, hastanenin 31 Aralık 2000`de bitirilmesi gerekirken, hayırsever işadamı Dörtçelik`in vefatıyla sürecin uzadığının ifade edildiğini, ancak inşaatın bir türlü bitirilemediğini söyledi. Sağlık Bakanı Akdağ`ın 200 yataklı hastanenin inşaatın 2010 yılında bitirileceğini açıkladığını anlatan Demirel, `Biz ödeneklerin nerede kullanıldığını merak ediyoruz. İnşaat atıl vaziyette, camlar kırık. Bu hastane bölge için önemli. Ancak hükümetin inşaatı tamamlayarak başka bir hastane olarak kullanmayı hedeflediğini sanıyorum` diye konuştu.

İşadamı Mustafa Dörtçelik, dönemin Başbakanı Abdullah Gül`den, 57. Hükümet döneminde uygulamaya konulan hayırlardan yüzde 18 KDV alınmasının kaldırılmasını istemişti. Bursa`da 35 yıldır yaptırdığı okul, yurt ve huzurevlerine ilave olarak yaptırdığı Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi`nin ölmeden önce bitirilmesi için dua ettiğini söyleyen Dörtçelik, mektubunda, `57. Hükümet, 2.5 yıl önce hayırlara KDV uygulaması başlattı. Ardından dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bana, `Sen hastaneleri bitir, gerekirse KDV`leri bakanlık bütçesinden karşılayacağız` diyerek söz verdi. Ben de eserlerin yarım kalmaması için 1 trilyonun üzerinde KDV ödedim. Protokole göre bakanlığın yapması gereken kısımları da tamamladım. Ancak, bakanlıktan 2 hastanenin de tasfiye edilmesinin istendiği yönündeki yazıları görünce beynimden vurulmuşa döndüm` demişti.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/Sayfa.php?Git=Haber&id=51698
Bu hastanenin amacına uygun olarak kullanılması gerekir.Bursa'nın buna ihtiyacı var.


jeopol
4 yıl önce - Pts 28 Nis 2014, 05:20

daha bitmedi sanırımjeopol
3 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 15:01

Dis cephesi, cevre duzenlemesi bitmis gibiydi en son gordugumde. Belki basbakanin cumhurbaskanligi mitinginde acilir.

Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2014, 13:42

BONZAİ İLE 5 YILDIZLI SAVAŞ
Alıntı:
Türkiye’nin madde bağımlığı ile mücadelede en önemli 3 merkezinden biri olan Görükle’deki Şevket Yılmaz Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, hasta kabulüne başladı. Güney Marmara’nın ruh sağlığı alanında en büyük hastanesi olan 5 yıldızlı merkez, özellikle son zamanlarda gündemde olan Bonzai ile savaşacak.30 milyon liraya mal olan merkezin 166 yatak kapasitesinin bulunduğunu ifade eden Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Özellikle son günlerde bütün Dünyanın ve öncelikle Türkiye`nin gündeminde olan Bonzai ve benzeni madde bağımlılığı sorunları açısından da bu hastanemizde önemli çalışmalar yapılacaktır” dedi.

Merhum iş adamı Mustafa Dörtçelik tarafından 1995 yılında yapımına başlanan, Şevket Yılmaz Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, bayramın tatilinin ardından hizmete açıldı. Türkiye’nin en önemli meselelerinden biri haline gelen Bonzai ile savaşacak 5 yıldızlı merkez, 30 milyon liraya mal oldu. Güney Marmara’nın en büyük ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinin 166 yatak kapasitesi bulunuyor. Türkiye’nin madde bağımlığı ile mücadelede en önemli 3 merkezinden biri olarak gösterilen dev hastanenin diğer birimlerinin ilerleyen günlerde hizmete açılması bekleniyor.

“GÜNEY MARMARA’NIN RUH SAĞLIĞI ALANINDAKİ EN BÜYÜK HİZMET BİNASI”
Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Görükle Göçmen Konutlarındaki Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ek binasının bayram tatilinin hemen ardından hizmete açıldığını söyleyen Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Bu hastanemiz, 166 yatağı 30 milyon liraya bulan maliyeti ile Günay Marmara’nın ruh sağlığı alanında ki en büyük hizmet binasıdır. Bizler, ruh sağlığı alanında bu güne kadar birçok hastamızı Bursa dışına sevk etmek zorunda kalıyorduk. Ve bundan, hem aileler hem de hastalarımız olumsuz şekilde etkileniyor, tedavileri ve takipleri aksıyordu. Şimdi ise ruh sağlığı alanında ki tüm ihtiyaçlar bu hastanemizin bünyesinde giderilecektir. Hastanemiz hem çocuk ergen yataklarını barındırması hem de madde bağımlısı çocuk ve ergenler için ŞEMATEM adı altında Türkiye’de üçüncü olan bir birimi mevcuttur. Ayrıca toplum ruh sağlığı merkezi adı altında hastaların ayakta takibi ve gerekirse evlerinde tedavisi sağlanacaktır” dedi.

“RESMİ HÜRRİYETLİ ÖZEL HASTANE HİZMETİ SUNACAK”
5 yıldızlı konforundaki modern hastanenin kapalı ve açık klinikleri, mahkum koğuşları ile bölgenin önemli bir merkezi haline geleceğini anlatan Prof. Dr. Aşkın, “Hastanemiz de son derece modern dizaynı, genç ve dinamik hekimleri ile rehabilitatif, psikoterapik yaklaşımlarıyla resmi hürriyetli son derece gelişmiş bir özel hastane hizmeti sunacağız. Hastanemiz tümüyle teşekkülü tamamlandığında yaklaşık 400 personeli ile vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Hali hazırda 150 personelimiz, 10 ruh sağlığı uzmanımız 1 çocuk ergen sağlığı uzmanımız ile hizmetlerine başladı. Çocuk ergen ruh sağlığı uzmanımız ve ÇEMATEM bağlamında da özellikle son günlerde bütün dünyanın ve öncelikle Türkiye`nin gündeminde olan Bonzai ve benzeri madde bağımlılığı sorunları açısından da bu hastanemizde önemli çalışmalar yapılacaktır” diye konuştu.

Hastanenin açılmasında büyük emeği geçen Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür eden Aşkın, “Hastanemizde ruh sağlığı dışında genel cerrahi, dahili , kulak burun boğaz, fizik tedavi vb alanlarda 15 ayrı branşta semt polikliniği hizmeti vereceğiz. Öncelikle o bölgenin hastalarının sorunlarını yerinde çözecek, onları muayene ve tedavi edeceğiz” dedi.

Kaynak: http://olay.com.tr/haber/ilceler/bonzai-ile-5-yil ...99076.html

Sonunda hizmete açıldı, hayırlı uğurlu olsun.


jeopol
3 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2014, 14:01

allah kimseyi düşürmesinferitsahin

3 yıl önce - Sal 12 Ağu 2014, 16:13

Tabelayı Binaya yerleştirdiler ve çevre düzenlemesi devam ediyor..
" Şevket Yılmaz Dörtçelik Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi "


Neslihan D55
3 yıl önce - Sal 12 Ağu 2014, 16:15

Vayyy ben burayı nasıl görmedim Bursa'ya hayırlı olsun.Ruh ve sinir hastalıkları adına bölge hastanesi bile olabilir.

ercakg66
3 yıl önce - Çrş 13 Ağu 2014, 12:03

Umarım diğer Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi ile karıştırılmaz. Çünkü Şevket Yılmaz denilince şu ana kadar benim aklıma sadece Yıldırım'daki hastane geliyordu. Bence isminde bir değişiklik yapmalılar.

Misafir 2f8

2 yıl önce - Pzr 21 Şub 2016, 23:44

Neden bu kadar uzsssayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet