Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Sivrice
123 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Serdar OKAN
9 yıl önce - Çrş 19 Ağu 2009, 00:21
Elazığ - Sivrice
(+)

(+)
harun82_44
9 yıl önce - Çrş 19 Ağu 2009, 00:24

Elazığın bu ilçesi çok güzel.Görme imkanım oldu ama tam gezemedim harika bir yer.Aslında biraz daha değerlendirilse daha fazla turist ve yatırım çekebilir.

İSMAİL GÜN
9 yıl önce - Prş 17 Eyl 2009, 18:10

Sivrice Hükümet Konağı'nın Bahçesi ve Atatürk Heykeli


(+)

(+)
(+)

(+)


Sivrice Ziraat Bankası Binası(+)


Sivrice Çarşı


(+)

(+)

(+)
Tolga Dt
9 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 21:01
Sivrice


Bende sivriceliyim ilçe merkezinde ve göl kenarında bulunun bahçelerimizde yazlığımız var.(+)
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüsüne mazhar olan Sivrice ilçesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun incisi ve güzellik abidesidir. Sivrice, suyu, havası, Hazarbaba'sı, Büyük Hazar'la Küçük Hazar'ı kucaklaştıran sevdası ile gönül gözlü insanların ilham kapısıdır.


Güzellik, soyut ve göreceli bir kavramdır. Oysa Sivrice'de bu kavram soyutluğunu da göreceliliğini de unutturur insana. Taçlaşır bu yörede güzellik. Renk olur, ses olur, nefes olur. Sevda olur gözlere, türkü olur dudaklara… Doğu-batı istikametinde uzayan Hazar Gölü, efsanelere konu olan batık şehri, görkemi ve görünüşü ile gölü kucaklayan Hazarbaba Dağı, Kürk Çayı'nın getirdiği mümbit arazisi üzerine kurulu Gölbaşı'sı, tertemiz havası, dağ eteklerinden fışkıran Karaçalı Suyu… Allah'ın her türlü nimeti bolca bahşettiği bir güzellikler manzumesidir Sivrice'de.


Doğu'un Bodrum'u, Marmaris'i, Kuşadası olmaya namzet bu ilçe gelin görün ki bütün bu özelliklerinden ve güzelliklerinden habersiz yaşayıp gider. İnsanı garibandır Sivrice'nin. Yokluğu, yoksulluğu kader olarak görür. Silkinip atamaz üzerinden ataleti bir türlü. Sahip olduğu değerleri hayat standardını yükseltmek için kullanamaz. Küçük hesapların kurbanı gibidir. Kapatılan azot fabrikasından sonra mecbur kaldığı bir iki kiremit fabrikası, hayvancılık, arıcılık, bahçe tarımı tek gelir kaynağıdır. Turizmin, o bacasız sanayinin kendisine ne büyük gelecek vaad ettiğini bilmeden yaşar.


Oysa bu güzelliklere sahip olmak için neler vermez başka yörenin insanları. Sivrice ismi çoktan aşmıştır ülke sınırlarını. Orta Asya'dan, Kafkaslar'a oradan Balkan ülkelerine kadar hemen her ülkenin önemli gazete ve dergilerine makale; güzelliklerinden etkilenen şairlerin şiirlerine konu olmuştur.
Bakın ne diyor 1957 yılında Doğu Türkistan'ın Yarkent'inde dünyaya gelen Nur'ala Göktürk:
"Sen ey Elazığ'ın üstündeki gök
Güneş, ay yıldızınla bir şiirsin
Sen ki masmavi Hazar adlı göl
Tarihin, geçmişinle bir şiirsin
Harput'u boydan boya çevreleyen dağ
Tertemiz havanla sen bir şiirsin
Sen ey Sivrice'nin sıcak insanı
İnce has hissinle sen bir şiirsin"
Sen ey Elazığ yurt oldun bana
Tarihte öneminle destan şehirsin"


Evet, şiirdir Sivrice gönül gözlü insanlara. Şaire ilham şiire konu olan bu güzel ilçenin turizm adına sergileyeceği o kadar güzelliği vardır ki… Tabii her şeyden önce turizmin bilincine varılmalı. Güzelliklerini paylaşmak için gelen misafirlerine nasıl davranılacağı bilinmeli. Güleryüzün, tatlı dilin önemi; turist üzerindeki etkisi iyi hesap edilmeli. Günü kurtarayım felsefesinden şiddetle kaçınılmalı. Geleceğe bakınmalı. Kısacası kendisini turizme adamalı Sivrice ve Sivriceli.


Bu şirin güzel ilçenin turizm adına yapacağı öyle çok iş var ki… Yapılanlar yok mu? Çok… Özellikle son yıllarda ilçenin güzelliklerinin harmanlandığı turizme yönelik afiş çalışmaları, Turizm Haftası kutlamaları, Sivrice- Gezin bağlantılı sahil yolu çalışmaları, Sivrice-Diyarbakır arası yaz sezonu tren seferleri uygulaması, benim de hayalim olan ve gençliğimde yazdığım bir şiirimde:"Hayallerim gerçek olsa/ Bir teleferik kurulsa/ İnsanlara sağlık sunsa/ Hazar Dağı, Hazarbaba" diyerek dile getirdiğim Hazarbaba Kayak merkezi, Eşsiz özellikteki Karaçalı su tesisleri…


Bütün bunların yanı sıra devam ettirilen kiraz festivali, Hazar Baba Dağ Doğa Yürüyüşü ve Türk dünyasını kucaklayan Hazar Şiir Akşamları… Peki, bütün bunlar yetiyor mu? Hayır, yetmiyor.
İşte bu yetmeyişin bilincinde olan başta devlet adamlığının yanı sıra geniş ufku ile de Sivrice'nin geleceğine yön vermeye çalışan çalışkan Kaymakamı Suat Yıldız olmak üzere Sivrice için mesai harcayan diğer güzel insanların gayretleri yavaş yavaş semeresini veriyor.
Kaymakamı Suat Yıldız, Sivrice sevdasını gönlünden eksik etmeyen İl Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş'ın, çalışmaları sonucu Sivrice geçtiğimiz yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde yeni ve modern bir tesise kavuştu.
Sivrice Öğretmenevi.
Sivrice Öğretmenevi; Sivrice Hazar Gölü sahilinde kurulmuş, muhteşem manzarası ile göz kamaştıran, gönül okşayan bir güzelliğe sahip. 200 kişilik kapalı, 200 kişilik açık alan kapasiteli, son derece lüks dizayn edilmiş kafeteryası ve yemekhanesi, 24 yatak kapasiteli oteli ile misafirlerine sıcak bir aile ortamını sunabilme özelliğine sahip.


Arkanıza Hazar dağının görkemini önünüze Hazar Gölünün maviliklerini almak çoluk çocuğunuzla huzur içerisinde çayınızı yudumlamak istiyorsanız Elazığ'dan sadece 26 km. yol kat etmeniz yetecek.
Çok şükür, Hazar Santrali kapatıldı da Doğunun nazar boncuğu Hazar Göl'ü çöl olmaktan kurtuldu. Gerçi su seviyesi düştü, göl küçüldü; ama zararın neresinden dönülürse kârdır. Şimdi, sahip olunan bu eşsiz güzelliğin kadri kıymeti bilinmeli çevresi ivedilikle ağaçlandırılmalı. Kaymakam Suat Yıldız'dan aldığımız bilgiye göre son yıllarda göl çevresini ağaçlandırma konusunda hayli mesafe alınmış.
Bu arada Sivriceliye de çok iş düşüyor. Sivriceliler özellikle ilçeye temiz bir görünüm kazandırmak için gece gündüz çalışmalılar. Başta da belirttiğim gibi geleceğinin turizmden geçtiği bilinci ile hareket edilir, İlçeye ziyarete gelenler memnun edilerek gönderilirse öyle inanıyorum ki Sivrice kısa zamanda kalkınır, Sivrice'nin gariban insanın da yüzü güler.


Dileğimiz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'muzun incisi bu güzel, şirin ilçenin yakın bir zamanda turizmin üssü olmasıdır.

(Hadi Önal)(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)(+)
(+)

(+)

(+)


umitcoskun
9 yıl önce - Cmt 14 Ksm 2009, 18:49

keşke dağları şimdiden yeşillendirilen bi proje gerçekleşse komşu kent ELAZIĞ ımıza çok yakışır bence.gelecek için DOĞU bölgemizin önemli bi turizm potansiyeli.bence daha iyi degerlendirilmeli..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler