Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ceyhunatuf
9 yıl önce - Cmt 15 Ağu 2009, 23:16
[ANK » D1.44] 7.cadde ve Tunalı'nın trafiğe kapanması için adımlar atılıyor

Kentin en modern iki caddesinin trafiğe kapatılması yönünde girişimler başladı.Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara Büyükşehir Belediye mesclisinin kabul etmesi halinde Bahçeli 7. cadde ve Tunalı Hilmi caddesinin trafiğe kapatılmasını istediklerini söledi.Tanık, Çankaya Meclisi'nde Tunalı, Bahçelievler 7. Cadde ve Cebeci'deki Kutludüğün Caddesi'nin trafiğe kapatılması yönünde bir karar aldıklarını anlatarak, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararı kabul etmesi halinde bu bölgelerin haftanın belli saatleri içinde yaya bölgesi olacağını söyledi.Haftaiçi 18.00-23.00 hafta sonu 10.00-23.00 arasında bu bölgelerin araç trafiğine kapatılmasını önerdiklerini belirtti.Bülent Tanık "Ana ulaşımı etkilemeyecek şekilde alternatif güzergahlarıda sunduk.Büyükşehir Belediye Meclis'nin de 'Onlar önerdi, kabul etmeyelim' önyargısı taşımaması halinde bu öneriye sıcak bakacağını umuyorum.Bu bölgemizin talebidir" diyor.

Arkadaşlar haberi HABERTÜRK Ankara ekindi okudum.sizin görüşleriniz nedir.Artıları yada eksileri neler olabilir.daha önemlisi Çankaya ve Büyükşehir uyum içinde böle birşeyi hayata geçirabilirlermi...

Mehmet Burak
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 00:38

Alıntı:
Arkadaşlar haberi HABERTÜRK Ankara ekindi okudum.sizin görüşleriniz nedir.Artıları yada eksileri neler olabilir.daha önemlisi Çankaya ve Büyükşehir uyum içinde böyle birşeyi hayata geçirabilirlermi...

Son 20 yılda Ankara'da yayalara yapılmış en büyük hizmet olur. Tunalı bir yere kadar ama 7. caddedeki araç trafiğinin "ulaşım" diye bir amacı kesinlikle yok.

Erol_B
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 00:50

İşte Ankara'yı tam manasıyla Avrupa başkenti yapacak hareketlerden birisi.
Hatırladığım kadarıyla 2002'de falan 3.dönem için Melih Bey'in 7.Cadde için böyle düşünceleri vardı. Bazı oturumlarda planlarından bahsederken söylerdi. Biz de inşallah derdik hep.
Umarım bu plan inatlaşma malzemesi yapılmaz ve özlenen, beklenen, istenen Çankaya-Büyükşehir uyumunu görebiliriz.

syigit1
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 13:48

Tunalı Hilmi Caddesi'nin kısmi olarak trafiğe kapatılması daha önce de denenmişti. Yanlış hatırlamıyorsam 80'li yıllardaydı; Cadde, haftasonları akşamın belli bir saatine kadar trafiğe kapatılıyordu. Ancak bu uygulama cadde üzerinde evleri olanların ve işyeri sahiplerinin şikayeti üzerine kaldırıldı. İşyerleri, gün içerisinde mal sevkıyatını engellediği için, evleri olanlar ise, evlerinin önüne kadar araba ile ulaşamamaktan dolayı memnun kalmadılar bu uygulamadan. Tunalı Hilmi zaten yap-boz tahtasına döndü. Eskiler bilir; caddede trafik eskiden çift yönlü idi, daha sonra tek yöne döndü, sonra yine tek yön, ama tersine işler hale getirildi.

Cadde üzerinde hiç mesken olmasaydı, sadece işyeri olsaydı, belki bir ölçüde tahammül edilebilirdi bu uygulama, ama tabii ki durum bu değil.

Sadece bu caddeden geçilmek suretiyle girilen sokaklar da var ayrıca (benim ev de bunlardan birinde). Onun dışında Esat Caddesi tarafına akan yoğun trafik de cabası.

Son dönemlerde yapılan trafik düzenlemeleri "sayesinde", eskiden huzurlu ve nisbeten sakin sokaklarımız neredeyse otoyol haline geldi. Zaten kaldırım varken bir de sokak üzerinde elinde dondurma veya meşrubat bardağı ile salına salına yürünebilsin diye yeni trafik düzenlemeleri ile sokaklarımızın tıkanması ve hayatın daha da çekilmez hale getirilmesine bölge sakinlerinin tahammül gösterebileceğini sanmıyorum (ama bizde kim kimin görüşünü alıyor ki, bu da ayrı bir konu).

Benim şahsi düşüncem bunlardır ve mahallemin sakinlerinin de ekseriyetle bu yönde düşündüğünü sanıyorum.

Esen kalın.

serdaröztürk

9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 14:17

Alıntı:
Son 20 yılda Ankara'da yayalara yapılmış en büyük hizmet olur. Tunalı bir yere kadar ama 7. caddedeki araç trafiğinin "ulaşım" diye bir amacı kesinlikle yok.

Aynen katılıyorum.Cebeci Dörtyol-Bahçeli minibüslerinin 7.caddeyi baştan sona katettikleri süre yarım saati kesin geçiyor.Bu yüzden 7.cadde üzerinden hiçbir zaman minibüse binmek istemiyorum.Aracımla zaten hiç girmiyorum.Kesinlikle kapatılması lazım.

syigit1
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 15:08

7. Caddeyi geçmenin bu kadar uzun süre alması ve çok sayıda aracın buradan geçiyor olmasını bu güzergahın gerekliliğini/vazgeçilmezliğini ıspatlayan bir unsur olduğunu söylemek doğru olmaz mı acaba, ne dersiniz?

Bahçelievler'e fazla yolum düşmediği için bu bölgenin trafiği ile ilgili herhangi bir iddiada bulunmak istemem. Arkadaşlar bu konuda da bizleri aydınlatabilirlerse memnun olurum.

Esen kalın.

ceyhunatuf
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 17:43

Ankara'daki en büyük ihtiyaç olan geniş yaya alanları sağlayacaktır yanlız bu sadece uzunca bir caddeyi kapatmakla olmaz.birbiriyle iç içe geçmiş sokaklar olması lazım.Güzel sokak aydınlatmaları ve sokaklardan temizlenmiş seyar satıcılarla gerçekten modern olur.Ayrıca böle sokakların yapımıyla birlikte kaliteli dükkan ve mağzalar AVM lere tıkılmak zorunda kalmaz böle sokakalar açılır.

Erol_B
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 17:53

Alıntı:
7. Caddeyi geçmenin bu kadar uzun süre alması ve çok sayıda aracın buradan geçiyor olmasını bu güzergahın gerekliliğini/vazgeçilmezliğini ıspatlayan bir unsur olduğunu söylemek doğru olmaz mı acaba, ne dersiniz?

7.Caddenin trafiğinin sebebi gereklilik veya vazgeçilmezlik değil, milletin piyasa yapmak için cıstaka cıstaka müzikle buradan geçmesidir. Bahçelievler-Emek bölgesi Türkiye'de çok fazla örneğini göremeyeceğiniz şekilde kare parsellidir. Yani bütün sokaklar,caddeler birbirine çıkar. 7.Cadde yerine 3.cad veya 4.cad'yi veyahutta arasokakları kullanarak da gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz ki amacı o bölgede birnoktaya gitmek olan herkes bunu yapar. Ama şöyle bi gezinelim diyenler 7.Cad. üzerinden geçer. Yani 7.Cad tarfiğe kapatılırsa kentiçi trafik bundan hiçbirşekilde olumsuz etkilenmez sosyal anlamda da Bahçelievler'in cazibesini birkaç kat daha da artırır.

Tunalı Hilmi'nin kapatılmasının ben de pek mümkün olacağını düşünmüyorum. Özellikle de son düzenlemelerden sonra orası artık bir ana arter oldu.

Mehmet Burak
9 yıl önce - Pzr 16 Ağu 2009, 22:07

Alıntı:

7. caddeyi Bahçelievlerde bir noktaya ulaşmak için kullanan aklı selim kimse olduğunu sanmıyorum. Yarım saatte 7. cadde'den geçmeyi beklemek yerine yolu biraz uzatıp 5 dakikada Bahçelievlerin her yerine gitmek mümkün.

Bu uygulamaya karşı çıkacak esnafın para kazanmak istemiyor olması gerekir. Cadde'den arabayla geçen hiç kimsenin cadde esnafına bir katkısı yok ama caddeden yürüyerek geçecek insalar mutlaka para harcayacaklardır.

Cadde üzerinde yaşayanlar konusunda pek sorun olacağını sanmıyorum çünkü caddenin çekilmez gürültüsü sebebi ile cadde üzerindeki apartmanlarda yaşayan tek tük insan kalmış durumda. Şuan düşündüğümde tek pürüz yaratabilecek konu cadde üzerindeki askeri lojman gibi gözüküyor.

İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 01:47

Alıntı:
"Ana ulaşımı etkilemeyecek şekilde alternatif güzergahlarıda sunduk.Büyükşehir Belediye Meclis'nin de 'Onlar önerdi, kabul etmeyelim' önyargısı taşımaması halinde bu öneriye sıcak bakacağını umuyorum.Bu bölgemizin talebidir"

Çankaya Belediyesi, Büyükşehir yaptı mahkemeye verelim tavrını sürdürdükçe Büyükşehir'in de Tanık'ın bahsettiği şekilde bir politika uygulaması sürpriz olmayacaktır.Tüm Ankara'nın taleplerinin yerine getirilmesini engelleyen Çankaya Belediyesi Başkanı'nın böyle konuşmasını komik buluyorum.

Çankaya Belediyesi yakın süreçte Dikmen Vadisi 4-5, AOÇ ve Akay'da problem yaratmışken uzlaşma beklemesi hayalciliktir.Çankaya-Büyükşehir arasında Çankaya kaynaklı sürtüşme seçimler öncesi kaldığı yerden Çankaya'nın davalarıyla devam etmektedir.

Ayrıca 7.Cadde'deki esnaf bu konuya sıcak bakmadığını daha önceki trafiğe kapatma girişiminde ifade etmiş, cadde trafiğe kapatılmamıştı.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet