Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Barış

15 yıl önce - Sal 10 Ağu 2004, 18:06
Bursa'da Yapılan Restorasyon Çalışmaları


Bursa’ya, Osmanlı restorasyonu

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan ve 4 bin yıllık geçmişe sahip Bursa’da yıkılmaya yüz tutan, aralarında sur, medrese, cami, kilise, hamam ve sivil mimarlık örneği evlerin bulunduğu bin 800’e yakın tarihi yapı, yeniden canlanacak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Mimarlık Fakültesi ve Mimarlar Odası’yla ön protokol imzalayan merkez Osmangazi Belediyesi, bu kapsamda tarihi yapıların rölevelerinin çıkarılması için çalışma başlattı.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’ya kimliğini veren tarihi yapıların yaklaşık yüzde 80’inin Osmangazi’de bulunduğunu belirterek, bunun çok önemli bir tarihi ve kültürel birikim olduğunu söyledi.

Tarihi ve kültürel mirasa yeteri kadar ilgi gösterilmediğini ifade eden Altepe, sivil-resmi ayrımı gözetmeden her türlü tarihi yapıyı yeniden kazanmayı amaçladıklarını kaydetti. Altepe, bu çerçevede yıkılmak üzere olan ve etrafa tehlike saçan, estetik ve güvenlik sorunu yaratan yapılarla ilgili acil çalışma başlattıklarını, ancak işin sadece belediye imkanlarıyla yapılamayacağını gördüklerini ifade etti.

Bütün sivil toplum örgütleriyle irtibata geçtiklerini ve Türkiye’deki tüm mimarlık fakültelerine tekliflerini ilettiklerini söyleyen Altepe, olumlu yanıt aldıklarını belirtti.

“ÖNCÜ BELEDİYE OLMAK İSTİYORUZ”

Bursa’nın, bu konuda İstanbul ile pilot bölge olmasını sağladıklarını, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kendilerine her türlü desteği vereceğini anlatan Altepe, “Yeter ki biz altyapı projelerini layıkıyla yapalım ve onlara sunalım. Onlar da destek aşamasına gelsin. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Türkiye’de öncü belediye olmak istiyoruz. Kent merkezini komple ayağa kaldıracak, birbirini tamamlayan projeler inşallah 5 yıl içinde gerçekleşecek” dedi.

MADDİ DESTEK ŞART

Altepe, proje desteği verdikleri tarihi yapılardan onarım ve inşaat aşamasında, diğer yapılardan tahsil edilen altyapı payının alınmamasının kararlaştırıldığını da ifade ederek, şöyle devam etti: “Ankara’daki girişimlerimiz, bu tarihi binaların ayağa kaldırılmasıyla ilgili maddi destek çalışmalarıydı. Resmi projelere resmi kurumlardan, sivil projelere de Toplu Konut İdaresi ve diğer kurumlardan olmak üzere, hepsine maddi destek ile bu yapıları ayağa kaldırmak istiyoruz.”

Kaynak: ntvmsnbc


emel
15 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2004, 10:14

cok güzel bir karar, fakat bu karar 3. kez aliniyor. erdem saker zamanindan beri bursa belediyesi calismalarinda bu konu hep gündeme geldi ve hep bir karar alindi, sonrasi, hala ayni.
umarim bu kez bir sonuca ulastirilir. yeni baskanin cok iyi oldugunu duydum ama buradan sadece duyuyorum.Hakan Özdesen
14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 00:18

Eskici Mehmed Dede Aş Evi Projesi Fransız Su Deposu (Veled-i Veziri Tabutluğu)

Tahtakale Üç Kurnalar Veledi Veziri Camiinin hemen kuzey batısında Yokuş caddesinin sağında Eskici Mehmed Dede Mezarı ile birlikte bitişik vaziyettedir. Mezar kitâbesinde “Hazreti Üftâde müritlerinden Hüdâî Mahmud Dede’yi irşad eden Eskici Mehmed Dede h.988 (1580)” yazılıdır. Yapının tek kubbesi çökmüş, kapı ve pencereleri kapatılmıştır. Kâzım Baykal’a göre, burası bir muallimhânedir.
Yapı ve çevresi ile ilgili projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Aş evi olarak işlevlendirilmesi hedeflenen yapı bu anlamda önemli bir sosyal eksikliğimizi de giderecektir.
(+) 


SERCAN CAN
11 yıl önce - Prş 13 Ksm 2008, 20:43

Alıntı:
Tarihi sokaklara makyaj Osmangazi Belediyesi sokak sağlıklaştırma çalışmaları çerçevesinde Osmangazi Çıkmazı`nda 10 evin restorasyon çalışmaları başladı. Başkan Altepe, şehrin tarihi kimliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.13-11-2008 18:49:15 Osmangazi Çıkmazı`nda gerçekleştirilen törene eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, eski Bursa Belediye Başkanı Ekrem Barışık ve eski Osmangazi Belediye Başkanı Basri Sönmez`in yanı sıra çok sayıda protokol üyesi ve idari amir katıldı. Bursa`nın tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırmak için 4,5 yıldır çalışarak hayata kazandırdıklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Hanlar ve Hisariçi bölgelerinde birçok proje gerçekleştirdiklerini belirtti. Belediye olarak kentin ziyneti durumundaki anıtsal ve sivil mimarlık örneği yapıları Bursa`ya kazandırmalarının yanı sıra geleneksel kimliğini koruyan sokaklara da el atıklarını kaydeden Altepe, `Sokak sağlıklaştırma çalışmaları çerçevesinde ilk ele aldığımız yer Osmangazi Çıkmazı. Bu sokakta Kale Sokak gibi Bursa`nın atmosferini yansıtan bir görünüme bürünecek. Sokağın zemini ve alt yapısı yenilenecek, cepe silüetleri tarihi dokuya uygun hale getirilecek. Yaptığımız kültürel tarihi miras çalışmaları UNESCO`nun gündemine alındı. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalara sokak sağlıklaştırmalarını da ekleyerek kentin tarihi kimliğini güçlendirmeyi planlıyoruz. Yıllar önce restore edilerek örnek sokak haline getirilen Kale Sokak`ta yapılan çalışmaları okula giderken görürdük ve sevinirdik. Ekrem Barışık döneminde yapılan çalışmaları hayranlıkla izledik ve Kale Sokak kartpostallara girdi. Şimdi bizde bu çalışmaları devam ettirmek istiyoruz. Osmangazi Çıkmazı ile aynı anda Üftade Sokak`ta da çalışmalar başladı. Bursa`nın merkezi olan bu bölge ziyaretçi akınına uğrayacak. İlçemizde konaklama sıkıntımız vardı ve şu anda 8 tane otel inşaatı başladı. Osmangazi Çıkmazı`nda yapılacak çalışmalar kapsamında 10 bina bütünüyle elden geçirilecek. Binaların çatıları, olukları, kuşakları, saçakları, boya ve badanaları tümüyle yenileniyor. Sokak zemini de tarihi dokuya uygun şekilde yeniden yapılacak. 6 ay içinde tamamlamayı planladığımız çalışmaların 250 bin YTL mal olacak` dedi.
Eski Bursa Belediye Başkanı Ekrem Barışık ta 1985 yıllarında kısıtlı bütçeyle restorasyon çalışmaları yaptıklarını belirterek, `O dönemde Kale Sokak ve bu bölgedeki ev sahiplerini ikna ettik. Başkan Altepe, maziye çıktı ve tüm eski eserleri ayağa kaldırdı` diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Başkan Altepe ve eski belediye başkanları ile davetliler, çalışmaların startını verdi. Tarihi yapılara ilk harcı koyan başkanlar, boya ve sıva işlerini de başlattı.

Yakında bu kale içi eski osmanlı evleriyle dolup taşıcak.Kale sokak çok güzel oldu.Umarım Osmangazi Çıkmazıda en az Kale Sokak kadar güzel olur.Osmangazi Belediyesine tebriklerimi sunar;benzer çalışmaların devamını dilerim.

Erol Gündüz

11 yıl önce - Çrş 03 Hzr 2009, 00:41(+)
Alıntı:
ESKİCİ MEHMED DEDE AŞEVİ

Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları tamamlanan Eskici Mehmed Dede Aşevi'nde yüzyıllar öncesinin geleneği bugüne taşınmakta, önemli bir toplumsal ihtiyaç karşılanmaktadır.

Aşevinde öğlene kadar sıcak çorba, akşam üzeri yemek ve ekmek dağıtımı yapılmaktadır. Bu hizmet haftanın altı günü kesintisiz yürütülerek, pazar günleri ara veriliyor. Ramazan ayında da iftar yemeği verilmektedir. Ayrıca bu mekanda vakıf geleneği, aşevi hizmeti ve tarihi mekânların fonksiyonlarını tanıtıcı toplantılar düzenleniyor. Yine burada hazırlanan ekmeklerden, muhitte ihtiyacı olanlara ücretsiz dağıtım yapılmaktadır. Bu mekândan daimi istifade edeceklerin belirlenmesinde ise titiz bir çalışma yürütülüyor. İsimlerin belirlenmesinde bölgedeki muhtarlıklarla işbirliği yapılıyor, faydalanacak kişilere tanıtım kartları veriiyor.

Kentin tarihi mirasına katılan onlarca yapıdan biri olan Eskici Mehmed Dede Aş Evi, iki farklı yapıdan oluşmaktadır. Birincisi Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olup tahsisi alınan kümbetsi görünümlü tonozlu anıtsal özellikteki yapı, bir diğeri ise belediye mülkiyetindeki sivil mimari örneği yapıdır. Yapının toplam 313 metrekarelik bir bahçesi bulunmaktadır. Banklar yerleştirilen bahçe halkın dinlenebileceği bir mekan haline getirilmiştir.

Aşevini Osmangazi Belediyesi tarafından 2006 yılında röleve, restitüsyon, restorasyon ve rekonktrüksiyon projeleri hazırlandı. Bursa Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının ardından da uygulama çalışmaları başlatıldı. 2007 yılı sonlarında başlatılan çalışmalar 2008 Temmuz ayında tamamlandı. Alt katta bir mutfak ve 2 adet oda, üst katta ise üç adet oda ve bir salon bulunan yapının toplam kapalı alanı 120 metrekaredir. Hemen yanındaki anıtsal kümbetsi yapı ise 70 metrekare kapalı alana sahip.

ESKİCİ MEHMED DEDE
Eskici Mehmed Dede Aslen Amasyalı olup babasının adı Hüsam’dır. 1618 yılında vefatı ile söz konusu yere defni yapılmıştır.Şu anki mezarın bir türbe içerisinde olduğu kaynaklarca ifade edilir. Türbe çeşitli nedenlerden dolayı muhtelif kereler yıkılmıştır. Eski kayıtlarda Üftade Hazretleri’nin müridlerinden olduğu ve Aziz Mahmud Hüdai’nin İrşad olmasına vesile olduğundan bahsedilir. Mehmed Dede’nin bazen Bedestende ticaret ile uğraştığı, bazen de eskicilik mesleğini yaptığı söylenir. Zaman zaman ise dünyevi işlerden elini eteğini çekerek tamamen manevi hayat ile meşgul olduğu ifade edilir. Halk arasında kerametlerine dair bir çok menkıbe de anlatılılan Eskici Mehmed Dede’nin Üftade Hazretleri ile aralarında geçen ve sonrasında dönemin Bursa Kadısı görevini yürüten Aziz Mahmud Hüdai’nin irşad olmasına vesile olan menkıbesi oldukça meşhurdur. Eskici Mehmet Dede’ye ait olan mezar taşında, “Hz. Üftade müridlerinden Hüdayi Mahmut Dede'yi irşad eden Eskici Mehmet Dede 988/1580” diye yazılıdır. Diğer mezar taşında ise “Türbedarı Mehmet Emin Efendi, 1888 / 1246 Sefer ayının 24. günü” yazmaktadır.
Kaynak: http://www.osmangazi.bel.tr/haberler/index.ASP?hid=796Berktuğ
site denetçisi

7 yıl önce - Çrş 12 Arl 2012, 17:22

TARİH; BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT BULUYOR
Alıntı:
- OSMANLI SULTANI 1. MURAT TARAFINDAN 1366 YILINDA YAPTIRILAN HÜDAVENDİGAR KÜLLİYESİNİN BİR PARÇASI OLAN ANCAK BAKIMSIZLIK YÜZÜNDEN YILLARCA HARABE KONUMUNDA KALAN CIK CIK HAMAMI İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA YENİDEN KENT SİLUETİNDEKİ YERİNİ ALDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORE EDEREK KENTE KAZANDIRDIKLARI TARİHİ YAPILARI YAŞAYAN MEKANLAR HALİNE GETİRDİKLERİNİ BELİRTEREK, BU SAYEDE ‘MÜZE KENT’ HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.


Video:Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden yıllarca harabe konumunda kalan Cık Cık Hamamı ilk günkü ihtişamıyla yeniden kent siluetindeki yerini aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Yaşayan Müze Kent Bursa’ hedefi doğrultusunda Cumhuriyet döneminden Osmanlı’ya, Bitinya surlarından arkeolojik döneme kadar her alanda sürdürdüğü tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında harabe halindeki Cık Cık Hamamı’nı da yeniden Bursa’ya kazandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesindeki sultan külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik ve işletme gibi hizmetlerini devralan Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden harabeyi andıran eseri aslına uygun olarak restore etti. Tarihi bölgedeki ihtişamlı görüntüsünü yeniden kazanan hamamın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile çok sayıda davetli katıldı.

Ecdadın izi olan her yerde olmaya çalışıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada gerek Bursa gerekse tüm Osmanlı coğrafyasındaki ecdat yadigarı eserlere sahip çıktıklarını, ecdadın izi olan her yerde olmaya çalıştıklarını söyledi. Cumhuriyet döneminden arkeolojik dönemlere kadar kentte ne kadar tarihi değer varsa hepsini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bugün açılışını yaptığımız hamam da Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olarak Sultan 1.Murat döneminde yapılmış. Sultan Külliyeleri ile ilgili yetkiyi bakanlığımızdan alır almaz buradaki çalışmaları başlattık. Hamamın tapu kayıtlarında olan ancak sonradan kaybolan sıcak suyunu, kazı çalışmalarıyla tespit edip, yeniden hamama getirdik. Caminin üst katındaki medresede eğitim gören öğrenciler ve bölgedeki bekarlar tarafından kullanılan ve ücretsiz olduğu için Gir-Çık Hamamı olarak anılan tarihi yapı, yine aynı işlevi görevi görecek. Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

Tarih en önemli değerimiz
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Bursa için en önemli değer olan tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma konusunda önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyledi. Gökdere´den Çekirge’ye kadar uzanan tarihi aks boyunca her alanda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Dündar, “Bu bir anlamda kentsel dönüşüm adına da önemli bir çalışma. Bu eserlerin ayağa kaldırılması vizyon kent, marka kent hedeflerine önemli bir artı değer sağlıyor. Tarihi yapılar yeniden ayakları üzerine kalktıkça, çevresi de ona göre daha düzenli olarak yenileniyor. Bu çalışmalarla gerçek Bursa ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Törende söz alan Çekirge Mahalle Muhtarı Mehmet Taşkeser de bölgeye değer katan eseri Çekirge’ye kazandırdıklarını için Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.
Başkan Altepe ve beraberindeki protokol üyeleri, açılış kurdelesini kestikten sonra hamamın içini gezdi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/tarih--buyuksehir-le-haya ...ber/12060/

Hayırlı olsun.


Osmangazi1963
7 yıl önce - Çrş 12 Arl 2012, 18:06

Yeni büyükşehir yasasıyla İznik surlarınında restore edilmesi gerektiğini düşünüyorum

Efe Kahraman

7 yıl önce - Prş 13 Arl 2012, 00:43

Bu konuda Büyükşehir iyi çalişiyor. Setbaşinda ki Ermeni Kilisesi de artik restore edilmeli.

aknska

7 yıl önce - Prş 20 Arl 2012, 14:55
Bursa Mevlevihanesi?


ermeni kilisesi de restore edilsin İzniğin surları da ama daha önce artık lütfen Osmanlıda Hüdavendigar eyaletinin en büyük mevlevi hanesi olan BURSA MEVLEVİHANE si ihya edilsin

Berktuğ
site denetçisi

7 yıl önce - Prş 07 Şub 2013, 22:59

PAŞA KONAĞI GEMLİK’İN SOSYAL YAŞAMINA RENK KATACAK
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GEMLİK PAŞA KONAĞI’NDA BAŞLATILAN RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLA SÜRÜYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORASYONUN ARDINDAN YAKLAŞIK 200 YILLIK KONAĞIN, İLÇEDEKİ BAYANLARIN SOSYAL AKTİVİTELERİNİ YAPABİLECEKLERİ AYRICALIKLI BİR MEKAN HALİNE GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik Paşa Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, restorasyonun ardından yaklaşık 200 yıllık konağın, ilçedeki bayanların sosyal aktivitelerini yapabilecekleri ayrıcalıklı bir mekan haline geleceğini söyledi.

Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini öne çıkarıp, kenti yaşayan canlı bir açık hava müzesi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de yoğun olarak sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Gemlik’in Balıkpazarı Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 200 yıllık tarihi bulunan sivil mimarlık örneği Paşa Konağı’nda restorasyon çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapıyı hanımlara yönelik sosyal aktivite merkezi haline getiriyor.

Video:Tarih değerini buluyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz ve meclis üyeleri ile birlikte tarihi konakta devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Çürümeye yüz tutan tüm ahşap malzemenin tamamen yenilendiği konakta devam eden çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, sivil mimarlık örneği yapıyı orijinal haliyle yeniden ilçeye kazandıracaklarını kaydetti. Başkan Altepe, 1800’lü yılların sonunda konak olarak yapılan binanın bugüne kadar ağırlıklı olarak eğitim kurumu olarak kullanıldığını son olarak Halk Eğitim Müdürlüğü olarak hizmet verdiğini hatırlattı. Binayı Büyükşehir Belediyesi olarak devraldıktan sonra hemen restorasyon çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Paşa Konağı Gemlik’in en önemli kent ziynetlerinden biri. Bu yapıyı da ayağa kaldırıp, ilçenin sosyal yaşamına katmak amacıyla başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları 2 ay içinde tamamlayıp, burayı Gemlikli hanımların buluşma noktası haline getirmeyi planlıyoruz. Burası yakın zamanda Gemlikli hanımların her türlü sosyal, sanatsal etkinliklerini yapacakları ayrıcalıklı bir mekan olacak” dedi.
Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin dev altyapı yatırımlarının ardından ilçeye şimdi de sosyal ve kültürel hayata renk katacak önemli bir eser kazandırdığını belirterek, Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/pasa-konagi-gemlik-in-sos ...ber/12524/

Gemliğe hayırlı uğurlu olsun.sayfa 1
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet