Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye'de en iyi saz çalan sanatçı kim?
« önceki   12345 ... 101112   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

Türkiye de en iyi Saz calan sanatci kim?
Orhan Gencebay
15.5%
 15.5%  [41]
Ismail Tuncbilek
0.8%
 0.8%  [2]
Ahmet Koc
4.2%
 4.2%  [11]
Arif Sag
13.3%
 13.3%  [35]
Neset Ertaş
23.9%
 23.9%  [63]
Musa Eroğlu
2.7%
 2.7%  [7]
Orhan Hakalmaz
3.4%
 3.4%  [9]
Hasret Gültekin
2.7%
 2.7%  [7]
Erdal erzincan
4.2%
 4.2%  [11]
Asik Veysel
2.7%
 2.7%  [7]
Ekrem Çelebi
1.1%
 1.1%  [3]
Ugur Isilak
1.9%
 1.9%  [5]
Ismet Topcu
0.0%
 0.0%  [0]
Kemal Alacayir
1.5%
 1.5%  [4]
MAHSUNi SERiF
2.7%
 2.7%  [7]
Çetin Akdeniz
4.2%
 4.2%  [11]
Erol Parlak
1.5%
 1.5%  [4]
Yavuz Top
0.4%
 0.4%  [1]
Özlem Özdil
1.1%
 1.1%  [3]
Güler Duman
0.0%
 0.0%  [0]
Selda Bağcan
1.1%
 1.1%  [3]
Ali Ekber Çiçek
2.3%
 2.3%  [6]
Ruhi Su
0.8%
 0.8%  [2]
Yudum
0.4%
 0.4%  [1]
Özay Gönlüm
1.1%
 1.1%  [3]
Erkan Ogur
2.3%
 2.3%  [6]
Zafer GÜNDOĞDU
0.8%
 0.8%  [2]
Esat Kabaklı
2.7%
 2.7%  [7]
Yavuz Bingöl
1.1%
 1.1%  [3]
Toplam Oy : 264

oestergon
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:01

tabıkı neset ertas

emrullah

5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:18

Çetin Akdeniz
Bence Türkiye'de sazı en iyi çalan daha doğrusu saz diye isimlendirilen bağlamayı ağlatan,okutan kişi Çetin Akdeniz'dir.Dinleyen olursa zaten bana evet haklısın kardeşim diyecektir dinlemeyeniniz varsa tavsiye ediyorum

Alıntı:
Sanatçımız Çetin AKDENİZ 1967 yılında dünyaya geldi. Aslen Ordu Perşembeli olan ilkokuldan sonra sırası ile İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı orta , lise ve üniversite bölümlerini bitirdi. Daha sonra iki yıllık lisan eğitimini tamamlayan sanatçımız şu anda Ordu türkülerinin analizi üzerine tez çalışması yapmaktadır.

1985 yılından beri başta Halk Müziği ve diğer müzik türleri de dahil olmak üzere sayısız stüdyo çalışmalarına katıldı ve konserlerde değişik sanatçılara eşlik etti.

Bu ilk kaset çalışmasında yurdumuzun değişik yörelerinden özelliklede Orta Anadolu'dan seçtiğimiz eserleri büyük bir ustalıkla icra eden sanatçımız bu kasetinde bağlama üvertürü adını verdiği küçük bir denemeye de adını verdi.

http://www.msxlabs.org/forum/muzik-tr/193383-ceti ...kinda.html

Fatih52

5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:20

Orhan gencebay derim.
6 yaşından beri çalıyormuş.
Bu oylama herkeze göre değişir.
Bu sanatçılar hepsi sazı çok iyi çalıyor.

ersin55
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:23

Orhan Gencebay bu işin piridir bence.

ibrahim alıcı
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:50

Neşet Ertaş üstadın üstüne tanımam.Ayrıca Esat Kabaklı da gerçekten çok iyi.

ismail özdoğan
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 19:55

Listede Orhan Hakalmaz birde adını göremedim '' Yavuz Bingöl '' var.

Serdar Y
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 20:08

Kesinlikle Aşık Veysel'dir.

Hakan Aydın

5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 21:38

Arif Sağ Türkiye'de bağlamanın sevilmesini sağlayan kişilerin başında gelir. Teknik olarak da mükemmel çalar. Ama türküleri yorumlama konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Erdal Erzincan ve Erol Parlak "şelpe" tekniği ile Türk Halk Müziğinin ufkunu genişletmiştir. Belki eski bir teknik olsa da bu tekniği en iyi icra eden iki isim Erdal Erzincan ve Erol Parlak'tır.

Yavuz Top da teknik olarak bağlamayı iyi icra eden sanatçılardan biridir. Arif Sağ gibi onun ses yelpazesi de geniş değildir.

Erkan Oğur telli Türk sazlarının atası kabul edilen ve Orta Asya'da da kullanılan "kopuz" enstrümanını en iyi kullananların başında gelir. Telli olan her enstrümanı çalabilmektedir.

Türkiye'de gelmiş geçmiş en iyi bağlama sanatçılarından biri Çetin Akdeniz'dir. Türkiye'deki müzik piyasasında herhangi bir albümde bağlama çalınacaksa akla gelecek ilk isim Çetin Akdeniz olacaktır. Görev adamıdır, önüne bir sayfa nota koyun, noktasından virgülüne kadar çalsın. Ama bence iyi bağlama çalmak, müziğe duyguyu da katabilmektir. Çetin Akdeniz'de bu duyguyu çok fazla alamıyorum. Erkan Oğur'da ise hem tekniği hem de duyguyu bir arada bulabiliyorum.

Listedeki diğer isimler elbette güzel bağlama çalar. Bazıları güzel bağlamadan ziyade güzel türkü söyler. Mahsuni Şerif, Selda Bağcan ve Musa Eroğlu gibi.

Son olarak saz kelimesi bir grubu temsil eder. Telli sazlar, üflemeli sazlar gibi. Bu başlıkta kastedilen "bağlama"dır.

Sait_71
5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 21:48

OO iç anadolu'da Halil Erkal, Taner Olgun ve bir çok değerli bağlama çalan ve albüm çıkaran şarkıcılar var. Tabi bunlar yöresel olarak ünlü olduğu için İç Anadolu ve bazı çevre illerde bilinmekte. O nedenle Ekrem Çelebi diyorum. Tabiki Orhan Gencebay' a da oy verme olsa onada verirdim. Elektro bağlama yı çıkaran isimlerden birisi.

Serkan Erdoğan

5 yıl önce - Pts 10 Ağu 2009, 22:10

Bu başlığı açtığınız için öncelikle teşekkür ederim.

Alıntı:
Türkiye'de en iyi saz çalan sanatçı kim?

Çok zor bir soru. Listedeki isimlerin çoğu kendine has tarzlarıyla ve teknikleriyle özdeşleşmişlerdir ve ayrı kulvarlarda yol almaktadırlar. Örneğin, bir Çetin Akdeniz ile Neşet Ertaş'ın bağlama çalış tarzlarını karşılaştırmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Listedeki isimlerden;

Orhan Gencebay, birçok enstrümanı başarıyla icra eden; batı müziğini, Türk sanat müziğini, hatta caz müziği bağlamayla çalabilen, elektro bağlamayı Türk müziğine kazandırma da büyük rolü olan, kendine has tarzı ve teknikleriyle birçok sanatçıya örnek olan bir bağlama ekolüdür.

İsmail Tunçbilek, tarz olarak listedeki sanatçılardan çok farklı. Bağlamasından çıkan tınıyı duyduğunuzda, adeta bağlamanın ağladığını hissedersiniz. Videolarını izlemenizi öneririm.

Ahmet Koç, son dönemde klasik batı müziği eserlerini başarıyla yorumlayan, 1997'deki Eurovision'da Şebnem Paker'in "Dinle" adlı şarkısına bağlamasıyla eşlik eden, elektro bağlamayı da son derece profesyonel olarak kullanabilen başarılı bir sanatçıdır.

Arif Sağ,
Neşet Ertaş,
Musa Eroğlu,
Ali Ekber Çiçek
,
hakkında sayfalar dolusu yazı yazmak gerek. Bu isimler bağlama dünyasının kilometre taşlarıdır. Her biri ayrı dünyaya götürür insanı. Büyük saygı duyduğum üstadlardan Neşet Ertaş'ın nota bilmeden bunca eser oluşturabilmesi, sazının perdelerinin ve tezene vuruşunun özgünlüğü bende büyük hayranlık uyandırmaktadır.

Orhan Hakalmaz, büyük usta Nida Tüfekçi'nin öğrencisi olup; bağlamayı, uzun süren eğitim hayatıyla son derece başarılı bir şekilde icra etmektedir.

Hasret Gültekin, günümüzde fazla bilinmemektedir. Çünkü 1993'te henüz 22 yaşında vefat etmiştir. Kısa süren hayatında şelpe tekniği kullanmaktaki ustalığı takdire şayandır. Eğer yaşamış olsaydı, şu anda Türkiye'de bağlama alanında adından en çok söz ettirecek kişilerden biri olurdu. Videolarını izlemenizi öneririm, özellikle Teke Zotlaması.

Erdal Erzincan,
Erol Parlak
,
günümüzde şelpe tekniğini en iyi kullanan birkaç isimden biri. Bu konu hakkındaki araştırmaları ve deneyimleri, alanlarında öncü olmalarına sebep olmuştur.

Aşık Veysel, gözleri görmediği halde, bir insanın neler yapabileceğini gösteren örnek ve değerli şahsiyet. Yaptıklarının yanında ben kendimi yorum yapamayacak kadar önemsiz hissediyorum.

Çetin Akdeniz, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli bağlama sanatçılarından biridir. Onun için virtüöz kelimesini kullanmak sanırım abartı syılmaz. Bağlamanın sınırlarını zorlayan, klasik batı ya da Türk Halk müziği hiç farketmez, eseri eksiksiz ve çok temiz bir şekilde yorumlayan, aynı zamanda bü büyük ustalığına bakmaksızın mütevazı olmasıyla gönlümü feth etmiş büyük sanatçı.

Özlem Özdil,
Güler Duman,
Selda Bağcan,
Yudum
,
her biri kendi tarzında başarılı sanatçılar. Ama Yudum'un hızı ve profesyonelliğine büyük saygı duyuyorum.

Erkan Oğur, bağlamasının tınısı ile insanı hayran bırakan, alanında özgün başarılı bir sanatçıdır.

Bağlama dinlemeyi ve çalmayı seviyorum. Bağlamanın gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET