Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Turgay34
8 yıl önce - Çrş 05 Ağu 2009, 17:43
Beykoz - Paşabahçe Cam Fabrikası

Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası

Beykoz'da, artık tarihin meçhul derinliklerinde neredeyse kaybolup gitmiş olan bir de çok ünlü cam fabrikası vardır. Sultan I. Mahmut döneminde Fransa'dan cam ustalarının getirtildiği, Sultan II. Selim döneminde ise Mehmet Dede İsimli bir Mevlevinin camcılık öğrenmek için İtalya'ya gönderildiği ve dönüşünde Beykoz'da kurulmuş olan bu fabrikada camcılık yaptığı bilinmektedir.
Bu mevlevi ustasının kurduğu söylenen bu tesiste, özellikle «Beykoz işi ve çeşmibülbül» adı verilmiş olan çok başarılı örnekler üretilmiştir.
Daha sonra ise 1899 yılında, bu kere de Paşabahçe'de Saul Modiano isimli bir musevi tarafından «Fabrica Vetramini di D. Modiano» ismiyle kurulmuş olan cam fabrikasıyla karşılaşırız. Ancak anlaşılıyor ki, 1902' lerde 500 kişi çalıştırılabilen bu fabrika başarılı olamamış ve hemen hemen hiçbir iz bırakmadan, Beykoz'daki diğer sanayi girişimlerinin bir kısmı gibi sahneden çekilip kayboluvermiştir.
Bu fabrikanın yerine daha sonra kurulan Tekel Fabrikası'nın bahçesi içinde hâlâ duran birkaç iz de ortada olmasa, bu tesise ait hemen hemen hiçbir belgeye sahip olamayacaktık.
Beykoz ve çevresinin, Boğaziçi tarihi içinde, özellikle geleneksel Türk camcılığı ile ilgili olan çok güçlü bağlantıları vardır.
Türk camcılık sanatının, en değerli ürünleri arasında, bütün dünya tarafından bilinen ve kabul edilmiş olan «Beykoz işi» camlar... Geleneksel Türk camcılığının çok ilgi çekici ve önem taşıyan bu camları, yapılmış oldukları yörenin adından ötürü «Beykoz işi» olarak isimlendirilmişlerdir. Geleneksel Türk camcılığının diğer önemli bir ürünü de «Çeşmibülbül» dür... Beykoz ve çevresi, bu ilgi çekici cam ürünlerinin de beşiği olmuştur.
1934 yılında ise, Türk camcılık geleneğinin yeni beşiği olan Paşabahçe'de yeni ve büyük bir cam fabrikası kurulmuştur. Paşabahçede yirminci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren kurulmaya başlanan modern cam sanayii, semtin geleceği açısından oldukça önemli fonksiyonlar icra etmiştir. Dönemin başbakanı İsmet İnönü tarafından 1934 yılında temeli atılan ve 1935 yılında tamamlanan Şişe Fabrikası bu bağlamda hayati bir öneme sahiptir. Başlangıcından bugüne Paşabahçe Cam Sanayii Anonim Şirketi kendi içerisinde oldukça pozitif yönde gelişmeler göstermiş ve Beykoz’u dünyanın en önemli camcılık merkezlerinden birisi haline getirmiştir. Bu arada, aynı tarihlerde, teknolojisini yenilemek için uğraşılan konulardan birisi de çini ve porselendir. Ortada herhangi bir kesin belge olmamasına rağmen Beykoz'daki bu meçhul ama çok ünlü cam fabrikasında, aynı zamanda çini ve porselen yapıldığı söylenegelmektedir. Ancak bu birisimin başarılı olmaması üzerine Beykoz'daki bu fabrika herhalde kendi haline terkedilmiş ve onun yerine, Yıldız Sarayı içinde kurulan «Çini Fabrikası»nın teknik yönden geliştirilmesine ağırlık verilmiştir.Bu girişim başarılı olmuştur. Çünkü 1892 yılında kurulan bu fabrika, çeşitli sıkıntılı durumları aşarak günümüze kadar başarıyla ulaşabilmiştir . Türkiye'deki geleneksel dericilik sanatı ve buna bağlı olan sanayiin 19. Yüzyıldaki durumunu izleyebildiğimiz kaynaklardan birisi de, geçen yüzyılın sonlarında yaşamış olan Fransız mozayikçisi ve ressamı Pretextat Lecomte tarafından yayımlanmış olan eserdir.Bazı sanat eserlerinin dekorasyonu ve restorasyonu için İstanbul'a davet edilmiş olan bu sanatçı, ailesiyle yerleştiği İstanbul'da uzun yıllar yaşamış ve bu arada Doğu sanatlarını büyük bir titizlikle incelemiştir.
67 yıldır faaliyetini sürdüren Paşabahçe Beykoz Fabrikası, 6 Ağustos 2002 tarihi itibarıyla kapatılmıştır.
http://www.beykoz.bel.tr/ge_haber_detay.asp?id=1386
http://www.sisecam.com.tr/tarihce/album.htmlsefer bayraktar

8 yıl önce - Cum 06 Ksm 2009, 20:08

Paşabahce cam fabrikasının eski depoları.
(+)

(+)

(+)


sefer bayraktar

8 yıl önce - Cmt 14 Ksm 2009, 17:01

paşabahce cam işleme fabrikası,, cam işleme işlemi.
(+)
sefer bayraktar

8 yıl önce - Çrş 18 Ksm 2009, 11:44(+)

(+)

(+)

(+)


seyhun tanrıkul
8 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 21:09(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL