Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Ahmet Özbuluk

11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 00:31

Yakında Zirve Üniversitesi'ni yukarılarda görürsünüz..

sedat karahallı
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 00:42

Alıntı:
Saldırıya geçmeden önce adam gibi bi mesajı okuyun.

Sen bu cümleyle ne kadar adam olduğunu ortaya koymuşsun zaten.
Adamlığı senden öğreneceksek vay halimize...

yigitFB
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 01:04

Alıntı:
Türkiyede şu anda uluslararası araştırmalarda bir numaralı üniversitesi tartışmasız BİLKENT tir.

Bir Boğaziçi mezunu olarak katılıyorum. Uluslararası bilim ortamında bence de en etkin Türk üniversitesi Bilkent şu anda. Zaten bildiğim kadarıyla üniversite olarak tamamen akademik kariyere dayalı bir eğitim anlayışları var. Daha geçenlerde bir öğretim üyesi daha IEEE Fellow olmuştu.

Ama tabii ki bu sıralamadaki kriterler pek fikir verici değil. Toplam sayı pek bir şey ifade etmez. Tıp bölümleri olan üniversitelerin habire yayın yaptıklarını düşünürsek, önemli olan yayının kalitesidir. Bunu ölçmek için toplam atıf sayısı da bir şey ifade etmez. Bir Prof. habire kendi yayınlarına atıf yapıyor olabilir.

Bence kriterler ne kadar farklı kişiler tarafından ne kadar çok atıf yapıldığı veya belli bir atıf sayısının üstündeki yayın sayısı olsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Ha tabii sonuç olarak bu sıralamalar değişse de genel olarak üniversitelerimizin seviyesi hiç iç açıcı değil. ODTÜ olmuş, Boğaziçi olmuş, uluslararası anlamda bir başarı elde etmedikçe kendi aralarında nasıl sıralandıklarının pek bir önemi yok bence.

alp_eren
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 01:29

bilkentin aralarında en iyisi olduğunu düşünmeme rağmen listede alt sıralarda???

Sezgin G.
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 02:30

Istanbul Üniversitesinden daha kaliteli bir üniversite olduğuna ben şahsen inanmıyorum.

Istanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye'den giren ilk ve hâlen bu listede bulunan tek üniversitedir. İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006'dan beri yer almaktadır. Üniversite, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır.

zeynep al
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 04:22

Ümit ediyorum ki bizlerin üniversite kriterleri, uluslararası kriterlerle boy ölçüşebilecek duruma gelsin. Yoksa kendi aramızda yaptığımız tartışmaların kimseye faydası yok. Her yıl resmi olarak yayınlanan ve üniversite profesörlerinin başarısı ve aldıkları ödüller, çıkardıkları yayınların yurtdışı başarısı, yine profesörlerin başvurduklerı ve kazandıkları burs sayısı ve burslar ile üniversitelerine her yıl ne kadar bütçe sağladıkları, üniversitelerin kendi öğrencilerine verdikleri burs bütçesi, arastırma kalitesi ve ekonomik şartların göz önünde tutulduğu http://www.arwu.org/ nin ön sayfalarında yer almamızı diliyorum.

ibrahim alıcı
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 06:00

Bana göre sıralama:
1-Boğaziçi
2-Sabancı
3-Koç
4-Odtü
5-Tobb
6-Bilkent
7-İtü
8-İstanbul Üniversitesi
9-Yeditepe Üniversitesi
10-Dokuz Eylül Üniversitesi

Gelecek vadeden Vakıf Üniversiteleri sıralamam:
1-Kadir Has Üniversitesi
2-Okan Üniversitesi
3-Özyeğin Üniversitesi(3-5 yıl sonra zirveye oynayacak buraya yazıyorum)
4-TED Üniversitesi(Eğitime henüz başlamadı)
5-Başkent Üniversitesi.

yigitFB
11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 06:15

Her ne kadar tam olarak budur diyemesem de bir fikir vermesi açısından toplam atıf sayısından daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm şu liste de varmış haberde:

ismailhosoglu

11 yıl önce - Sal 04 Ağu 2009, 09:57

Arkadaşlar ilgili araştırmanın en son sayfasında tüm kriterler(üniversitelerin büyük/küçük olması, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı vs.) göz önüne alınarak genel bir liste hazırlanmış. Sanırım bir değerlendirme yaparken bu listeyi dikkate almak daha doğru olacaktır.

Buna göre alfabetik sıralamayla ilk dört üniversite şöyle:

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Sezgin G.
10 yıl önce - Çrş 06 Oca 2010, 04:17

Üniversite sayısı sürekli artıyor. Peki ya kalite? İşte asıl önemli olan o! Bu konuda dünyanın pek çok ülkesinde farklı kriterlere göre sıralamalar yapılıyor. Genelde de yayın sayısı dikkate alınıyor. Ama önemli olan başka kriterler de var. Ve kriter sayısı ne kadar artarsa sıralamanın güvenirliği de o kadar artıyor.
ODTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ve arkadaşları, daha önce de bu yönde bir çalışma yapmış ve bu gazetemizde yayımlandığında, büyük yankı uyandırmıştı. Şimdi kriter sayısını artırarak son durumu saptadılar.
Tablolar hazırlanırken, aşağıdaki 9 kriter esas alındı ve bu sıralamada her kriter için listenin en üstündeki üniversiteye 100 puan, diğerlerine de aynı oranda giderek azalan puanlar verildi.
Daha önceki sıralamalarda eski yeni üniversite ayrımı yapılmasına karşın, tıp fakülteleri olan, olmayan diye bir ayrım yapılmamış, bu da tıbbı olan üniversiteler lehine bir durum yaratmıştı. Şimdi o da dikkate alındı. İşte yeni kriterler, bilgi alınan kaynaklar ve 2 farklı kategoride üniversitelerin performans listeleri. Genel tablolar ise yarın.

9 kriter:

1) Toplam yayın sayısı (araştırma)-YÖK (2008 yılı için yayımlandı)
2) Kişi başına düşen yayın sayısı (araştırma)-YÖK (2008 yılı için yayımlandı)
3) 2000-2008 arasında çıkan yayınlara 2008’de yapılmış toplam atıf sayısı (araştırma)-ISI
4) 2000-2008 arasında çıkan yayınlara 2008’de yapılmış kişi başına düşen atıf sayısı (araştırma)-ISI ve YÖK
5) 2000-2008 arası yapılan toplam yayın konferans ve atıf sayısı (araştırma) Google Scholar (GS)
6) 2000-2008 arasında öğretim üyesi başına düşen yayın, tebliğ ve atıf sayısı (araştırma)-GS ve YÖK
7) Toplam doktora öğrencisi sayısı (eğitim-araştırma)-ÖSYM
8) Doktora öğrencilerinin toplam öğrenciye oranı (eğitim-araştırma)-ÖSYM
9) Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı (eğitim)-YÖK ve ÖSYM

Kimler hazırladı?
Prof. Akbulut, listelerin 6 ayda bir yenileneceğini ve sürekli geliştirileceğini belirterek, kriterler konusunda şu bilgileri verdi:
“Toplam yayın sayısının sayıca büyük üniversitelerin lehine olduğu düşünülebilir. Ancak o kurumlar da dünya bilimine ülkemiz adına daha çok katkı yapmaktadır ve bu katkıları nedeniyle puan almalıdır. Kişi başına yayın ise, sayıca küçük olsa bile kişi başına üretkenliği fazla olan üniversitelerin bu başarılarının değerlendirilmesi ve motivasyon için gereklidir. Böylece bir yandan büyük üniversiteler toplam üretkenlikten dolayı yüksek puan alırken küçük kurumlar da verimleri yüksek ise fazla puan alabilirler. Performansın sürekliliği 5 ve 6 ile güncelliği ise 1 ve 2 ile ölçülmektedir.”
Bu çalışmada ayrıca şu isimler yer aldı:
Prof. Dr. Nusret Aras, Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Prof. Dr. Engin Ataç, Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Prof. Dr. Attila Aşkar, Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz ve Prof. Dr. Bilgehan Ögel, Nergis Gürel, Rafet Çevik, Başak Öztürk
Özetin Özeti: Sıralamadaki yerini beğenmeyenler, kızmak yerine, bu enerjilerini performanslarını yükseltmeye harcamalılar. Tabloların değerlendirmesi ise yarın...

Kaynak: Milliyet

sayfa 3
« önceki   1234 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET