Ana Sayfa  

Sezgin G.

Pts 03 Ağu 2009, 19:33   Türkiye'nin en iyi üniversite sıralaması

Milliyette Abbas Güçlü'nün ilginç bir değerlendirmesini buldum. Sizin bu konuda ğörüsünüz acaba nedir?

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&KategoriID=1&ArticleID=1124166&AuthorID=67&a=Abbas 

Beni Boğaziçi Üniversitesi baya şaşırttı.

mesajı beğendiniz mi?: +1
C. H. Engin Er

Pts 03 Ağu 2009, 19:38  

Ne yazık ki, işverenler bu listeden bihaber, saçma sapan eleman arama ilanlarına devam ediyorlar, kişiliğe değil, çalışma azmine değil etikete bakıp yorum yapıyorlar. Eğitim kalitesi hakkında fikri olmayan adamların elindeki mühürler düşmeden, bu gibi veriler bu ülkede iş görmeyecek...

mesajı beğendiniz mi?: +2
Fatih Çam

Pts 03 Ağu 2009, 19:39  

Bu sıralamadaki kriter objektif bir kriter gibi gelmedi bana. Çünkü hacim olarak büyük bir üniversite hacimce daha küçük ama kaliteli bir üniversteden daha iyi oluyor bu durumda.

Kaldı ki mesela selçuk üniversitesi Boğaziçini geçmiş görünüyor.

mesajı beğendiniz mi?: +1
C. H. Engin Er

Pts 03 Ağu 2009, 19:43  

Haberi de okursanız ayrıntısını çözersiniz, 2000'den önce kurulan üniversitelerin 2000-2008 arasında yayınladıkları makalelerde hangi üniversitelere (o üniversitede yayınlanan makalelere)atıf yaptıklarını gösteriyor, yani sadece yayın sayısı değil nitelikli yayınların bir nevi sıralanması oluyor...

Yani a üniversitesi, 100 yayın yapmış ama nitelikli bulunmadığı için, başka üniversiteler bundan 30 kez yararlanmışsa sayı 30 oluyor.

mesajı beğendiniz mi?
ibrahim alıcı

Pts 03 Ağu 2009, 19:50  

Bunlar Devlet okullarının sıralaması.Bence Koç,Sabancı,Tobb,Bilkent,Yeditepe gibi okulların kalitesi Devlet okullarından daha iyi.Özelliklede KOÇ VE SABANCI gerçekten Türkiyenın en iyi iki üniversitesi.ÖSS birincileri TIP haricinde bir yer tercih edeceklerse Özel Üniversiteleri burslu olarak yazıyorlar.Össde derece yapan öğrencilerin tercihi genellikle Vakıf Üniversitelerinden yana oluyor.Benim bir arkadasım geçen sene ea2 den 344 PUAN almıştı.Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesine bile puanı yetiyordu,Çocuk Koç Üniversitesi Yüzde 50 burslu Ekonomiyi yazdı ve kazandı,Senelik 12 milyar okul parası veriyor.Vakıf Üniversiteleri özelliklede bazıları gerçekten çok kaliteli eğitim veriyor.Devlet Okullarımızda bir kaç tane marka olmuş okullarımızın kalitesi hala devam ediyor.Tabi okulların kalitesi bölümlerine görede değişiyor.

En son ibrahim alıcı tarafından Pts 03 Ağu 2009, 19:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?
Fatih Çam

Pts 03 Ağu 2009, 19:55  

Alıntı:
Yani a üniversitesi, 100 yayın yapmış ama nitelikli bulunmadığı için, başka üniversiteler bundan 30 kez yararlanmışsa sayı 30 oluyor.

Ama bir devlet üniversitesi diyelim %20 oranında nitelikli yayın çıkartabiliyorsa bu hacimce büyük bir üniversiteyi öne geçirecektir.

Aşağıda öğrenci sayısını çıkardım burdanda bir kaç üniversite dışında sırayı Üniversitenin hacminin belirlediğini görebilirsiniz. Özellikle Boğaziçi Üni. nin öğrenci sayısına dikkat edin.

(+)

mesajı beğendiniz mi?
oermis

Pts 03 Ağu 2009, 19:56  

Bu sadece atif sayisi. Eger verdiginiz linkteki sonraki sayfalara bakarsiniz, daha baska istatistiklerin de oldugunu gorursunuz.

Ama dogrusu yaptiklari puanlama sistemi pek mantikli degil. Bunun dunyada kabul goren puanlama sistemleri varken (ornegin USNews'in Amerika icin yaptigi) boyle hepsine 100 puan verelim, toplayalim cok sacma olmus.

Mesela verdiginiz atif sayisindan baslayalim. Bu Turkiye'de onemli oldugu icin bazi uyanik profesorlerimiz uyduruk bir dergiye yalan yanlis bir makale yollar, sonra bu makaledeki yanlislari duzeltmek icin pek cok diger yazar bu yayini kaynak gosterir, yanlislar sayesinde yuksek atif sayisi alirsiniz.

Bu yuzden toplam yayin sayisi da pek onemli degil. Her bilimsel derginin bir "impact factor"u, yani yaptigi etkinin olcusu vardir. Simdi dedigim gibi dunyada pek cok bilimsel dergi var, bazilari sadece sayfalari doldurmak icin her basvurani kabul ediyor, bazi dergilerdeyse kili kirk yariyorlar. Cok onemli bir konu uzerinde uzun sure ugrasip onemli bir dergide yayinlatmakla az bilinen bir dergiye kisa makale gondermenin degeri ayni degil.

Daha baska elestirilebilecek cok sey var,mesela universitelerin ogrenci alirken ne kadar secici oldugu, mezunlarin basarilari (akademik hayata atilma oranlari vs.) her itibarli arastirmada degerlendirilir. Gercekten bu ciddiye alinacak bir siralama degil.

mesajı beğendiniz mi?
gök-khan

Pts 03 Ağu 2009, 20:07  

Hangi kritere göre yapmışlar acaba bu sıralamayı??? ODTÜ' nün 4. Boğaziçi' nin 17. sırada olması bana biraz garip geldi doğrusu.

mesajı beğendiniz mi?: -1
ersin55

Pts 03 Ağu 2009, 20:34  

***Öğretim Üyesi Başına Düşen Bilimsel Yayın Sayısına Göre Türkiye Üniversiteleri:

Alıntı:
Ankara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü ve eski YÖK Üyesi Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Anadolu Üniversitesi eski Rektörü ve eski YÖK Üyesi Prof. Dr. Engin Ataç, Ege Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Aşkar ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz'dan oluşan çalışma gurubunun hazırladığı 'Üniversiteler Değerlendirme Raporu' sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Türkiye üniversiteleri sıralamasında ilk sırayı Başkent Üniversitesi alırken, ilk 10 sırada şu üniversiteler bulunuyor: "Başkent Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, ODTÜ, Erciyes Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi."

Devlet üniversiteleri sıralanmasında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Erciyes Üniversitesi yer aldı. Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı sıralamasında, devlet üniversiteleri şu şekilde sıralandı: "Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi."

Kaynak: http://www.haberler.com/erciyes-universitesi-bilimsel-yayin-siralamasinda-haberi/

mesajı beğendiniz mi?
batuhan

Pts 03 Ağu 2009, 20:40  

Alıntı:
Hangi kritere göre yapmışlar acaba bu sıralamayı??? ODTÜ' nün 4. Boğaziçi' nin 17. sırada olması bana biraz garip geldi doğrusu.

Üniversitelerin 2000 ila 2008 yılları arasında öğretim üyeleri tarafından yayınlanan kitap vs olması lazım.Dün görmüştüm ben gazetede.Bence bu rakamlar kötü sayılmasa bile en azından arttırılmalı derim ben.Mesela ege üniversitesi tıp bölümğnde belki insanlarımız tıp deyince adını geçirmiyor ama çok önemli bi yere sahip.Organ nakillerinde görüyoruz.Aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesinin çok iyi olduğu odtünün çok iyi olduğu dallar var.Bunlar gelişirilmeli ve bunlarla ilgili kitaplar vs yayınlanmalı ki yapılıyor.Diceğim odurki daha çok yapılmalı böyle işler.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: