Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Tülay Koctürk

5 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2009, 06:02
Geleneksel Türk Süsleme Sanatı; Kalemişi

Ilk konu basligim, icra ettigim ve Geleneksel Sanatlarimizdan biri olan Kalemisi ile ilgili bilgileri icermektedir.
Saygilarimla...

Kisa Bilgi;
Mekana mana katan sanat olarak nitelendirilen kalem işi, süsleme sanatları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Süslemeler, ait olduğu topluluğun gelenek ve göreneklerini yansıtmakta, zevk, düşünce ve inançlarını en özlü ve ölümsüz ifadelerle gelecek nesillere ulaştırmaktadırlar.

Süsleme unsuru olan bezemeler ve onları meydana getiren motifler, devrinin tecrübe ve zevk süzgecinden elenerek, Osmanlı imparatorluğu döneminde erişilmesi zor bir zirveye taht kurmuştur. Kalem işi ise bu köklü uygarlığın, Orta Asya’dan günümüze kadar gelişerek Osmanlı döneminde özellikle de “klasik dönem” diye ifade ettiğimiz 16. ve 17. yüzyılda diğer sanat dallarımız gibi olgunlaşarak zirveye oturmuştur.

Bu sanat ile ilgili muhtelif örnekler;

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Benim disimda 4 Kalemkär ile birlikte gerceklestirdigimiz calisma;

Duisburg Pollman Merkez Camii Almanya: acilis tarihi 26.10.2008

(+)

(+)

Simdilik burada ara veriyorum...
diger calismis oldugum camilerin fotograflarinida en kisa sürede ekleyecegim..
Calismalarimizin Yurt disinda olmasi ayrica önemli diye düsünüyorum zira Kültürümüzden silinmez izler birakiyoruz ardimizda..
Konu ile ilgili sizlerde fotograf eklerseniz sevinirim..

Saygilarimla,Toya

En son Tülay Koctürk tarafından Pzr 02 Ağu 2009, 01:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Murat Yigit

5 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2009, 23:45

sanırım bu güzel bir örnek Fakir çekmişti Beyazıt Camisinden

(+)

Tülay Koctürk

5 yıl önce - Pzr 02 Ağu 2009, 00:08
Katki icin Tesekkürler...

Selam,Murat bey

Evet haklisiniz cok güzel eski bir kalemisi örnegi Rumi agirlikli,bu yönde katkilarinizin devamini bekliyoruz...
temennim bundan sonra Camiilerimizin dis görünüm fotograflari kadar ic mekan fotograflarininda cogalmasi ...
Camii süsleme sanatinda detaya inildiginde cok güzel ve farkli calismalar ile karsilasiriz...
ilerleyen zamanlarda Camiilerimizin ic süslemesi ile ilgili konuyu daha fazla detaylandirmak amacindayim..
hatta uygulamalarla ilgili de kisa bilgiler eklemeyi düsünüyorum...

Saygilarimla..

Bilgi notu;calismanin ortasinda bulunan Hat yazisini malum Hattat yazar ve biz Kalemkärlar mekana uygulariz.yani Hat yazisinin mekana uygun kalibini (ölcü,sekil vs..) bizler belirler Hattata veririz ve istenen ölcüde hazirlanmis yazinin kalibini olusturur zemine uygulariz...
Kalemisi diye adlandirilan calisma, yaziyi cevreleyen bölümde gördügümüz desendir.Kalemkär olarak ben kendim hazirliyorum desenlerimi..fakat cogu Kalemkär sadece uygulama ile ilgilidir,motiv ve desen olusturmaz...

Korkut Varol

5 yıl önce - Pzr 02 Ağu 2009, 01:24

Tülay hanım, ellerinize, emeklerinize sağlık; bizleri de bu güzel çalışmalarınız hakkında bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkürler. Söylediğiniz gibi, yurt dışında yapıyor olmanız da ayrı bir önem kazandırıyor sanatınıza.

Yapılış aşamalarında da fotoğraflama yapılıyorsa, paylaşırsanız seviniriz (yazınızdan bu şekilde algıladım).

Üzüldüğüm konu; siz ilk mesajı yazdıktan sonra neredeyse 1 güne yaklaşık bir zaman geçti, ne Taksim'e cami isteyenlerden, ne Ayasofya cami olsun diyenlerden, kimsenin bir takdir mesajı yazmamış olması.
Halbuki provakatif bir başlık açsaydınız her kesimden piranha balıkları üşüşür, birbirlerini didiklemeye başlar, başlık da çoktan 20 sayfayı bulurdu.

Güzellikleri paylaşmak yerine birbiri ile itişmeye ne kadar meraklı hale gelmiş bir topluluk olduğumuza üzülüyorum.

Siz lütfen devam edin, umarım daha çok ilgilenen olur..

Tülay Koctürk

5 yıl önce - Pzr 02 Ağu 2009, 01:44
Tesekkür..

Sayin,Korkut Varol bey

Öncelikle tesekkür ederim güzel yorumunuz icin...

Alıntı:
Üzüldüğüm konu; siz ilk mesajı yazdıktan sonra neredeyse 2 güne yaklaşık bir zaman geçti, ne Taksim'e cami isteyenlerden, ne Ayasofya cami olsun diyenlerden, kimsenin bir takdir mesajı yazmamış olması.
Halbuki provakatif bir başlık açsaydınız her kesimden piranha balıkları üşüşür, birbirlerini didiklemeye başlar, başlık da çoktan 20 sayfayı bulurdu.

Varol bey,umarim o konuya ilgili kisiler ugramaz bu bölüme zira onlarin konusu siyaset...
Mazallah olusabilecek yorumlari düsünemiyorum... yada...
misal x kisi; yurt disinda salt camiilerde degil, her önemli yapida bizim süsleme sanatimizi görelim...
buna cevaben y kisi ; efendim osmanli dönemi ile kapandi bu mesleklerin dönemi ve önemi,laik bir ülkeyiz ve modern bir toplumuz dolayisi ile modern sanatlar bizi temsil etmeli gibi dipsiz fikirler olusabilir...

en iyisi onlar orada kalsin, benim gibi siyaset görmek istemiyorum diyenlerin ugrayacagi yerlerden biri olsun burasi..

Saygilarimla..

Tülay Koctürk

5 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 02:05
Ilave fotograflar...

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Haklisininz Cem Tamer bey,konu biraz dagilir gibi oldu ama sonunda toparladim sanirim
Ayrica taktiriniz icinde teşekkürler......saygilar..

En son Tülay Koctürk tarafından Pts 03 Ağu 2009, 11:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Cem Tamer
5 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 02:16

Çok güzel çalışmalar, tebrik ederim Tülay Hanım

Korkut Varol demiş ki:
Üzüldüğüm konu; siz ilk mesajı yazdıktan sonra neredeyse 1 güne yaklaşık bir zaman geçti, ne Taksim'e cami isteyenlerden, ne Ayasofya cami olsun diyenlerden, kimsenin bir takdir mesajı yazmamış olması.

Konuyu saptırmayın, isterseniz, ayrıca üyelere piranha demenizi de kınıyorum. Çok ayıp !

fikri aktan

5 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 22:54

Bu başlığın açılması iyi oldu. Burayı çeşitli kalem işi örnekleri ile doldurmalıyız.
Ben klasik Osmanlı Kalem işi süslemeleri ile destekleyeceğim. İlk olarak İstanbul Boğazında Anadolu yakasında Osmanlı Sultanı Annesi için yaptırılan BEYLERBEYİ CAMİİ ne ait kalem işi örnekle başlıyorum.

(+)
Kubbe tezyinatı tafsilatı (özgün)

(+)

Pencere tacı ve rozeti tafsilatı

fikri aktan

5 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 23:15

Geleneksel Türk Süsleme Sanatı; Kalemişi - Beylerbeyi Camii
Kubbe eteği kasnak çevresinde özgün kalemişi örneği

Esin Eren
5 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 23:51

Tülay Hanım,
Başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Camilerin genellikle iç mekanlarınıda özellikle çekiyorum.Ancak camiler namaz süreleri dışında genellikle kilitli olduğu için namaz sonrası veya öncesi alelacele fotoğraf çekmek zorunda kalıyorum.Bu nedenle fotoğraf kaliteleri çok iyi değil.Ama size hemen Mevlanadan bir örnek göndereyim.
Selamlar

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET