Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Cem Tamer
8 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 15:45

Sanatçı doğmak fikrini temellendirmek gerekir.
Örneğin bir kimse, sanatçı olara doğup hiçbirşey eser üretmezse sanatçı olmaya devam mı eder sanatçı olur mu ?

Esin Eren
8 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 17:46

Aslında yaratıcılık,yenilik gibi kavramları tartışmak daha uygun ama bunlarıda bu başlık altında tartışamayız.

Ümit.
8 yıl önce - Pts 03 Ağu 2009, 19:48

Alıntı:
Bu örneklemeler çalışılarak sanatçı olunabileceğine dair doğru bir örnekleme olmamış, insan çalışarak doktor, mühendis, hatip, futbolcu vs. olabilir, sanatçı olamaz..

Konu daha ilginc bir yere dogru gidiyor.

Simdi size bir soreum var; Mimar Sinan ayni zamanda bir sanatci degil midir?
Mimar Sinan Istanbul Sehzade camiine 'çiraklik', Suleymaniye'ye 'kalfalik', Selimiye'ye ise 'ustalik' eserim demistir. Bunlar birer sanat eseri degil midir? Peki neden Selimiye'yi digerlerinden ustun tutmustur?

Neden Davinci'nin Monalisa'si diger eserlerinden daha önde tutulur?
Neden Mehmet Akif denince akla Istiklâl marsi gelir? Örnekler cogaltilabilir.

Ben cevaben "daha cok calisip sanatini kemale erdirmek"ten baska birsey bulamiyorum.
Siz hiç tek bir sahesere sahip sanatci taniyor musunuz? Hepsinin bir 'en iyi'si vardir. Buna ise sirf dogustan sahip oldugu yeteneklerle degil bu yetenekleri gelistirmekle ulasmislardir.

Aydoğan Akyüz

8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 00:54

Sevgili Ümit,

Alıntı:
Ben cevaben "daha cok calisip sanatini kemale erdirmek"ten baska birsey bulamiyorum.
Siz hiç tek bir sahesere sahip sanatci taniyor musunuz? Hepsinin bir 'en iyi'si vardir. Buna ise sirf dogustan sahip oldugu yeteneklerle degil bu yetenekleri gelistirmekle ulasmislardir.

Bir sanatçının yeteneği, doğuştan vardır, yani doğuşla başlar, gelişir, ve kendi boyutları içinde öyle veya böyle bir zaman dilimi içinde zirve'ye ulaşır, veya meyvelerini verir.

Dolayısı ile, sanatçının yeteneğinin gelişmesinin, sanatçının çabasına bağlı olmaktan çok ruhsal ve zihinsel gelişimine bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu gelişme, zaman içinde fiziki gelişimi ile bütünleşerek (çaba) ve çevresindeki araçları tanıyarak (icra) sanatçıyı yüceltir.

Basit bir misal vermek gerekirse, tarihin en büyük müzik dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart, henüz 3 yaşındayken piyano çalmaya başladı ve kendisi, ilk bestesini (Adante (K. 1a) ve Allegro (K. 1b) 5 yaşındayken yaptı! İnanılmaz değilmi? Fiziksel kaabiliyeti, görüldüğü üzere spontanedir, yani deneysel değildir.

"Ronda alla Turca" (Türk Marşı) nın bestekarı olan Mozart, 26 yaşında, bir Osmanlı Sarayında geçtiği söylenen bir olayı anlatan ve en büyük sükselerinden biri olan "Saraydan Kız Kaçırma" operasını bestelemiştir. Ancak daha henüz en verimli çağına yeni girmişken 35 yaşında ölmüştür.

erkan
8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 02:00

Sanatın estetik yönü ağır basarken zanaat daha çok geçim ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Yani uzun lafın kısası sanatın alıcısı ağırlıklı olarak havvas(elit zümre) iken zanaatın müşterisi avam(halk)dır.

nuralahmet şentürk

8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 02:16

sanat bir meslektir ama zanaat allah vergisi bir yetenektir,belki herkes sanatkar olabilir ama,zanaatkar olamaz, benim düşüncem..

erkan
8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 02:19

Alıntı:
belki herkes sanatkar olabilir ama,zanaatkar olamaz

tam tersi değil miydi? misal: herkes berber olabilir ama ebru sanatçısı olamaz.

Tülay Koctürk

8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 20:09
:))

Alıntı:
sanat bir meslektir ama zanaat allah vergisi bir yetenektir,belki herkes sanatkar olabilir ama,zanaatkar olamaz, benim düşüncem..

Saniyorum siz bir zanaatkärsiniz......

Alıntı:
Sanatın estetik yönü ağır basarken zanaat daha çok geçim ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Yani uzun lafın kısası sanatın alıcısı ağırlıklı olarak havvas(elit zümre) iken zanaatın müşterisi avam(halk)dır.

haklilik payi yüksek gibi görünüyor bu tespitte...malesef..

Alıntı:
"Ronda alla Turca" (Türk Marşı) nın bestekarı olan Mozart, 26 yaşında, bir Osmanlı Sarayında geçtiği söylenen bir olayı anlatan ve en büyük sükselerinden biri olan "Saraydan Kız Kaçırma" operasını bestelemiştir.

Hocam, bizim tarihte ilham vermedigimiz hangi alan ve önemli şahsiyet hangi ülke yokki...sanatkär ve zanaatkärlarmizin (desteklenerek özellikle osmanli dönemi) uyumlu çalişmalari bir birinden ilham alarak oluşturduğu eserler hangi kültürün mirasinda var...

Alıntı:
Sanatçı doğmak fikrini temellendirmek gerekir.
Örneğin bir kimse, sanatçı olara doğup hiçbirşey eser üretmezse sanatçı olmaya devam mı eder sanatçı olur mu ?

Kişi sanatçi ise şayet,üretmeden yaşayamaz... kuru bir dalda bile renk görür...sanatçi kişilik farkli görür dünyayi,farkli algilar ve siradişi denebilecek şekilde (bazen istemesede) yaşar...siradişiliktan kastim marjinal bir yaşam degil öyle algilanmasin...kisaca, sanatçi ise sözü edilen, o zaten üretir...

En son Tülay Koctürk tarafından Pzr 09 Ağu 2009, 20:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

erkan
8 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 20:12

Zanaatkarlık Ahilik sistemi uygulanırken çok ehemmiyetli bir işmiş. Sanatta sanatın sanat olduğu dönemde itibar görürmüş. Yani selçuklu-osmanlı döneminde. Tabi sanattan pop müziğini anlayanlara bir lafım yok. Benim sanattan anladığım hat, tezhip, ebru, tasavvuf müziği vs.

Misafir acb

3 yıl önce - Prş 14 May 2015, 08:53

insan çalışarak doktor, mühendis, hatip, futbolcu vs. olabilir, sanatçı olamaz..

değil; "ZANATKAR" olamazdır..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET