Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Tuzla
« önceki   123 ... 100101102   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 101
SametYücel
3 ay önce - Prş 03 Mar 2022, 14:46

Alıntı:
Tuzla Stratejik Plan Değerlendirmesi

Eskiden İstanbul’un en turistik yerlerinden birisi olan balıkçı ilçesi Tuzla, bugün yerini sanayilere ve tersanelere bırakmıştır. Tuzla yüzölçümü olarak çok büyük bir ilçedir, bu durum belediyecilik açısından yönetimini oldukça zorlaştırmaktadır. Tuzla’nın aralarında 20-25 km mesafe olan mahalleleri vardır. Bu da ilçeyi yönetilemez kılma nedenlerinden birisidir.

İstanbul’un atık ilçesi haline getirilmiş Tuzla’da toplam 5 adet farklı organize sanayii bölgesi vardır.
Deri Organize Sanayii Bölgesi
Birlik Organize Sanayii Bölgesi
İstanbul Tuzla Organize Sanayii Bölgesi
İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayii Bölgesi
Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayii Bölgesi
Ayrıca Tersaneler Bölgesi de yine Tuzla da bulunmaktadır.

Bu durum bölge de gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmaya sebep olmuştur. Deprem riskinin yüksek olduğu ilçede 7 bin adet hasar alacak dönüştürülmesi gereken yapı bulunmaktadır. Bu yapıların hemen hemen hepsi çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu Mimarsinan, Şifa vb. mahallelerde bulunmaktadır.

Kalkınma ve gelir kapısının turizm olması gereken ilçe sanayi ve tersanelere teslim edilerek ilçenin dokusu bozulmuş ve yıllar içerisindeki bu çarpık yapılaşma sonucu bugün olası depreme mahkum edilecek noktaya gelmiştir. Komşuları Pendik ve Gebze de benzer sıkıntılar ile karşı karşıyadır.
1999 depreminden bu güne kadar geçen 20 yıllık süre zarfında, büyük Marmara depreminin biliniyor olmasına rağmen ne yazık ki buralara dönüşüm konusunda hiç bir çivi çakılmamış, bu bölgeler adeta kaderine terkedilmiştir.

Tersanelerin ve sanayinin buradan şehir dışına ve başka illere taşınacağı yıllarca dillendirilmiş olsa da bu konuda da yine hiç bir adım atılmamıştır. Bölge halkı kendi haklarını korumakta aciz kalmıştır. Aynı zaman da Koku ve zehirli atıklara maruz kalan bu bölgelerde halk sağlığı da tehdit altındadır.

Tuzla’nın el birliği ile tersane ve sanayilerden kurtulması ve riskli bölgelerin acilen gerçek anlamda kentsel dönüşüme girmesi, bölge halkına insanca, güvenli bir ortamda yaşayacağı yerler sunulması şarttır.

Ağzınıza sağlık, bu kadar mı güzel analiz yapılır.

Mevcut kafayla yönetilen Tuzla’dan bişey olmadığı ve olmayacağı aşikar. Turizm ve cazibe merkezi olacak ilçe bu adamların elinde lümpen bir sanayi mahallesine dönüştü.

mustafaeksi
1 ay önce - Pzr 22 May 2022, 17:48

(+)

Burak Öztaş
1 hafta önce - Prş 23 Hzr 2022, 13:42

[url=]
[/url]

SametYücel
6 gün önce - Prş 23 Hzr 2022, 20:25
Tuzla Kamil Abdüş Gölü

Öncelikle buralı olarak şunu söyleyeyim. Tuzla Belediyesi buraya hiç bir çivi çakmadı. Yıllarca proje olarak bahsetti durdu. Hatta neredeyse en az 20 yıldır söylüyor, bakın Tuzla Belediyesi’nin projelerine görürsünüz. Ben bizzat şahidim ve biliyorum. Ne zaman ki yeni İBB geldi bu bataklık yer projeye dönüştü.

Geçen gün yine dolaştım gerçekten çok güzel olmuş ve hala da yapılacaklar var. Ağaçlar filan çok yeni dikildiği için daha küçük ve gençler zamanla ağaçlar büyüdüğünde çok daha güzel bir yer olur. Yani biraz daha yeşillenmesi gerekiyor.

Turizm ve cazibe merkezi olmaya da çok müsait bir yer. Zaten haftasonları İstanbul’un her yerinden ziyarete geliyorlar. Otoparkında arabayı koyacak yer bulamıyorsunuz.

mustafaeksi
5 gün önce - Cmt 25 Hzr 2022, 09:08

Göl ve çevresi TUZLA Belediyesi'nin sorumluluk alanında değil proje 3 etap halinde projelendirildi 1 etabı ak parti döneminde başladı ve %60 seviyesinde kaldı Ekrem İmamoğlu ise 3 yılda 1 etabının sadece ,,%40 ni tamamladı diğer 2 etaba çivi dahi çakmadi ada ise İTÜ denizcilik fakuktesine devredildi ve koruma altina alındı

(+)

sayfa 101
« önceki   123 ... 100101102   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL