Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Tuzla
« önceki   123 ... 9899100

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 100
Mustafa Bostan

1 yıl önce - Prş 03 Eyl 2020, 18:12
Turkish Grand Prix 2020 İntercity İstanbul Park

Akfırat Tepeören bölgesi yine görücüye çıkacak.

13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul Park’ta seyircili olarak yapılacak olan Formula 1 Turkish Grand Prix yarışı için herşey hazır gibi görünmekle birlikte yarışın yapılacağı bölgede hala eksikler var.

Tuzla Belediyesi bu yarışı ve etkinliği ilk sahiplenenlerden birisi ama işin aslı normal koşullarda Tuzla bile sayılmayan, Tuzla deyince insanların aklına bile gelmeyen bölge, ne yazık ki Belediye tarafından gereği önem ve değeri görmüyor.

Turizm bölgesi olan, villa kent ve eğitim bölgesi yarışlar ile tüm dünyanın gözleri önüne serilecek. Ama hala bölgede peyzaj, asfalt yenileme gibi eksikler var. Bunların yarışlar öncesi tamamlanması şart.

100 bin kişinin pistte, 2 milyardan fazla kişinin ise ekran karşısında takip edeceği yarışların her anlamda eksiksiz ve düzgün yapılması, çevrenin düzeni, estetiği ve güzelliği ülke tanıtımı açısından büyük önem taşıyor.

Tuzla Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ağaç ve Peyzaj A.Ş’nin el birliği ile tüm eksiklerin tamamlanmasına katkı vermesi gerekiyor.

9 yıl aradan sonra ele geçmiş bu fırsatı çok iyi değerlendirmek ve yarışların kalıcılığını sağlamak açısından verilecek her türlü kamu ve özel destekler büyük önem taşıyor.

Pendikli Eray
1 yıl önce - Cmt 05 Eyl 2020, 11:04

Tuzla’da balık sezonu açılmış.

HCGO
1 yıl önce - Çrş 23 Eyl 2020, 02:37
Tuzla Belediyesi Halk Günü

Tuzla Belediye başkanı her perşembe günü sosyal platform da halk günü yapıyor ve Tuzlalılardan kendisine yöneltilen soruları yanıtlıyor. Bende bu halk gününü bölgemiz ile ilgili bilgiler, projeler vb. açısından aylardır takip ediyorum. Gelen soruları görünce ben olsam hergün yapardım demekten de kendimi alamıyorum.
Tuzlalılardan gelen her biri ayrı kişiden gelen soruların neredeyse tamamı şu şekilde ;

- Başkanım Selamünaleyküm…
- Başkanım seni çok seviyoruz…
- Başkanım belediyede bana iş bulabilir misiniz?
- Başkanım ben Pendik’te yaşıyorum ama sizi severek takip ediyorum…
- Başkanım bana tablet bilgisayar sözünüz vardı…
- Başkanım bizim bi yerimiz var, oranın tapusu nolcak?
- vb.....

Çok az sayıda kişi koku sorununu, imar durumlarını, kentsel dönüşümü ve bir iki projeyi sorguluyor, gerisi goy goy yapıyor.

Bilinç olmazsa, sorgulama ve takip olmazsa, Tuzla’nın yıllardır çivi çakılmamış tamamı riskli yapıların olduğu gecekondu bölgeleri öylece kalmaya, tersaneler yerinde durmaya, deri sanayii koku yaymaya, kimya sanayii zehir saçmaya devam eder. Elbette her belediye iyi şeyler de yapıyordur, ama siz yapılmayanların takipçisi olmalısınız, yalnızca belediye de değil kimse sorumlusu onun peşine düşmelisiniz.

HCGO
10 ay önce - Çrş 25 Ksm 2020, 02:20
Tuzla Stratejik Plan Değerlendirmesi

Eskiden İstanbul’un en turistik yerlerinden birisi olan balıkçı ilçesi Tuzla, bugün yerini sanayilere ve tersanelere bırakmıştır. Tuzla yüzölçümü olarak çok büyük bir ilçedir, bu durum belediyecilik açısından yönetimini oldukça zorlaştırmaktadır. Tuzla’nın aralarında 20-25 km mesafe olan mahalleleri vardır. Bu da ilçeyi yönetilemez kılma nedenlerinden birisidir.

İstanbul’un atık ilçesi haline getirilmiş Tuzla’da toplam 5 adet farklı organize sanayii bölgesi vardır.
Deri Organize Sanayii Bölgesi
Birlik Organize Sanayii Bölgesi
İstanbul Tuzla Organize Sanayii Bölgesi
İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayii Bölgesi
Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayii Bölgesi
Ayrıca Tersaneler Bölgesi de yine Tuzla da bulunmaktadır.

Bu durum bölge de gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmaya sebep olmuştur. Deprem riskinin yüksek olduğu ilçede 7 bin adet hasar alacak dönüştürülmesi gereken yapı bulunmaktadır. Bu yapıların hemen hemen hepsi çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu Mimarsinan, Şifa vb. mahallelerde bulunmaktadır.

Kalkınma ve gelir kapısının turizm olması gereken ilçe sanayi ve tersanelere teslim edilerek ilçenin dokusu bozulmuş ve yıllar içerisindeki bu çarpık yapılaşma sonucu bugün olası depreme mahkum edilecek noktaya gelmiştir. Komşuları Pendik ve Gebze de benzer sıkıntılar ile karşı karşıyadır.
1999 depreminden bu güne kadar geçen 20 yıllık süre zarfında, büyük Marmara depreminin biliniyor olmasına rağmen ne yazık ki buralara dönüşüm konusunda hiç bir çivi çakılmamış, bu bölgeler adeta kaderine terkedilmiştir.

Tersanelerin ve sanayinin buradan şehir dışına ve başka illere taşınacağı yıllarca dillendirilmiş olsa da bu konuda da yine hiç bir adım atılmamıştır. Bölge halkı kendi haklarını korumakta aciz kalmıştır. Aynı zaman da Koku ve zehirli atıklara maruz kalan bu bölgelerde halk sağlığı da tehdit altındadır.

Tuzla’nın el birliği ile tersane ve sanayilerden kurtulması ve riskli bölgelerin acilen gerçek anlamda kentsel dönüşüme girmesi, bölge halkına insanca, güvenli bir ortamda yaşayacağı yerler sunulması şarttır.

sayfa 100
« önceki   123 ... 9899100
ANA SAYFA -> İSTANBUL