Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
sedat karahallı
5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 15:12
Konyalı mucitten elektrik üreten makine

Konya'da çalışmalarını sürdüren bir mucit, 17 yıllık bir çalışmanın ardından, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üreten bir makine yaptı.Zafer Sanayisi'ndeki bir dükkanda makine ile ilgili çalışmalarını sürdüren Mucit Sinan Özsoy (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik ustası olarak çalıştığı Zonguldak'ta 17 yıl önce kendisinde manyetik alanın hareket enerjisinden elektrik üretme fikri oluştuğunu söyledi.
Bu fikrin hayata geçirilebileceğini kanıtlamak için uzun zaman gece-gündüz çalıştığını ifade eden Özsoy, ''Zaman içinde makinenin düzeneklerini bir araya getirerek test ve denemeler yaptım. Makinenin yapımında tasarımcı Murat Acer başta olmak üzere birçok uzmandan teknik anlamda destek aldım. Sonunda 1,5 kilovat saat elektrik üreten prototip bir makine yaptım'' dedi.

-MAKİNE, İÇİNDEKİ 400'E YAKIN MIKNATIS İLE ÇALIŞIYOR-

Özsoy, makinenin hiçbir yakıt kullanmadan, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üretme sistemiyle çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:
''Prototip amaçlı ürettiğimiz, eni ve boyu 120'şer santimetre olan makinenin içinde küçük ebatlarda 400'e yakın mıknatıs var. Bu mıknatısların, ters kutuplarının bir araya gelmesiyle oluşan hareket, pervaneye aktarılıyor. Pervanenin dönmesiyle oluşan rüzgar enerjisi de daha sonra dinamo vasıtasıyla elektrik enerjisine çevriliyor. Bu prototip makine saatte, 1,5 kilovat elektrik üretiyor, bu da yaklaşık 10 adet ampulü çalıştırıyor. Ancak bu makinede ufak değişiklikler yapılarak, 10 kilovat yani 3 dairenin ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretmesi sağlanabilir. Makinenin ebatları daha da büyütülürse bir sitenin, bir mahallenin veya bir şehrin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretilebileceğini düşünüyorum.''
Makinelerinin farklı büyüklüklerdeki versiyonlarıyla 1 kilovat saatten 2 megavat saate kadar elektrik üretebileceğini ileri süren Özsoy, bu makinelerin bir araya getirilmesiyle Türkiye'nin ihtiyacı kadar elektrik üretebileceğini de bildirdi.
Özsoy, hiç yakıt kullanmadan çalışan bu makinenin çalışma sistemi açısından benzerinin bulunmadığını ileri sürerek, şöyle devam etti:
''Daha önce farklı sistemlerle çalışan buna benzer icatlar yapılmıştı ancak hayata geçirilemedi. Bizim makinemiz çalışma sistemi olarak benzersiz. Patentini alabilmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdum. Rüzgar enerjisinden elde edilen sistemler var. Bizim sistemimiz bunlardan hem daha az maliyetli hem de daha küçük mekanlarda kurulabiliyor. Bize destek vermeleri için devlet büyüklerimize yazı gönderdik.''
Prototip makinenin kendisine 15 bin liraya mal olduğunu ancak seri üretime geçilmesi halinde maliyetin çok daha aşağıya düşeceğini ifade eden Özsoy, seri üretime geçilmesi halinde 10 bin liraya 3 dairenin, ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bir makine üretilebileceğini bildirdi.

Kaynak: konhaber.com

Umut verici bir gelişme. Ciddiye alınması gereken bir çalışma.

FuatUler
5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 15:50

Haber ilginc ve umit verici ancak ben bu sistemin nasil calistigini okuduklarimdan anlayamadim.
Iki konuya takildim. Birincisi, neden manyetik enerjiden uretilen hareket dinamoya ruzgar ile aktariliyor? Bu verimlilik kayiplarina son derece acik bir sistem bence.
Ikincisi, ve daha onemlisi, "manyetik alanin hareket enerjisi" ne demek emin degilim. Konhaber.com'a da baktim ancak yeterli aciklama bulamadim. Yoktan enerji uretilemeyecegine gore, bu cihaz bir tur enerjiyi once ruzgara sonra elektrige ceviriyor. Ancak ne tur enerji kaynak olarak kullaniliyor acikca belirtilmemis.
Konya'li mucide basarilar.

- Fuat

Şakir Yalçın
5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 16:18

Mevcut elektrik tesisatına monte edilerek tesisatın yaydığı elektromanyetik alanda faydalanıyor olabilir.

ERTUĞRUL
5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 16:26

Fuat arkadaşın dediği gibi bir hareket varsa bu direkt üretece aktarılır.Amaç elektrik üretecek olan mekanizmayı hareket ettirmek olduğuna göre ve manyetik alanla bu sağlandığına göre önce pervane dönecek sonra rüzgar olacak .Rüzgarda zaten bir başka pervaneyi döndürerek üretece aktaracak.

aliibili
5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 18:03

Masa başı uydurmasyon bir haber

Burç

5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 18:07

Alıntı:
Ancak ne tur enerji kaynak olarak kullaniliyor acikca belirtilmemis.

Mıknatıs çekim gücü.

f.sonat

5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 18:44

Genç mucitti tebrik etmek lazım. Ne yapmaya çalıştığını fazla anlayamasakta en azından bir şeyler yaptığı için teşekkürler.

Elektrik üretmenin bir çok yolu vardır. Rüzgar, güneş, su gibi kaynaklardan elektrik enerjisini elde ediyoruz. Ülkemizde nedense elektrik üretmek için hep en zor yol seçiliyor. Güneş ve rüzgar enerjisini tam olarak yaygınlaştıramadık. Rüzgarın bu kadar serbest olduğu bir ülkede bundan faydalanamamız bir eksikliğimiz.

Yusuf Esengül

5 yıl önce - Sal 28 Tem 2009, 18:48

Alıntı:
Masa başı uydurmasyon bir haber

Tabi canım.Biz Türklerin böyle şeylere kafası çalışmaz zaten. Elin Japon'u Alman'ı yapınca dudak büker adamlar yapmış abi deriz. Biz yapınca tuu kaka.

Ah ah yazık oluyor ülkemin düşünen beyinlerine.

memoer
4 yıl önce - Prş 07 Oca 2010, 06:11

sanırım çalışma mantığı manyetik motorla aynı...
mıknatıslar kullanılıyor yine fakat bu sefer hareket mille jeneratöre değilde rüzgarla iletiliyor..
bu kayıpların daha çok olacağı anlamına da gelebilir tam tersi de olabilir..
ama gerçekten rüzgarla iletim değişik bir düşünce...
demek daha az enerji kaybı oluyor..!! ilginç...
güzel ülkemde çok mucit var ama sadece küçük bir haber olarak lanse ediliyor ve hepsinden bir daha haber alınmıyor.. üretime geçildi mi geçilmedi ise neden geçilmedi yapılabilirliği ne kadar söz konusu vb konular bir daha hiç gündeme gelmiyor maalesef...
bu ülkede manyetik motor yapıp patentini alanda oldu...
ne oldu peki.. hiç bişi....

mehmet mendoza
4 yıl önce - Prş 07 Oca 2010, 10:31

Alıntı:
bu ülkede manyetik motor yapıp patentini alanda oldu...

doğru. erke dönergeci de buna benzer teknikle konuya vakıf olanlara mantıklı gelen bir şekilde çalışacaktı. fakat herkesin alay konusu oldu sonuç çıkmadı.

inşallah bu icat da aynı sonu yaşamaz. mıknatısların manyetik gücü elektrik üretimi (elektro mıknatıs kullanmadan) bana hiçbir zaman mantıksız gelmemiştir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET