Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kerim AK

12 yıl önce - Pzr 26 Tem 2009, 01:12
Sakarya - Hendek - Keremali Dağı


Sakarya Ovası 'nın doğu ucunda yer alan 1543 m yükseltili Keremali Dağında Sakarya'nın en yüksek noktası Dikmen Tepesi bulunur,yüksekliği 1.720 metre'dir.
Adapazarı'nda yer alan Hendek akabinde Çamlıca beldesinden çıkışla başlayan tırmanışla 18 km.sonra zirveye ulaşılan harika bir manzaraya ve zor ulaşılan bir zirveye sahip olan dağdır. zirveye kadar araç yolu olsa da, belli bir noktadan sonra her araba tırmanamaz.Her sene düşündüğüm fakat gerçekleştiremediğim zirveye kadar arabayla ulaşma planımız geçen ay yağan yağmurlardan dolayı 2 km.tırmandıktan sonra Ali Kılıç ağbimle hayal kırıklığına uğrayarak geri dönmüştük.Bugün 4x4 aracın iyiliği sayesinde zirveye 20 metre kalana kadar tırmanmayı başardık.Keremali gölü,yaylası ve nihayet Kerimali dede'yi ziyaret edip dualar etmek nasip oldu.
Kerem Ali Dede Efsanesi,
1135 yılında, Danişment beyi Mehmet Gazi Bizans’ın sıkıştırması üzerine eniştesi ve Selçuklu Sultanı Sultan Mesut’a müracaat ederek yardım istedi. Selçuklular da Danişment Beyi Mehmet’e yardım ederler ve Bizans askerlerini Sakarya Nehri’nin batısına sürerler. Bu savaşlar Çankırı’dan başlar ve Kerem Ali dağında yapılan son savaşla sonuçlanır. Kerem Ali dağında Selçuklu ve Danişment askerine ait yüzlerce şehit bulunmaktadır. Bunlardan Biri de Selçuklu askeri Kerem Ali’dir. Şehit Tepe’de bulunan Kerem Ali’ye ait yüzlerce efsane vardır. Bunlardan bir tanesi de; herhangi bir savaş başlamadan önce bu şehidin top atmasıdır.


(+)

Kerem Ali Dağı’nda görülmesi gereken yerler Ağlayan Kaya, Ezan Taşı, Namaz Taşı ve Kerem Ali Taşı’dır.
Ağlayan Kaya
Bir taşın kovuğundan biriken yağmur suyu taşı tamamen ıslak tuttuğu için bu isim verilmiştir. Bu taş türbenin 60m. aşağısında, yanardağ ağzının kenarındadır.


(+)

Namaz Taşı
Türbeye çıkarken, Adapazarı yönünden sağ tarafta yüksek bir taştır,taşın namaz kılınacak kısmı olan oyuk kıble yönündedir.


(+)

Koltuk Taşı
Zirvede türbenin yakınında içi oturmaya ve kol dayamaya uygun taştır ve bu taşın üzerinde hala Keremali dedenin oturduğuna inanılır.


(+)

Zirvede bulunan küçük düzlükte bir mescit ve Keremali Dede Türbesi vardır. Mescidin kuzeyine inşa edilen iki katlı binada kadınlar ve erkekler için namaz kılma yerleri vardır. Misafirler için yapılan yatakhanede misafirler istedikleri kadar kalabilirler.


(+)

Dikmen Tepesi,Sakarya ilinin en yüksek tepesi.


(+)

Keremali dağında buulnan göl kıyısında her sene yaz ayı ortalarında anma törenleri ve yayla şenlikleri yapılır,bugün yaptığımız gezi ile bu şenlikleri görme fırsatımız oldu.


En son Kerim AK tarafından Pzr 26 Tem 2009, 18:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Kerim AK

12 yıl önce - Pzr 26 Tem 2009, 18:28(+)(+)(+)(+)(+)


Yakup Yavuz

8 yıl önce - Pzr 24 Şub 2013, 16:06

Bu güzel fotoğraflar için teşekkürler.

furkansiner

6 yıl önce - Cum 31 Ekm 2014, 15:11

Buraya ulaşım için teleferik lazım git git bitmiyor yollar çok kötü

Misafir 694

6 yıl önce - Cmt 13 Arl 2014, 14:13

keremali yaylasına binek araçla ulaşabilirmiyiz?sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler