Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 13
0345 özer er

10 yıl önce - Prş 22 Nis 2010, 12:40

Alıntı:
1: Mezun olduktan sonra iş imkânı nasıl olur ?

iş imkanı biraz zor olur ben şahsen okuldan mezun olan şoföre aracımı teslim etmem,ne egitimi görürse görsün.çekirdekten yetişme olmadıkca.
ben üç-dört sene otobüs muavinligi yaptım şehirler arası degil ama devrek -zonguldak,düzce eregli arası bazen kullandım,tabi bu üç-dört sefer oldu oda ehliyetim 2 yılı geçmişti askerden sonra otobüs direksiyonuna çıkmadım.minibüs kullandım.

Orbay Aşıcı
10 yıl önce - Cum 18 Hzr 2010, 18:16

bu bölümden mezun olunca kimse size birden iş vermez direksiyon başında bi 5 sene geçince yani pişince her şirkette çalışabilirsiniz.

bu bölümü bitirince kpps ile devlet memuruda olabilirsiniz. genel kurmay bu bölümden mezun şöför aramakta. zaten askerliği yap gel 1,5 sene gececek. askere gitmeden e sınıfı ehliyetinizi alırsınız. askerlik bitince de kpps ile genel kurmay başkanlığının açtığı kontenjandan yararlanabilirsiniz.

memur olmak istemiyorsanız bile bu 5 sene sonunda tecrübeniz var ise( bu zamanı muavin olarak değerlendirirseniz) otobüs şöförü olarak size o araçları verirler ozaman.

birde şu çekirdekten yetişme meselesinde ben bu adam çekirdekten yetişme al araba senin doğru bulmuyorum. çünkü artık bence şehirler arası yolcu otobüslerinde eğitim önemli. bence araba kullanmayı bilmeyene değil cahile verilmemeli.

sonucta kullanmayı bilmeyen bile pratikle o seviyeye gelebilir. ama o saatten sonra cahili- okuma yazmayı bile zor yapan kişiyi eğitemezsiniz.

mikailtekin
8 yıl önce - Çrş 16 May 2012, 18:08
otobüs kaptanlıgı

tabi artık bölümün önü çok açık. artık memur yetiştiriyor kim bile bilirdi boyle olacagını

semih89
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 00:03

Eğitime karşı bizden başka hiçbir toplum yoktur heralde. İnsanlar orada sadece otobüsü sürmeyi öğrenmiyor.

- davranış bilimleri,
- fizik,
- genel trafik bilgisi,
- güzel sanatlar,
- ilk yardım ve sağlık bilgisi,
- matematik,
- otobüs işletmeciliği,
- temel hukuk bilgisi,
- temel sürücülük eğitimi,
- türk dili,
- ingilizce,
- almanca,
- Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi,
- bilgisayar,
- çevre ve kent psikolojisi,
- ileri sürücülük teknikleri,
- istatistik,
- mesleki ingilizce,
- turizm ve seyahat sosyol.
- uygulamalı sürücülük eğitimi,
- vergi sistemi ve taşıma hukuku

Derslere bakılırsa gerçekten hakkıyla bir eğitim verildiğinde çok güzel işler çıkarabilecek bir okul. Siz bakmayın eski abilere , eski şöförlere . Mesleklerde kültürler değişebiliyor bir şekilde. Minibüsçülükten muavinlikten gelebilirler ama otobanda malesef 120-130la gitmemesi gerektiğini can taşıdıgını o kuralların uyulmasının zorunlu olduğunu çoğu otobüs ve kamyon şöförü arkadaş bihaber. Sürmeyi öğrenmek çok zor değil , her mesleğin zorluğu var öğrenme süresi var. Eskiler o sisteme alışık olduğu için tabiki öyle devam etsin ister. Aynı şekilde bir ehliyetle ömür boyu bu mesleğin yapılmasına da karşıyım , gerek tazeleme eğitimi gerekse şöförlük ve trafik kuralları dısında da kişisel eğitimlerin zorunlu olması gerekir. mesela 2 yılda bir sağlık , 2 yılda bir ehliyet tazeleme eğitimi gibi. eminim işine gelmeye şöför arkadaşlar suan buna deli gibi karşı çıkarlar. eğitim kötüdür derlerse şaşmam

ibrahim kıraslan

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:32

hayatının hatasını yaparsın bu bölümü okumakla,demedi deme.davulun sesi uzaktan hoş gelir.insanlarla uğraşmak kolay mı zannediyorsun?

ibrahim kıraslan

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:38

bu arada şunuda belirtiyim,sektör personel olarak sıkıntılı bi sektör,yani gerek kaptan olsun,gerek host olsun,muavin olsun,kimsenin pek çalışmak istemediği bi sektör.sürekli personel açığı var,işe giren zorluğu görüp kaçıyor...

e böyle olunca şoförlük vasfı olan birisi personel açığı olan bu sektörde yetkili kişiye başvurduğunda o yetkili kişi bu okul okumuş mu okumamış mı diye bakmıyor,bu şoförlük yapar mı,yapamaz mı diye bakıyor...

yukarıda bazı arkadaşlar artık sektörün bu tür eğitimleri de işe alımlarda dikkate alacağını falan söylemiş ama tamamen palavra.

sektör şoför bulduda okullusu mu kaldı?

Koray C.

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 01:44

Bu iş biraz gönül işi evet zorlukları oldukça mevcut. Bana kolay bir iş gösterebilir misiniz ?
Boş bir iş hanını gece beklemek bile çok zor bir iştir.
Bu işi severek yapan insanları biliyorum. Çevremde var. Firma ismi vermek istemiyorum. Sabit Adana-Bursa-Balıkesir çalışan bir abimiz var. 1986 yılından beri şoför koltuğunda oturmakta. İlk gün ki gibi otobüsü zevk alarak sürdüğünü güleryüzünü hiç yitirmediğini işini dürüst yaptığını ve kazandığını her zaman söyler.Geçen haftalarda 26 saat boyunca kendisi ile birlikte idik.
Virajlara kahvemi yudumlarken girmek bana huzur veriyor derdi. Otobüsü hiç sarsmadan kullanan bir şofördür.O bölgede ki bütün hostlar o abimizi çok sever. Servis yaparken asla zora sokmaz host arkadaşı.İşini severek yapan bir örnek bu. Gönül işi birazda yani.Özellikle son çıkan otobüslerle birlikte yüklerinin biraz daha azaldığını belirtir sürekli. İnşallah sektör daha güzel yerlere gidecek.

muratcelik25
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 02:17

Valla kardeş bu işi yapabilmen için arkadaşlarında söylediği gibi gönülden bağlı olmalısın.Bu işi herkes yapamaz diyorlardı inanmıyordum ama öyleymiş içine girince anladım. Ha eğer severek yaparım diyorsan ister okulunu oku ister okuma öncelikle bi araçta muavin olarak başlarsın bi kaç sene işi öğrenirsin sonra ara sıra sürdürürler sana aracı öyle öyle kaptan olursun.

mustafa072
8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 09:17

Araç kullanma işi yetenek işidir hele ki 12 metrelik bir araca manevra yaptırmak üniversitede okumayla falan olacak iş değil bence. Bu okula bir ümit gidenler gerçek hayatta otobüs kullanmayı becerek kadar yetenekli değilse ne olacak ? Diplomayı koyunca İstanbul otogarındaki direklerin arasından kendi başına dönmeyecek otobüs... Zamanla pişer söylemine katılmıyorum büyük arac kullanmak ancak kücük yaşta öğrenilebilir.

Barış Sevin2

8 yıl önce - Prş 17 May 2012, 12:20

Alıntı:
iş imkanı biraz zor olur ben şahsen okuldan mezun olan şoföre aracımı teslim etmem,ne egitimi görürse görsün.çekirdekten yetişme olmadıkca.
ben üç-dört sene otobüs muavinligi yaptım şehirler arası degil ama devrek -zonguldak,düzce eregli arası bazen kullandım,tabi bu üç-dört sefer oldu oda ehliyetim 2 yılı geçmişti askerden sonra otobüs direksiyonuna çıkmadım.minibüs kullandım.

Anlattıklarınız ve verdiğiniz akıllar marifet değil düşünün.
Alıntı:
Araç kullanma işi yetenek işidir hele ki 12 metrelik bir araca manevra yaptırmak üniversitede okumayla falan olacak iş değil bence. Bu okula bir ümit gidenler gerçek hayatta otobüs kullanmayı becerek kadar yetenekli değilse ne olacak ? Diplomayı koyunca İstanbul otogarındaki direklerin arasından kendi başına dönmeyecek otobüs... Zamanla pişer söylemine katılmıyorum büyük arac kullanmak ancak kücük yaşta öğrenilebilir.

Öncelikle başlığı kahvehane muhabbetine çevirmeyin usluba dikkat derim.
Hiç biriniz kusura bakmayın, aynı branş dalı olan ulaştırmadaki diğer mesleklerinde hakkını yiyorsunuz... Kimse anasının karnından Neoplan şöförü çıkmıyor... Herşey belirli bir eğitim çerçevesinde olmalı, cahil okumamış bir kesime bu araçları emanet ederseniz, ne nasıl davranıcağını bilirler, nede ne taşıdıklarını... Para hırsına kapılıp, içinde taşıdıkları riske göre limitleri aşan kişilere bir çeki düzen verilmeli...

O zaman bizlerde denizciliği okumayalım, doğrudan Kaptan Köşkünde volta atalım... Havacılık sektöründede direkt yolcu olmadan kokpite girelim... Herşey davulun sesi gibi hoş değil, birşeyi yapıyorsan ya layıki ile yapıcaksın... Yada elini o taşın altına koymayacaksın. Eğitim gören insan saygılı, kültürlü, bilgili olur. Çekirdekten yetişme insanlar ile çoğu gün seyehat ediyoruz. Kim rahattır acaba? Bi nebze olsun, insan sağlam basamazmı ayağını bir yere... Denizcilik eğitiminde bile, manevraları eğitimle stajla öğretiyorlar... Zaten bir işi yapa yapa öğrenirsin zorla değil... O sebeple bazı üyelerin, kendi bilmiş düşünceleri ile cehaletin kapısını kapatmaya niyetleri yok gibi.

sayfa 13
« önceki   123 ... 12131415   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM