Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kemalizm ve Atatürkçülük [!]
« önceki   1234 ... 118119120   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 3
Saygın ÖNGEN

10 yıl önce - Çrş 22 Tem 2009, 20:49

Arkadaşlar neden bu kadar dolambaçlı yollara başvuruyorsunuz ki yok 600 yıllık ölçüler neden değişmişmiş yok ideoloji hemen oluşmazmış yok içi boşmuş yok kemalizm darbecilik demekmiş...

Çekinmeyin söyleyin Biz Atatürkün yaptıklarından çok rahatsızız Eskiyi geri istiyoruz nerede osmanlı devleti deyin nerde arap harfleri nerde fes diyin.Eskiden gençliğe hitabe yoktu diyin üniversitede neymiş medreseler kime yetmiyordu deyin padişahım çok yaşa deyin.

Bu gibi düşünceleri maalesef Atatürk yok edemedi ama Türkiye Cumhuriyetinide bu gibi düşüncelere asla teslim etmeyeceğiz.

Yaşasın Atatürk Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Selim_1120
10 yıl önce - Çrş 22 Tem 2009, 21:45

Alıntı:
Atatürk' ün uğruna hayatını adadığı bu millet resmen bugün Atatürk'e ihanet ediyor, dil uzatıyor. Yazıklar olsun. Ne diyeyim.

Bu maalesef soguk savasin toksik bir ürünüdür. Aydinlanmaciligi komünizm/sosyalizm ideolojisi kendi tekeline almak istedigi icin, anti-komünist ittifakin ideologlarina az gelismis ülkelerde gericiligi, dinciligi bir panzehir olarak vermek kalmistir. Bizde anti-komünist ittifakin basindaki ülkeler ne demisse onu yapmis oldugumuz icin aslen postivist-aydinlanmaci bir olgu olan milliyetcilik bile halkin büyük cogunlugu icin dinden ayri algilanamaz hale gelmistir.

Son bu ülkenin bas belasi, en büyük ters köseye yatisi 12 Eylül darbesi gelmistir. 12 Eylül darbesini yaptiran dis güclerin diger darbelere göre istisnai bir hedefi vardi: Anti-komünizm kamuflajinda küreselcilik, zira tarihler 1980'i gösterdiginde ABD'nin kendisi bile kendi icindeki küreselci klik tarafindan elegecirilmistir. Bugün ABD'nin ekonomik olarak ici kof bir dev haline gelmesinin sebebi 70'lerde yönetimi elegeciren küreselcilerdir. Küreselciler ise sadece Türkiye'de degil tüm dünyada ulusal ve milliyetci düsünceye karsi yerel babta kimi kullanabileceklerine bakmislar, biz de islam dinini kimlik olarak savunanlari, Türk-islam sentezini savunanlari ve anti-komünist mücadele yüzünden bunalmis enternasyonal solculari cikarlarina göre en iyi sekilde yontabilecek, devsirebilecek kesim olarak görmüsler, bu politik mühendisliginin temellerini 12 Eylül'den bile önce 70'lerin sonlarina dogru atmislardir. Kendi acilarindan büyük is basarmislardir cünkü ne islami birincil kimlik olarak savunanlar, ne de Türk-islam sentezcileri bu isler basladiginda küreselcilige, bariscilliga hic te sicak bakan kesimler degillerdi, sadece enternasyonal solcular hep küreselci olmuslardi ama onlar da kapitalizmin can düsmanlariydi. 12 Eylül'ün ayrim yapmadan ezdiklerinin cogu bilinci bilincsiz bir cephede birlestiler: Küreselcilik, radikal bariscillik, sinirlar kalksincilik, tek dünya devleti, tek dünya kültürü, enternasyonal hümanizma ve bunlarin hepsini yerel projelerde halka yutturabilmek icin bol bol demokrasi, özgürlükcülük, bireycilik, bireysellesme vs. talepleri.

Türk-islam sentezcileri, Türkcülügü birakip nasil küresel islamci oldular bilmiyorum ama bu degisimin 12 Eylül'den sonra oldugu aciktir. 12 Eylül halki Atatürk milliyetciligi etrafinda yeniden yapilandirmak icin geldigini söylese de, Evren'in basindan beri tüm icraatlari, küreselciler ve onlarin Türkiye'deki yeni isbirlikcileri olan evrensel bariscil islamcilari palazlandirmak olmustur. Atatürk'ün kurdugu Cumhuriyetle öteden beri sorunu olan ama sindirildikleri, bastirildiklari icin varliklarindan ancak arada sirada duyulan islamcilar, küreselcilerin uzattigi eli bilincli veya bilincsiz olarak tutarak güclü bir dis müttefik edinmis ve küreselcilerin ekonomik olarak ellerine su dökülmez maharetleri sayesinde parallel bir toplum, parallel bir ekonomi kurmayi basarmislardir. Bu parallel olgular bugün artik asli olguyu yutmak üzere ve kendini öteden beri asli olguymus gibi dayatmakta. Tabii aslinda bu önemli degildir, zira kim güclüyse ve kazanirsa tarih kitaplarini da o yazar. Islamcilari Türkiye'deki projeleri icin müttefik secen küreselciler acisindan da bu, iyi bir secimdi, dogrusunu söylemek gerekirse; Zira din, insanlari kendi kurallari altinda ülke ve sinir tanimadan birlestirici misyona sahipken, milliyetcilik ise sinir cizicidir, sinirlarin icindeki halkin cikarlarini öne alan bir ideoloji olarak küreselcilerin en büyük düsmanlarindandir. Erbakan cizgisinden F.G. cizgisine gelinmesi 20 sene almistir, bazilari icin az bazilari icin cok, ama sonucta büyük gayretler. Aslinda rejimi korumakla yükümlü olan, hergün bu misyon icin and icenler bunlari nasil görememis, nasil ülke icinde ülke yaratilirken rahat bir sekilde uyumuslar anlamak pek mümkün degil, ama sonucta amaclarina ulasmislar.

Peki bu is burda biter mi?

Bitmez, neden mi? Küreselciler ve onlarin papaganlarinin ezberlerinin aksine özellikle enerji alanindaki kaynak kitligi ile birlikte dünyada dipten gelen büyük milliyetci, bölgeci dalgalar gelmekte, dünya siyaset devlerinin kendi iclerinde cadi kazanlari kaynamakta, dünya gizliden veya artik aciktan diyelim, bir dogal kaynak savasina gitmektedir. Bu savas 3. dünya savasidir. Güclü ve kodaman olan ülkelerde bu dinamikler neo-koloniyalizm (bkz. Irak), neo-proteksiyonizm (korumacilik, gümrük duvarlari), hatta neo-fasizmi getirecekken, hedef ülkelerde tekrar milliyetci-sol ideolojiler bir karsit olarak hiz kazanacaktir. Sorun, isimiz gücümüz din oldugu icin birgün kodamanlarin tekrar hedefi oldugumuzda (ki bu 2020'den sonra cok olasi bir durum), kodamanlara artik insan gücümüzle karsi koymamizin imkansizlasacak olmasidir. Yani kitle imha silahlari cikti cikali insan dalgalarina dayali kurtulus savaslari vermek cok zor hatta imkansiz hale gelmistir. Umarim din iman kitabi milletin dünyevi cikarlarindan üstün tutan, bundan baska birsey demeyen bu zevat günü geldiginde dünya kodamanlari nüfusumuzun soyunu kirmak yoluyla bile olsa bizi yutmak, isgal etmek icin geldiklerinde onlara karsi koyacak bilimsel, teknolojik ve sinai gücleri de üretmis olurlar.

Sahsen böyle birseyin mümkün olmadigini bildigim icin tabii bunu tas atmak icin söylüyorum. Ekonomik kriz ve gelen dünya savasi Türk milletini cok temel ve acimasiz bir soruyla karsi karsiya birakacaktir: Inanclara göremi, doganin celik gibi beton gibi acimasiz, soguk kurallarina göremi hareket edilecek. Ben bastan söyleyeyim ben ikincisine göre hareket etmeyi sectim bile.

HAKAN UZN

10 yıl önce - Çrş 22 Tem 2009, 22:09

Kemalizm ve Atatürkçülük arasında pek bir farkı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta ikiside Atatürk'ü temsil ediyor. Günümüzde solcuların tümü kendilerini ya Atatürkçüyüm derler, ya da Kemalistim derler. Ayrıca bunu olumsuz olarak düşünmüyorum. Ama bazıları bunları söylerken biraz ayrımcılık yapıyorlar. Yani Atatürk'e karşı herkesi çok soğutuyor. Halbuki tatlı dille kırmadan, incitmeden söyleseler. Belki Atatürk'e karşı gelenler kin tutmazdı. Birde bunu siyasi konularda menfaatleri için sık sık kullanıyorlar. Böylesine hassas bu konuda ülkemizde özellikle müslüman olan vatandaşlarımız çok olumsuz düşünmek zorunda kalıyorlar. Bu konuda bizler şunu gösteriyor. Aramızda halen Atatürk konusunda inanın yeterince bilgimiz yok. Bunu ben heryerde karşılaşıyorum. Atatürk dediğim zaman insanlar bana neden ters bakıyor. Hala anlayamıyorum ve bunları hep üzülerek söylüyorum. Bizler tarihimizi ve atalarımızı okullarda çok titizliklerle öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekiyor. İşte Türkiye bunu yapamıyor nedense...

Saygılarımla...

En son HAKAN UZN tarafından Çrş 22 Tem 2009, 22:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

gök-khan
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 01:28

Alıntı:
Günümüzde solcuların tümü kendilerini ya Atatürkçüyüm derler, ya da Kemalistim derler.

Katılmıyorum. Solcuların çoğu Atatürk'ü pek sevmez ya da benimsemez. Sosyal Demokrat solcular desek daha doğru olur sanırım.

Cem Tamer
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 01:33

Alıntı:
Bu maalesef soguk savasin toksik bir ürünüdür.

Buna kısaca, dogmacılığa karşı halk tepkisi denebilir. Dünyanın her yerinde olan bir durumdur.
Zaten karşı olunan Atatürk değil, Kemalizm isimli ideolojidir. M.Kemal Paşa'ya kim neden karşı olsun, 60 yıl evvel vefat etmiş bir devlet başkanına zaten karşı olunamaz

Asıl statüko, dogma ve totaliter kimselere karşı tepkisiz kalmak, kayıtsız kalmak ve hatta yandaş olmak mide bulandırıcı ve utanılacak bir durumdur. Ama; benzer militer şahıslar, nazi almanyasında da mevcuttu. Halk kıtaları adı verilen bu kimseler hem yahudi, türk ve çingeneleri fişliyorlar ve SS/SA'ya bildiriyorlar hem de faili meçhul cinayetler işliyorlardı. Bunu da türkiyedeki gibi vatanseverlik adına yapıyorlardı. Yani yeni ve parlak bir fikir değildir. Bunlarla mücadele yolları, irini vücuttan atma yöntemleri de bellidir. Aynı olay İtalya'da da Almanya'da da yapıldı ve ayrık otları temizlendi. Ömürboyu hapislere çarptırıldılar ve rezil rüsva olarak hapislerde ölüp gittiler.

Türkiyede'de militarizmin gönüllü katili haline gelmiş ve potansiyel katilleri olarak bekleyen bu kişileri maalesef ki aynı kader bekliyor. Dediğim gibi bu süreçler dünyanın birçok ülkesinde yaşandı ve hep aynı şekilde sonuçlandı. Onun için kimse endişelenmesin, bunlar son çırpınışlar.

batuhan
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 02:03

Arkadaşlar şunu söylemek istiyorum.Aslında kemalizm ve ya Atatürkçülük diye bi kavram yok.Bu kavramlar 50li yıllarda o dönemin siyasi partileri ve siyasetle uğraşan kişiler ortaya atmış.Dikkat ederseniz Atamız yaşarken kemalizm ve ya Atatürkçülük diye bi kavram yoktur.Cumhuriyetin 6 tane ilkesi vardır ve Atatürkçülükte burada yer almaz.Yorum sizin.

Cem Tamer
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 02:09

M.Kemal'i ülkeye yaptığı hizmetlerden dolayı her zaman saygı ile anıyoruz. Ama Kemalizm ve Atatürkçülük denen sonradan uydurma, totaliter doktrinleri kabul etmiyoruz. M.Kemal'in fikirleri Kemalizm filan değildir. Kemalizm, bu işten ekmek yiten ve parsa toplayan bir takım zevatın kendilerine oluşturdukları nema kapısıdır. Kaldı ki, bir devletin bir "izm" ideolojisi olmak zorunda da değildir.

batuhan
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 02:10

Sana aynen katılıyorum mesajıma bakarsan bende bunları demek istemiştim.Sen daha iyi tercüme ettin beni sağol.

özcan dağ
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 02:30

[quoteSandığımız gibi batılılaşma nedir ? Mesela çağdaşlaşma bir toplumun 600 senedir kullandığı yazıyı, ölçü birimlerini değiştirmek midir ? Çağdaş milletlerden olan İngilizler, Çin'liler, Japonlar, Koreliler neden bunları değiştirerek çağdaşlaşmıyorlar mesela ? Neden İngilterede Ons, Fahrenheigh kullanılır, trafik tersine akar da, bunlar entegrasyon adına değiştirilmez ? Japonya çok mu çağdışı bir ülkedir ki alfabesini latin alfabesine çevirmez ?
[/quote]Öncelikle bir meseleyi tartışırken gerçekci olmak lazım,Çin kapalı toplum ideolojisi ile yönetilen bir ülke bu şekilde ayakta duruyorlar sanmayınki çinin büyük bir kısmı dünyaya açılmış bir durumda,saydığınız diğer ülkelere hiç değinmiyecem çünkü komik olur,bu ülkelerin vatandaşlarıhepimizden daha iyi ingilizce biliyorlar ve latin alfabesi kullanabiliyorlar,Cumhuriyetin ilk yıllarında 600 yıldır aynı harfleri kullanmamıza rağmen halkın yüzde kaçı okuma yazma biliyordu?600 yıl bir değil iki değil!ATATÜRK harf devrimi yaparak bu halkı azıcıkta olsa cahillikten kurtulmasını sağlamıştır,tabii anlayana,en azından insanların okuma yazma öğrenmeleri 600 sene sürmemmiştir.Ben size başka bir örnek vereyim iran hala arap alfabesi kullanıyor bir irana gitmenizi tavsiye ederim sadace rakam yazdırın,bırakın latin alfabesi ile yazmayı sadece rakam,yazabileceklermi sadece İngilizce bilenler,oda yurt dışında eğitim görenler.Yazıklar olsunki ,bu millete ATATÜRK ne kadar büyük bir iyilik yaptı kimse farkında değil,çünkü cehalet ilmin yerine geçmekte hergün ey halk uyu uyu uyandığında tanıyamıyacaksın uyandığın vatanı.[quoteBu yüzden mi fötr şapka giymek zorunlu hale getirilmişti ? Şapka kanunu ile ?[/quote]Ogünkü şartlarda tabiiki bunu yapmak zorundaydı hala sarıklamı gezseydik.Kusura bakmayın ama %53 de olsa oylar bu ülke geriye gitmeycek,biraz eski ile şimdiyi kıyasklarsanız hızla geriye gittiğimizi görmemeniz için kör olmanız gerekir.

adnan guven
10 yıl önce - Prş 23 Tem 2009, 02:40

Alıntı:
Şerif Mardin'in ifadesiyle kuru bir ideoloji
Bu kişi Kürt İslam devletinin kurulmasını isteyen bölücü biri değilmi. Artık bölücüleri dinliyorsunuz herhalde.Birisi 15 Ağustosta yol haritası açıklayacak, yazılarınızla desteklerinizi bekliyoruz.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 118119120   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET