Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kemalizm ve Atatürkçülük [!]
« önceki   123 ... 118119120   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 2
Yılmaz Edessa

10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 14:07

Atatürk'çülük ile Kemalizm farklı kavramlardır. Önce bu kavramların ne olduğunu öğrenip sonra başlık açsak daha mantıklı olur. Zira ikisini aynı tanımda değerlendirmek mümkün değildir.

Atatürk, bir ulusun lideri. tarihi bir figür. Bu yönüyle kendisini sevmeseniz, görüşlerine katılmasanız da saygı duymanız gereken bir karakter.

Mustafa Kemal Atatürk, tanrı değil. güneşin oğlu hiç değil. o da bizim gibi, halkın arasından bir insan. zaten, yaptıkları ve eseri ile tarihe damgasını vurmuş bir lider.
Onun görüşleri arkasına saklanıp çeşitli illegal oluşumlara girişenleri eleştirmek yerine "Atatürkçülük" şeklinde, kemal"izm" ide katarak "çürük bir fikirmidir" diye sormak etik değildir.
Haa, eğer konu içerisinde art niyet taşımadan kullanıldıysa, bunu tutup "ayrı bir başlık haline getirildi" notuyla tartışmaya açan zihniyetedir sitemim.
Anketvari bir başlık istiyorsanız direkt anket açın, kimse lagaluga yapmadan açık açık belirtsin fikrini. -Çürüktür. -Değildir.

Bizler tarihi değerleri evirip çevirip öne sürmeyi iyi bilen toplumuz nasılsa..

Cem Tamer
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 14:18

Ben; kişilerin idealleri doğrultusunda toplumlara yol vermeye kalkışan her fikri dogma ve çürük fikir olarak görüyorum. Aslında tüm izmler masum sebeplerle ortaya çıkmıştır ancak kurumsallaştıktan sonra amacından sapıp birer totaliter fikir halini almıştır. Kişisel fikir, ideal ve doktrinler, dinamik toplum gereklerini belli bir zamana kadar karşılar. Daha sonra ise dinamizme yenik düşer ve bir süre sonra statüko halini alır. Beşeri sistemler yok olmaya mahkum..

Kemalizm'in de M.Kemal Paşa ile zaten pek bir ilgisi yoktur. O'nun adı kullanılarak yaygınlaştırılmaya çalışan statüko'dur.
Atatürkçülük ise genel olarak Kemalizm ideolojisinin yaygınlaştırılması için yumuşatılarak sunulan bir hali gibi görünüyor. Ders kitapları ve Anayasa'ya 12 eylül darbecileri tarafından zorunlu olarak konulmuş bir doktrindir. Öncesinde pek duyulmamıştı Atatürkçülük isimli doktrin.

gök-khan
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 17:31

Alıntı:
Atatürkcülük diye bir ideoloji yok. Böyle bir düşünce sistemi de yok. Bir ideoloji oluşturmak çok kolay bir şey değil. Bir ideoloji, hemen öyle bir kaç yılda oluşamaz. Bunun fikri temellerinin olması gerekir. Her şeyden önce güçlü fikir adamlarının olması gerekir.

Kemalizm içi boş bir ideolojidir. Şerif Mardin'in ifadesiyle kuru bir ideoloji. Tanımı olmayan , herkesin bir tarafa çektiği , formülüze edilemeyen fikir dağınıklıktan başka bir şey değildir.

Bu ne demek şimdi??? İlla ki ülkemize dışarıdan bir rejim mi ithal edelim? Ne istersiniz siz? Liberalizm, Komünizm, Monarşi... Yani sırf onlar kadar eskiye dayanmıyor diye ideolojiden saymıyormusunuz? Diğer ideolojiler ortaya çıktıktan yüzyıllar sonramı bir geçerliliğe kavuştular sanki? Sizin içi boş dediğiniz ideoloji bu Cumhuriyeti kurulduğu günden bugün'e yaşatıyor. O' nu yıkmaya çalışan, sağa sola çeken, temelini sarsan, rahatsız olan sizlersiniz. Yersiz bahanelerle dil uzatmayın.

dilek_kordelya
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 17:50

Alıntı:
Kurtuluş savaşı sırasında "kemalizm" yoktu ki batı karşı çıkmış olsun, kaldı ki ülkemizdeki en büyük "batılılaşma" bizzat Atatürk tafafından yapılmıştır. Kemalizm batı karşıtlığı değildir bizzat batıcılıktır.

Cihat Bey,

Allah aşkına, siz de herkesin düştüğü hataya düşmeyin!! Atatürk hiçbir zaman Batıcı olmamıştır veya en büyük Batılılaşma O'nun tarafından yapılmamıştır. Atatürk her zaman çağdaşlaşmayı ele almıştır. "Muasır medeniyetler"den bahsetmiştir.
Atatürk'ün devrinde en çağdaş Avrupa kıtasıydı, ve sadece bu yüzden Avrupa'ya yaklaşmaya çalışmıştı. Sandığınız gibi bir Batılılaşma asla O'nda sözkonusu olmadı. Amaç Batılılaşma değil, çağdaşlaşmaydı.

Atatürk hep taklitçilikten uzak durmuş, bizlere taklitçilikten uzak durmayı öğütlemişti.

Fark var...

Ve bir gün Milli Eğitim Bakanı olursam ilk yapacağım iş, liselere "Atatürk"ü Anlama ve Atatürkçülük'ü Araştırma" dersi koymaktır. .... ki herkes Atatürk'ü değil ama, onun fikirlerini benimsesin, tüm boyutlarıyla kavrasın, tüm gerçekleri kendi elleriyle araştırsın,görsün ve bunları anlasın.
Zaten Atatürkçülüğü anlarsa, kavrarsa ve benimserse, Atatürk'ün bir numaralı takipçisi olur.. Atatürk'ü sever ve korur, düşüncelerine sahip çıkar.

Yapılacak çok iş var!

Cemil TAN
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 17:58

Bu konuda müsade ederseniz ben kemalistim diyenlere küçük bir önerim olacak..
Atamızın nutuk veya bugünkü adıyla söylev'ini tekrar okumanızı tavsiye edicem.
Biliyorum ki birçok kişiye bu çok anlamsız gelecek ama ancak o zaman bugünün gerçek kemalistlerini tanıma fırsatımız olacak.
Ulu önder o günlerden bugünü görüp bizlere yol açarken bugünkü ben kemalistim diyenlerin Atamızın çizgisinden ne kadar saptıklarını, ne kadar kendilerine göre (işlerine geldiği gibi) yorumladıklarını ve bu ideolojiyi ne kadar baltaladıklarını daha net anlama fırsatımız olacağına inanıyorum..
Herkese saygılarımı sunuyorum..

Cem Tamer
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 17:59

Cihat Bey,

Alıntı:
Sandığınız gibi bir Batılılaşma asla O'nda sözkonusu olmadı. Amaç Batılılaşma değil, çağdaşlaşmaydı.

Sandığımız gibi batılılaşma nedir ? Mesela çağdaşlaşma bir toplumun 600 senedir kullandığı yazıyı, ölçü birimlerini değiştirmek midir ? Çağdaş milletlerden olan İngilizler, Çin'liler, Japonlar, Koreliler neden bunları değiştirerek çağdaşlaşmıyorlar mesela ? Neden İngilterede Ons, Fahrenheigh kullanılır, trafik tersine akar da, bunlar entegrasyon adına değiştirilmez ? Japonya çok mu çağdışı bir ülkedir ki alfabesini latin alfabesine çevirmez ?

Alıntı:
Atatürk hep taklitçilikten uzak durmuş, bizlere taklitçilikten uzak durmayı öğütlemişti.

Bu yüzden mi fötr şapka giymek zorunlu hale getirilmişti ? Şapka kanunu ile ?

Alıntı:
Ve bir gün Milli Eğitim Bakanı olursam ilk yapacağım iş, liselere "Atatürk"ü Anlama ve Atatürkçülük'ü Araştırma" dersi koymaktır. .... ki herkes Atatürk'ü değil ama, onun fikirlerini benimsesin, tüm boyutlarıyla kavrasın, tüm gerçekleri kendi elleriyle araştırsın,görsün ve bunları anlasın.

Her ders kitabını açtığınızda zaten Gençliğe hitabe var, Her pazartesi ve cuma zaten yeterince prova yapılır, ayrıca üniversitelerde de ders olarak veriliyor. Küçük yaşta din eğitimine karşımısınız bilmem ama küçük yaşta Atatürkçülük ideolojisine karşı değil misiniz ? Hani küçük çocukların baskı ile fikirleri değiştiriliyor diye iddia eden laik takımı bilir misiniz ? Bu sizin savunduğunuz da aynı şey değil mi ?

Alıntı:
Atatürk'ü sever ve korur, düşüncelerine sahip çıkar.

Sanırım burada sever korur derken, ölmüş bir zattan bahsettiğinizi unutmuşsunuz Hadi düşünceyi anladık da, kişilerin düşüncelerini korumaya çalışmak da zaten dogma'dır.

Yapılacak çok iş var!

gök-khan
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 18:24

Atatürk' ün uğruna hayatını adadığı bu millet resmen bugün Atatürk'e ihanet ediyor, dil uzatıyor. Yazıklar olsun. Ne diyeyim.

Cem Tamer
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 18:26

Alıntı:
Cehaletin kökünü kazımadıkça hep böyle devam edecek sanırım.

Cehaletin kökünü kazıyoruz şu anda burada zaten.. Bu kadar yazıyı bu kadar bilgiyi bunun için veriyoruz dikkatinizi çekerim

dilek_kordelya
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 18:38

Alıntı:
Cehaletin kökünü kazıyoruz şu anda burada zaten.. Bu kadar yazıyı bu kadar bilgiyi bunun için veriyoruz dikkatinizi çekerim

Cem Bey,
Hangi bilgi, gösterebilir misiniz? Biz farkemedik. Bizden bu yardımınızı esirgememenizi rica ederim.

Cem Tamer
10 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 18:41

http://wowturkey.com/forum/search.php?search_auth ...=Cem+Tamer

Buradan, bilgilendirme yazılarımı, kaynaklarıyla beraber takip edebilirsiniz.
Saygılar.

sayfa 2
« önceki   123 ... 118119120   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET