Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kemalizm ve Atatürkçülük [!]
123 ... 118119120   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 1
Saygın ÖNGEN

11 yıl önce - Pts 20 Tem 2009, 22:18
Kemalizm ve Atatürkçülük [!]

Alıntı:
Hiçbir "izm", "çilik" "çülük" gibi çürük fikrin takipçisi, veya kimsenin hayranı, askeri de değiliz.

Sadece meraktan soruyorum Kemal"izm"çürük bir fikirmidir?

Cem Tamer
11 yıl önce - Pts 20 Tem 2009, 22:23

Alıntı:

Kemalizm'in de M.Kemal Paşa ile zaten pek bir ilgisi yoktur. O'nun adı kullanılarak yaygınlaştırılmaya çalışan statüko'dur.

En son Cem Tamer tarafından Sal 21 Tem 2009, 15:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Saygın ÖNGEN

11 yıl önce - Pts 20 Tem 2009, 22:38

Alıntı:
Kemalizm'in de M.Kemal Paşa ile zaten pek bir ilgisi yoktur. O'nun adı kullanılarak yaygınlaştırılmaya çalışan statüko'dur.

Anladığım kadarıyla kemalizm sizin için kötü birşey.Peki ülke neye göre yönetilmelidir özellikle bu zamanda?

Bu arada Atatürk demek istedin sanırım artı bu mesajdaki bilgiler yanlış Kemalizm kelimesi 1930 larda kullanılmaya başlanmış olup diğer adıda Atatürkçülüktür.Bu size göre çürük olan fikir veya"izm" olmasaydı Türkiye acaba bugün hangi durumda olurdu?

Canas
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 00:22
Atatürk Kemalist miydi?

Alıntı:
Bu arada Atatürk demek istedin sanırım artı bu mesajdaki bilgiler yanlış Kemalizm kelimesi 1930 larda kullanılmaya başlanmış olup diğer adıda Atatürkçülüktür.

Bu konuya girersek çıkamayız ama neden Kemalizm 1930'larda oluşmuş diye kendinize sorudunuz mu, neden 1920'ler değil?

Recep Peker 1934, Almanya gezisi ve Hitler hayranlığını incelemekte fayda var. Döner dönmez, ilk işi Cumhuriyet Halk Fırkası için yeni bir program hazırlamak oldu. Faşizan öğeler ve lider kültünü o kadar yüksek seviye çıkarmıştır ki, Atatürk programı birçok yerde yarıda kesmiştir. (Örnek: Atatürk'ün propaganda bakanlığına izin vermeyişi)...

Hasılı, Atatürk muhtemelen sizin bahsettiğiniz anlamda hiçbir zaman "Kemalist" olmadı.

Cem Tamer
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 00:47

Alıntı:
Anladığım kadarıyla kemalizm sizin için kötü birşey.Peki ülke neye göre yönetilmelidir özellikle bu zamanda?

Aslında hiçbir sabit ideoloji veya yönetim biçimi bir toplumu ilelebet müreffeh yapamaz. Toplumların dinamikliğine ayak uydurabilecek profesyonel bir çokkültürlülük politikası yürütülebileceğini inanıyorum. Ancak sistemin yapılabilmesi için, öncelikle klasik devlet kurumlarının yerlerini, daha ergonomik ve bu projeye kolay adapte olabilecek insan kaynağı gerekiyor. Aslında devletlerin birçoğundaki akıllı ve liberal yöneticiler muhakkak ki benim düşüncelerimi paylaşıyorlar ama; çok kültürlülük politikası (ki çağımızın yönetim anlayışıdır) hem maliyet hem de zaman açısından kabul edilebilir ölçülerin dışına çıkıyor.

İki seçenek var: Birincisi Amerikan modeli
Birincisi liberal açıdan devlet mekanizmasını küçültmek, özel sektörü teşvik ederek büyümesini sağlamak ve rekabet ettirmek, işçi, orta sınıf ve burjuvazi oluşturmak..
İkinci seçenek:
Çin modelini esas alarak önce içe kapanma, yoğun üretim, azla yetinme ve sonra dışa açılma

Her ikisinin de zaafları olmakla beraber, fırsat eşitliğini sağlamakta ikisinden de yaratılabilecek karma bir model olabilir diye düşünüyorum. Ancak bizim henüz model yaratmaktan çok, öncelikle bireysel özgürlüklerin farkına varmamız gerekiyor. Biz henüz; insanların ana dillerinde konuşmalarına tahammül edemeyecek bir rejim ile yönetildiğimizden, fantastik bir durumdan bahsediyor olabilirim.

Orhan Kınık

11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 00:58

Atatürkcülük diye bir ideoloji yok. Böyle bir düşünce sistemi de yok. Bir ideoloji oluşturmak çok kolay bir şey değil. Bir ideoloji, hemen öyle bir kaç yılda oluşamaz. Bunun fikri temellerinin olması gerekir. Her şeyden önce güçlü fikir adamlarının olması gerekir.

Kemalizm içi boş bir ideolojidir. Şerif Mardin'in ifadesiyle kuru bir ideoloji. Tanımı olmayan , herkesin bir tarafa çektiği , formülüze edilemeyen fikir dağınıklıktan başka bir şey değildir.

Onun içindir ki Kenan Evran'in Atürkcülüğü bir başka, Baykal'ın bir başka, Perinçek'in bir başkadır. 27 Mayıscılarla 12 Eylülcülerin Atatürkcülüğü birbirine hiç benzemez. Tek ortak noktaları darbeci olmalarıdır. Silaha sarılan çıkıyor meydana ben Atatürkcüyüm nutukları atarak herkesi sindiriyor.
Kemalizmden kasıt askeri vesayet ise bunun adı ideoloji değil olsa olsa cuntacılık fikri olur. Sadece bir fikir.

İşin gerçeği Atatürk'ün öyle sabit bir fikri de yoktu. Doğru bir çizgide devam etmiyordu. Bir şeyi kaldırıyordu sonra bakıyordu olmamış eskisine dönüyordu. Bunun örnekleri oldukça fazladır.

Güneş dil teorisi bunlardan birisidir. Birinci dil kurultayıunda yaptığı Öztürkçe söylevle, ikinci kurultayda yaptığı yaşayan Türkçe nutku gibi örneklere rastlamak mümkündür. Yeri gelmiş yabancı sermayeyi savunmuş, yeri gelmiş özel sektörcü olmuş yer gelmiş devletci ekonomiyi savunmuş. Bu uygulamalardan ideoloji çıkartacağını sanan kendini kandırır.

Kemalist fikirler ithaldir. Ne yazıkki montaj hatası vardır. Evrensel değerleri yanlış anlamışlar ve yanlış uygulamaktalar. Bu yanlışlığı bir türlü görmüyorlar.

En son Orhan Kınık tarafından Sal 21 Tem 2009, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Rüştü BAKMAZ
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 10:54

Arkadaşın biri konuyu genişletmiş.
Alıntı:

Şu Kemalizm'i bir anlatın hele neymiş. Herkes neyin tartışmaya açıldığını anlasın. Herkes neyin tanımlandığını idrak etsin. Birimiz elmaya bakarken diğeri armuta bakıp konuşmasın. Kemalizm'den kastınız nedir?
Siz kemalizm ile neyi kast ettiğinizi söyleyin bir, neymiş. Aynı şey üzerinden konuşalım.

Er Kut
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 12:14

Kemalizm, Mustafa Kemal Atatürk´ün 6 ok´undan oluşan değerleri & düşünceleri kapsamakatadır. 1931´de (tek parti dönemi) CHP´nin Parti Programına dahil edilmiştir. Ayrıca T.C. Anayasasında yer alan (!) (ve batı gözüyle baktığımız zaman) bir dayatma ve (tabir-i caizse) ´devlet ideolojisi` olduğu görülmektedir. Kısaca durum bu.

Saygılarımla.

halil.kocatas
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 12:54

Alıntı:
batı gözüyle baktığımız zaman) bir dayatma ve (tabir-i caizse) ´devlet ideolojisi` olduğu görülmektedir

Kemalizm ,o batı gözü dediğin kokuşmuş medeniyetin,emperyalistlerin en büyük düşmanıdır .
Kurtuluş savaşımızda, bu kendilerine göre zararlı sisteme karşı içimizdeki işbirlikçi hainleri desteklemiş ,sözde hilafet kurumundan sözde idam kararlarını çıkartmış yine de duvara toslamaktan bir türlü kurtulamamışlardır.
Hala bugün de Kemalizm önlerindeki en büyük engeldir.
Sürekli olarak İslam'a bir ad takarak kendilerine uygun bir rejimle yönetilen bir ülke
arzu etmektediler.
Tarihte Suud'a yaptıkları da Filistin'e de yaptıkları budur.
Vahabilik de,Faysal'a Bağımsız Filistin toprağı vaadi de aynı emperyalist,şeytani oyunun ta
kendisidir,müslümanı müslüman'a kırdırma taktiğidir.
Atatürk bu oyunu bozduğu için,Kemalizm de bu oyunlara karşı engel teşkil ettiği
kendilerinin işlerine gelmeyen bir ideolojidir ve hep engel olmaya devam edecektir.

Hüseyin C
11 yıl önce - Sal 21 Tem 2009, 13:00

Alıntı:
Kemalizm ,o batı gözü dediğin kokuşmuş medeniyetin,emperyalistlerin en büyük düşmanıdır .
Kurtuluş savaşımızda, bu kendilerine göre zararlı sisteme karşı içimizdeki işbirlikçi hainleri desteklemiş ,sözde hilafet kurumundan sözde idam kararlarını çıkartmış yine de duvara toslamaktan bir türlü kurtulamamışlardır.

Kurtuluş savaşı sırasında "kemalizm" yoktu ki batı karşı çıkmış olsun, kaldı ki ülkemizdeki en büyük "batılılaşma" bizzat Atatürk tafafından yapılmıştır. Kemalizm batı karşıtlığı değildir bizzat batıcılıktır.

sayfa 1
123 ... 118119120   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET