Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Üzeyir Akçelik

8 yıl önce - Pts 20 Tem 2009, 15:39
Bitlis - Ahlat - Abdurrahman Gazi Türbesi


Abdurrahman Gazi, 641 yılında Ahlat’ın fethine gelen Halit bin Velit komutasındaki orduda bulunuyordu. Muaz bin Cebel’in oğlu olup, Ahlat’ın muhasarası sırasında şehit düşmüştür.
Kümbet**Ahlatlı Tahsin Usta (Kalender) tarafından 1974 yılında son dönem kümbet mimarisine uygun tarzda yapılmıştır.
Tarihin derinliklerinden günümüze kadar ulaşabilen birkaç ata yadigarını yukarıda icmalen tanıtmaya çalıştık. Ancak bunlar sadece günümüze ulaşabilen eserlerdir. Ahlat geçirdiği büyük depremler, karşılaştığı büyük istilalar sonucunda tarihindeki eski ihtişamlı günlerini geride bırakmıştır.
Su yüzüne çıkan bu eserler dışında, şu anda yeraltında bulunan birçok tarihi zenginlikler ortaya çıkarılmayı beklemektedir.
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)
Misafir 4ba

3 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 22:18

Sağolun iyi bilgiler içeriyor

Mustafa Taşlı

3 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 22:32

Erzurum Palandöken'deki Türbe ile bir ilgisi var mı acaba? O türbe de ayni ismi taşıyor.Yusuf Esengül

3 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 23:44

İkisi de aynı kişi. Yalnız gerçek Türbe Ahlat'ta. Erzurum'daki ise makam.

Iki yeri de ziyaret ettim.


Ahmed Akay

3 yıl önce - Sal 02 Arl 2014, 00:12

Erzurumda'ki zat ile Ahlat'taki zat farklı kişilerdir. Fakat bir nevi bağlılık vardır.
Ahlat'ta Yemen valisi Muaz Bin Cebel'in oğlu Abdurrahman yatmaktadır. Kendisi Hz. Ömer zamanında Ahlat'ın fethi sırasında şehit düşmüştür.
Ahlat'ın savunmasına Bizanslıların Erzurum valisi Defreşil de gelmişti ve gördüğü bir rüya üzerine İslam dinini kabul ederek Erzurum’a dönünce kendisiyle beraber İslam dininin öğrenmek için Ahlat'dan bir gurup müslüman da beraberinde gitmişti.

Erzurum'daki zata gelince: Burdaki Abdurrahman Gazi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hakkında anlatılanlar sadece halk arasında söylenenlerdir. Fakat türbe Ahlat'dan gelen müslümanlardan birine aittir.
Erzurumlu bir İslam alimi olan, Diyanet İşleri Başkanlığı da yapan Ömer Nasuhi Bilmen; “Erzurum Tarihi” başlıklı makalesinde,“Erzurum şehri, pek şanlı, şerefli bir beldedir. Bu güzide şehrin şark cihetinde bulunan Şığveler dağının eteğinde Sahabe-i Kiramdan “Abdurrahman Gazi” hazretleri meftundur. Bu zatın eshabı güzinden olduğundan şüphe yoktur. Yalnız nesebi alisinde ihtilaf vardır. Bazı rivayetlere göre Hz. Ebubekir'in oğlu diğer rivayetlere göre hizmetçisidir. Cenab-ı Rebii adlı bir sahabenin oğlu da olabilir."
Fakat bu isimde bir sahabe tanınmamaktadır. Saad İbni Rebii'nin oğlu olabilir mi?

Ebu Bekir'in (r.a.) Ümmi Rüman adlı eşinden dört çocuğu olmuştur. İsimleri, Abdullah, Aişe, Esma ve Abdurrahman'dır. Dolayısıyla Erzurum'daki Abdurrahman Gazi'nin Hz.Ebubekir (r.a.)'in oğlu olma ihtimali vardır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler