Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Sizce Tatbikat Kararı Doğru Mu ?
Evet 73.7%  73.7%  [14]
Hayır 0.0%  0.0%  [0]
Başka bir zaman yapılabilirdi 0.0%  0.0%  [0]
Başka bir istasyonda yapılabilirdi 5.3%  5.3%  [1]
Tatbikat yapılmalı ama DOĞRU yapılmalı 21.1%  21.1%  [4]
Toplam Oy : 19

0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:07
İZM » İzmir'de Tatbikat ! Metro Yangını Tatbikatı Yapıldı
http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=6609 ( Kaynak )

Alıntı:
GERÇEĞİNİ ARATMADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından metronun Basmane İstasyonu’nda gerçekleştirilen yangına müdahale ve tahliye tatbikatı, 4 dakikalık müdahale süresi ve ekiplerin koordinasyonuyla uzmanlardan tam not aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Metro A.Ş., İtfaiye ve ESHOT ile 112 Acil Servis ve Emniyet Teşkilatı'nın katılımıyla metronun Basmane İstasyonu'nda gerçekleştirilen yangına müdahale ve tahliye tatbikatı gerçeği aratmadı.

Hazırlanan senaryoya göre, Çankaya İstasyonu’ndan yola çıkan metroda, Basmane İstayonu’na 50 metre kala yangın çıktı ve metrodaki yolcuların tahliyesi için “alarm verildi”. İtfaiye, 112 Acil Servis ve AKS ekipleri anında olay yerine intikal ettiler. Yangın ihbarının ardından vakit kaybedilmeden hattın elektrikleri kesilirken, kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyon “tam not” aldı. Yangından etkilenmeyen yolcular kendi çabalarıyla açılan kapılardan çıkarak metroyu terk ederken, daha ağır durumdaki yolculara sağlık görevlileri tarafından müdahale edildi. Metrodan çıkarılıp raylardan sedye ile taşınan ağır durumdaki yolculara peronlarda konuşlanan 112 Acil Servis ekipleri tarafından anında müdahale edilerek oksijen maskeleri takıldı ve ambulanslarla en yakın hastaneye kaldırıldılar.

4 dakikada müdahale
Tatbikatın oldukça başarılı geçtiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, ekiplerin olaya 4 dakika içinde müdahale ettikleri bilgisini verdi. Tatbikatın “ön çalışma olmadan, provasız” yapıldığını söyleyen Ersu Hızır, 4 dakikalık müdahale süresinin çok başarılı olduğunu vurguladı. Tatbikatların önemine değinen Ersu Hızır, “Olası her türlü riske hazır olmak açısından bu tür tatbikatları yapmamız gerekiyor” dedi. Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev de, kurumlar arasındaki işbirliğini görmenin sevindirici olduğunu söylerken bir soru üzerine, “Eğer böyle bir olay yaşanırsa metrodaki yolcular metro sürücüsünün talimatlarına ve yönlendirmelerine mutlaka uymalılar. Çünkü metro, kendi içinde özellikleri olan bir yer.


Panik içinde metronun ters tarafına gidebilirler, başka olumsuzluklar yaşanabilir. O nedenle, bu tür durumlarda krizi sürücülerimiz yönetirler. Esas olan, yolcuları bir an önce sistemin dışına çıkarmaktır. Bunu en sağlıklı yapmak için de talimatlara ve yönlendirmelere uymak gerekir” diye konuştu. İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve 112 Acil Servis Sorumlusu Turan Sofuoğlu, her yangın ve büyük olayda kurumların işbirliği yaptığına dikkat çekerek, metronun kendine has özelliklerinden, tünellerinden, hatlardaki elektrikten dolayı bir alan olduğunu söyleyerek, bu tür tatbikatların yılda 1- 2 kere tekrarlanmasında fayda olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Hasan İstengir ise tatbikat sırasında tüm kurumların çok hızlı ve koordineli çalıştığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.Yaklaşık 150 kişinin görev aldığı tatbikatta, 20 civarında 112 Acil Servis personeli, 4 ambulans, 1 motosiklet, 40 kişiden oluşan 10 İtfaiye ekibi ve Emniyet Teşkilatı personeli görev aldı. İlk kez “işletim saatleri”nde gerçekleştirilen tatbikat sırasında metro tek hattan işledi ve metro içinde yolcuların bir panik yaşamaması için sık sık “tatbikat yapıldığı” anonsları yapıldı. Metro’da 2000 yılından bu yana toplam 230 tatbikat yapılırken bunların 160’ı uygulamalı olarak gerçekleşti.

HABERLE İLGİLİ DİĞER FOTOĞRAFLAR (İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Sitesi)


Oğuz Lemi TUNA


Engin

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:16

bunlar normal yolcu mu figüran mı?

0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:18

Valla ben de az önce gördüm haberlerde çok gerçekçi geldi.İlk duyduğumda gerçekten yangın çıktı sandım ve bana bir şey oldu... Metrolarak aşık olmak zor
Sonra öğrendim tatbikatmış..

Haberde sorduğunuz soruyla ilgili bir bilgi verilmedi ama bence karışıktır...

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Oğuz Lemi TUNAÖmer3510

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:19

hafta içi mesai saatlerinde bu tatbikatın yapılmasını hoş bulmadım, pazar günleri ne güne duruyor.
yinede böyle tatbikatların olması faydalıdır.


0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:22

Alıntı:
hafta içi mesai saatlerinde bu tatbikatın yapılmasını hoş bulmadım, pazar günleri ne güne duruyor.
yinede böyle tatbikatların olması faydalıdır.


Ben de böyle düşündüm..

Pazar günleri de dolu olmaz mı ?

Keşke diğer bir istasyonda, başka bir zaman yapılsadı...

Oğuz Lemi TUNA


batuhan
11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 21:40

Bence bunun öncesi sonrası yok.Çok yerinde olmuş.Başka bi istasyonda derken hangi istasyonda yapıcaklardı.Çok doğru buldum yerini ve zamanını lazım böyle şeyler.

0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 22:25

Onlar da şehrin hakimi belediyenin yapması lâzım...

Oğuz Lemi TUNA


reşitözen
11 yıl önce - Çrş 15 Tem 2009, 23:56

Peki böyle tatbikatlar yapılmasa Metro idaresinin,yarın öbürsü gün,mazaallah gerçek bir durumda
neyi,nasıl yapacağını nereden bilecek? Bu itibarla yapılan tatbikatlara vatandaşların da alıştırılması
yerinde olur,diye düşünüyorum.


0ğuz Lemi Tuna

11 yıl önce - Prş 16 Tem 2009, 12:54

Zaten bir kısmı halktan bir kısmı oyuncudan toplanmıştır.

Ama dediğiniz bilgi yanlış olmuş. Şu an bile neyin ne olacağını bilmiyoruz...

Oğuz Lemi TUNAANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege