Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Malatya Kayısısı
« önceki   123 ... 1819202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
Misafir 46a

1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 20:57

Misafir 3cb neyin peşindesin sana hesap kitap soranmı oldu..... Malatya Kayısısı belliki senin zoruna gitmiş git orcikinin bu yılki rekoltesi ile ilgilenen hadi kış kışş kapına hadi.

Misafir 3cb

1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:02

"Ağaç başına verim, toplam kayısı kütlesinin ağaç sayısına bölünmesi ile ortaya çıkar. Yani bu bilgi hiçbir şey ifade etmez."
ALINTI

Cevabınızı alınca, tarım literatüründe ve resmiyette uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan yeni şeyler mi uydurmaya başladınız? Rakamlar ortada masal anlatmayın.

Björn Ironside
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:03

Malatya dışında Mersin kayısısı duydum ondan başkada duymadım çok üretilen yer. Malatya kayısının başkentidir. Mersininde kendi çapında bir üretimi vardır belki tam rakamları bilmiyorum.

egebabacan
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:06

Malatya'da 400 bin ton kaysı ile 7 milyon ağaç var. Rakamlar ortada, hadi kış kış.

Misafir 3cb

1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:09

Hiçbir şeyin peşinde değilim. Bilakis Malatya'yı kayısı üretiminden dolayı tebrik ederim.

Kayısı üretiminin sadece Malatya'ya aitmiş, diğer şehirlerde üretilemezmiş, kurutulamazmış gibi gösterilmesine itiraz ettim.

Yanlış bilgi olursa kayısı üretmek isteyen çifçti veya yatırımcı üretemez. Kayısıyı Malatya'ya ait sanar. Halbuki Kayısı tüm anadoluda, karadeniz hariç yetişir. Bırakın yetiştirmek isteyen yetiştirsin. Bırakın ülkede kayısı üretimi artsın. Ülke ihracatı artsın.

Mert_öz14
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:12

Misafir 3cb, muhaha diyorum
Adamlar demiyor ki kayısı Malatya'ya özgü ya da sadece Malatya'da yetişiyor! Malatya kayısısının kendine has aroması, tadı var ve en iyi Malatya ve ilçeleri ile Malatya'ya komşu illerin Malatya'ya yakın ilçelerinde yetişiyor..
Yoksa Iğdır'da da Mersin Mut'ta da hatta İran'da da yetişir ve mayıs ayının başında İstanbul gibi şehirlerde pazar tezgahlarında gördüğün sarı kayısılar Malatya kayısısı değil yukarıda saydığım yerlerden gelen kayısılardır
İstanbul'da Malatya kayısısı diyor adama diyorum ki Malatya kayısısı bu mevsimde böyle olmaz!

Björn Ironside
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:16

Misafir Malatya ağaç başına verimin bazı şehirlerden düşük görünmesinin sebebi kırsalda eski usül üretim yapılan köylerdir. Bu köylerde babadan dededen kalma usülle üretim yapılır ve ağaçlar eski ve yaşlanmıştır. Eskisi gibi mahsul veremiyor bu tür ağaçlar.Çünkü ömrünün sonuna gelmiş ağaçlar. Bizimde böyle ağaçlarımız var ilgilenen olmuyor çok malesef bakımı doğru yapılmıyor. Haliyle eskisi gibi verim olmuyor. Kırsal bölgenin tümünde bu tür yerler var. Adam akıllı işin ilmine göre kayısı yetiştirende çok var oradan verim ortalamasına bakılırsa diğer şehirlerin tümünden önde çıkacaktır. Kayısıda ıslah çalışması lazım gerçek potansiyele ulaşmak için Malatyada.

Björn Ironside
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:25

Mertöz doğru söylüyor mesela Mersin kayısısı kocaman oluyor bazıları şeftali kadar nerdeyse ama tat yok ot gibi. Tüysüz oluyor bide kendine özgü kokusu yok çok değişik bir kayısı. Marketlerde manav reyonunda çok görüyorum bundan. Bildiğimiz Malatya kayısısının lezzeti aroması şekli biçimi kendisini özel kılıyor. Bu özellikler olmasa tescil alamazdı zaten.

Misafir 3cb

1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:30

Medem Mersin kayısısı tatsızmış da neden manavlarda Malatya kayısısı değilde Mersin kayısısı yada başka şehrin kayısısı satılıyor? Şimdi buna da bir bahane bulursunuz.

Mert_öz14
1 yıl önce - Cmt 08 Tem 2017, 21:40

Dandik olduğu için ilk olarak o düşüyor pazara
Zaten Malatyalı kayısısını dalından koparıp tezgahta satmaz, çok nadir olur.. olan da şöyle olmuştur: adam uğraşmak istememiştir ya da elemanı yoktur, işçi tutsa parasını kurtarmaz vs... bu yüzden kök, yaklaşık kasa hesabı ile icara vermiştir, alan kişi de tezgahta satıyordur vs...

sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 1819202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET